Czech media, Czech politics and Czech culture:
A selection of English language articles, published in Britske listy over the past year or so. (Selected Britske listy articles in
English now appear in the new electronic pages of the journal "The New Presence"). - Zde je měsíčník Nová přítomnost.
Tady je minulé vydání Britských listů.
Kdo je vydavatel Britských listů? Zde je životopis Jana Čulíka.
Adresa Britských listů je zde. Pouze když nefunguje, pište na tuto alternativní adresu.
(Jan Čulík má anglicko-českou stránku materiálů a hyperlinků, týkajících se ČR, zde na Glasgow University).
Užitečné internetové stránky pro bohemisty a specialisty na Českou republiku jsou zde.
Aktualizace v úterý ve 14 hodin:
Napětí v Kosovu před vypršením konečné lhůty pro odchod srbských vojsk
Tisíce srbských civilistů utíkají z Kosova před půlnocí, dokdy mají odejít jugoslávské jednotky z Prištiny a z jižního Kosova. Vysoké komisařství OSN pro uprchlíky uvedlo, že od uzavření mírové dohody minulý týden odešlo z Kosova do Srbska 24 000 Srbů, asi 13 000 Srbů odešlo do Černé Hory. Srbští civilisté se obávají odplaty od Kosovské osvobozenecké armády a od navrátivších se kosovských Albánců. Velký konvoj Srbů opustil v noci Prištinu, navzdory ujištění NATO, že bude srbským civilistům poskytnuta ochrana. Srbové začali odcházet, když vzniklo napětí mezi ustupujícím srbskými jednotkami a příslušníky KLA v těch částech města, které kontroluje K-For. Britský vojenský mluvčí konstatoval, že K-For bude reagovat na všechny incidenty nestranně, aby vytvořil důvěru mezi albánským i srbským obyvatelstvem.
Do Kosova přijel z Bělehradu ruský vojenský konvoj s posilami a zásobami pro ruské vojáky na letišti v Prištině, kteří tam jsou navzdory plánům NATO. Ruským vojákům na letišti v Prištině docházejí zásoby a v pondělí požádali jeden britský pluk o vodu, kterou od britských jednotek dostali.
Navzdory přítomnosti jednotek K-For v ulicích Prištiny došlo přes noc k několika násilným útokům mezi oběma komunitami. Členové KLA zajali na severovýchodě města srbského rukojmího a pak ho zastřelili. Britští vojáci, kteří přišli Srbovi, na pomoc, se stali terčem palby členů KLA, kteří se posléze vzdali.
Kosovští Albánci přivítali návrat ozbrojených vojáků KLA to města Prizren a chovají se k nim jako k hrdinům. Někteří kosovští Albánci plivali a házeli kamení na ustupující srbské jednotky. Německé jednotky K-For hlídaly celou noc vchod do kostela, kam se uchýlili ve strachu Srbové.
NATO konstatuje, že v Kosovu je nyní 14 300 vojáků K-For a že tit ovojáci zaručí srbskou bezpečnost..
V horách na západ od Prištiny bylo nalezeno asi 20 000 Kosovců bez přístřeší. Jeden činitel humanitárních organizací uvedl, že se pravděpodobně v kosovských horách bez přístřeší nachází asi půl miliónu osob v zoufalém stavu.
Vojska NATO izolovala hřbitov v jižním Kosovu, kde předpokládají, že jsou pohřbeny mrtvoly kosovských Albánců, zmasakrovaných Srby. Na hřbitově ve vesnici Kačanik je asi 35 čerstvých hrobů.
Stále není vyřešen problém Rusů na prištinském letišti a role Ruska v jednotkách K-For. Mají o tom jednat americký a ruský ministr obrany ve Finsku. Bulharsko konstatovalo, že bude jednat o žádosti ruských vojáků, aby směly překročit bulharský vzdušný prostor teprve, až bude vyřešen problém na prištinském letišti. Maďarsko bude o obdobné ruské žádosti hlasovat v parlamentě.
Italská vojska vstoupila do města Peč, sídla srbské ortodoxní církve v Kosovu, kde došlo podle zpráv v minulých měsících k velkým masakrům. Jugoslávská vojska se z města Peč stáhla v pondělí po rozsáhlém vypalování domů a údajném znásilňování žen.
Mnoho uprchlíků se vrací do Kosova, navzdory varování OSN, že není možno zaručit jejich bezpečnost.
Co je nového v České republice
Východní hranice ČR se bude hlídat přísněji. Česko-slovenskou hranici by v budoucnu měla podle ministra vnitra Václava Grulicha střežit
společně s policií také armáda. Předtím má být přijat zákon o asistenční službě české armády na hranici.
Železný už prý může vysílat televizní program bez ČNTS a hodlá tím ČNTS vydírat. Majitel CET 21 Vladimír Železný označil včera na tiskové konferenci šéfa ČNTS Jana Vávru za lháře a sdělil, že CET 21 je schopna program Novy vysílat i bez pomoci ČNTS. CET 21 k tomu podle Železného
přistoupí, kdykoli se druhá strana pokusí o pirátství či o nekorektní novinářský postup. (Pozná Železný nekorektní novinářský postup?) Železný si stěžuje, že je prý zpravodajství Novy zaujaté ve prospěch ČNTS. (Ale to přece bylo, pane Železný, vždycky, zejména pod vaším pětiletým vedením...) "Absolutně nechápu riziko, které na sebe společnost CET 21 konfrontačním jednáním spějícím k nedohodě bere," konstatoval ředitel ČNTS
Jan Vávra. Vávra podle Železného názoru lže, že smlouva mezi ČNTS a CET 21 je exkluzivní a CET 21 nesmí vyrábět
pořady u jiných firem. ČNTS argumentuje svou společenskou smlouvou, CET 21 balíkem smluv mezi ní a ČNTS. Železný upozornil, že v případě sporu mezi dvěma obchodními společnostmi rozhoduje v ČR obchodní soud. Jenže věc se bude rozhodovat u mezinárodní obchodní komory v Paříži a jak argumentuje Jaroslav Plesl v těchto Britských listech, pokud Železný skutečně zlikviduje Novu, bude to pro ten mezinárodní proces pro CME vítaným důkazem jeho viny. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, která má dohlížet na dodržování zákonů při vysílání se bude situací kolem Novy zabývat znovu příští týden. - Je velká škoda, že chabost českých mediálních regulačních orgánů za posledních pět let vedla k tomuto panoptikálnímu stavu v oblasti komerčního televizního vysílání. Bylo jistě možné regulovat televizi Nova pevnou rukou dovolit jí vysílat zábavné pořady, ale přimět ji zároveň, aby vysílala vysoce kvalitní zpravodajství a publicistiku, které by například pro vysílání připravovala úplně jiná společnost. Pevné regulaci ze strany českého parlamentu by se bývala přizpůsobila i bermudská společnost CME, která dosti citlivě během let reagovala na interní poměry v jednotlivých postkomunistických zemích, kde provozuje televizní stanice. Jednala - prostřednictvím Železného - vždy agresívně proto, protože jí to regulačně chabé české poměry - ke škodě televizních diváků - dovolovaly. Co s tím udělá vláda, parlament a Rada pro rozhlasové a televizní vysílání nyní? Neplyne z celého fiaska kolem TV Nova poučení že by se měl radikálně přepracovat mediální zákon?
Miloš Zeman plánuje zvýšit koncem srpna starobní důchody o 400 Kč.
ODS nepodpoří vládou navrhovaný zákon o ombudsmanovi, protože s touto institucí obecně nesouhlasí.
Zeman jednal o české politice a ekonomice s generálním tajemníkem Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj Donaldem Johnstonem..
Byl v Kosovu před bombardováním "normální život?" Jeden čtenář navrhl: Co takhle vybrat (navrh pro novinare v Kosovu) nahodne jednu konkretni sbrsko/albanskou vesnici a jednu konkretni ulici v konkretnim meste a ukazat, co se KDY s jeho obyvateli skutecne, dokumentovane stalo ? - Shodou okolností víceméně tohle právě v těchto dnech, po vstupu vojáků NATO do Kosova, dělá britská televize. Padesátiminutové každodenní večerní zprávy komerční britské televize Channel Four uvádí v těchto dnech moderátor Jon Snow přímo z ulic Prištiny - s živými prostřihy do Londýna, kdykoliv se zpravodajství věnuje nekosovským záležitostem. Totéž dělá pořad Newsnight televize BBC, který uvádí Mark Urban také přímo z Prištiny. Zpravodajství Channel Four přináší množství podrobných reportáží o situaci v Kosovu a zaměřuje se na individuální osudy Srbů i Albánců. V pondělí večer mě závěrem Channel Four News zaujal rozhovor Johna Snowa s mladší albánskou dvojicí - muž i žena mluvili velmi dobrou angličtinou, daleko lepší, než jakou zvládá Václav Klaus. Snow se jich ptal, co si myslí o Srbech. Albánská žena konstatovala, že nelze dělat paušální odsudky: "Naši sousedé byli normální, žilo se s nimi fajn. Ale například srbští sousedé mého tchána a tchyně vykradli a vypálili jejich dům. Bylo to, jako vždy, individuální - někteří lidé se chovali za všech okolností slušně a jiní kradli, loupili a vypalovali. Nemám nic proti Srbům a ráda s nimi budu žít v téže komunitě. Pokud mnozí z nich odcházejí, pravděpodobně mají někteří z nich obavy, že by se přišlo na to, co dělali během posledních dvou měsíců." - Opakovaně slyším v britských sdělovacích prostředcích Albánce - v pondělí večer v pořadu Newsnight od muže, jemuž Srbové zavraždili syna - že chtějí v Kosovu se Srby žít v pokoji.
Cizincům vadí odlišné poznávací značky,
konstatovala ve čtvrtek 10. června 1999 MFD a citovala Andrewa Stroehleina z BL. A.S. o tomto problému psal v BL 24. července 1998.
Skrytá reklama v českém vysílání BBC. Přišel tento dopis: Vazeny pane Culiku,
kdysi jste psal o nepripustné reklame. Ceske vysilani BBC nyni jiz nekolikrat uvedlo
neco ve stylu: Ivan Kytka bude o teto problematice mluvit za dva tydny. Ale
jiz tento tyden si muzete o problemu precist v jeho clanku, ktery vyjde v
tydeniku Respekt. Je to skryta reklama nebo ne? Treba jim Respekt neco
plati za to, ze ho inzeruji, anebo publikuje jejich vysilaci cas, nevim.
Bylo by dobre, kdyby se alespon BBC drzela pravidel.
V Producers' Guidelines BBC se praví:
A product or service must never be included in sound or vision in return for cash, services or any consideration in kind. This is product placement and is expressly forbidden in BBC programmes. References to trade or brand names of goods or services should be kept to a minimum and made only if they are editorially justifiable. There must be no element of plugging. The BBC broadcasts much information derived from other organisations. Proper acknowledgment should be given to the source of the information, whilst avoiding advertising or "plugging".
Výrobek nebo služba se nikdy nesmí vyskytovat v obraze ani ve zvuku oplátkou za peníze, služby či cokoliv jiného. To je tzv. product placement a v pořadech BBC je výslovně zakázán. Zmínky o obchodních názvech či značkách zboží či služeb musejí být jen minimální a mohou se vyskytovat ve vysílání pouze, pokud je to redakčně ospravedlnitelné. Tyto zmínky nesmějí obsahovat žádný prvek reklamy. Pořady BBC přejímají mnoho informací od jiných organizací. Zdroj informací musí být řádně uveden, ale je nepřípustné ho inzerovat a dělat mu reklamu.
Třeba české vysílání BBC vysvětlí, jaký postoj zaujímá vůči těmto předpisům.
(Nejen) pro Jana Kavana: Dělejte něco, aby mohli mladí lidé z ČR víc studovat v zahraničí. Napsala jedna čtenářka:
Jmenuji se ... a studuji anglictinu na ... college v .... Nahodou jsem na Internetu zahlidla vase jmeno a zacetla jsem se do zprav. Je bezvadne, ze neco takoveho existuje, jsou tu sice takove veci, jako Mlada fronta dnes v anglictine, ale neni to kompletni, spis jen povrchni zpravy.
Vec, ktera me momentalne extremne zajima je, jak dlouho to bude trvat, nez se Ceska republika dostane do EU? Bude to znamenat, ze student napriklad v Britanii si na zivobyti bude moct privydelavat? V soucasne dobe je nemyslitelne, aby si ceska holka nasla jinou praci nez au-pair, jinak totiz riskuje being illegal, coz se prave ted deje mne. Neda se s tim neco delat? Myslim vseobecne, prece do NATO uz jsme vstoupili, ne?Co nam stoji v ceste, abychom se stali cleny EU? Ja si uvedomuji, ze tohle je jen jedna stranka veci, ale verte mi, neni lehke se protloukat s par librama v kapse, dluzit za najemny, nenajit praci a porad je tu neustala pritomnost strachu, ze se do toho vlozi imigracni. Ja uz mam nastesti je dva tydny,po poslednich zkouskach se vracim domu, ale nejsem prvni ani posledni a znam pripady, kdy to skoncilo na drogach a prostituci. A zacalo to studiem anglictiny...
Jen takový nápad: co by se stalo, kdyby česká vláda začala i prostřednictvím sdělovacích prostředků vyvíjet na Evropskou unii nátlak, že když se tedy má tolik přizpůsobovat EU, nemohla by EU podat asociačním zemím pomocnou ruku tím, že by mladým lidem z těchto zemí umožnila v nich studovat? Vždyť jsou tyto zákazy do nebe volající! - Jsem si docela jist, že kdyby se využili schopní odborníci na publicitu, i britské sdělovací prostředky by tuto záležitost podpořily. Jde-li o začleňování střední Evropy do EU, tak ať se to dělá seriózně. Co víc může těmto zemím pomoci než mít na Západě vyškolené mladé lidi! - Martin Madera k tomu z Cambridge poznamenává, že zahraniční studenti v Británii smějí částečně pracovat, potíž je ale získat to stipendium anebo těch cca 15000 liber ročně (asi 900 000 Kč), které vás dohromady stojí vysokoškolské studium v Británii.
České lesbičky na internetu. Napsal jeden čtenář:
Jene,
chtel bych vas upozornit na aktivity ceskych lesbicek na internetu
pokud vas to bude zajimat, podivejte se na adresy
http://www.lama-web.cz/llk/
http://members.tripod.com/elza2829/
Podle mne muze byt internet idealni misto pro navazovani vzajemnych kontaktu mezi
lesbickami -- v CR maji jen malo prilezitosti ke vzajemnemu poznavani a vetsina z
nich celkem pochopitelne i malo odvahy ke coming-outu.
Najdete zpusob, jak tomu pomoci v Britskych listech?
Úplný text mírové dohody o Kosovu je zde.
Na tomto místě je anglický text žaloby proti Miloševičovi.
TEMATICKÝ ARCHÍV BRITSKÝCH LISTŮ. Za pomoci Jiřího Gallase z Internet Servisu jsme dali do provozu Tematický archív Britských listů, v němž naleznete podle obsahu roztříděné a v každé tematické kategorii chronologicky uspořádané články, které vyšly v BL od 1. září 1997. Archív sice ještě obsahuje určité množství překlepů a některé další provozní chyby, ale to opravíme v nejbližších dnech. Můžete brouzdat Britskými listy a podívat se, jak se různá témata během času vyvíjela. (Předchozí vydání BL jsou také k dispozici v jiném, starším tematickém archívu, viz zde.)
Pišme poslancům a dožadujme se informací a nápravy věcí veřejných!Veškeré e-mailové adresy poslanců českého parlamentu jsou zde. - Internetové stránky českého parlamentu jsou skutečně velmi dobré, zejména vynikající je knihovna dokumentů, zahrnující stenografické záznamy zasedání od roku 1861 až do současnost, včetně vyhledávajícího stroje. - Otázka však je, zda poslanci používají své e-mailové adresy. No, vyzkoušejte to. JČ
Nová stránka časopisu Prague Business Journal shrnuje důležité informace o Praze a obsahuje i celou řadu dalších užitečných faktů, zpráv a informací.
Oficiální server o zákonném pojištění motorových vozidel je na
adrese www.ruceni.cz.
Zajímavý odkaz. Mam jeden zajimavy
odkaz http://kosovainfo.com/english/politics/990305-peace.htm .- dokument
predlozeny Srbum v Rambouillet. Zvlaste bod cislo 8 velice pobouril mnoho
lidi u nas. Zajimave je tez vyjadreni A. Solzenicyna, ktery rozhodne nepatri
k neeticky jednajicim lidem. I.H.
Link na srbskou televizi na internetu. Zde je link na Real Video/Audio zpravodajskych relaci srbske televize tlumocenych do anglictiny:
http://www.c-span.org/guide/international/kosovoserbiatv.asp. Marek Sojka.
Přehled článků o krizi v Kosovu, zveřejněných v BL v minulých dnech:
Další články k tematice nynější války v Evropě o Kosovo najdete v přehledu nejdůležitějších textů z posledních dní, viz Obsah zde napravo.
To nejlepší z "českého" internetu. Jako příloha českého vydání časopisu PC World z března 1999 a také časopisu Profit se distribuuje právě vydaný CD ROM "To nejlepší z českého internetu". Jako jeden z mála skutečných českých internetových časopisů jsou na CD ROMU zdá se mi velmi dobře prezentovány cca 5 megabyty nejzajímavějších článků přibližně za poslední rok také Britské listy. Seznamte prostřednictvím tohoto CD ROMU s Britskými listy vaše přátele.
Britské listy rozšiřované e-mailem. Na žádost čtenářů, zda by nebylo možno rozšiřovat BL i e-mailem, je nyní tato služba laskavostí Internet Servisu a Jiřího Gallase k dispozici. Podívejte se na adresu http://www.britskelisty.cz/blpostou.html.
Britské listy nyní mají novou automatickou každý den aktualizovanou upoutávku. Je na adrese http://www.britskelisty.cz/prehled.html. Obracím se na ty čtenáře-příznivce tohoto časopisu, kterým je význam Britských listů jasný a vědí, že je rozumné povědomost o tomto časopise rozšiřovat, aby upoutávku případně umístili na své internetové stránky. JČ.
Výběr textů z posledních dní:
Televize Nova:
Pokračování seznamu nejzajímavějších článků z poslední doby umisťuji zvlášť jako samostatný text, viz OBSAH dnešního čísla. (Toto pokračování se NENATÁHNE jako součástí Kompletních Britských listů, musíte si na ně v Obsahu samostatně kliknout.) Všechny články předchozích vydání od začátku Britských listů v červenci 1996 jsou k dispozici v archívu BL.