Je příklad z Kalifornie hodný následování?
20. 7. 2011 / Miloš Dokulil
Jen si představme v populárních představách nemálo ekonomicky i sociálně zazobaný stát Kalifornii, nejlidnatější stát USA. Kupodivu i tam mají teď deficit 9,6 miliard dolarů. A příjmy jim poklesly o 1,85 miliard dolarů. Nejen v ČR nemálo teď skloňované slovo "škrty" je nyní aktuální také v Kalifornii. (Z důvodů, které snad vyplynou přímo z následujícího textu, nezařadil jsem tento příspěvek mezi ty, které mají v záhlaví, že i čísla někdy mluví.)
Takže především: Kalifornie má v čele guvernéra ze stranicky "demokratického" tábora. Je jím Jerry Brown. Právě tento politik vetoval rozpočet předložený jeho vlastní stranou. A jen pár dní nato dohlížitel nad státními financemi John Chiang (také "demokrat") vyhlásil, že zákonodárci se budou muset smířit s tím, že dojde ke snížení jejich platů. Proč? Nezajistili včas taková opatření, aby byly účetní knihy státu včas v přijatelném stavu (ne-li ve vyrovnaném rozpočtu!). Takže tamní zákonodárci -- a kdo by teď chtěl být v jejich kůži? -- budou mít zkrácené své platy o denních 400 dolarů, dokud se s tím rozpočtem přiměřeně nevybabrají... (Další a rozsáhlejší text na toto téma připravuji k celostátním finančním problémům USA. Ne že bychom měli mít jejich starosti. Ale ani naše nevypadají schůdněji, i když se s těmi "americkými" -- přinejmenším pokud jde o jejich výši -- srovnávat nedají.)
VytisknoutObsah vydání | Středa 20.7. 2011
-
20.7. 2011 / Spojené státy oddalují konkurs20.7. 2011 / Pan Kalousek je věřící. Nás důchodce nenechá umřít.19.7. 2011 / Gruzínský tisk protestuje proti Saakašviliho útlaku19.7. 2011 / Stalinovy zločiny proti lidskosti18.7. 2011 / Tomáš Koloc"USA a EU dopustily, aby na prahu 21. století bylo v Kosovu vyhlazeno židovstvo" aneb "Zpravodajec je jediné povolání, v němž se nesmí lhát"12.6. 2011 / Hospodaření OSBL za květen 2011