14. 3. 2002
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
14. 3. 2002

Murdochova televizní společnost obviněna z pirátství

Jedna firma, kterou ovládá mediální impérium Ruperta Murdocha News Corporation, byla obviněna, že se snažila zlikvidovat své podnikatelské soupeře, jako je například britský podnik ITV Digital, tím, že pomohla hackerům rozšifrovat tajné kódy pro přístup diváků k programům, které používají televizní operátoři, soutěžící s Murdochem, a tyto kódy pak rozšiřovala mezi výrobci falešných karet po celém světě. Proti Murdochovi zahájila v pondělí soudní proces o odškodné ve výši 1 miliardy dolarů firma Canal Plus, která dodává britskému podniku ITV Digital technologii pro uživatelské karty. ITV Digital tvrdí, že na základě těchto podvodů přišla až o 100 milionů liber. (Podrobnosti v angličtině např. viz zde.)

Podvodnou operaci prý prováděla firma jménem NDS, kterou ovládá koncern News Corporation. Firma NDS má sídlo v Británii a pobočky v Kalifornii a v Izraeli. Britská pobočka firmy NDS nyní také přiznala, že má finanční styky s internetovým serverem, který zveřejňoval pirátské kódy pro padělatele na výrobu karet pro volný přístup k televizním okruhům firmy ITV Digital. Tento server, jménem House of Ill Compute, šířil informace o tom, jak padělat přístupové karty pro okruhy společnosti ITV Digital a jak dekódovat zakódované televizní vysílání. Server byl loni zlikvidován a jeho zakladatel, Lee Gibling, zmizel.

Padělané karty pro okruhy firmy ITV Digital se prodávaly za 20 - 30 liber, často na trzích v Británii; poplatek za přístup k okruhům společnosti ITV Digital je 30 liber měsíčně. Očekává se, že firma ITV zahájí sama soudní stíhání buď přímo proti podniku NDS, anebo bude požadovat odškodné od firmy Canal Plus za to, že její přístupové karty nebyly bezpečné.

Podnik NDS je obviňován, že nařídil vědcům ve svých laboratořích v Haifě, v severním Izraeli, aby využili specializovaných procedur a dekódovali složité kódy na přístupových kartách pro digtální televizní vysílání. Po dekódování byly tyto informace odesílány do kanceláří firmy NDS v Kalifornii a byly umístěny na internetu, na specializované americké stránce DR7.com. Na základě těchto informací pak vyráběli padělatelé vlastní přístupové karty pro televizní okruhy firmy ITV Digital, čímž ji připravovakli o příjem.

Kódovací technologie firmy Canal Plus užívají téměř všichni soupeři společnosti News Corporation v Evropě a ve Spojených státech. Firmu Canal Plus vlastní podnik Vivendi Universal, což je francouzské mediální a telekomunikační impérium, které vybudoval velký Murdochův rival Jean-Marie Messier. Messier proces proti podniku NDS silně podporuje - jde prý o zásadní konflikt mezi dvěma velkými světovými mediálními magnáty.

Firma NDS charaterizovala proces jako "šokující a bezdůvodný" a konstaovala, že plánuje zahájit vlastní soudní proces proti těmto rivalům. Podle ředitele firmy NDS je tento soudní spor jasným pokusem firmy Canal Plus odvést pozornost od kritiky její přístupové karty, která je zastaralá, a převést vinu za vlastní nedokonalou technologii a za své ztráty na někoho jiného."

Mluvčí firmy NDS potvrdila, že existovala finanční vazba této firmy na server House of Ill Compute. "Platili jsme za informace o hackerských aktivitách," uvedla. "Získávali jsme prostě komerčním způsobem informace. Byla to součást normálního získávání informací."

Firma NDS byla v minulosti podezřívána z toho, že se vyhýbá placení daní. Nedávno se stal jedním z jejích ředitelů syn Ruperta Murdocha Lachlan.

                 
Obsah vydání       14. 3. 2002
14. 3. 2002 Stanislav Gross prosadil správní řád k novému projednávání Tomáš  Pecina
14. 3. 2002 USA, Izrael, Palestinci, Saddám Husajn a arabský svět
14. 3. 2002 O posilování patentových zákonů usilují korporace, které vznikly bez nich
14. 3. 2002 Murdochova televizní společnost obviněna z pirátství
14. 3. 2002 BBC "neoprávněně kritizuje bělošská elita"
14. 3. 2002 Media Observatory: Kodex České televize nesmí podepsat profesionál hodný toho jména
14. 3. 2002 Proč poslal Stanislav Gross do parlamentu policisty? Jiří  Payne
13. 3. 2002 Mezinárodní tabákové firmy "podváděly veřejnost"
13. 3. 2002 Radnice Prahy 13 oslavila 3. výročí vstupu do NATO ohňostrojem Tomáš  Pecina
14. 3. 2002 Tisková zpráva sdružení Arnika: Nechte Labe živé
14. 3. 2002 Organizace Arnika demonstrovala proti vodním stavbám na Labi
14. 3. 2002 Kalifornie 2001: Jak se dobře míněné záměry mohou vymknout z rukou Tibor  Vaško
21. 1. 2002 Příspěvky na investigativní práci Britských listů