Mírová operace
Ivan Hoffman, Český rozhlas 1 - Radiožurnál
Ruští výsadkáři prý sice dorazili do Kosova jako první omylem, ale když už tam byli, tak rovnou zůstali. Někoho to znepokojilo, někoho příliš ne. Zmatená a protichůdná vyjádření z Moskvy se nakonec možná vysvětlí (ruští politici se s ruskými generály dohodnou, kdo vlastně rozhoduje) a třeba se ukáže, že v této mírové operaci je každá ruka dobrá.
Jakkoli totiž z Kosova odchází srbská armáda a policie, jednotlivci rozhodnutí střílet se už objevili. Úkolem vojáků mírových sil je odzbrojit v Kosovu jak Srby, tak Albánce. A je to úkol jak pro Brity anebo Francouze, tak i pro Rusy. A bude to i úkolem našich vojáků, kteří se zúčastní této mise.
Je typické, že se u nás rozhořela politická debata o tom, na kolik peněz nás přijde rota, kolik by stál prapor a na co pak máme či nemáme peníze v deficitním rozpočtu. Zdá se že stát vedou účetní a jiní účetní jim komplikují život z opozice.
Přitom důležitější, než kolik našich vojáků se na mírové operaci bude podílet, je vysvětlit proč se jí zúčastní. Mělo by se o tom hovořit dříve, než některý z nich šlápne na minu, anebo ho trefí kulka ostřelovače.
Politici by měli přesvědčovat občany, že i s tímto rizikem posílají vojáky vynutit v Kosovu pro obyčejné lidi jako jsme my normální život, tedy mír. Měli by říct, že není podstatné na kolik nás to přijde, protože jde o správnou věc.
Jenomže: Pomáháme proto, že bychom se museli stydět, kdybychom nepomohli? Anebo vysíláme "nějaké ty vojáky aby se neřeklo"? Čeká je nebezpečné poslání. Jistě, berou to jako svou práci, nicméně: Nejen oni, ale také my, občané, bychom měli mít jistotu, že v případě zranění, či úmrtí bude o ně a o jejich rodiny postaráno lépe, než jak tomu bylo v podobných misích v minulosti.
Ani o tom naši účetní nemluví. A snad je to nakonec lepší: Opět by z toho byla pouze trapná debata o prázdné kase.
14.6.1999