4. 9. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
4. 9. 2008

BRITÁNIE

Proč podporuje ruskou fašistickou kleptokracii podivná aliance levičáků, konzervativců a bankéřů?

V Británii jsou nejvěrnějšími spojenci Ruska příslušníci staré prosovětské levice. Jednodušší přístup je prostě motivován rusofilií. Širší skupina lidí je motivována antiamerikanismem. Když nenávidíte George Bushe, budete přátelsky pohlížet na lidi, kteří mu ztěžují život, jako Vladimír Putin či venezuelský Hugo Chávez. Jenže je to podivné. Pokud někdo kritizuje, že muslimové jsou v Americe pronásledováni, neměla by se nad ruskými mučicími tábory v Čečensku kritikům zlostí vařit krev?

To píše pro Guardian Edward Lucas (1962), středo- a východoevropský korespondent "The Economist" , bývalý šéf jeho moskevského vydání a autor knihy The New Cold War: How the Kremlin Menaces Both Russia and the West (Palgrave Macmillan, 2008, ISBN 0230606121).

Do podivné aliance s antiglobalisty vstoupili zastánci nového mezinárodního podnikání: ti, kdy vydělávají na tom, že prodávají do Ruska zboží a služby. V londýnské City vydělávají investiční banky, právní firmy, účetní firmy a poradci na svých ruských klientech obrovské peníze. Auditorským firmám, jako je PriceWaterhouseCoopers, nevadí dělat pro Kreml jeho špinavou práci. Pro tuto pátou kolonu v podnikatelských oblecích je byznys byznys a znepokojení týkající se lidských práv či nezákonností jsou pro ni jen obtížným odváděním pozornosti.

David Wilshire, čelný konzervativec a člen parlamentního shromáždění Rady Evropy silně lobbuje ve snaze docílit toho, aby se Michail Margelov, proputinovský poslanec, který vyučoval jazyky pro KGB, stal novým předsedou této organizace, která má hájit lidská práva. Polemik a novinář Peter Hitchens nemá nijak rád miliardáře, ale hluboce obdivuje silný národní stát. Píše: "Často si přeji, abychom byli víc jako Rusko. Abychom agresivně hájili své zájmy, vlastnili svůj průmysl, zabíjeli teroristy namísto toho, abychom se jim vzdávali, abychom prováděli vlastní zahraniční politiku, namísto toho, že jen běžíme o dva kroky za Georgem Bushem." Rusko, tvrdí Hitchens, hájí svou vlastní národní suverenitu a nezávislost, zatímco my jsme se jí vzdali.

Corelli Barnett chválí režim v Rusku obdobně. V minulých dnech například napsal: "Světový mír? Podporuju bezpodmínečně Putina!" a "Západ by se měl zbavit svého morálního rozhořčení a snahy dělat 'globální dobro' a namísto toho napodobit obdivuhodný návrat Ruska k realpolitice z 19. století". Hlavním motivem je zde antipatie vůči celému aparátu moderní diplomacie - k multilaterálním organizacím, řízeným podle mezinárodních dohod a alespoň teoretický příslib dodržovat lidská práva.

Je to všechno velmi podivné. Rusko je ropná fašistická kleptokracie, jíž vládnou šašci z tajné policie a jejich kamarádi. Je to autoritářský režim: kritikové riskují uvěznění v psychiatrických nemocnicích, anebo jsou prostě zavražděni, jako bylo usmrcení Magomeda Jevlojeva, ingušského novináře, tento týden. Rusko je imperialistická země: zastrašuje sousedy, že jim odřízne dodávky plynu a ropy, okupuje Gruzii, kde ruské loutky provedly etnické očišťování v rozsahu, který se podobá zvěrstvům spáchaným během války v bývalé Jugoslávii. A je to hluboce zkorumpovaná země, kde nevládne právo: to potvrdil veřejně i Putinův nástupce Dimitrij Medvěděv. Ať už jsou jiné země jakkoliv špatné, je velmi obtížné nalézt na Rusku cokoliv, co by stálo za napodobení.

Podrobnosti v angličtině ZDE

                 
Obsah vydání       4. 9. 2008
4. 9. 2008 The Times: Evropa prohrála strategickou hru o energie
4. 9. 2008 Proč podporuje ruskou fašistickou kleptokracii podivná aliance levičáků, konzervativců a bankéřů?
4. 9. 2008 Rusko vyjmenovalo podmínky pro stažení ostatních svých vojsk z Gruzie
4. 9. 2008 USA poskytnou Gruzii miliardu dolarů
4. 9. 2008 Daladier souhlasit s mnichovskou dohodou musel
4. 9. 2008 Kocáb má státní smlouvu o odchodu ruských vojsk ve vlastním archivu?
3. 9. 2008 Nervózní Bursík: beze mne se všechno zhroutí Milan  Daniel
3. 9. 2008 Tramvlaky Antonín  Žiška
4. 9. 2008 Mnichovský komplex Michal  Vimmer
4. 9. 2008 Jaký je rozdíl mezi hypotékou a činží?
4. 9. 2008 Chudobný človek - hotová opíca... Ladislav  Žák
3. 9. 2008 Zdravá populace = strašidelná představa lékařů? Beno  Trávníček
4. 9. 2008 Kdo se postará o občany?
3. 9. 2008 Zcela jiná válka, aneb jak to vidí Rusové
3. 9. 2008 Mnichov 1938: Výsledek slepé víry ve spojence a techniku Karel  Dolejší
2. 9. 2008 Copak mají Spojené státy nárok odsuzovat humanitární intervence? Část 2. Daniel  Veselý
2. 9. 2008 Orwellova hypotéka Tomáš  Stýblo
2. 9. 2008 Brabcův Máj je opravdu špatný film Jan  Čulík
9. 8. 2008 Hospodaření OSBL za červenec 2008