17. 3. 2017
Mayová tvrdí, že Británie by měla "pracovat společně a ne táhnout rozdílnými směry".
Sturgeonová k tomu řekla ve skotské televizi:
"Zde máme, že ano, krystalizaci argumentace pro nezávislost. Máme vládu ve Skotsku, zvolenou loni v květnu s největším volebním podílem hlasů v historii decentralizované skotské vlády. Ve skotském parlamentu máme většinu pro tento postoj, a navzdory tomu máme vládu ve Westminsteru, v Londýně, která má ve Skotsku jen jediného poslance a myslí si, že má právo diktovat, co má být zákon. Předpokládám, že historie bude pohlížet zpět na dnešní den a bude pro ni dnem, kdy byl osud britské unie zpečetěn."
Mayová se vyjádřila, že konzervativci nedovolí diskusi o skotském referend, dokud nebude podepsána dohoda o celobritském brexitu. To by znamenalo, že by se referendum mohlo konat až r. 2021. "Zkoumat tuto otázku dříve by bylo nefér, protože by lidé neměli potřebné informace k tomu, aby udělali takové klíčové rozhodnutí," řekla Mayová.
Angličtí konzervativci jednají na základě série průzkumů veřejných mínění, z nichž vyplývá, že velká část skotských voličů nechce referendum o nezávislosti Skotska před brexitem, avšak podpora pro nezávislé Skotsko stoupla z 45 procent na téměř 50 procent poté, co se v lednu Mayová rozhodla pro tvrdý brexit.
Drsná reakce Mayové povzbudí aktivisty ve Skotsku, aby zorganizovali letos v létě ještě energičtější kampaň pro nezávislost.
Sturgeonová předpověděla, že se postoj Mayové brzo ukáže politicky neudržitelným: "Toto není železná lady - je to člověk, jehož vláda je v chaosu a který neustále mění názor," dodala.
Podrobnosti v angličtině ZDE