Etiopie: Tři týdny do hladomoru, krize jako v Sýrii
17. 2. 2016
Etiopie zažívá nejhorší neúrodu za půl století. Organizace Save the Children varovala, že čas běží a mezinárodní společenství by mělo zachránit tisíce lidí před hladověním.
Dvouleté sucho, které zhoršil klimatický jev El Niňo, zničilo úrodu a usmrtilo dobytek v Etiopii a Somálsku. Aktivista Joachim Rahmann hovoří o rozsahu a důsledcích neúrody.
Situace v Etiopii v tuto chvíli je už toho řádu, že deset milionů lidí přímo závisí na potravinové pomoci. Není to jen v Etiopii, podobná situace se rozbíhá v severních částech Somálska. Právě teď čelíme jedné z největších krizí v oblasti potravinové bezpečnosti, jakou region zakusil za více než 50 let. Co pozorujeme je, že situace se patrně během příštího půl roku zhorší. Některé regiony jsou už bez deště přes dva roky. A do očekávaných příštích velkých dešťů v létě počet lidí přímo závislých na potravinové pomoci se zvýší, a jsme už na deseti milionech.
Děti jsou absolutně nejzranitelnější a nejde jen o potravinovou pomoc, co jejich situaci tak zhoršuje. Děti již trpí tím, čemu říkáme vážná akutní podvýživa. Tou je ovlivněno 400 000 dětí. Ale situace sebou nese ještě další rizika pro děti. Lidé opouštějí regiony, kde bývaly pastviny, děti již nejsou posílány do škol kvůli vážné podvýživě - prostě se nedokážou soustředit. Některé školy již zavřeli. Očekáváme, že ze škol vypadne 2,5 milionu dětí. To je krize potravinové bezpečnosti, která je pro děti také mnohem větší humanitární krizí.
Ve srovnání s minulými je tohle tohle hladomor velkého řádu. Je patrně největší za posledních 50 let, když se podíváte na environmentální rozměr. Ale když se teď podíváte, politický systém je připraven, to je jiná situace než dříve. Za poslední dekádu Etiopie učinila ohromné ekonomické pokroky. Dětská úmrtnost se snížila o dvě třetiny. Systémy fungovaly a na etiopské straně dosud fungují systémy, které se vyrovnávají s potravinovou bezpečností. Je tu kolem osmi milionů trvale placených za práci na programech, které se věnují lidem potřebujícím pomoc během hubených let. Ale situace má tak velké rozměry, že etiopská vláda se s ní sama nedokáže vyrovnat. Vláda již věnovala na krizi kolem 370 milionů dolarů. Ale krize je tak veliká, že mezinárodní společenství musí zasáhnout a bylo by neodpustitelné neposkytnout pomoc.
Organizace jsou již na místě, poskytují přímou potravinovou pomoc a věnují se potřebě chránit děti. Ale mezinárodní výzva se týká 1,4 miliardy dolarů. To je rozsah krize, o níž hovoříme.
A když to mezinárodně porovnáme, Save the Children právě teď pouze dvě krize řadí do této kategorie. Z nich je jednou syrská krize a druhou etiopská. Ale pro etiopskou krizi je k dispozici jen polovina potřebné částky. A máme čas jen tři týdny, pokud nechceme riskovat, že lidé zemřou.
Pokud lhůta nebude dodržena, zásobování potravinami nebude možno udržet. Vyžaduje čas, dodat potraviny v takovém rozsahu, jaký je třeba k zásobení lidí, když deset milionů lidí již nemá zajištěnu potravinovou bezpečnost. To je počet obyvatel některých evropských zemí! A ti potřebují přímou potravinovou pomoc. To vyžaduje čas. Příští deště jsou očekávány až v létě. Takže příští tři týdny jsou klíčové pro to, abychom dostáli očekáváním.
Vlády částečně plní očekávání, jak v Etiopii, tak v syrské krizi. Ale samozřejmě v obou situacích je třeba udělat více. Když vidíme, že v Etiopii byla sebrána jen polovina potřebné částky, samozřejmě vystupujeme s tím, aby vlády udělaly víc, aby pomohly etiopské vládě a mezinárodním nevládním organizacím, aby nenechaly lidi umřít v situaci, kdy tomu lze nepochybně předejít.
Podrobnosti v angličtině: ZDE
VytisknoutObsah vydání | Středa 17.2. 2016
-
17.2. 2016 / Společnosti bez práce bychom se neměli bát12.2. 2016 / ČR potřebuje příběh založený na odvaze17.2. 2016 / Moskva: "Kouření zabíjí více lidí než Obama"16.2. 2016 / Možná...16.2. 2016 / Putin nebo Asad děsivým způsobem bombardují Aleppo17.2. 2016 / Přežívání v Aleppu: Peklo na zemi17.2. 2016 / Etiopie: Tři týdny do hladomoru, krize jako v Sýrii17.2. 2016 / Visegrádské země odmítly Cameronovu žádost o snížení přídavků na děti pro středoevropské imigranty17.2. 2016 / Američané zřejmě zabíjejí bezpilotními letadly tisíce nevinných lidí kvůli "chybnému algoritmu"16.2. 2016 / HRW: Bulharsko střílí na uprchlíky17.2. 2016 / Rusko používá syrské uprchlíky jako zbraň17.2. 2016 / Ve Skotsku policie zatkla muže, který zveřejnil na Facebooku urážlivé výroky o syrských uprchlících16.2. 2016 / Británie versus Česká republika16.2. 2016 / Víte, kolik se Dánsku za první týden platnosti konfiskačního zákona podařilo odebrat uprchlíkům cenností? Žádné.16.2. 2016 / Deutsche Welle: Svým úsilím hermeticky uzavřít hranice Evropy ohrožují visegrádské země celou EU16.2. 2016 / Její bezhlavé tělo nebylo identifikováno15.2. 2016 / Vrtulník Asadova režimu shazuje barelové bomby15.2. 2016 / Británie: Homosexuální učitel, který musel odejít z křesťanské školy, exceluje ve škole muslimské15.2. 2016 / BBC o uprchlících: Svědectví z Turecka7.2. 2016 / Hospodaření OSBL za leden 2016