Je nutno zastavit brexit, jinak se Evropská unie rozpadne
30. 9. 2016
Evropě dnes hrozí pět krizí zároveň: brexit, uprchlíci, politika škrtů, geopolitické hrozby z východu a z jihu a "neliberální demokracie" středovýchodní Evropy. EU by mohly zničit. Pokud se to stane, brexit bude pro tu demolici rozbuškou, píše ekonomický komentátor Anatole Kaletsky.
Legitimizací možnosti rozkladu Evropské unie a proměněním fantazie politických extremistů v realistickou alternativu mainstreamové evropské politiky hrozi brexit vyvolal nezastavitelný proces rozpadu. Také povede k proměně ekonomiky tím, že ochromí Evropskou ústřední banku v příští eurokrizi. Evropská ústřední banka je bezmocná proti dezintegračnímu tlaku od voličů.
Evropa naléhavě potřebuje vrátit džina rozkladu EU zpět do láhve. To znamená přesvědčit Británii, aby změnila svůj názor na odchod z EU, což je podle konvenčních představ na obou stranách kanálu La Manche nemožné. Avšak dnes se v politice děje mnoho "nemožných" věcí.
Referendum o brexitu dne 23. června bylo daleko těsnější než záporné hlasování o smlouvách EU v Irsku, v Dánsku a v Holandsku, které bylo všechno posléze změněno. A co je důležitější, oněch 52 procent Britů, kteří hlasovali pro brexit, byli naprosto nejednotni ve svých cílech, někteří chtěli "tvrdý brexit" - absolutní izolaci Británie od EU - jiní "měkký brexit", který by minimalizoval dopad na britskou ekonomiku.
Podle průzkumů veřejného mínění očekávají tři čtvrtiny voličů, kteří hlasovali pro brexit, že po brexitu britská ekonomika posílí anebo zůstane nezměněna. 80 procent Britů se domnívá, že britská vláda bude mít po brexitu v důsledku jejich hlasování více peněz na veřejné služby.
Až bude veškeré toto očekávání zklamáno, veřejné mínění v Británii se změní. Už nyní říká 66 procent britských voličů, že udržení přístupu na evropský trh je důležitější než omezovat imigraci, pokud Británie nemůže mít obojí. To je v přímém rozporu se strategií premiérky Theresy Mayové a pravděpodobně to vysvětluje, proč premiérka odmítá o své strategii pro brexit vůbec mluvit.
Vzhledem k tomu, že bude nemožné sloučit očekávání veřejnosti, že Británie bude po brexitu prosperovat, s odmítnutím veškerých povinností Británie vůči EU, které prosazuje frakce Konzervativní strany, která chce tvrdý brexit, Mayová nemůže vyhrát. Ať se rozhodne učinit cokoliv, rozezlí polovinu své strany a velký počet stoupenců brexitu, nemluvě o 48 procentech voličů, kteří chtějí zůstat v EU.
Jakmile začne tato reakce, mnoho ambiciozních konzervativních politiků, které Mayová vyhodila z vlády, se okamžitě pokusí začít toho využívat. To znamená, že britská politika začne být nesmírně proměnlivá, jak se začnou zhoršovat ekonomické podmínky a voliči začnou měnit názor. Evropská unie by měla toto měnění názoru podpořit, což znamená, že musí přestat začít považovat brexit za nevyhnutelný a nabídnout kompromis pod podmínkou, že Británie zůstane v EU.
To by se dalo udělat uzavřením celoevropskép dohody o větších rozhodovacích pravomocích jednotlivých členských zemí ohledně imigrace a dalších symbolických otázek týkajících se státní suverenity. Taková dohoda by se nemusela považovat za ústupek britskému vydírání, kdyby se týkala všech členských zemí EU a byla prezentována jako reakce na názory veřejnosti v celé EU.
Kompletní článek v angličtině ZDE
VytisknoutObsah vydání | Pátek 30.9. 2016
-
3.10. 2016 / Orbánovi jeho protiuprchlické referendum nevyšlo2.10. 2016 / Kontroverzní referendum v Maďarsku za zkorumpované, fašistické vlády má rozhodnout o přijetí pouhých 1294 uprchlíků30.9. 2016 / Dopadnou senátní a krajské volby pro ČR špatně?1.10. 2016 / Rusko varovalo Spojené státy po novém útoku na nemocnici v Aleppu, aby v Sýrii nezasahovaly1.10. 2016 / "Polská vláda nás vrací do středověku"30.9. 2016 / Petr UhlČeské ministerstvo odmítlo, že by vražda Čecha v Londýně byla motivována nenávistí29.9. 2016 / Papež František prosí o ukončení zabíjení v Aleppu30.9. 2016 / Karel DolejšíKolik spojeneckých vojáků vlastně potřebuje Polsko, pokud je nedostane za Vislu?23.9. 2016 / Proč si lidi nechávají nalhat, že uprchlíci jsou pro nadcházející volby hlavní problém?29.9. 2016 / Beatles revival pro islamofoby29.9. 2016 / Demokracie neexistuje. Pokud, nemá šanci přežít...28.9. 2016 / Toto je okamžik, kdy byla včera v noci bombardována jedna z posledních nemocnic v Aleppu28.9. 2016 / Tajné ultimátum EU Afghánistánu: Přijmete 80 000 deportovaných uprchlíků, nebo vám zrušíme finanční pomoc28.9. 2016 / Přesvědčivé důkazy: Malajské letadlo MH17 sestřelila raketa Buk vypálená proruskými vzbouřenci16.9. 2016 / Hospodaření OSBL za srpen 2016