Zlata ubývá, generálové přibývají
9. 5. 2011 / Miloslav Štěrba
Řecký rozpočtový fičák vystřídal ještě vzdálenější portugalský. Evropští odborníci na finanční krachy začali nedávno spekulovat o eventuálním rozprodávání řeckých ostrovů, nyní pak o možnosti výprodeje portugalského zlata. Lisabon totiž vlastní 382 tun žlutého kovu.( ČNB ukrývá pouze 13,5 t.) ČR se v rámci EU zaváže k poskytnutí portugalské vládě garance ve výši převyšující 11 mld. Kč. (Portugalský zlatý poklad se odhaduje na 320 mld.Kč)
Portugalská legislativa je do jisté míry velmi inspirující. I kdyby jejich zlato bylo prodáno, nesmí být výtěžky podle tamního zákona použity na splácení dluhů veřejných financí. Tomu říkám bomba. Takže zatímco z ostatních zemí EU dorazí Portugalcům peníze občanů tří desítek ochotných států, portugalský zákon vyjde z boje jako vítěz. A to nás dosud krmili pochybnostmi o možnostech členských států EU! Strašili evropskými normami na velikost včelích rámečků, potřebou změnit název pomazánkového másla nebo dodržovat normu rozměrů nakládané okurky. A jaksi potichu si někteří pojistili státní bankrot.
V Praze včera slavili Den vítězství. Ještě donedávna Svátek osvobození, ale jak nám bylo odborníkem z Vojenského historického ústavu vysvětleno, zasloužíme si díky svým aktivním legionářům víc. Nebyli jsme jen pasivně osvobozeni, ale válku jsme vyhráli. A tak se na Vítkově mohly rozdávat další bojové standardy našim armádním jednotkám. Nový prapor obdržela 6.polní nemocnice z Hradce Králové, a také 25. raketová protiletadlová brigáda. Podle číslovek to vypadá, že máme armádu hodnou úcty. A nepřátel se nemusíme lekat, zvláště když si přečtou údaje o četnosti českých vojenských jednotek a nově jmenovaných generálech.
V ČT24 dění ze Žižkova komentovali tak, aby se člověk dokázal orientovat, proč naše pluky ponesou napříště jména hrdinů dávné minulosti. Že šavle u pasu důstojníka navazují na prvorepublikové, že bolševici Vítkov zneužili, a ani si nevšimli, že vedle prezidenta pokládal věnec ne předseda Senátu, jak bylo řečeno, ale první místopředseda Přemysl Sobotka. Kde byl a proč nerovnal stuhu na položeném věnci pan Milan Štěch, můžeme se dohadovat. Zkrátka, vzpomínkovou akci si zprivatizovala ODS. Naši veřejnost tak zastupovali: Přemysl Sobotka, Miroslava Němcová, Petr Nečas a primátor Bohuslav Svoboda. Nebýt nemocného Alexandra Vondry, mohla být ODS kompletní i s bývalým čestným předsedou.
Při pohledu na českou elitu jsem marně pátral v paměti, čím vším dnes tak reprezentativní strana přispěla k blahobytu zdejšího lidu. Proč se zlatý poklad ( dělený při rozpadu republiky v roce 1992 ze 102 t zlata ) ustálil na nešťastné číslovce 13 t ? Kolik že vlastně činí dluh veřejných rozpočtů? A proč o náhradách církvi se musí jednání vést tajně? A ještě mnoho dalšího člověka napadlo, když se tam na Vítkově klaněli replikám husitských praporů.
Vytisknout
Obsah vydání | Pondělí 9.5. 2011
-
9.5. 2011 / Jak si poradit s nezaměstnanými, jimž byla odepřena sociální podpora a kteří pak vyhrožují sebevraždou9.5. 2011 / Moskva v Den vítězství předvedla jaderné svaly9.5. 2011 / Protihlukové zábrany a šumavský kůrovec9.5. 2011 / Standard & Poor's znovu snížila rating Řecka9.5. 2011 / Vít RossignolMediální divadelní představení Usáma, volby a příprava k odchodu z Afghánistánu9.5. 2011 / Církevní majetek komunistický režim ukradl9.5. 2011 / O nadstandardní lékařské péči v ČR9.5. 2011 / Výzývám občany k aktivitě7.5. 2011 / V Praze se konala protivládní demonstrace7.5. 2011 / Komunistické taktiky britské policie12.4. 2011 / Hospodaření OSBL za březen 2011