Volby a jak dál?
1. 10. 2016 / Petr Huďa
V rozhovoru Britských listů "Dopadnou senátní a krajské volby pro ČR špatně?: jste dobře připomněl, že kdysi lidé volili podle svého sociálního a třídního postavení.
Kapitalisté a ti, kteří nějakým způsobem silně participují na kapitalismu, volili PRAVICI.
Pracující-zaměstnanec, který prodává svou pracovní sílu kapitálu, anebo poctiví živnostníci LEVICI.
Dnes se tak neděje. Problém dělníků a ostatních pracujících a prekarizovaných včetně sociálně slabých (nezaměstnaní, zdravotně postižení, důchodci, matky samoživitelky) je ten, že všude v Evropě postrádají důslednou levicovou stranu, píše Petr Huďa.
Za důslednou levicovou stranu nejsou dnešní komunisté a sociální demokraté oprávněně považováni. Pryč jsou ty doby, kdy naši dědové měli v levici(socialistickou, komunistickou) důvěru, nebo jak jsme levici znali na Západě ještě v sedmdesátých a osmdesátých let minulého století.
Volič parlamentní levice se rozhoduje na základě menšího zla (ČSSD) či volí protestně (KSČM). Další se nechávají nachytat populisty (Babiš, Okamura, Veleba).
Velká většina levicového elektrorátu k volbám nechodí. Rezignovala na to, že se dá volbami něco změnit, a liberálně smýšlející část si dokáže představit,že by mohla volit Stranu zelených a Piráty. U pracujících intelektuálů a studentů, kteří nepatří mezi vysoko-příjmové a nepocházejí z majetné rodiny, je situace podobná.
Krajské volby a komunální politika nemůže řešit závažná celostátní a evropská témata, která lidi nejvíce pálí. Nicméně si myslím, že se to promítá do komunální politiky.
Když jsem s manželkou (Učitelka na ZŠ) dcerou (Studentka VŠ) a já (Dělník) probírali kandidáty a jejich programy pro krajské volby a Senátu na Vysočině, žádné velké nadšení účastnit se voleb u nikoho nebylo.
V komunální politice poslední dobu jistě vyrostla řada nezávislých hnutí a mají zajímavé osobnosti a nebojí se otevírat potřebná témata. o kterých mluvil v předešlém díle Rozhovorů BL bývalý předseda SZ Ondřej Liška. Na Vysočině je to spíše zatím v zárodku a komunální politika je zde hodně vyprázdněná.
K volební urně za naší rodinu dorazím sám. V krajských volbách budu pravděpodobně volit SZ a využiji možnost kroužkování V senátních volbách dám možná hlas zástupci levice, který mi ve volební kalkulačce názorově vyšel na 68%. Jinak bohužel o tomto stranickém kandidátovi nic bližšího nevím. Rozhovory a vyjádření, které na veřejnosti zatím poskytl, jsou podle mého osobního názoru nevýrazná a mdlá.
Mně to tak připadá, že kandidát etablované politické strany - bez rozdílu ideového zaměření - spoléhá na skalní jádro voličů a nemá zájem či nedokáže najít témata, jimiž by mohgl přesvědčivě oslovit své potencionální voliče.
Tak nevím, co si o tom myslet a jak dál ... ?
VytisknoutObsah vydání | Úterý 4.10. 2016
-
4.10. 2016 / Milan PetrákSkupinová iracionalita politických stran: nejagresivnější jsou letos komunisté30.9. 2016 / Dopadnou senátní a krajské volby pro ČR špatně?4.10. 2016 / Británie: Ekonomická rozhodnutí nyní činí diletanti4.10. 2016 / Algoritmy Googlu šíří naprosto vymyšlené informace4.10. 2016 / USA suspendovaly rozhovory s Ruskem o Sýrii kvůli bombardování civilní infrastruktury ve vzbouřeneckých oblastech3.10. 2016 / Theresa Mayová signalizovala, že dá přednost omezení imigrace z EU před přístupem Británie na evropský trh3.10. 2016 / Rozpadá se visegrádská čtyřka?3.10. 2016 / Orbánovi jeho protiuprchlické referendum nevyšlo3.10. 2016 / Tak tohle je Maďarsko, které znám a mám ráda3.10. 2016 / Kolumbijci v referendu odmítli mírovou dohodu3.10. 2016 / O Sýrii a inspiraci3.10. 2016 / Moskva stupňuje obtěžování západních novinářů3.10. 2016 / Mír v Kolumbii může znamenat násilí ve Venezuele30.9. 2016 / Petr UhlČeské ministerstvo odmítlo, že by vražda Čecha v Londýně byla motivována nenávistí1.10. 2016 / "Polská vláda nás vrací do středověku"16.9. 2016 / Hospodaření OSBL za srpen 2016