Czech media, Czech politics and Czech culture:
A selection of English language articles, published in Britske listy over the past year or so. (Selected Britske listy articles in
English now appear in the new electronic pages of the journal "The New Presence"). - Zde je měsíčník Nová přítomnost.
Tady je minulé vydání Britských listů.
Kdo je vydavatel Britských listů? Zde je životopis Jana Čulíka.
Adresa Britských listů je zde. Pouze když nefunguje, pište na tuto alternativní adresu.
(Jan Čulík má anglicko-českou stránku materiálů a hyperlinků, týkajících se ČR, zde na Glasgow University).
Užitečné internetové stránky pro bohemisty a specialisty na Českou republiku jsou zde.
Co je nového v České republice
Že by alespoň něco udělali ti sociální demokrati dobře? Sněmovna včera hlasy 111 ze 172 přítomných poslanců schválila zákon
o svobodném přístupu k informacím. Proti jeho přijetí hlasovala většina poslanců ODS a zhruba polovina komunistů. Zákon, který má platit od roku 2000, předpokládá, že
každý občan má právo na to, aby mu státní a územněsprávní orgány i některé další instituce poskytly
informace, jimiž disponují. Schválená verze zahrnuje mezi organizacemi, na něž se zákon vztahuje, i instituce či činitele, kteří v oblasti
veřejné správy rozhodují o právech jiných lidí. To mohou být v některých případech zřejmě i profesní
komory, soudní znalci či notáři.
Občané se mohou se svými žádostmi o informaci obracet na úřady ústně i písemně. Za ústní podání
se považuje i telefonický hovor, k písemnému lze využít elektronické pošty či faxu. Odvolání, které
lze podat k nadřízenému orgánu když úřad žádosti nevyhoví, je možné uplatnit jen v případě
písemné žádosti. Občas se bude moci obrátit i na soud. Úřad může
žádat úhradu až do výše nákladů, které na poskytnutí informace vynaložil. (To se zdá být poněkud farizejské, protože si jistě budou úřady účtovat co nejvyšší poplatky, aby informace znepřístupnily.)
Nový zákon také ukládá úřadům, aby o sobě nejen ve svém sídle, ale i na Internetu, po určité době
zveřejňovaly základní údaje a návod, jakým postupovat, když od nich někdo požaduje informaci. Na
Internetu mají být zveřejněny i údaje, které jsou ze zákona veřejné, tedy například katastr
nemovitostí. Poslanci návrh zákona poněkud omezili - přijali návrh, že se občan nebude smět odvolat, nebude-li spokojen s rozsahem, v jakém mu byla informace poskytnuta. Takže budou moci úřady odbývat občany formálními, povrchními informacemi? - Doufejme, že pokud se prokáže, že zákon řádně nefunguje, parlament ho rychle opraví. - Uvidíme tedy, zda začátkem roku 2000 bude muset ředitel České televize Puchalský dát k dispozici Britským listům svůj nerealizovaný projekt reformy zpravodajství ČT, který před veřejností utajuje a Rada České televize ho v tom podporuje.
Rovnost mužů a žen existuje podle mínění občanů pouze v přístupu ke vzdělání; přesvědčeno je o tom 91 procent
respondentů. Podle 90 procent jsou na tom muži lépe v oblasti řízení velkých podniků, vyplývá z dubnového průzkumu IVVM.
81 procent lidí se domnívá, že muži mají lepší postavení v politice na celostátní úrovni a ve výši platů. Podle dvou třetin respondentů mají muži lepší postavení při přijímání do zaměstnání a v oblasti pracovní kariéry. Jednapadesát procent se
domnívá, že muži mají snazší přístup k politice na místní a regionální úrovni.
Ženy jsou více než muži ohroženy sexuálním obtěžováním (91 procent), domácím násilím (79 procent) a nezaměstnaností (54 procent). (V roce 1995 jsem se snažil navrhnout pořadu Na vlastní oči televize Nova reportáž o domácím násilí vůči ženám, a jak se tento problém řeší v zahraničí. Nebyl zájem.)
Cena poroty za překladový slovník. V soutěži Slovník roku 1999 získal cenu poroty Josef Fronek z katedry slavistiky na Glasgow University za svůj vynikající Anglicko-český a česko-anglický slovník, LEDA, Voznice, 1998. Blahopřejeme. Podrobnosti o soutěži jsou na adrese Jednoty tlumočníků a překladatelů.
Pišme poslancům a dožadujme se informací a nápravy věcí veřejných! Na tento apel autora, který si v Britských listech říká "Karel V.", přišla informace od čtenáře, který si také nepřeje být jmenován (toho je už teď hodně, za chvíli budeme všichni vystupovat pod pseudonymy, nejsem si jist, zda lze něčeho dosáhnout, nemáme-li odvahu vystoupit otevřeně, pod vlastním jménem), že veškeré e-mailové adresy poslanců českého parlamentu jsou zde. - Internetové stránky českého parlamentu jsou skutečně velmi dobré, zejména vynikající je knihovna dokumentů, zahrnující stenografické záznamy zasedání od roku 1861 až do současnost, včetně vyhledávajícího stroje. - Otázka však je, zda poslanci používají své e-mailové adresy. No, vyzkoušejte to. JČ
Nová stránka časopisu Prague Business Journal shrnuje důležité informace o Praze a obsahuje i celou řadu dalších užitečných faktů, zpráv a informací.
Oficiální server o zákonném pojištění motorových vozidel je na
adrese www.ruceni.cz.
Zajímavý odkaz. Mam jeden zajimavy
odkaz http://kosovainfo.com/english/politics/990305-peace.htm .- dokument
predlozeny Srbum v Rambouillet. Zvlaste bod cislo 8 velice pobouril mnoho
lidi u nas. Zajimave je tez vyjadreni A. Solzenicyna, ktery rozhodne nepatri
k neeticky jednajicim lidem. I.H.
Link na srbskou televizi na internetu.
Druhe bombardovani objektu Srbske TV jiste vyvola
dalsi diskusi. Protoze jen malo lidi muze vysilani
Srbske TV videt, dovoluji si nabidnout k uverejneni v BL
link na Real video jejich zpravodajskych relaci:
V diskusi by meli byt slyset i ti o nez jde, tedy Srbska TV. Zde je link na Real Video/Audio jejich zpravodajskych relaci tlumocenych do anglictiny:
http://www.c-span.org/guide/international/kosovoserbiatv.asp. Marek Sojka.
Přehled článků o krizi v Kosovu, zveřejněných v BL v minulých dnech:
Další články k tematice nynější války v Evropě o Kosovo najdete v přehledu nejdůležitějších textů z posledních dní, viz Obsah zde napravo.
To nejlepší z "českého" internetu. Jako příloha českého vydání časopisu PC World z března 1999 a také časopisu Profit se distribuuje právě vydaný CD ROM "To nejlepší z českého internetu". Jako jeden z mála skutečných českých internetových časopisů jsou na CD ROMU zdá se mi velmi dobře prezentovány cca 5 megabyty nejzajímavějších článků přibližně za poslední rok také Britské listy. Seznamte prostřednictvím tohoto CD ROMU s Britskými listy vaše přátele.
Britské listy rozšiřované e-mailem. Na žádost čtenářů, zda by nebylo možno rozšiřovat BL i e-mailem, je nyní tato služba laskavostí Internet Servisu a Jiřího Gallase k dispozici. Podívejte se na adresu http://www.britskelisty.cz/blpostou.html.
Britské listy nyní mají novou automatickou každý den aktualizovanou upoutávku. Je na adrese http://www.britskelisty.cz/prehled.html. Obracím se na ty čtenáře-příznivce tohoto časopisu, kterým je význam Britských listů jasný a vědí, že je rozumné povědomost o tomto časopise rozšiřovat, aby upoutávku případně umístili na své internetové stránky. JČ.
Výběr textů z posledních dní:
Pokračování seznamu nejzajímavějších článků z poslední doby umisťuji zvlášť jako samostatný text, viz OBSAH dnešního čísla. (Toto pokračování se NENATÁHNE jako součástí Kompletních Britských listů, musíte si na ně v Obsahu samostatně kliknout.) Všechny články předchozích vydání od začátku Britských listů v červenci 1996 jsou k dispozici v archívu BL.