Uprchlíci ze syrského města Homs:

Vládní jednotky páchají zvěrstva

5. 3. 2012

Lidé, kteří prchají z města Homs v centrální Sýrii svědčili reportéru televize BBC, že tam Assadovy bezpečnostní jednotky páchají zvěrstva. Jedna žena řekla reportéru Paulu Woodovi, že vojáci podřezali v pátek jejího dvanáctiletého syna. Bylo to den poté, co se ze čtvrti Baba Amr stáhli vzbouřenci.

Žena uvedla, že v její čtvrti bylo zatčeno a usmrceno dalších 35 mužů a chlapců.

Syrská vláda odpírá Červenému kříži už čtyři dny právo vstoupit do čtvrti Baba Amr.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Ruská policie zadržela 550 osob při protiputinovských protestech

5. 3. 2012

Po protestech proti znovuzvolení Vladimíra Putina ruským prezidentem zatkla ruská policie v Petrohradě asi 300 osob z davu asi 800 demonstrantů a dalších 250 osob bylo zadrženo v Moskvě. Zatčen a posléze propuštěn byl i opoziční aktivista Alexej Navalnyj.

Zahraniční politikové přijali Putinovo znovuzvolení, avšak pozorovatelé poukazovali na to, že byly volby zkreslené v Putinův prospěch.

Poukazuje se především na to, že v Rusku nemá opozice možnost vytvořit skutečné opoziční hnutí s výraznými osobnostmi. Kromě Putina bylo voličům v Rusku dovoleno totiž hlasovat pouze pro výstřední či minoritní kandidáty. Proti Putinovi nebyla při volbách reálná alternativa.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Po ruských volbách

5. 3. 2012 / Anna Čurdová

Dobré poledne z Moskvy - co dodat? Rusko má volby prezidenta za sebou. A jak se včera ukázalo, někdy je lépe počkat s hodnocením, a tak až pozdě večer bylo jasné, proč ty velké manévry v centru Moskvy. Na Manéžním náměstí v centru Moskvy se sešlo okolo 110 000 lidí, kteří očekávali výsledky prezidentských voleb. Upřímně řečeno, byl docela problém dostat se do hotelu, který byl téměř v centru dění, když jsem se vracela z poslední volební místnosti, kde jsem byla přítomna sčítání hlasů.

Neinklinujme k fašismu, prosím

5. 3. 2012 / Marek Řezanka

Pokud se společenský systém stává slabým a naráží na bariéry svého stínu, který není schopen překročit, objevují se krizové příznaky ve všech jeho oblastech a navíc s ním padá i systém hodnotový. S odchodem V. Havla symbolicky pomíjí vše, co hlásal a v co nejspíš také věřil, ať již jeho činy jsou jakkoli v rozporu s jeho deklarovanými idejemi. Mezi ideje, kterým lidé v roce 1989 fandili, rozhodně nepatřily zášť k bližnímu, omezování jeho práv a svobod, ale naopak se jednalo o otevřenost, toleranci, a to názorovou i náboženskou i o potřebu sociálních práv.

Svět pod útokem ekonomismu

5. 3. 2012 / Ladislava Smítková Janků

Zhruba od 70. let 20. století dochází k posunu paradigmatu tradičních pravicových ideologií konzervatismu a liberalismu, a to směrem k systému myšlení, které neuznává jiné hodnoty než ekonomické. Moderní ekonomisté věří (záměrně píši věří, protože pro ekonomisty podobně jako pro radikální marxisty nebo národní socialisty není přesvědčení něčím, o čem se diskutuje a co je neustále zpochybňováno konfrontací s realitou a aktualizováno, nýbrž vírou) ve dvě věci. Za prvé, že jediné, co řídí svět, je ekonomika (tj. opomíjejí vliv světonázoru). Za druhé, že hospodářský růst a volný trh jsou lékem všech problémů. To ve svém důsledku vede k tomu, že mechanismy volného trhu se tak pro ně stávají v zásadě "dogmatem víry, o němž se nediskutuje". Jak dále vysvětlím, dochází u ekonomistů navíc k mírnému posunu obsahu pojmu volný trh oproti chápání tohoto pojmu u liberálů.

A pan Lieberman si opět do úst neviděl

6. 3. 2012 / Jiří Kalát

Izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman, v rámci celosvětového tažení proti syrskému režimu Bašára Asada, opět ukázal, jak dokáží být izraelští politici slepí, hloupí i pokrytečtí. Jak se dokáží přetvařovat, ukazovat na masakry cizích a přitom ty své pomalu zametat pod koberec. V nedělním rozhovoru pro Armádní rádio Lieberman pronesl: "Mezinárodní komunita musí zasáhnou a ukončit násilí, které zaplavilo Sýrii. V těchto chvílích musíme nechat politické cíle stranou. Jsme nejdříve lidé, teprve potom politici, vůdci, komentátoři a novináři. Co se v Sýrii děje v 21. století není možné tolerovat a musíme pomoci."

Nejen sliby, ale i smlouvy se mají plnit! VZP nevyjímaje!

5. 3. 2012 / Jiří Baťa

Předpokladem každé smlouvy je, že obě strany zavazuje k plnění na základě serióznosti, spolehlivosti a důvěryhodnosti obou stran potvrzující se v okamžiku podpisu. To je podstata každé smlouvy, kromě konkrétního předmětu či věci, které ta která smlouva obnáší. Samozřejmě není výjimkou, že se tyty základní principy smlouvy nedodržují, obcházejí či jinak neplní a v tom případě dochází k jejímu porušování, což má právní následky.

"Američanům nenaléváme" - tentokrát naruby

5. 3. 2012

Posílám účtenku z pražské restaurace U Buldoka, kde jsme se s přáteli zastavili na oslavu Silvestra. Přáli jsme ze zvyku hodně sil v novém "rozpočtově odpovědném" roce -- a opravdu, lepší důkaz dnešní atmosféry ve společnosti jsme si snad nemohli ani přát -- přišel hned po zaplacení. Na účtence čekal vzkaz zákazníkům: "Děkujeme za návštěvu a NEVOLTE KOMUNISTY." Martha Issová a Jirka Mádl zřejmě přemluvili už i majitele této restaurace, aby páchal jen dobro, píše Petr Duffek.

FINANČNÍ PŘÍSPĚVKY BRITSKÝM LISTŮM MOBILEM

Hodně klesající tendence

2. 4. 2012

V červnu 2011 jsme zprovoznili pro vaše pohodlí možnost přispívat na provoz Britských listů dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilního telefonu. Informace o tom, jak to dělat, jsou ZDE. Zároveň je samozřejmě možné přispět finančně na provoz BL na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Zdá se však, že možnosti a ochota čtenářů finančně přispívat na provoz deníku, který každodenně čtou (čtenářů je měsíčně cca 350 000) prokazuje silně klesající tendenci. Jenže provoz listu z něčeho uhradit musíme. Nepodporují nás ani velcí kapitalisté, ani velcí antikapitalisté. Nezávislost a existenci si uchováme pouze, pokud si udržíme podporu čtenářské obce.

Vladimír Putin: "Vyhráli jsme. Sláva Rusku."

5. 3. 2012

Vladimír Putin oznámil, že drtivou většinou vyhrál v ruských prezidentských volbách. Vyvolal zuřivou reakci od opozičních aktivistů, kteří tvrdí, že hlasování bylo plné volebních podvodů.

Při shromáždění před moskevským Kremlem řekl slzící Putin, po jehož boku stál odcházející prezident Dmitrij Medveděv: "Slíbil jsem vám, že vyhrajeme. Vyhráli jsme. Sláva Rusku."

Měli přece zvolit bolševika!

5. 3. 2012 / Michal Vimmer

Hanba Rusům! Nedali poradit a zvolili Putina. Výsledek se nám, západním demokratům a ruské opozici nelíbí a budeme si stěžovat. Měli přece zvolit bolševika!

Jen naivní antikomunista ze staré školy by se divil, čím to, že komunista je nám milejší než Putin.

Putin je samozřejmě bývalý komunista vyškolený v KGB, ale naše sjednocená média fandila ze všech sil opozici. Od chvíle, kdy bylo jasné, že největším úspěchem slavné ruské opozice by bylo protlačit kandidáta do druhého kola volby, odvrátila média svůj znechucený zrak od budoucího vítěze a začala prohlašovat, že důležitější je ten, kdo bude druhý za Putinem. Kdopak? Komunista Zjuganov. Komunista stálý, ne bývalý.

Chávez potvrdil návrat rakoviny

5. 3. 2012

Venezuelský prezident Hugo Chávez v neděli veřejně připustil, že došlo k návratu jeho rakovinového onemocnění a absolvuje další kolo radioterapie - poté, co mu byl na Kubě odstraněn druhý maligní tumor.

Vladimír Putin "byl zvolen ruským prezidentem"

4. 3. 2012

Z výsledků průzkumů u východů z volebních místností vyplývá, že byl Vladimír Putin zřejmě napotřetí zvolen ruským prezidentem. Podle těchto průzkumů získal Putin přibližně 60 procent hlasů. Znamenalo by to, že nebude muset jít do druého kola voleb se svým nejsilnějším oponentem, komunistou Gennadijem Zjuganovem. Ruští činitelé uvedli, že byla volební účast větší než r. 2008, avšak opoziční organizace poukazují na údajné časté volební podvody. Mnoho lidí prý hlasovalo více než jednou. Svolávají na pondělí do centra Moskvy masové protesty.

PŘÍMÁ REPORTÁŽ Z RUSKÝCH VOLEB

Nejmodernější technologie, internet a silná policejní asistence

4. 3. 2012 / Anna Čurdová

Spěchám se svoji troškou do mlýna. Mám chvíli času po monitoringu volebních místnosti. Jsme v Moskvě a navštívili jsme dvě. Sama pro sebe jsem je nazvala "de luxe" volební místnosti, protože v jedné později volí Medveděv a v druhé Putin. Od jiných se liší pouze tím, že je v nich hodně novinářů, televizních štábů a přísná kontrola ještě dříve, než vstoupíte do samotné volební místnosti. Moskvany to nechává v klidu, volební místnost si nevybírají, hlasují podle místa bydliště nebo na voličské průkazy. Kromě prezidenta volí i městské zastupitelé.

Hlubší konflikt uprostřed české politiky

4. 3. 2012 / Boris Cvek

Můžeme mít na Evropskou unii (EU) různé názory a můžeme se jistě domnívat, že se dnes pod svornou honbou za "rozpočtovou odpovědnost" skrývá faktické opuštění sociálních hodnot, které EU vždy představovala. Nechci se tedy zastávat EU jako nějaké modly, kterou musejí všichni podporovat, a chápal bych kritiku současné evropské politiky z levicových stran. Dnešní Otázky Václava Moravce ale ukázaly podle mého názoru hlubší konflikt uvnitř české politiky, který trvá snad od nástupu Václava Klause do čela české politiky, totiž konflikt mezi západními hodnotami, které jako určitý minimální průsečík společenské shody respektují jak pravicová TOP09, tak ČSSD, ale řekl bych, že v hloubi duše i Jan Zahradil nebo premiér Nečas.

Velké železniční neštěstí v Polsku

4. 3. 2012

V jižním Polsku u města Szczekociny se srazily dva rychlíky. Podle zpráv zahynulo 15 cestujících a nejméně 54 osob bylo zraněno. Oba vlaky jely v oblasti, kde probíhaly opravy, po téže koleji. Není jasné, jak se oba vlaky dostaly na tutéž kolej. Je to největší železniční neštěstí v Polsku od roku 1990. Infrastruktura polských železnic je relativně zastaralá.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Britská policie léta poskytovala firmám seznamy "nežádoucích osob" . Firmy je pak vyhodily ze zaměstnání

4. 3. 2012

Britská policie či britské tajné služby léta poskytovaly velkým britským stavebním podnikům seznamy osob, které byly považovány za "podvratné" a bylo nežádoucí je zaměstnávat. V důsledku toho byly tisíce osob během posledních třiceti let v Británii z politických důvodů trvale ve stavu nezaměstnanosti.

Úřad komisaře pro informace objasnil, že tyto údaje mohly pocházet jen od policie nebo od rozvědky MI5. Byla objevena velká databáze policejních složek, v nichž byly sbírány informace na 3200 osob, které byly považovány za levicové či prostě za "potížisty".

Složky archivovala tzv. Consulting Association, tajná organizace financovaná velkými britskými firmami ze stavebního průmyslu.

Německo intervenuje do francouzských prezidentských voleb

3. 3. 2012

Žádná platforma pro konkurenta Nicolase Sarkozyho - to je rozhodnutí kancléřky Angely Merkelové a jejích hlavních evropských partnerů. Podle informací Spiegelu důvěrná dohoda mezi Merkelovou, italským premiérem Mariem Montim, španělským premiérem Marianem Rajoyem a také britským premiérem Davidem Cameronem stanoví, že se dotyční nesejdou s Sarkozyho vyzyvatelem socialistou Francoisem Hollandem.

Libye před rozpadem?

3. 3. 2012

V domě Idríse al-Rahela vidí velká mapa Libye s čárou rozdělující zemi napolovic. Rahel, který je bývalým důstojníkem, vede hnutí usilující o částečnou autonomii východní Libye, kde se nachází většina ropných polí. Hlavní kmenoví představitelé regionu se v úterý setkali v Benghází, aby projednali jednostranné vyhlášení východního státu, který by byl se západem spojen pouze "federální unií".

Anonymous never forgive

Jsme jedni z vás - jsme Anonymous

3. 3. 2012

Ježíš se ho zeptal: "Jak se jmenuješ?" A on odpověděl: "Mé jméno je Legie, protože je nás mnoho."

Marek 5,9

ŠOK│ Toto je několik chaoticky pospojovaných a remixovaných charakteristik, posbíraných po internetových fórech a skupinách, kde totožnost nic neznamená stejně jako autorské právo a zdroje nemají relevanci. Nikdo vás nenutí, abyste četli dál nebo dokonce souhlasili. Můžete se ale zamyslet.

Anonymous nemají vůdce. Nelze se k nim připojit. Ale připojit se může každý. Nemají organizaci. Nemají chartu, nemají manifest, nemají členské poplatky. Nemají žádného guru. Je fakt, že nemají ani pevnou ideologii. Nemají ani stejné území, ani stejný jazyk. Anonymous je skupina. V tom smyslu, jako hejno ptáků je skupina. Jak zjistíte, že jsou skupina? Podle toho, že letíte stejným směrem... Ptáci se mohou kdykoliv přidružit k hejnu nebo jej kdykoliv opustit, případně letět jiným směrem, zcela jinam než hejno. Ve skutečnosti Anonymous není ani skupina. Anonymous je způsob života.

Britská vláda privatizuje policii

3. 3. 2012

Police v hrabstvích West Midlands a Surrey nabídla soukromým firmám kontrakt v hodnotě 1,5 miliardy liber, v jehož rámci budou zřejmě soukromé podniky vyšetřovat zločiny a zadržovat podezřelé osoby.

Očekává se, že soukromé firmy převezmou odpovědnost za vyšetřování zločinů, za hlídkování v městských čtvrtích i za zadržování podezřelých osob.

Policie ve West Midlands a v Surrey vítá nabídky od bezpečnostní firmy G4S a od dalších velkých anglických bezpečnostních firem, které budou provádět širokou škálu úkonů, které dosud dělala policie.

Vysoké školství terčem útoku

2. 3. 2012 / Immanuel Wallerstein

Po velmi dlouhou dobu existovala na světě jen hrstka univerzit. Celkový počet lidí v těchto institucích byl velmi malý. Tato nepočetná skupina studentů se většinou rekrutovala z vyšších tříd. Studium na univerzitě přinášelo velkou prestiž a bylo odrazem velkého privilegia.

Proč je Vondra nevinen

2. 3. 2012

Aféra s předraženou zakázkou pro firmu ProMoPro se pozvolna posunula do závěrečné fáze. Vyšetřování skončilo a v nejbližší době by měla být podána trestní oznámení ZDE, píše Rudolf Čechura.

Občané, stěžujte si!

2. 3. 2012 / Jan Molič

Vezměme si jako příklad článek Jiřího Bati Hledám práci jako konzultant. (Nějaká dvaadvacetiletá slečna získala díky známosti místo konzultantky šéfa Pozemkového fondu). Říkáte si: v čem to jen žijeme? Jako by už neexistovali úředníci a politici, kteří by nepodváděli, neupláceli, anebo se nenechali uplácet? Asi neexistují. No berme to prostě jako fakt, jako výchozí bod. Takže co s tím? Jak konkrétně postupovat v kauze konzultantky? (Nemám nic proti ní; v historii byli géniové, schopní v deseti letech skládat opery, tak proč by nemohla dělat konzultantku ve dvaadvaceti? Ale prověřit by to chtělo.)

Poděkování a přání Petře Kováčikové

2. 3. 2012 / Tomáš Fiala

Dobrý den, Petro, moc Vám děkuji za Váš článek v Britských listech. Velmi mne zaujal a oslovil jako málokterý předtím. Možná právě proto, že už téměř třicet let působím jako odborný asistent na vysoké škole. To, co ve Vašem dopise píšete, považuji za Váš velmi významný osobní příspěvek k právě probíhající diskusi o současné situaci i budoucím směrováni vysokoškolského vzdělávání (nejen) v naší zemi.

Americký bezpilotní útok na Filipíny - v rámci omezování čínského vlivu ve východní Asii?

2. 3. 2012 / Daniel Veselý

Americká bezpilotní kampaň, plodící chaos a vyvolávající vlnu nevole u tradičních obětí na dvou kontinentech, není, jak se zdá, omezena jen na africké země a státy Středního východu. Dolehla až na Filipíny. Začátkem února na jihu Filipín americký bezpilotní útok připravil o život 15 členů islámských teroristických skupin Abú Sajaf a Džamáa Islámíja. Mnozí jistě zaplesají nad dalším Obamovým zářezem na pažbě ve schizoidní planetární bitvě proti terorismu, již zdědil po svém předchůdci a již tak mistrně vystupňoval. Nicméně jde o útok na území suverénní země, který se nikterak neslučuje s mezinárodním právem.

Informace Českého Červeného kříže

Aktuálně k informacím v Sýrii

3. 3. 2012

V pátek dne vstoupil do čtvrti Baba Amr další konvoj Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK) a Syrského Červeného půlměsíce (SČP). Souhlas ke vstupu kolony kamionů vezoucích potraviny, přikrývky, léky, zdravotnický materiál a zdravotnický personál obdržel MVČK od syrských úřadů včera. Za poslední týden se kromě toho podařilo Syrskému ČP podvakrát do Baba Amr proniknout.

K situaci v Sý‎rii

2. 3. 2012

Bludy o západní propagandě se v některý‎ch český‎ch článcích a internetový‎ch diskusích lavinovitě šíří. Jak se říká, ž‍e stokrát opakovaná lež‍ se stává pravdou, tak mnoho česk‎ých čtenářů jim skálopevně věří. Vysvětluji si to jednak znechucením americkou politikou hlavně za prezidenta Bushe a jednak znechucením českou politickou scénou. Z těchto důvodů hodně Čechů krveprolití v S‎ýrii popírá. Často tvrdí, ž‍e syrská vláda nestřílí do demonstrantů, ale bojuje proti teroristický‎m skupinám, financovan‎ým západními zeměmi, a ‍že syrský‎ rež‍im má plné právo ochránit své občany. Protože situaci sleduji z bezprostřední blízkosti, tak tyto naprosto pomý‎lené názory mě vedly k tomu, abych situaci podrobněji vysvětlila, píše Dita Hamídová.

Sýrie: Dejte pozor, co si vlastně přejete

2. 3. 2012

KD│ Mezi konzervativci i liberály sílí hlasy volající po intervenci v Sýrii vedené USA - včetně možného použití vojenské síly. Stejně jako v případě libyjské intervence v roce 2011 někteří zastánci tvrdí, že cílem je chránit syrské civilisty před útokem bepečnostních sil prezidenta Bašára Asada, napsal Ted Galen Carpenter pro americký konzervativní list The National Interest.

Družstevnictví v sevření ideologických dogmat v Čechách

2. 3. 2012 / Vlasta Hábová

V atmosféře sílícího tlaku systémových pochybení panujícího společensko-ekonomického řádu současného světa na snižování životní úrovně i občanských práv pracujících lidí nelze považovat za náhodné vyhlášení OSN právě letošního roku za Mezinárodní rok družstev pod heslem "Družstva vytvářejí lepší svět". Řada programů chystaných mezinárodních konferencí ve významných, zejména evropských městech to potvrzuje. (Jen v březnu Berlín, Benátky, Brusel.) Svým malým dílem chce přispět k pochopení významu družstevnictví pro rozvoj moderní společnosti i Pražská škola alternativ. Poslední diskuse v ní ( 27.2.2012) ukázala, že v českém prostředí to může být zvláště chvályhodný a užitečný příspěvek.

K debatě o reformě na FF UP v Olomouci

Je univerzita "hodná máma"?

2. 3. 2012 / Boris Cvek

Nemohl jsem se z pracovních důvodů účastnit debaty o reformě vysokých škol na Filozofické fakultě v Olomouci, která proběhla v úterý. Podíval jsem se však na záznam na stránkách Českého rozhlasu a nejvíce na mne zapůsobilo tvrzení představitele Akademického senátu hostující fakulty o tom, že "nemůže věřit v organizaci, která nevěří ve mně". Dokonce mluvil o "partnerském vztahu" k univerzitě.