Pákistánští muslimové vystoupili na ochranu dívky s Downovým syndromem, obviněné z rouhačství
28. 8. 2012
Čelní představitelé islámu v Pákistánu v pondělí vystoupili na podporu jedenáctileté dívky s Downovým syndromem a sníženou inteligencí, která byla uvržena do vězení za údajné znesvěcení koránu. Vysocí islámští duchovní bezprecedentně odsoutili zákon o rouhačství, který podporují extremističtí mullahové.
Celopákistánská rada Ulema, střechová organizace muslimských duchovních a učenců, jejíž členy jsou i příslušníci fundamentalistických organizací se spojila s Pákistánskou ligou pro dialog mezi církvemi, jejímiž členy jsou křesťané, sikhové a příslušníci dalších náboženství, a požaduje spravedlnost pro jedenáctiletou Rimšu, která je obviňována z rouhačství. Požadují také, aby ti, kdo vznesli toto falešné obvinění, byli potrestáni.
Tahir Ašrafi, předseda Ulemy, varoval, že v Pákistánu začíná převládat "zákon džungle" a policii hlučící chátra v ulicích nutí zahajovat trestní stíhání za rouhání, jak se to stalo v případě invalidní dívky Rimšy, který se dostal do palcových titulků po celém světě.
Rimša, jedenáctiletá křesťanka, byla tento měsíc obžalována, že znesvětila korán. Obvinění školovalo křesťanské obyvatelstvo Pákistánu. Celou Rimšinu komunitu vyhnal zuříci dav ze čtvrti, v níž žila.
Je to poprvé v historii, kdy islámští předáci vystoupili na obranu někoho, kdo pochází z komunity vyznávající jinou víru.
Normálně je v Pákistánu nebezpečné o rouhání i jen mluvit. Trestá se trestem smrti. Zákon o rouhání je často zneužíván lidmi, kteří si chtějí vyřídit s protivníkem osobní účty. Policie a soudy se většinou obávají tyto případy řádně vyšetřovat a obviněné osoby bývají odsouzeny na základě nepodložených obvinění.
Loni v lednu zastřelil čelného politika z pákistánské Lidové strany Salmana Taseera jeho osobní strážce poté, co Taseer charakterizoval zákon o rouhání jako "černý zákon" a požadoval propuštění křesťanky Asii Bibi, která byla podle tohoto zákona uvězněna. Nad Taseerovou vraždou mnozí jásali. Soudce, který posléze odsoudil vraha, který se přiznal, musel uprchnout z Pákistánu. Asia Bibi je nadále vězněna, i když proti ní neexistují důkazy.
Pákistánský ministr pro menšiny Šahbaz Bhatti byl loni také zavražděn, když zpochybnil zákon o rouhání. V roce 2009 napadl zuřivý dav křesťany v městě Gorja za údajné znesvěcení koránu a upálil zaživa nejméně osm z nich.
VytisknoutObsah vydání | Úterý 28.8. 2012
-
28.8. 2012 / Konopí poškozuje mozek mladistvým28.8. 2012 / Diskuse o církevních restitucích28.8. 2012 / Pákistánští muslimové vystoupili na ochranu dívky s Downovým syndromem, obviněné z rouhačství28.8. 2012 / Americký prodej zbraní do zahraničí r. 2011 zahrnoval tři čtvrtiny objemu globálního obchodu se zbraněmi28.8. 2012 / Štěpán KotrbaČeská televize není správní orgán veřejné moci, podle Kodexu se musí její zaměstnanci chovat vždy - i na facebooku28.8. 2012 / Britská veřejnost netuší, co znamená znásilnění27.8. 2012 / Nejasná motivace masakru 17 Afghánců27.8. 2012 / Pozastavte změny v pražské MHD28.8. 2012 / Církevní restituce a Jana Šilerová27.8. 2012 / Konec levné ropy je nesporným faktem27.8. 2012 / Cena pohonných hmot pro velké firmy28.8. 2012 / To naše české -ování...26.8. 2012 / Internet "vede k tomu, že se navzájem neposloucháme"8.8. 2012 / Hospodaření OSBL za červenec 2012