26. 11. 2001
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
26. 11. 2001

Občanská neposlušnost: Australští občané riskují vězení tím, že pomáhají azylantům

Středostavovští Australané riskují ztrátu svých domů, rodin a svobody. Poskytují totiž protizákonně pomoc žadatelům o azyl, napsal včera týdeník Observer. V Austrálii vzniklo ilegální hnutí místních občanů, kteří žijí v Sydney a v Melbourne. Několik stovek těchto Australanů skrývá uprchlíky, aby nebyli odvlečeni do státních vazebních středisek. Pokud se australské policii podaří tyto skrývané uprchlíky najít, budou odsouzeni do vězení anebo vyhoštění a jejich australští ochránci budou potrestáni odnětím svobody až na deset let. Další 10 000 Australanů veřejně nabídlo svou pomoc z vazebních středisek uprchlým imigrantům a občanům, kteří mají jen dočasné povolení k pobytu. Tito Australané přislíbli, že se stanou členy organizace pro občanskou neposlušnost, ve snaze přimět australskou vládu, aby opustila svůj tvrdý postoj vůči přistěhovalcům, kteří se snaží dostat do Austrálie přes moře na člunech.

Podle nové politiky australské vlády, která platí od srpna 2001, nebylo dovoleno žádným žadatelům o azyl přistát na australské půdě. Jsou odváženi na tichomořský ostrov Nauru.

Australské námořnictvo rozmístilo válečné lodi přes celý Indický oceán mezi severozápadní Austrálií a Indonésií, ve snaze zabránit lidem na nepevných kocábkách vydávat se do Austrálie. Mnozí tito lidé prchají z Afghánistánu anebo před útlakem a mučením v Íránu, v Iráku a jinde na Blízkém východě.

Australský premiér John Howard a jeho ministr pro přistěhovalectví Philip Ruddock se stali za svůj ostrý protiimigrační postoj terčem ostré kritiky od mnoha zahraničních politiků, avšak jejich vláda před čtrnácti dny zvítězila ve volbách.

Dosud pomáhali žadatelům o azyl, kteří unikli z vazebních středisek, hlavně příslušníci relevantních etnických komunit, ale nově vznikající disidentské hnutí je nyní převážnou většinou bělošské a konzervativní.

Známý autor a novinář Phillip Adams vyvolal tisíce reakcí od středostavovských Australanů, když otiskl v listě The Australian článek, v němž požadoval od australských občanů, aby se postavili proti antiimigrační politice nynější australské vlády.

Jedna postgraduální studentka například schovává v jedné příměstské čtvrti v Sydney dva ilegální přistěhovalce - Inda a Iráčana. Jsou to dvě ze 72 osob, kteří letos uprchli z vazebního střediska pro imigranty ve Villawood v Sidney. "Celou noc jsem nespala, jestli jsem udělala správné rozhodnutí, ale nastala doba, kdy člověk musí dát přednost svým zásadám," řekla studentka.

Byla ovlivněna zážitkem babičky, která znala dvě židovky, jimž se podařilo uprchnout před nacisty, ale jejichž rodiny zahynuly v koncentračních táborech.

                 
Obsah vydání       26. 11. 2001
26. 11. 2001 Pět amerických vojáků vážně zranila americká bomba
27. 11. 2001 Američtí vojáci "zaútočili na kolonu vojáků Talibánu"
26. 11. 2001 V ČR není k dispozici - jako v jiných evropských zemích - ženám zdarma mamogram prsu
25. 11. 2001 Američanka zadržená vloni v Praze vyhrála spor s Ministerstvem vnitra Tomáš  Pecina
26. 11. 2001 O jedné zvláštní demonstraci Tomáš  Pecina
26. 11. 2001 Zahraniční bojovníci Talibánu zmasakrováni po vzbouření ve vězení
25. 11. 2001 Magistrátu HMP: Proč jsem se neúčastnil sčítání lidu Tomáš  Pecina
26. 11. 2001 Hrubé porušení Kodexu pro reklamu: Dobrý důvod, proč nepoužívat Paegas Jan  Paul
26. 11. 2001 Žalujme Český Telecom společně! Patrick  Janicadis
26. 11. 2001 Palestinské oběti obviňují Ariela Sharona u belgického soudu
26. 11. 2001 Výuka demokracie
26. 11. 2001 Občanská neposlušnost: Australští občané riskují vězení tím, že pomáhají azylantům
23. 11. 2001 Co dělá dobrého novináře?