Spojené státy oddalují konkurs

20. 7. 2011

V rozhovoru pro rádio Deutschlandfunk považuje Hans-Werner Sinn, ředitel německého Institutu pro ekonomický výzkum, restrukturalizaci dluhu Řecka za nevyhnutelnou. Kdyby se banky, které drží řecké dluhopisy, měly dostat do problémů, měly by se podle něj zachránit.

Jürgen Liminski: Ve sporu o limit dluhu USA stanovil prezident Obama ultimatum. To vypršelo a pokr mezi demokraty a republikány pokračuje dál, jako by se nechumelilo. Pomalu jde ale do tuhého a už i samotní guvernéři tlačí, protože si nikdo neumí přesně představit, co by se stalo, kdyby zkolabovala největší ekonomika světa. Existovala už taková situace, nebo se nacházíme v úplně nových poměrech?
Sinn: Ne. Těchto situací už bylo hodně, protože Amerika vždycky stanovovala absolutní hranice dluhu. I když se nyní dohodnou, stanoví opět nějakou sumu a je jenom otázkou času, kdy na ten limit opět narazí a celý tyátr začne zase od začátku. V minulosti se vždycky dohodli a udělají to i tentokrát.

Je příklad z Kalifornie hodný následování?

20. 7. 2011 / Miloš Dokulil

Jen si představme v populárních představách nemálo ekonomicky i sociálně zazobaný stát Kalifornii, nejlidnatější stát USA. Kupodivu i tam mají teď deficit 9,6 miliard dolarů. A příjmy jim poklesly o 1,85 miliard dolarů. Nejen v ČR nemálo teď skloňované slovo "škrty" je nyní aktuální také v Kalifornii. (Z důvodů, které snad vyplynou přímo z následujícího textu, nezařadil jsem tento příspěvek mezi ty, které mají v záhlaví, že i čísla někdy mluví.)

Pan Kalousek je věřící. Nás důchodce nenechá umřít.

20. 7. 2011

Seděli jsme v tom smutném bytě bez ledničky, televize i rádia (to si odnesl soukromý exekutor) a paní Dobrovolná nám dobrovolně předvedla její měsíční finanční bilanci: Podtrženo, sečteno, zůstává jí na jídlo a zbývající provoz domácnosti něco málo přes 800 korun.

Paní Dobrovolná je na pokraji opravdové bídy. Sama neví, jak dál. "Vůbec si neumím představit, že se teď zvedne to dépéháčko a že potraviny budou ještě dražší. Absolutně nejsem schopna dodržet stravovací příkazy mé paní doktorky, která mi hlídá cukrovku. Není na to. Ale jestli se ještě zdraží, to je můj konec." Smutné tvrzení seniorky má nakonec optimistickou pointu: "Víte, spoléhám na to, že pan Kalousek je věřící a že nás důchodce nenechá umřít."

Kompletní článek ZDE

Pohled odjinud -- z Moravy a Kanady

20. 7. 2011 / Miloslav Štěrba

Jak příšerně pevná musela být pozice komunistického režimu v době okurkové sezóny, v létě 1968, když po vstupu spojeneckých vojsk ulice a náměstí našich obcí a měst zaplavila jména podporovaných funkcionářů KSČ a ČSSR. Mohli bychom to považovat, pokud bychom reflektovali zahlcení československých výkladů, zdí a silnic jmény komunistických předáků, jako výraz absolutní podpory těchto stranických aparátčíků. Jenže realita byla jiná. Podporu od veřejnosti měli pouze ti, kteří vyhovovali představě "zuřivých" novinářů o změně kursu v politice vládní strany.

Při operaci proti skupině Anonymous bylo zatčeno čtrnáct osob

20. 7. 2011

Podle informace amerického ministerstva spravedlnosti a FBI bylo v úterý při probíhající operaci proti hackerům ze skupiny Anonymous zatčeno čtrnáct osob. Dotyční byli zatčeni agenty FBI a obviněni z údajného podílu na kybernetickém útoku na stránku PayPal v souvislosti s aktivitami provozovatele zaměřenými na izolaci WikiLeaks.

I čísla mohou (někdy, kéž by!) mluvit (5)

20. 7. 2011 / Miloš Dokulil

Jistě jste nejednou slyšeli, četli či viděli něco, co přesahovalo všechny stávající meze. Takže šlo o rekord. Někdy dokonce světový. Nejen ve sportu. Tam dokonce -- ne-li stále častěji -- s doprovodnými úvahami, jaká mez je (či bude) nepřekročitelná. Samozřejmě ne v absurdním srovnávání možností s předpoklady. Takže třeba v běhu mužů na 100 metrů byla po dlouhou řadu desetiletí magickou hranice 10 sekund.

Piráti apelují na vládu: "Nerušte Internet v knihovnách!"

20. 7. 2011

Tisková zpráva České pirátské strany

V rámci plnění úsporných opatření současné vlády se ministerstvo vnitra rozhodlo, že od 31. 7. 2011 přestane platit za připojení knihoven k Internetu, čímž hodlá ročně ušetřit přibližně 100 mil. Kč. Toto opatření by znamenalo, že cca 3 500 knihoven v menších obcích a městech značně omezí rozsah poskytovaných služeb a v některých případech dojde pravděpodobně i ke zrušení knihoven samotných.

Doplnění některých čísel k aktivitě cesia 137 z Fukušimy I v Tokiu

20. 7. 2011 / Vladimír Wagner

Poznámka redakce: Autor je zaměstnán jako jaderný fyzik. V západních zemích se příslušníci této profese kvůli střetu zájmů nepovažují za autory způsobilé hodnotit politická a zdravotní rizika jaderné energetiky.

Ve včerejších Britských listech byl uveřejněn text o měřeních Christophera Busbyho spolu s videem z jeho tiskové konference. V doprovodném textu se píše: "Vzorek vzduchu odebraný nad Tokiem obsahuje radioaktivní izotop Cesium 137 v množství 734 milibecquerelů na krychlový metr. V době vrcholících testů jaderných zbraní v 60. letech 20. století vykazoval vzduch hodnotu 2,7 milibecquerelů na krychlový metr. Vzduch na japonským hlavním městem je tedy 270krát kontaminovanější než v dobách, kdy se běžně prováděly jaderné exploze v atmosféře.

Snižováním vzdělání ke konkurenceschopnosti

19. 7. 2011 / Boris Cvek

Žasnu nad touto vládou každý den více. Nečas a Kocourek chtějí údajně svými opatřeními dostat Českou republiku mezi ty ekonomiky světa, které jsou nejvíce konkurenceschopné. Mimo jiné je prý třeba zabránit inflaci magisterských titulů. Možná bychom mohli říci inflaci vzdělání vůbec, neboť za minulých let, kdy peníze na vysoké školy tekly za počty studentů a otevíraly se zbytečné bakalářské pseudoobory, má vysokoškolské tituly mnoho lidí, kteří jsou na hranici samotné gramotnosti, o samostatnosti úsudku nemluvě.

Nad Modravou dusno

19. 7. 2011 / František Řezáč

Protože se odjakživa, pokud to jde a není to daleko, rád na vlastní oči a na místě přesvědčím, jak se věci, předkládané nám médii, např. ČT24, ve skutečnosti mají, vydal jsem se v pondělí 18.7. na Modravu.

Šumava: Korupce jako obvykle

19. 7. 2011 / Karel Dolejší

Potkáte-li "staromódní" lesáky, kterým se při vyslovení výrazu "přirozená obnova lesa" ježí vousy ("V lese musí bejt pořádek!"), a přesto i oni jsou přesvědčeni, že za probíhajícím zásahem "proti kůrovci" na Šumavě je v první řadě ohromný kšeft s nedostatkovým dřevem a patřičným vejvarem pro stranické pokladny, máte ve věci v zásadě jasno. Svědectví Františka Řezáče o tom, jak "nutný sanitární" zásah v praxi vypadá, pak tento obrázek dokonale potvrzuje.

Nutné a nezbytné? Referendum!

19. 7. 2011 / Vladimír Nindel

Posádka udělala v lodi díru. Když dovnitř začalo zatékat, posádka oznámila, že je nutné a nezbytné vyvrtat ještě jednu - aby voda mohla odtékat ...

Reformy v podobě prosazované současnou vládní koalicí proti vůli většiny občanů České republiky nejsou ani nutné.

V jarních volbách roku 2010 sice mnozí lidé volili tyto politiky, nevolili však tuto politiku.

Tak zásadní reformy vyžadují širší společenský konsensus, ten ovšem neexistuje. Společenský význam a dopad vládních reforem výrazně přesahuje volbami získaný mandát současných poslanců a ministrů.

Když si V. Klaus plete dojmy s pojmy

19. 7. 2011 / Jiří Baťa

V posledních dnech projevil V. Klaus opět své typicky a osobitě pojaté prezidentství. Dělá si totiž co chce on, nikoliv to, co mu ukládá jeho funkce. Zmiňuji poslední dny, čímž mám na mysli odmítnutí či zamítnutí podpisu pod tzv. malou důchodovou reformu a novelu zákona zavádějící certifikáty u biopaliv. Pominu-li obsah obou zákonných norem (je to otázka osobního posouzení), pak nejpodstatnější pozornost zasluhuje především jejich prezidentovo nepodepsání.

"Dočasnost" (jednotka 1 furt) podle premiéra Nečase

19. 7. 2011 / Jiří Baťa

Vypadá to, jakoby se vláda, hlavně ministr Kalousek a premiér Nečas, ve svém rozhodování mj., řídili podle počasí. Jak jinak si vysvětlit to několikeré bezprecedentní rozhodování o výši DPH a to v průběhu pouhého půl roku. Abych byl konkrétnější, nejde samozřejmě jen o DPH, ale o řadu jiných rozhodnutí, které jsou dnes takové, zítra zase jiné. Jak se mění počasí, mění se i podmínky pro rozhodování vlády.

21. srpen 1968 a dnešek

19. 7. 2011 / Miloslav Štěrba

S blížícím se 21. srpnem je víc než zřejmé, že i letos nás čeká stejná ideologická masáž. Více než rok pravicové vlády a s tím související "stabilizace" kádrů v celé rozsáhlé ideologické infrastruktuře se nedá "zahanbit". Máme se na co těšit.

Pražské jaro 1968 nebylo jen o invazi

19. 7. 2011 / Jan Čulík

Po návštěvě různých muzeí v České republice, a konec konců i po četbě českého tisku k tematice Pražského jara, člověku vyvstane zvláštní věc. Muzejní expozice a tisk se většinou vůbec nezabývají intelektuálním kvasem a intenzivní veřejnou debatou, která volně probíhala v českých a slovenských médiích od března do srpna roku 1968, oni prostě činí rovnítko mezi Pražským jarem a invazí. Jako by potřebovali zatajit, že předtím následovalo několikaměsíční období vážného kritického zkoumání české situace, českého osudu a bezprecedentní veřejná debata o tom, jak dál.

Posuďte to sami. Před třemi lety jsme vydali množství materiálů zaznamenávajících tuto diskusi. Jsou ZDE

Gruzínský tisk protestuje proti Saakašviliho útlaku

19. 7. 2011

Několik významných gruzínských deníků a internetový serverů vyšlo s prvními stránkami bez fotografií. Je to koordinovaný protest proti zatčení tří novinářských fotografů, které gruzínská vláda obvinila z údajné špionáže pro Rusko.

Giorgi Abdaladze, fotograf na volné noze pro Associated Press, Zurab Kuyrtsikidze z European Pressphoto Agency a Irakli Gedenidze, osobní fotograf Mikheila Saakašviliho, gruzínského prezidenta, byli zatčeni v ranních hodinách dne 7. července.

Stalinovy zločiny proti lidskosti

19. 7. 2011

Během hladomoru na Ukrajině a ve střední Asii v letech 1932 a 1933 zemřelo pět milionů lidí. Někteří historikové to považují za úmyslnou genocidu.

Kolektivizace zemědělství vedla k občanské válce, při níž bylo usmrceno nebo deportováno 5-8 milionů lidí. Přibližně třetina deportovaných zemřela.

V letech 1929-1953 prošlo sovětskými pracovními tábory 28 milionů lidí. Úmrtnost vězňů v táborech byla 6 procent ročně. Podle jednoho archivního zdroje zemřely v táborech v letech 1929-1953 dva miliony osob, ale zdroj nezaznamenává všechny kategorie vězňů.

Během Stalinova Velkého teroru bylo podle oficiálních údajů KGB popraveno 700 000 osob. Podle odhadů historiků zahynulo v letech 1927-1938 v táborech asi 10 milionů osob.

Stalin také prováděl etnické očišťování a deportoval asi milion Čečenců, krymských Tatarů, Balkarů a Turků za to, že údajně spolupracovali s Němci. Při transportech zahynulo až 40 procent deportovaných osob.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Rozhovor s Miroslavem Polreichem:

"USA a EU dopustily, aby na prahu 21. století bylo v Kosovu vyhlazeno židovstvo" aneb "Zpravodajec je jediné povolání, v němž se nesmí lhát"

18. 7. 2011 / Tomáš Koloc

17. června tohoto roku oslavil svou osmdesátku diplomat, zpravodajec, bývalý tajemník čs. velvyslanectví v USA a při OSN, později velvyslanec ČSFR při OBSE ve Vídni, a také přispěvatel Britských listů MIROSLAV POLREICH. V téže době vyšlo první pravidelné číslo papírového čtrnáctideníku Kulturní noviny (www.kulturni-noviny.cz), jehož je jubilant spoluzakladatelem. BL přinášejí úplné znění rozhovoru s M. Polreichem, jehož úryvek vyšel v KN 1/2011 a který se mimo jiné zabývá následujícími otázkami: - Kdo měl zájem na vyvolání války v Jugoslávii? - Proč česká diplomacie konce 90. let bojkotovala mírové rozhovory v Kosovu? - Kdo začal s masakrem ve Srberenici? - Proč se nesmí veřejně mluvit o kosovském holocaustu? - Jaké je pozadí konfliktů v Čečně, Severní Osetii a Abcházii? - Jaké jsou perspektivy vývoje státu Izrael z pohledu CIA a dlouhodobé zahraniční politiky USA? - V jakém případě by Zbigniew Brzeziński sestřelil izraelská letadla? - Jaké jsou kořeny zásahu v Libyi, který je z pohledu mezinárodního práva stejně nelegální jako mezinárodní soud v Haagu? - Jaký přínos mají Wikileaks pro svět diplomacie?

Na setkání s doktorem Polreichem, jsem se připravoval jako na setkání s Jamesem Bondem. Dlouholetý zpravodajec a diplomat, který dvakrát neváhal dát vale svému chlebodárci, když zjistil, že zradil ideály, pro které mu sloužil, muž, jenž učil hrát české písničky bývalého šéfa CIA, takového nepotkáte každý den.

Veřejné dluhy, "bankroty" států a možná řešení

18. 7. 2011 / Ilona Švihlíková

Může stát zbankrotovat? A co to znamená? Existuje nějaký jasný proces, podobně jako u právnických osob, který by řídil bankrot státu? Tyto otázky nejsou důležité jen v souvislosti s Řeckem (nebo šířeji pojato se zeměmi tzv. jižního křídla eurozóny). Pohled na žebříček veřejného dluhu v poměru k HDP nám ukáže zajímavou skutečnost. Rozhodně tomu není tak, že mezi nejzadluženější země (v tuto chvíli zohledňujeme jen veřejný dluh) patří jen ty nejchudší rozvojové země. Velmi vysoko najdeme země vyspělé, klasickým případem je Japonsko.

Škrty... ve prospěch "savých"

18. 7. 2011 / Boris Cvek

Na první hodině nedělních Otázek Václava Moravce (na druhou jsem se už nedíval a šel raději do lesa) nejvíce zarazilo, jak ministr Fuksa (za ODS) při líčení pravděpodobného zdražení dluhové služby o desítky miliard uváděl jako možná řešení všechno jiné kromě omezení korupce a rozkrádání státních peněz. Něco takového by podle vládního orgánu NERVu (Národní ekonomická rada vlády) ušetřilo až 40 miliard korun, ba možná více.

Kde to jsme?

18. 7. 2011 / Vladimír Hejnic

Vláda slovy ministra zemědělství při rozhodování mezi vyšším zdaněním právnických osob a zvýšením DPH volí zvýšení DPH proto, že nevěří svým věrným voličům z řad vysoko příjmových osob.

Talibáni objevili kouzlo hudby i technologie

18. 7. 2011 / Miloš Kaláb

Není tomu tak dávno, kdy Talibáni zakazovali lidem v Afghánistánu zpívat i tančit, ale dnes je všechno jinak. Přišli na to, že lze obojího úspěšně využít v boji proti okupantům a vládě, takže koalice států, které se rozhodly přinést do Afganistánu svobodu a demokracii, má z toho dnes těžkou hlavu.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za květen 2011

12. 6. 2011

V dubnu 2011 přispělo finančně na Britské listy 206 osob celkovou částkou 44 718.45 Kč. Na kontě Britských listů v Raiffeisenbance jsme měli 31.5. 2011 částku 117 797.11 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní