Hra na demokracii?

17. 10. 2011

Tak mám pocit, že významu a obsahu tolik a tak často skloňovanému slovu ve všech pádech, totiž "demokracii" už vůbec nerozumím. Dokonce mám nepochybný dojem, že si z nás někdo dělá legraci. Přitom různí kazatelé o demokracii sestavují svá kázání, zvláště když je potřeba nálepkovat politické režimy, s nimiž z nějakých "zásadních" důvodů nekamarádíme. Naposledy Libye. Těmi "zásadními"důvody jsou zpravidla zásoby ropy nebo jiné přírodní suroviny, nebo hrozba budoucí konkurence našim globálních mocenských ambicím. Toto slovo si dávají tzv. demokraté do názvu svých politických stran, a přitom přesvědčují svět svými policejními akcemi a "humanitárním" bombardováním, že jejich chápání obsahu toho slova je to jedině správné, píše Josef Mezihorák.

Tuhle jsem zaslechl v ranním rádiovém zpravodajství rozhovor redaktora s některým novinářem, že při demokratickém hlasování v demokratickém parlamentu, demokratičtí poslanci a nějaká demokratická strana (i někteří poslanci jiných stran) odmítla hlasovat za schválení příspěvku na pomoc bankrotujícímu demokratickému Řecku (rozšíření fondu EFSF). Reportér se ptá: "jak vláda potrestala stranu SaS (Strana svobody a solidarity) za odmítnutí hlasovat pro přijetí vládou předloženého návrhu".

Odpověď zněla ve smyslu: "vláda zbavila členy strany SaS všech funkcí". Uniklo mě, kterých, zda ve státním aparátu nebo jiných. To však není tak podstatné ve srovnání s otázkou, proč se o návrhu v parlamentu vůbec hlasovalo, když jedině možný výsledek mělo být přijetí vládního návrhu.

Aby se formálně vyhovělo demokratickým obřadům a ústavě? Kdyby takto jednal některý "darebácký" stát, byla by to jasná totalita. Jak se zdá, existuje i "demokratická totalita". Když se hlasování nepovedlo, budeme hlasovat za několik dnů znovu. Mezitím zpracujeme rebely, ovšem "demokraticky", aby si uvědomili, o co mohou přijít když budou trvat na svých právech svobodně se rozhodovat při hlasování. Je to ještě demokracie? Už ani formálně, zvláště když opoziční strany byly odmítnuty o návrzích jednat s odvoláním, že je to pouze záležitost koalice.

Perlička na závěr: ve stejném zpravodajství byla uvedena zpráva, že vždy a všude proklínaná "komunistická" Čína bude svými dolary zachraňovat západoevropské banky. Ve zpravodajství bylo řečeno, že pro Francii by to bylo "politicky neúnosné", a proto peníze poputují nejprve do MMF a odtud je teprve dostanou francouzské banky. To už nebudou smrdět "komunistickým" ďáblem. A o Kaddáfím rádi říkají, že je blbec. O těch větších, evropských, se nemluví.

Vytisknout

Obsah vydání | Úterý 18.10. 2011