(Britské listy vycházejí v Praze, v České republice. Britské listy is published in Prague in the Czech Republic.) ISSN 1213-1792 Britské listy talks to
decision makers in the Czech Republic.Zde je adresa
Britských listů.
Andrew Stroehlein rediguje kulturně politický týdeník Central Europe Review, který je nositelem Ceny
NetMedia 2000 za vynikající příspěvek k internetové novinářské práci v Evropě. (JČ je komentátor CER pro české záležitosti.)
Tady je minulé
vydání Britských listů.
Co je nového v České republice
Podle slibu zveřejňujeme plný text zprávy kontrolní skupiny o situaci v TS Brno. Zpráva je zde (soubor RTF, 284 KB), zde je digitální podpis ve formátu PGP. Z textu byly odstraněny pouze některé konkrétní finanční částky, jejichž zveřejnění by mohlo poškodit oprávněné zájmy třetích osob; to se však netýká smluv s firmami, kde existuje zřejmé podezření z nekorektního jednání při zadávání zakázek, a samotnými členy kontrolní skupiny kritizovaných honorářů režiséra Jiřího Sequense. (TP)
Britské listy podaly k Vrchnímu soudu v Praze žalobu na Radu ČR pro rozhlasové a televizní vysílání, která jim minulý měsíc odmítla poskytnout informaci, komu patří televizní stanice Nova, Prima a TV3. Žaloba napadá jednak evidentní procedurální pochybení Rady, která v rozporu se zákonem vystupuje vůči sama sobě jako odvolací orgán, jednak věcnou argumentaci zamítavého rozhodnutí. Zdůrazňujeme, že je nemyslitelné, aby u tak důležitého veřejného statku, jakým jsou licence na provozování televizního vysílání, orgán veřejné správy utajoval, kdo příslušné aktivum ovládá, nebo to dokonce nevěděl - tak balkánské poměry v oblasti regulaci elektronických médií si nemůže Česká republika dovolit a je třeba, aby ti, kdo se o balkanizaci mediální scény nejvíc přičinili (konkrétně radní Zdeňka Hůlová a Petr Štěpánek), nesli za svá pochybení odpovědnost. --- Text žaloby, jejímž autorem je Tomáš Pecina, je zde; všechny důležité přílohy Britské listy zveřejňovaly průběžně a lze je vyhledat v jejich archivu. (TP)
Mimořádná Louč pro budoucí ředitele ČT. "Na běžné adrese www.louc.cz jsem
připravil servis pro budoucí ředitele ČT," konstatuje Milan Šmíd.
Petr Uhl proti svobodě slova. Sobotní Právo přineslo komentář Petra Uhla, kde se autor vyslovuje proti vydání Hitlerova spisu Mein Kampf. "Je skutečně rozdíl, vyjde-li kniha s komentářem, nebo bez něho," vysvětluje ten dobrý muž, proč se Česká republika vrátila po deseti letech na seznam zemí, kde existují zakázané knihy. Jaká že je jeho veřejná funkce? Strážce dobrých mravů? Ředitel Úřadu pro tiskový dohled? Velitel tajné policie? Nikoli - vládní zmocněnec pro lidská práva. K smíchu i k pláči zároveň... (TP)
Svět Namodro zveřejnil doslovný přepis tiskové konference Vladimíra Železného, konané k rozsudku Vrchního soudu v Praze. Upozorňujeme zejména na ostře kritickou a analytickou otázku redaktorky deníku Právo Jany Perglerové. --- Jasno není stále v tom hlavním, totiž zda je možné podat proti rozsudku odvolacího soudu dovolání. CET 21 tvrdí, že nikoli, ČNTS to popírá. Jenže pokud by nebylo možné dovolání, znamenalo by to (podle § 238 občanského soudního řádu), že odvolací soud potvrdil ve všech bodech rozsudek soudu prvního stupně - tak k čemu potom ty ohňostroje!? (TP)
Skupinu 26 cizinců, kteří nelegálně překročili hranice, předali v sobotu na hraničním přechodu Vojtanov na Chebsku němečtí policisté českým kolegům. Bylo mezi nimi 24 Indů, jeden Moldavan a jeden muž z Afghánistánu. Čtyři Indové pocházeli z uprchlického tábora Červený Újezd na Teplicku.
Uprchlíci z Červeného Újezdu byli odvezeni zpět do tábora, ostatním cizincům ukončila policie pobyt v České republice a vydala jim výjezdní víza.
V pátek předali českým policistům 19 uprchlíků, mezi nimiž byli čtyři Moldavané, osm Číňanů, pět Indů a dva Turci.´Dva Číňané a jeden Moldavan se "svévolně vzdálili" z uprchlického tábora ve Vyšních Lhotách na Frýdeckomístecku. Také oni se museli do tábora vrátit, ostatním policie ukončila pobyt na území České republiky. - Postavení uprchlíků v České republice je velmi obtížné, jak vysvětlil Jan Jařab v tomto příspěvku.
Jaderný reaktor v Temelíně byl v sobotu odstaven. Tři hodiny poté, co jaderný úřad povolil další zvýšení výkoni, zastavil automatický systém štěpnou reakci kvůli poruše čerpadel v nejaderné části elektrárny.
Bohuslav Blažek moderuje hradní internetovou diskusi. Píše Britským listům:
Veplul jsem na vody internetu a - urcite uz to vite, ale co kdyby ne -
moderuji diskuse.hrad.cz. Svym zpusobem je to bezprecedentni
inovace - marne brouzdam, abych ve svete nasel neco podobneho. Sidlo
statnika si objedna diskusi mladych lidi o smyslu, minulosti a budoucnosti
sebe sama. Ten statnik je Vaclav Havel. Nebudu dale chvalit sve zbozi,
nahlednete, prosim, "dovnitr".
Další literární texty na internetu. Poznamenává Radek Sarkozi:Na webu Česká literatura na Internetu (www.ceskaliteratura.cz) přibyly nové texty: K.H.Mácha: Pouť Krkonošská; bibliografie ke studiu orientálních náboženství. Dále jsou tam výsledky soutěže POZNÁTE SPISOVATELE? spolu s došlými tipy a NOVÁ SOUTĚŽNÍ OTÁZKA.
Hledají se nápady, jak získat sponzorování pro Britské listy. Pokud máte nápad, jak efektivně a systematicky finančně sponzorovat Britské listy, napište do redakce tohoto listu. Vydáváme tento deník už téměř pět let každý všední den zadarmo, se značným vypětím. Vzhledem k velkému pozitivnímu vlivu, jaký vykonává na českou společnost, by mělo být možné získat nezávislou finanční podporu, která by mohla vést k dalšímu zefektivnění práce BL ve prospěch české společnosti (dosavadních pět let pracují novináři Britských listů pro tento deník zadarmo až po ukončení svého normálního, každodenního zaměstnání). Firma Internet Servis, na jejímž serveru jsou Britské listy umístěny, neumí pro ně získávat placenou reklamu. Musejí tedy existovat jiné možnosti - nebo že by česká společnost skutečně nedokázala k vlastnímu prospěchu financovat elitní nezávislý analytický internetový deník?
Katedra slovanských studií Glasgow University vypisuje nyní jako každoročně konkurs na studijní místo lektora češtiny na školní rok 2001/02. Vybraný uchazeč obdrží roční stipendium 6000 liber a bude si moci během pobytu na Glasgow University vypracovat roční postgraduální thesi pro získání titulu MPhil. Hledáme bohemisty s ukončeným vysokoškolským vzěláním v kombinaci s libovolným dalším oborem, nejvhodněji angličtinou či ruštinou. Uchazeči by měli mít dobrou znalost angličtiny. Podrobnosti najdete na adrese http://www2.arts.gla.ac.uk/Slavonic/CzechLektor01.htm.
Znovu aktuální kniha. Druhý výbor z
Britských listů ...jak Češi jednají (Milenium
Publishing, Chomutov, 580 stran) lze objednat v internetovém
knihkupectví Kosmas přímo na této
adrese. Dovíte se v této knize mnoho o interních problémech České televize a proč jsou pořád odvolávání její generální ředitelé.
Dosti podstatná část nového výboru z Britských listů se
zabývá dosud nepříliš úspěšnou reformou zpravodajství
v České televizi, dále kniha pojednává mj. o reakcích
českých intelektuálů na analýzu Václava Havla v pojetí
Johna Keana, o české politice a kultuře, o české byrokracii a
českých postojích obecněji. Předmluva ke knižnímu svazku -
stručně vysvětlující, co v knize je - je zde,
podrobný obsah knihy je zde,
obálka je tady.
(První výbor z Britských listů ...jak Češi myslí, Milenium
Publishing, 1999, je rozebraný.)
Recenze knihy Adolfa Branalda Pražské
promenády od Michaely Černé je na tomto místě.
TEMATICKÝ ARCHÍV BRITSKÝCH LISTŮ je na adrese
http://www.britskelisty.cz/xz/.
Přehled anglicky napsaných článků od Jana Čulíka a
Andrewa Stroehleina o aktuálním vývoji v České republice
najdete zde a zde.
Hudba a zvuk - Každé úterý: Týdenní přílohu
věnovanou vážné hudbě (archív textů i zvukových
ukázek) píše a rediguje v Neviditelném psu Lubomír Fendrych
na adrese
http://pes.eunet.cz/hudba/hudba.htm.
Britské listy rozšiřované e-mailem. Na žádost
čtenářů, zda by nebylo možno rozšiřovat BL i e-mailem, je
nyní tato služba laskavostí Internet Servisu a Jiřího Gallase
k dispozici. Podívejte se na adresu
http://www.britskelisty.cz/blpostou.html.
Britské listy nyní mají novou automatickou každý den
aktualizovanou upoutávku. Je na adrese http://www.britskelisty.cz
/prehled.html. Obracím se na ty čtenáře-příznivce tohoto
časopisu, kterým je význam Britských listů jasný a vědí,
že je rozumné povědomost o tomto časopise rozšiřovat, aby
upoutávku případně umístili na své internetové stránky.
JČ.
Czech media, Czech
politics and Czech culture:
A selection of English language articles, published in Britské
listy.
(Jan Čulík má anglicko-českou stránku materiálů a
hyperlinků, týkajících se ČR, zde
na Glasgow University). Zde jsou užitečné
internetové stránky pro bohemisty a specialisty na Českou
republiku.
Kdo je vydavatel Britských listů? Zde je životopis Jana
Čulíka.
Výběr textů z posledních dní:
|