Populační exploze: 12 října dosáhne počet obyvatel na Zemi šesti miliard
Počet obyvatel se od roku 1960 zdvojnásobil a není vyloučeno, že do roku 2050 stoupne na 10 miliard. Spojené národy právě vydaly zprávu o stavu světové populace, viz http://undp.org/popin/popin.htm a http://www.realworld.org.uk/population.html.
Dnes přibude na světě dalších 230 000 lidí. Každý rok přibude na světě tolik obyvatel, kolik má celé Německo. Devadesát sedm ze sta nově narozených dětí přichází na svět v zemích, které trpí zadluženou ekonomikou, nekonečně rostoucími brlohy v obřích městech, v zemích, kde milióny hladovějí a kde je často nedostatek vody a potravin, napsal deník Guardian ve středu 22. září 1999.
Země však dokáže poskytovat podnební stabilitu a biologickou produktivitu pro mnoho miliard lidí více, než kolik se jich má narodit v příštím století, avšak téměř všichni vědci a odborníci na přírodní zdroje na světě konstatují, že plýtváme zdroji a znečišťujeme je způsobem, jaký ohrožuje život na této planetě.
Neexistují žádné důvody, proč by někdo měl na této planetě hladovět. Problémem je chudoba a nerovnost, nikoliv technologie, a distribuce a politika a nikoliv výroba potravin. Na světě je více než dost potravin pro každého: před třiceti lety představovaly světové zásoby potravin 2360 kalorií na jednoho obyvatele naší planety, v současnosti je to 2760 kalorií na jednoho obyvatele. Očekává se, že zásoby potravin porostou alespoň po dobu deseti let rychleji než počet obyvatel.
Avšak populační exploze je jev z rozvojového světa, kde permanentně hladoví dvě miliardy lidí, v důsledku součinnosti nespravedlivého rozdělení půdy, půdní eroze, nedostatku infrastruktury, neobyčejné chudoby ve městech a neschopnosti lidí kupovat si potraviny na světovém trhu.
Potraviny také závisejí na dodávkách pitné vody a očekává se, že voda bude v příštím století nejvážnějším jádrem sporů.
Nedostatek vody už nyní omezuje zemědělství ve třech nejlidnatějších zemích světa, v Číně, v Indii a v Indonésii. Čtrnáct afrických států trpí nedostatkem vody a dalších jedenáct se k nim přidá v nadcházejících pětadvaceti letech. Budou-li pokračovat nynější spotřebitelské a podnebné trendy, konstatuje OSN, do roku 2025 budou až dvě miliardy lidí trpět akutním nedostatkem vody.
Na světě dnes živoří více než 50 miliónů uprchlíků před neuspokojivým životním prostředím - lidí, kteří byli donuceni uprchnout z oblastí, kde se nedá obdělávat půda. Očekává se, že tento počet stoupne.
Vědci po celém světě uznávají, že začalo globální oteplování, a to bude mít nevypočitatelné a záporné důsledky na životní prostředí. Rostou pouště, mořské zdroje jsou na pokraji vyčerpání a znečištění ovzduší dosáhlo krizové situace v mnoha afrických zemích a v celé řadě měst v rozvojových zemích.