23. 10. 2003
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
23. 10. 2003

Rada ČT: O Brnu v Brně

tisková zpráva ČT

Zasedání Rady České televize probíhalo ve středu 22. 10. 2003 v Televizním studiu Brno. Generální ředitel ČT Jiří Janeček zde informoval o novém vysílacím schématu a dalších záměrech, zvláště v oblasti posílení služby České televize regionům a navýšení regionálního zpravodajství.

Současné trhací časy, tedy roztrojení vysílání po dobu vysílání podvečerních zpráv, kdy se k divákům na Moravě dostávají zprávy vytvářené v Brně, divákům ve Slezsku zprávy z Ostravy (nyní dokonce i s pravidelným pětiminutovým zpravodajským souhrnem v polštině) a v Čechách z Prahy, jsou jen předzvěstí budoucí informační podpory ČT regionům v době rozvinutého pozemního digitálního vysílání. Tehdy bude možné technologicky zajistit vlastní zpravodajství pro jednotlivé regiony a ještě více posílit regionální zpravodajské týmy. Pro ČT3, uvažovaný nový televizní kanál věnovaný zpravodajství a sportu, tak bude možné nabídnout maximum informací z konkrétních míst po celé ČR v nebývalém rozsahu po celý den.

Česká televize učinila před pár měsíci důležitý krok směrem k větší informační podpoře regionů, které jakožto základní stavební prvky Evropské unie nabydou dalšího významu po vstupu ČR do EU. Již desítky let existují studia v Brně a Ostravě, která jsou plnoformátová, ale ČT od letošního léta posílila i regionální zpravodajské redakce, kdy v jednotlivých krajích jsou schopny pro zpravodajství zajišťovat reportáže přímo jednotlivé místní štáby, v každém kraji jeden, s přímým napojením na Redakci zpravodajství v Praze. Cílem by mělo být vytvořit televizní studio v každém krajském městě. "Již jsem s touto myšlenou seznámil jednotlivé hejtmany," poznamenal Jiří Janeček.

Regionální studia zaujímají v programu České televize své důležité místo. Když se řekne brněnské studio České televize, nevybaví se divákům jen Jihomoravský večerník, přinášející divákům vždy v 17.45 h zprávy z Moravy. Banánové rybičky či Četnické humoresky jsou pořady, které významně bodovaly v celostátním vysílání na vysokých příčkách sledovanosti a divácké popularity. Původní české seriály diváky obecně přitahují, a v případě Četnických humoresek se na úspěchu podílel realizační tým právě z Televizního studia Brno. Brněnská zábava s Banánovými rybičkami či Manéží Bolka Polívky je v celoplošném vysílání též pojmem. Brněnské studio rovněž zastřešilo jeden z nejúspěšnějších celovečerních filmů posledních let -- Rok ďábla -- který navíc získal nejvyšší cenu na loňském MFF v Karlových Varech.

Druhým plnoformátovým regionálním studiem České televize je Televizní studio Ostrava. Charakteristickým příspěvkem TS Ostrava do celoplošného vysílání ČT jsou především nezaměnitelná publicistika a dokumentaristika (z konkrétních titulů například Klekánice, Na stopě či Předčasná úmrtí), zábavné programy (Hodina pravdy je nejsledovanější zábavnou soutěží na ČT) a inovační projekty v oblasti dramatické tvorby. V trhacím čase od 17.45 do 18.15 hod pak mohou diváci na území Slezska sledovat pravidelný zpravodajský souhrn ze svého regionu pod názvem Report.

Vysílací schéma České televize pro příští rok slibuje především rozšíření vysílání pro děti a mládež, zkvalitnění původní dramatické tvorby a více zpravodajství. "Snažíme se službu veřejnosti stále vylepšovat, ale hlavním kritériem jsou v tuto chvíli peníze," podotkl Jiří Janeček. "Bohužel bude muset dojít k rušení některých pořadů a pozdržíme i výrobu nových projektů, neboť rozpočet musí být vyrovnaný -- to je základem práce ČT pro příští rok. Bohužel budou muset na své tvorbě významně šetřit i tato naše dvě regionální studia."

                 
Obsah vydání       23. 10. 2003
23. 10. 2003 Chomsky: Jak funguje propaganda v médiích
23. 10. 2003 Německý autor: bombardování německých měst byl britský válečný zločin
23. 10. 2003 UNICEF: Globální obchod udržuje miliardu dětí v chudobě
23. 10. 2003 Frustrace z McDonaldů a privatizace násilí Štěpán  Kotrba
22. 10. 2003 Britští konzervativci požadují vyšetřování války v Iráku
23. 10. 2003 Francie: Římský víkend paní Bernadette za všechny peníze Josef  Brož
23. 10. 2003 Lex: Máme právo používat zbraně
23. 10. 2003 Pět britských policistů dalo výpověď poté, co jim BBC dokázala rasismus
23. 10. 2003 Romští členové Strany zelených nečekají na milost shůry Pavel  Pečínka
23. 10. 2003 Žádná pevnost, žádné dobytí, žádná změna Vladimír  Rott
23. 10. 2003 Evropský pohled na digitalizaci I. Zdeněk  Duspiva
23. 10. 2003 Rada ČT: O Brnu v Brně
23. 10. 2003 Platy učitelů Radek  Sárközi
22. 10. 2003 Human Rights Watch: Američané od května zabili v Iráku 20 nevinných civilistů
22. 10. 2003 Americké ospravedlňování války v Iráku vykazuje znaky nacistické propagandy Robin  Ujfaluši
1. 10. 2003 Hospodaření OSBL za září 2003
18. 6. 2004 Inzerujte v Britských listech