Proč mají v Británii nebělošští studenti lepší studijní výsledky než běloši? Mají narativ.
4. 4. 2016
Po osmadvaceti letech marketizace britského školství jsou obětí britského školského systému chudé bělošské děti. Proč je tomu tak, ptá se Paul Mason.
Nebylo tomu vždycky tak, že děti z etnických menšin měly lepší výsledky ve škole než bělošské anglické děti, ale důvod, proč tomu tak dnes je, je zřejmý: Jejich problém - rasismus - je jasně definovaný. Jejich jazykové schopnosti jsou dobře rozvinuty, jejich kulturou je snaha něčeho ve společnosti dosáhnout a mají sociální a náboženské instituce, které podporují soudržnost.
Bohužel problém chudých bělošských dětí nelze řádně definovat - aspoň ne jazykem volnotržního kapitalismu.
Jde prostě o to, že určitá konkrétní část jejich kultury byla zničena. Byla to kultura, která byla založená na práci, na rostoucích mzdách, na přísných nepsaných pravidlech proti nepořádku, kultura založená na povinné spolupráci a vzájemné svépomoci. To všechno muselo být zlikvidováno a způsobem, jak to zlikvidovat, byla dlouhodobá nezaměstnanost, kterou musely trpět v osmdesátých letech miliony lidí.
Thatcherovská kultura oslavovala spekulanty a polopodvodníky, lidi, které ostrakizovala solidární dělnická města. Stali se hospodářskými hrdiny nového modelu - zakladatelé bezpečnostních firem, otrokáři zaměstnávající uklízeče, zločinci, kteří byli používáni jako stávkokazi.
Mysleli jsme, že to přežijeme. Jenže velkým objevem moderní pravice bylo, že je toto nutno udělat jen jednou. Potlačte paternalismus a solidaritu na jedinou generaci a vytvoříte nevědomost a chudobu na mnoho generací.
Thatcherismus nezničil pouze odbory: zničil příběh.
A to, co mají nejúspěšnější čínské, indické a bělošské irské děti, je jasný a atraktivní příběh.
Současný systém není schopen podpořit sociální mobilitu mezi bělošskými dětmi z dělnického prostředí. Musíme najít takovou formu ekonomiky, která by - bez nostalgie a bez rasismu - dokázala znovu definovat dělnickému obyvatelstvu své hodnoty, své aspirace a svůj vlastní příběh.
Podrobnosti v angličtině ZDE
VytisknoutObsah vydání | Úterý 5.4. 2016
-
5.4. 2016 / Panama Papers: Milionáři protestují!5.4. 2016 / OSN: Řecko deportovalo 13 uprchlíků protiprávně5.4. 2016 / Placení daní je jen pro malé lidi?5.4. 2016 / Islanďané požadují rezignaci premiéra4.4. 2016 / Proč mají v Británii nebělošští studenti lepší studijní výsledky než běloši? Mají narativ.4.4. 2016 / Panama Papers: Miliardové majetky skrývají v offshorových společnostech i vysocí čínští činitelé4.4. 2016 / Prostituováni, biti, drženi kvůli výkupnému3.4. 2016 / Barbora Hodková-KnoblochProč se nemluví o tom, že všichni uprchlíci trpí post-traumatickým syndromem z válečného násilí?4.4. 2016 / Tajný ruský plán pro Donbas4.4. 2016 / Syrští alávité se distancují od Asada1.4. 2016 / V Británii zuří válka o to, zda budou vládnout mediální oligarchové anebo demokraticky zvolená vláda3.4. 2016 / Tajný svět Putinových miliard odhalen3.4. 2016 / Proč chtějí angličtí senioři odejít z EU?3.4. 2016 / Trump: Budu-li zvolen prezidentem, spojenci nám budou za americkou vojenskou pomoc platit1.4. 2016 / Kvůli Číně drasticky kolabuje ocelářský průmysl1.4. 2016 / Tisíce lidí v Idomeni trvají na své naději2.4. 2016 / Proč Belgie není základnou evropských džihádistů1.4. 2016 / Dohoda EU s Tureckem o uprchlících je ohrožena2.4. 2016 / Hospodaření OSBL za březen 2016