8. 1. 2002
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
8. 1. 2002

Kanada: Osobní údaje jsou cenou za povolení vstupu do USA

"Ve chvíli, kdy se kanadský občan rozhodne navštívit Spojené státy, musí se přizpůsobit situaci", prohlásil kanadský ministr dopravy David Collenette před senátním výborem při diskusi o návrhu zákona C-44. Tento návrh zákona, který byl vyčleněn z mnohem rozsáhlejšího návrhu protiteroristického zákona, aby mohl být projednán zvlášť rychle, dovoluje úředníkům leteckých společností, aby předávali informace o cestujících kanadským i cizím úřadům.

Americká vláda stanovila datum 18. ledna jakožto nejzazší termín, kdy musejí všechny aerolinie létající do USA poskytovat informace o jménech, datech narození a číslech cestovních pasů. Není třeba opakovat, že byl nový zákon přijat následkem útoku na USA 11. září.

Kanadský návrh zákona již prošel třetím čtením v parlamentu a jsou předpoklady, aby prošel senátem včas před americkým termínem. Kanadští poslanci vznesli dotaz, co provedou cizí vlády s údaji o kanadských občanech, které takto získají. Liberální senátorka Sheila Finestonová se zajímala, jak budou po přijetí nového zákona chráněna soukromá práva kanadských občanů. Nový návrh zákona podpořila, ale poznamenala, že by mohl ovlivnit "strukturu kanadské společnosti".

Ministr Collenette vysvětlil výboru, že americké zákonodárství zdůrazňuje, že informace smějí být poskytnuty pouze americkým federálním úřadům, aby zajistily americkou státní bezpečnost. Před několika dny mluvil se svým americkým protějškem, ministrem dopravy Normanem Minetou. Ujistil ho, že v Kanadě nový zákon projde, ale upozornil ho, že v Kanadě jsou velké obavy ze zneužití osobních údajů.

Trestem za neposkytnutí údajů by byl podle ministra Collenneteho zákaz pro letadla leteckých společností přistávat na území USA. "Sdělení osobních údajů cestujících americkým úřadům je prakticky cenou za vstup do USA", řekl ministr. "Jestliže tam chcete, musíte přijmout skutečnost, že mají Američani právo rozhodnout, zdali vás do země vpustí".

Kanadský komisař pro soukromí George Radwanski připomenul, že zákon, který dovolí, aby byly vydávány údaje o kanadských cestujcích cizím vládám, vystaví cestující riziku, pokud nebude sděleno, jaké záruky mají zabránit úniku takových údajů. Protlačoval návrh, aby byl do zákona včleněn dodatek, že by "federální vláda neměla spoléhat na zadní vrátka, aby získala přístup k informacím, které by jinak nemohla od kanadských občanů získat". Dodatek, který vláda připojila, "zakazuje federálním ministerstvům požadovat po cizích vládách osobní údaje o cestujících, které poskytly kanadské aerolinie".

                 
Obsah vydání       8. 1. 2002
8. 1. 2002 Hegemonie srdce: "Ti, kdo nenávidí Ameriku, nenávidí vlastně sebe"
8. 1. 2002 Fukuyama: Jak regulovat vědu
8. 1. 2002 Nekvalitní služby podniku Eurotel Jan  Čulík
7. 1. 2002 Mr. Wyvern's Clock
8. 1. 2002 Kanada: Osobní údaje jsou cenou za povolení vstupu do USA Miloš  Kaláb
8. 1. 2002 Podivné praktiky pokoutních publicistů Antonín  Hrbek
8. 1. 2002 O znárodňování dětí Josef  Fronek
8. 1. 2002 Rusko-americký vztah vznikl náhodou, ale může dále sílit Miloš  Kaláb
8. 1. 2002 ČD: Chceš slevu? Dej rodné číslo! Tomáš  Pecina
27. 11. 2001 ÚOOÚ ignoruje zákon o svobodném přístupu k informacím Tomáš  Pecina
21. 1. 2002 Příspěvky na investigativní práci Britských listů
18. 12. 2001 Přispěji na práci Tomáše Peciny částkou 10 000 Kč Pavel  Trtík