Král v převleku
Určitě nejsme jedinou zemí, ve které se diskutuje o zdravotnictví. Například v Jordánsku je prý stav v některých nemocnicích tísnivý a nemocní jsou vystaveni dlouhému čekání.
Takový je alespoň názor jordánského krále Abduláha druhého, který v převleku podnikl inspekci ve městě Zarka u metropole Ammánu. Člen králova doprovodu, který o inspekci informoval, neprozradil, jak byl král přestrojen, nicméně úplně nenápadný asi nebyl.
Jedna zdravotní sestra novinářům řekla: "Když jsem viděla muže, který klade tolik otázek a zajímá se o osud nemocných, aniž se dal vyšetřit lékařem, pomyslela jsem si, že je to král."
Příklad krále Abduláha je inspirující. Také naši vysocí ústavní činitelé by měli občas v přestrojení navštívit nemocnice a úřady. Když totiž svá setkání s občany předem hlásí médiím, pochopitelně se kolem jejich návštěvy inscenuje divadlo, ke kterému se navíc připletou novináři s mikrofony a kamerami.
V takové atmosféře nezazní autentické názory lidí a běžný život občana jim zůstane utajen. V těchto dnech by například náš prezident, anebo náš předseda parlamentu měli v nenápadném převleku navštívit ordinace, ve kterých se objeví letáky České lékařské komory, žádající sponzorské dary pro lékaře.
Ústavní činitele nepochybně upřímně zajímá, co si o takové věci myslí například člověk se zlomenou rukou. Není nad osobní zkušenost.
Možná ministrům připadá riskantní zúčastnit se v převleku protestní demonstrace zaměstnanců, kteří nedostávají mzdy, anebo inkognito odebrat vězeňskou stravu.
Mohli by tedy alespoň v přestrojení navštívit svá vlastní ministerstva. Když to dělá král v zájmu svých poddaných, tím spíše by si měl nezprostředkované informace z první ruky pořídit politik, který se o funkci musí ucházet ve volbách.
Vysílá se v úterý 18. ledna ráno.