18. 4. 2002
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
18. 4. 2002
Neměli bychom zapomínat na to, že v třetím světě vládne chudoba. Robert Kaplan před časem poukázal na to, že my na Západě jsme jako cestující v limuzíně, která projíždí předměstskými brlohy, vidíme zoufalé masy, u konce s trpělivostí v důsledku existence globálních komunikací, jak se na nás dívají oknem. Nemá-li dojít ke katastrofě v konečné válce "Západu proti všem ostatním", "všichni ostatní" musejí získat možnost podílet se na prosperitě Západu. Globalizace by mohla být pro chudé země prospěšná, kdyby dodržovaly bohaté země 'dohodnutá pravidla, argumentoval v měsíčníku Atlantic Monthly Jack Beatty.

18. 4. 2002
Jako podomní obchodník se zdravím mi připadá President ČLK MUDr.David Rath.Také já jsem totiž dostal do schránky Českou lékařskou komorou odborně garantovaného rádce na cestu dlouhým a úspěšným životem (podobné reklamní žvásty jsou už hodně nudné), Osobního lékaře. "Komu není jeho život lhostejný, má svého Osobního lékaře", říká v editorialu ředitel redakce (co je to asi za funkci?) David Rath, ale jeho slova mají ve skutečnosti tento smysl:: "Komu není jeho život lhostejný, měl by si kupovat a komzumovat především Wobenzym".
18. 4. 2002

Milování je mou
Tajnou pastvinou bez vlků
Kde se laně tiše sklánějí
Nad sladkým jetelem

Dvě básně ze sbírky Lukáše Bárty Od mramoru chlad, která vyšla knižně v Ostravě v roce 2001.

17. 4. 2002
Ještě hůř než Tomáš Pecina dopadl při pokusu opatřit si kvalifikovaný certifikát autor tohoto článku. Jedním z důvodů odmítnutí u něj bylo, že "Liberec VI" je jiná čtvrť než "Liberec 6". A ani jemu se nepodařilo certifikát instalovat. Více v jeho dopisu.
18. 4. 2002
Minulý týden zahájila své plenární zasedání ve Vídni globální organizace, jejímž cílem je dohlížet na plnění dohody o zákazu jaderných zkoušek a vynucovat ji. Jeden důležitý host chyběl - americký velvyslanec. - Vlažný postoj Washingtonu vůči dvěma organizacím, které bojují proti jaderným a chemickým zbraním zpochybňuje budoucnost multilaterálního zákazu těchto zbraní, varoval ve středu komentátor deníku Guardian Julian Borger, jehož argumentaci shrnujeme.
Soud rozhodl: video lhalo
16. 4. 2002

O neuvěřitelném rozsudku soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Ivany Podlipné nad aktivistou Radkem M. jsme v Britských listech psali zde - připomeňme, že ačkoli jedním z účastníků pořízený videozáznam jasně prokázal, že Radek M. byl strážníkem městské policie napaden a zbit, soudkyně tento důkaz nevzala v úvahu, uvěřila výpovědím policistů a aktivistovi uložila za útok na veřejného činitele roční podmínku.

Nyní soudkyně Podlipná vypracovala písemné vyhotovení rozsudku. S argumentací obhajoby si hlavu nelámala: Radek M. prý byl videem usvědčen "částečně" (což je značně eufemistické vyjádření, jestliže uvážíme, že video jeho vinu přesvědčivě vyvrací) a policisté při perlustraci nepřekročili zákon, protože pouze "kontrolovali neposlušné občany". Že by paní soudkyně studovala policejní právo v době Rakouska-Uherska?

Radek M. využívá svého práva a proti rozsudku podává odvolání.

Stanislav Gross, ministr vnitra
17. 4. 2002

Motto: "V politice není důležité, jaké jsou věci ve své podstatě, ale jak se veřejnosti jeví - a to ovládají média"

(český ministr vnitra Stanislav Gross, viz zde)

Sociální demokrat Stanislav Gross je příkladem snad jednoho z nejhorších současných českých politiků, na němž lze dobře demonstrovat degeneraci současné politické scény. Namísto toho, aby pracoval ve prospěch občanů, Stanislav Gross se intenzivně zabývá PR, jak jsme demonstrovali v BL nejnověji minulý pátek, kdy Lidové noviny publikovaly trapně úslužné předvolební články o tom, jak Gross - "absolutně nepoliticky" vystupoval v diskusi se studenty jedné střední školy.

Gross odmítá, jak požadují mezinárodní organizace, vytvořit nezávislou inspekci české policie, snaží se prosazovat v Parlamentě zákony, které omezují základní lidská práva, občas právně nepřípustnými metodami, hájí mučení osob na policejních stanicích, viz MMF, a není schopen zajistit ani absolutně základní bezpečnost na veřejnosti. Právě bezpečnost občanů v ulicích bývá naprosto zásadní volební otázkou v západních zemích, kvůli které politikové a politické strany vyhrávají nebo prohrávají volby. Doufejme, že tomu tak tentokrát bude ve veřejném zájmu i v ČR.

Poslyšte příběh. Od pondělí od večera, zdá se mi, jsem vstoupil do soap opery - limonádového televizního seriálu. S drobným rozdílem, že se to nevymyslel žádný televizní producent, ale šlo o - drastickou skutečnost. Česká republika by měla mít ministrem vnitra osobu, která dokáže zajistit pro občany na veřejnosti alespoň základní bezpečnost. Ministrem vnitra nemůže být člověk jako Stanislav Gross, který se v první řadě zajímá o PR ve věci vlastní osoby. Kéž by byly nadcházející volby pro české občany i pro ČSSD příležitostí, kdy tomuto parazitu ukáže česká společnost dveře.

Střet civilizací? - Dominance Západu, nebo dialog světových kultur
16. 4. 2002

Polemika s Huntingtonem

"Představa mezicivilizačního konfliktu je příkladem pesimistické globální prognostiky. Může být pravdivá - stačí, když jí nejvýznamnější státníci uvěří. Podstatné proto je, zda ti, kdo budou odpovědni za zahraniční politiku mocností, budou opírat své rozhodování a jednání o obraz toho, co civilizace odlišuje, nebo o to, co lidstvo spojuje. Hlavní riziko dnes není v rozdílech západní, čínské či islámské kultury, ale v agresivních ambicích Západu vydávat svoji civilizaci za nejvyšší úroveň vývoje lidstva a za univerzální kulturu." To tvrdí politolog, profesor mezinárodní politiky Oskar Krejčí v polemickém příspěvku, který vydal ve sborníku "Střet civilizací? Dominance Západu nebo dialog světových kultur" Evropský literární klub. Dalšími autory sborníku jsou Ivo Budil, Bob Fliedr, Tomáš Halík, Martin Hekrdla, Stanislav Komárek, Luboš Kropáček, Miloš Mendel, Vladimír Nálevka a Zdeněk Zbořil.

Střet civilizací? Dominance Západu nebo dialog světových kultur
Evropský literární klub, Edice Nové směry, Praha, 2002
ISBN 80-86316-31-9

15. 4. 2002
Byl odsun českým vyhnáním německého obyvatelstva z pohraničí a bezprávným vyvlastněním jeho majetku na základě přisuzování kolektivní viny často i nevinným Němcům za česká utrpení? Dekrety prezidenta Beneše prý tento princip kolektivní viny ztělesňují, a tak bezpráví uzákoňují a tím porušují základní lidská práva. Na druhé straně pamětníci, českoslovenští váleční letci v Anglii, tvrdí, že sudetský majetek a odsun byly vždy považovány za část reparací československých občanů za škody, které Čechoslováci utrpěli v důsledku německého výboje. Toto chápání mi také potvrdil anglický historik, specialista na tuto problematiku.
Jan Keller
12. 6. 2002

Přinášíme čtenářům Britských listů poslední část čtení na pokračování. Po devět týdnů jste zde nacházeli jednotlivé kapitoly z knihy Jana Kellera Politika s ručením omezeným, s podtitulem Proměny moci na prahu 21. století. Kniha se příští týden bude stěhovat do nově zřízené sekce KNIHOVNA.

Knihu vydalo nakladatelství Evropský literární klub jako první svazek edice Nové směry (ISBN 80-86316-27-0, 144 str.). Text celé knihy vychází na internetu exkluzivně pro čtenáře Britských listů zdarma, se souhlasem autora i vydavatelství. V plném znění tohoto článku naleznete vždy aktuální kapitolu - předešlé kapitoly budou součástí archivu, přístupnému z níže uvedeného obsahu, který se bude dynamicky rozšiřovat.

V archivu naleznete on-line rozhovor Jana Kellera se čtenáři Britských listů, fotogalerii, pořízenou u příležitosti vydání této knihy v říjnu 2001 i autorův životopis.

  Úvod   5.  Politika na okraji globalizace
Globalizace jako velké vyprávění
O čem mlčí vyprávění
Státy létat nedokáží
Ironie dějin
Prostor pro demokracii
 
 1.  Moderní politika - dělení pokladu
Čím ospravedlnit moc státu?
Kde jsou meze státní moci?
Jak mít užitek ze státní moci?
   6.  Postmoderní politika
Guláš jako program
Politika jako tombola
Politika svádění
Postmoderní politik
 
 2.Politika a virtuální ctnosti
Simulacrum v moderním provedení
Nacionalismus jako virtuální domov
Karikatura komunity
Uctívání státní moci
Privilegium neprivilegovaných
   7.  Politika ve světě sítí
Politika ve věku organizací
Vítězné tažení sítí
Politika v síti
Nedůvěřivý volič
 
 3.  Politika tolerovaná experty
Čím více moci, tím méně kontroly
Expertní vědění a veřejné mínění
Poradenská společnost
Experty nikdo nevolí
Demokracie versus technokracie
   8.  Politika v nejisté společnosti
Špatné recepty na bezpečí
Nejistota jako styl života
Je modernizace lékem na nejistotu?
Program TINA
 
 4.  Politika a jiná rizika
Neviditelný vetřelec
Chybějící pojištění
Plnění norem
Dělba zla
Předpotopní politika
   9.  Dilemata občanské společnosti
Dilema ziskovosti
Dilema organizovanosti
Dilema sítí
 
21. 1. 2002
Přejete-li si, aby Britské listy dále působily efektivně jako nezávislý strážce veřejného zájmu v ČR, přispějte, prosím, obdobně jako loni, libovolnou částkou na financování jejich investigativní práce v ČR, která se nedá dělat bez plného pracovního nasazení. Zde uvádíme podrobnosti, jak je možné přispět. Upozorňujeme, že finanční příspěvky na činnost Britských listů jsou odečitatelné od základu daně.
Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
18. 4. 2002 Milování Lukáš  Bárta
18. 4. 2002 President ČLK MUDr. David Rath zneužívá a diskredituje Českou lékařskou komoru Jan  Paul
18. 4. 2002 Jak bohaté země přímo žijí z chudoby chudých zemí   
17. 4. 2002 PVT: Děláme jen to, co po nás chce ÚOOÚ Jiří  Faltus
17. 4. 2002 Ostrá diskuse o poválečném uspořádání na česko-německé konferenci v Berlíně Miloslav  Bednář
17. 4. 2002 Benešovy dekrety a postmoderní diskuse V. Žáka Milan  Valach
17. 4. 2002 Parazit Stanislav Gross - Kdy se zbaví ČR tohoto "ministra"? Jan  Čulík
16. 4. 2002 Soudkyně Podlipná: Policisté mají právo legitimovat "neposlušné občany" Tomáš  Pecina
16. 4. 2002 Hrozivé proroctví Oskar  Krejčí
16. 4. 2002 Chvála PVT, a. s., aneb Jak jsem se nestal e-občanem Tomáš  Pecina