Neuvěřitelná ostuda: Proč mají čeští politikové niternou potřebu se veřejně sebezostuzovat?

19. 10. 2016 / Jan Čulík

Absolutně šokující je prohlášení,  které, jak se zdá podepsali premiér Sobotka, předsedové Senátu Štěch a Poslanecké sněmovny Hamáček a samozřejmě Miloš Zeman, jímž lezou kamsi čínské vládě - jen proto, že si někdo v Praze dovolil vyjádřit sympatie Tibetu. Nemohli mlčet? Je součástí české politiky už navždycky uctivý předklon k mocnostem?

Na nezávislost Tibetu mohou být různé názory, ale v demokracii má každý právo je vyjadřovat. Ve věci tohoto dopisu nejde o otázku Tibetu, ale o to, že ústavní představitelé žádné samostatné země nepíší uctivé omluvy velmocím.  Za  šokující lze považovat níže uvedený omluvný dopis říšskému protektorovi. No, kde to jsme? Jaké další omluvy kdy psali čeští politikové třeba Spojeným státům?

Jak to v současnosti vypadá Česká republika a co takovýto dopis znamená pro domácí i zahraniční českou politiku?

Oni nemají čeští politikové vůbec žádnou hrdost a žádný seberespekt?

Prohlášení tohoto druhu tvrdě ochromuje postavení České republiky při budoucím zahraničním vyjednávání s kýmkoliv o čemkoliv.

Dále, vydání takovéhoto prohlášení je důkazem o mizivé úrovni strategického myšlení jeho signatářů. On netušil Bohuslav Sobotka, že pokud tuto hrůzu podepíše, vyvolá tím takové pozdvižení, že dopad tohoto prohlášení bude přesně opačný?

Adam Curtis: HyperNormalizace

24. 10. 2016

KOMPLETNÍ ČESKÝ PŘEKLAD CURTISOVA MEGADÍLA

Kompletní dokumentární film, délka: 2 hodiny 41 minut:

(Curtisovy dokumentární filmy jsou proslulé autoritativním, dobře vyresearchovaným narativem-komentářem, jímž autor předkládá svou tezi. Komentář je doplněn ohromujícími archivními záběry.)

Žijeme v době obrovské nejistoty a zmatku. Dějí se události, které se zdají být nevysvětlitelné a nad nimiž nemáme žádnou kontrolu. Donald Trump, brexit, válka v Sýrii, nekonečná uprchlická krize, náhodné bombové atentáty. A ti, kteří jsou údajně u moci, jsou ochromeni - nemají tušení, co dělat.

Tento film je epickým příběhem toho, jak jsme se dostali do této podivné situace. Vysvětluje nejen, proč k těmto chaotickým událostem dochází, ale i proč my a naši politikové jim nerozumíme.

Rozhovor Britských listů 79:

Naše země bude politicky pestrobarevnější

14. 10. 2016

Redaktoři Britských listů Bohumil Kartous a Daniel Veselý hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů o výsledcích regionálních voleb a prvního kola senátních voleb, které se konaly minulý týden. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 14. října 2016.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Leading Czech politicians have issued a sycophantic pro-China statement

19. 10. 2016

"As the highest constitutional representatives of the Czech Republic we wish to emphasise that our country fully respects the sovereignty and territorial integrity of the Chinese People's Republic, of which Tibet is a part. The personal activity of some Czech politicians are not due to a change in the official policy of the Czech Republic [towards China] and we would regard as unfortunate if they were seen as such by anyone."

This is a statement which has been signed by the Czech President Miloš Zeman, the Czech Prime Minister Bohuslav Sobotka, the Chair of the Upper House of Czech Parliament Milan Štěch and the Chair of the Lower House of Czech Parliament Jan Hamáček.The text was written by the Czech Foreign Ministry.

The statement is a reaction to an unofficial visit of the Dalai Lama in the Czech Republic. The Dalai Lama is attending the "Forum 2000" conference in Prague and he was received by the Czech Culture Minister Daniel Herman.

The Czech President Miloš Zeman is trying to develop close economic links with China. During a recent visit to Peking, Zeman pointed out that he "has not come to lecture China about human rights".

The above mentioned Czech Social Democratic politicians have evidently published their sycophantic pro-Chinese statement in order to protect Chinese investments in the Czech Republic. According to President Zeman, China will invest about 3,8 billion dollars in the Czech Republic this year.

By meeting with the Dalai Lama, Daniel Herman, the Czech Culture Minister, has sinned against the foreign policy of the Czech government and has damaged the image of the Czech Republic in China," said President Zeman's official spokesperson Jiří Ovčáček on Czech Radio on Wednesday. He added: "If Mr. Herman wanted to meet the Dalai Lama, he should have abdicated from the Czech government."

For some people in the Czech Republic, the Dalai Lama has become a symbol of the late Czech President Václav Havel and his values, which are now being highly idealised by these Havel supporters. The sycophantic pro-Chinese letter, issued by the leading Czech social democratic politicians has produced howls of protest from them. In protest against the statement, 50 members of Czech Parliament from right of centre political parties have met with the Dalai Lama on Wednesday morning.

The letter may mean that the Czech Social Democratic Party, which suffered a defeat in the regional and Senate elections earlier this month, may be trying to align itself with the pro-Chinese and pro-Russian President Miloš Zeman in order to improve its political standing. However, those politicians who openly expressed pro-Zeman and anti-refugee attitudes in the election campaign, have actually failed to win their seats.

Ersatzhavel dalajláma a souboj o vyprázdněné symboly

19. 10. 2016 / Karel Dolejší


Kongres pro kulturní svobodu (Congress for Cultural Freedom, CCF) vznikl v roce 1950 v Berlíně jako organizace podporující vztah liberální demokracie a moderní kultury. Na vrcholu slávy přilákal řadu prvotřídních intelektuálů, vydával několik zavedených časopisů a působil v desítkách zemí. V roce 1966 však došlo k odhalení skutečnosti, že CCF založila a řídila americká CIA. Od té doby ztratil věrohodnost a čekal jej strmý pád.

Server Aktuálně.cz zjevně spáchal trestný čin rasové nenávisti

19. 10. 2016

Už jsem si zvykl na různé rasistické a protiuprchlické výlevy v českých médiích ale to jsem ještě nenarazil na rozhovor s izrelským "expertem2 panem Schueftanem na Aktuálně: "Arabové jsou nebezpeční, nepouštějte je sem".

Je to vskutku klenot plný nenávisti a rasismu ( i izraelského) Adolf Hitler by si mohl s panem Schueftanem podat ruce, píše Jiří Doležel.

Odstavce českého trestního zákoníku, které nikdo nebere vážně a nikdo podle nich nikoho nestíhá. Zřejmě do něho byly včleněny, alibisticky jen proto, aby byla ČR přijata do Evropské unie jako zdánlivě civilizovaná země:

Charitativní organizace bude žalovat britskou vládu, že ignoruje dětské uprchlíky v Calais

19. 10. 2016

Charitativní organizace Citizens UK varovala, že současný program britského ministerstva vnitra, v jehož rámci bylo tento týden dopraveno do Británie asi 40 nezletilých uprchlíků z Calais, je pomalý a neefektivní. Organizace poukazuje na to, že britské ministerstvo vnitra zcela ignoruje skupinu asi 500 uprchlických dětí bez doprovodu rodičů, některým z nichž je sotva osm let a mnohé z nichž jsou holčičky. Tyto děti nemají v Británii žádné příbuzné.

Britské ministerstvo vnitra ignoruje tzv. Dubsův dodatek k imigračnímu zákonu, který byl schválen letos v květnu. Podle tohoto dodatku Británie má nabidnout azyl nejzranitelnějším dětským uprchlíkům v Evropě. "Zatím nebyly do Británie podle Dubsova dodatku dopraveny vůbec žádné děti," konstatuje organizace Citizens UK.

George Gabriel z této organizace konstatoval: "V Calais je více než 1200 dětí uprostřed blátivého, mrazivého pole. Jsou obklopeni 10 000 dospělými, které neznají.

Organizace Citizens UK varovala, že pokud britské ministerstvo nezačne dopravovat děti z Calais ve čtvrtek tento týden, zahájí proti němu soudní kroky podle odstavce 67 britského Imigračního zákona z r. 2016.

Francie se připravuje k likvidaci uprchlického tábora v Calais.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Lidé prchají z dobývaného Mosulu do Sýrie

19. 10. 2016

Tisíce lidí prchají z Mosulu a okolních oblastí do přeplněných uprchlických táborů ve válkou rozervané Sýrii, varují humanitární organizace. Za posledních 10 dní přišlo do přeplněného tábora al-Hol u hranic Sýrie asi 5000 lidí, většinou žen a dětí a dalších 1000 lidí čeká na hranici. Rodiny s sebou nemají vůbec nic.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Pokud považujete Britské listy za důležitý informační zdroj, předplaťte si je

18. 10. 2016

K udržení existence Britských listů potřebujeme příspěvky ve výši cca 60 000 Kč měsíčně. Tedy 200 Kč měsíčně od 300 čtenářů. Je na vás, zda Britské listy budou po dvaceti letech své nezávislé existence dál pokračovat. Jde o to, zda má česká společnost zájem o tento věcný, na nikom nezávislý zdroj informací z vnějšího světa,  anebo dá přednost nesmyslům, které šíří konspirační weby i většina domácích sdělovacích prostředků.

Jsme přesvědčeni, že přinášením nezávislých informací v dnešní situaci, kdy je většina českých médií v rukou oligarchů anebo ideologicky zaměřených aktivistů, kdy se velká část české společnosti v důsledku iracionálního strachu z jinakosti, kterou často z otevřených komerčních důvodů vyvolávají tato neseriozní média, děsivým způsobem propadá do nenávisti a rasismu a záměrně ignoruje fakta, je Britských listů zapotřebí více než kdy předtím v celé jejich téměř dvacetileté historii.

Jsme hrdi na to, že v českém prostředí jsou Britské listy jediným nezávislým médiem, které nemá vazby na žádné podnikatelské či skupinové zájmy a jehož existence spoléhá výlučně na drobnou finanční podporu od čtenářů. Děkujeme jim za to - prosíme, udržte to.

Pokud tento názor sdílíte, upozorňujeme, že Britské listy nemohou přežít bez pravidelných finančních příspěvků svých čtenářů. Toto není žádná frivolita, z příspěvků hradíme honoráře našich kmenových spolupracovníků a jsme hrdi na to, že nejsme závislí na žádné české ani zahraniční zájmové či manipulativní organizaci. Má-li to však fungovat trvale, potřebujeme i nadále systematickou finanční podporu veřejnosti. Přehled výdajů Britských listů pravidelně zveřejňujeme.

Prosíme, přispějte.

Informujte, prosíme, o existenci Britských listů své racionálně a kriticky uvažující přátele v české společnosti, schopné vnímat fakta. Jde do tuhého a lidé přístupní věcným informacím by měli vědět, kde je získávat, aby byli schopni korigovat šílený, iracionální většinový diskurs, který nyní zavedl velkou část české společnosti na nesmírně nebezpečnou cestu ke globální izolaci.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Příspěvky na provoz Britských listů je možno  zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2, nebo i z mobilního telefonu. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Ekvádorská vláda uvádí, že odřízla Assangeovi internet, aby nezasahoval do amerických voleb

19. 10. 2016

Není známo, kdo se hackersky zmocnil emailů, které WikiLeaks zveřejnily. Assangeova organizace se považuje za whistleblowera a tvrdí, že sama žádné hackerství neprovádí.

Avšak internetoví bezpečnostní experti spojují hackerský útok proti DNC s hackery spojenými s ruskou vládou. To vede mnohé osoby k tvrzení, že Rusko zneužívá jak hackerů, tak Assangeho jako nástroje k ovlivnění americké prezidentské kampaně ve prospěch Donalda Trumpa.

Ekvádor potvrdil, že dočasně odřízl přístup k internetu Julianu Assangeovi, zakladateli serveru WikiLeaks, protože vznikly obavy, že prostřednictvím internetu zasahuje do amerických prezidentských voleb.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za září 2016

8. 10. 2016

V září 2016  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 36 481,11 Kč.    Příjem z reklamy byl 6081,00  Kč. Výdaje na provoz Britských listů byly 51 992, 66 Kč.

Zůstatek byl koncem září  2016 93 065,09 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Assange: Proč WikiLeaks nevydaly nic kompromitujícího o Donaldu Trumpovi

19. 10. 2016

"Pokud budeme mít informace o Donaldu Trumpovi, zveřejníme je, řekl Julian Assange v rozhovoru s Megyn Kellyovou a pokračoval:

"Víte, někteří lidé se nás ptají: Kdy zveřejníte informace o Donaldu Trumpovi? Samozřejmě my se velmi zajímáme o všechny země, chceme odhalit pravdu o všech kandidátech, aby to lidé mohli pochopit, ale ve skutečnosti je pro nás opravdu obtížné vydat něco horšího, než co vychází z úst Donalda Trumpa každým dnem. Chci říct, ono je to součástí jeho charismatické atraktivity, že mluví spatra, ale, víte, je opravdu obtížné to překonat, i když WikiLeaks i další média zveřejňují spoustu významného materiálu."

Assange také odmítá obvinění od amerických výzvědných služeb, že do ústředí Demokratické strany se dostali ruští hackeři: "Tvrzení kampaně Hillary Clintonové, že všichni jsou ruští agenti je opravdu znepokojující," řekl Assange. "Proč to dělá? No, je to bizarní, ale Hillary Clintonová, Demokratka, se nyní prezentuje jako bezpečnostní kandidátka. Neokonzervativci, odpovědní za válku v Iráku, jsou ve srovnání s ní jen slabý čajíček a přidala se k neomc-carthyovské hysterii ohledně Ruska a zneužívá toho k démonizaci Trumpovy kampaně."

Kellyová se také Assange dotazovala na "kolaterální škody", které měly postihnout oběti znásilnění, homosexuální Saúdské Araby a další osoby v důsledku údajně neodpovědného zveřejňování nerevidované dokumentace serverem WikiLeaks. Assange to odmítl.

Zdroj v angličtině ZDE

Bude vítězství v Mosulu ve skutečnosti prohrou?

19. 10. 2016


Boj za osvobození Mosulu začal. Ve skutečnosti byl zahájen novým kolem amerických náletů před iráckým oznámením, že různé prvky iráckých pozemních sil jsou připraveny. Půjde o jeden z nejkritičtějších prvků amerického vojenského úsilí porazit terorismus a násilný islamistický extrémismus, stejně jako rozhodne o úspěchu budoucího úsilí přinést na stále nestabilnější Blízký východ prvky stability, napsal Anthony Cordesman.

Rasová a národní příslušnost jsou konstrukce, které jsou zneužívány k vytváření smrtících konfliktů, varuje britský filozof

19. 10. 2016

"Ať jsou to příběhy o tom, jak jsou někteří lidé "typicky britští", nebo "svou podstatou hinduističtí" v Indii, anebo jde-li o řeči o čistém Islámském státě, to všechno je hluboce v konfliktu s historickými skutečnostmi," řekl v prestižní britské Reithově přednášce, vysílané každoročně rozhlasem BBC, globálně uznávaný filozof Kwame Anthony Appiah, který vyučoval na Harvardu, na Yale, v Princetonu a nyní působí na Newyorské univerzitě.

"Národnost i náboženská příslušnost byly vždy proměnlivé a vyvíjely se, a proto také přežily."

Prohraje britská vláda s občany u soudu kvůli brexitu?

19. 10. 2016

Během tří dní jednání vyslechl britský High Court argumenty v soudním sporu, kdy řadoví britští občané žalují premiérku Theresu Mayovou, že nemá právo aktivovat článek 50 Lisabonské smlouvy o odchodu Británie z EU bez souhlasu parlamentu. Občané požádali nejvyšší soud v Londýně, aby rozhodl, zda premiérka v této věci neohrožuje suverenitu britského parlamentu.

Případ nyní vypadá velmi vážně a mohl by mít potenciálně obrovský význam pro brexit, konstatuje Faisal Islam, reportér Sky News.

Argumentaci u soudu shrnul Lord Pannick, který poukázal na to, že aktivací článku 50 budou zlikvidována určitá občanská práva britských občanů a občanů Evropské unie. O tom má právo rozhodnout pouze parlament.

Britská premiérka byla ostře varována, že odchod Británie z evropské celní unie bude katastrofou

19. 10. 2016

Ministři britské vlády byli varováni, že pokud by Británie odešla z evropské celní unie, britský HDP by do roku 2030 poklesl o 4,5 procenta a britské přístavy by se staly v důsledku celních kontrol zcela nefunkčními.

Analýza předložená britské vládě také varovala, že má-li si Británie po odchodu z EU udržet obchodní výměnu na stejné úrovni jako dnes, musí zvýšit objem obchodní výměny s 10 svými největšími obchodními partnery mimo EU do roku 2030 o 37 procent.

Poté, co v roce 1992 byly zrušeny celní kontroly v britských přístavech, došlo k obrovskému nárůstu obchodu s Evropskou unií. Jen přístavem v Doveru projde nyní ročně zboží za 120 miliard liber. Znovuzavedení celních kontrol by vyvolalo vážné dopravní problémy a vedlo by ke snížení obchodní výměny.

V třetí den soudního řízení, v němž žalují britští občané vládu, že se pokusila schválit odchod Británie z EU bez rozhodování parlamentu, řekl vládní právník na dotaz předsedajícího soudce, že je "velmi pravděpodobné", že britská Dolní sněmovna bude mít právo hlasovat o vyjednaných podmínkách brexitu. To vedlo k zvýšení hodnoty libry vůči dolaru o 1 procento na 1,23 dolaru. Jenže před červnovým referendem měla libra hodnotu 1,46 dolaru.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Bodláky Václava Duška

Nesem vám noviny – radujte se

19. 10. 2016 / Václav Dušek

Neuplyne dne, hodiny, abychom nebyli stiženi novými zprávami z domova i zahraničí, v jistých případech příhraničí. Nájemní mediální odstřelovači se nám postarají i o politické pohřby – pamatujeme padlé? U nás doma se vypínali na bilboardech, usmívali se natěšení v lavicích za tribunami a před vrcholkem hory Politikum náhle zvadli – zapomenuti, odstrčeni, vymazáni.

Julian Assange není levicovým hrdinou. Po letech vyhýbání se spravedlnosti se připojil k Donaldu Trumpovi

19. 10. 2016


Donald Trump je největší hrozbou západní civilizaci od pádu Berlínské zdi, napsal v listu Independent Mike Harris. Pokud bude zvolen, hrozí uvězněním své oponentky Hillary Clintonové. Podněcuje šílence a rasisty alternativní pravice a destabilizuje víru amerického lidu v demokratické instituce prázdnými řečmi, podle nichž je volební systém "zfalšován". A ačkoliv Trump představuje virulentní proud krajně pravicového populismu, pomáhá mu hrdina libertariánské levice - Julian Assange.

Spekulace, že Assange podporuje Trumpa, je ideologická a nepodložená

19. 10. 2016 / Jan Čulík

Spekulace Mikea Harrise v listě Independent, že zveřejněním emailů Hillary Clintonové Julian Assange "podporuje Donalda Trumpa", je ideologická a nepodložená. Typicky pro ideologicky zaměřené komentátory dovozuje Harris ze zveřejnění materiálů, které mohou poškodit jednu osobu, že ten, kdo je zveřejnil, musí být proto nutně spojencem druhé osoby. Tato logická vazba však chybí.

Assange je známý svým přístupem, že ve veřejném zájmu publikuje cokoliv, co se mu dostane do ruky, aniž by při tom sledoval jakékoliv politické cíle. Chová se při tom často neodpovědně. Důkazem je mimo jiné to, jak uvádějí WikiLeaks,.že Assangeovi na ekvádorském velvyslanectví vypnul Ekvádor internet o minulém víkendu na žádost Johna Kerryho proto, že hrozilo nebezpečí, že Assange zveřejní tajnou komunikaci, která by mohla ohrozit dohodu s guerillovou organizací FARC v Kolumbii ZDE:

Bez znalostí faktů je neférové spekulovat. Je možné, že Assange publikuje materiály, nepříznivé vůči Clintonové, prostě proto, že je dostal. V minulosti byl - zřejmě právem - obviňován, že při zveřejnění amerických depeší obrovské množství materiálu neprověřil a tím, že neodstranil jména některých afghánských spolupracovníků americké armády, mohl ohrozit jejich život. Assange prostě vydává všechno neodpovědně, bez ohledu na následky. Harris se sice v článku v Independentu pozastavuje nad tím, že Assange nevydal žádné materiály třeba o Trumpově sporné daňové historii - ovšem třeba je nevydal, protože je nemá. Není nikde důkazu, že by je potlačoval.

O tom, že maily Clintonové má Assange "údajně z Ruska", nejsou prokazatelné informace. (Americký pravicový Observer, zde níže citovaný, není seriozní zdroj, kromě toho neuvádí zdroje svých tvrzení.) Lze o této věci psát, až ruský původ těchto informací bude opravdu prokázán.

Proto jsou veškeré spekulace o tom, že Assange "nadržuje Trumpovi", bezpředmětné, stejně jako úvahy o tom, zda je jeho činnost nyní "levicová" či "pravicová". Co to vlastně znamená, ty nálepky?

Sýrie a bída antiimperialismu

19. 10. 2016


Zjednodušování a manicheismus. Faktická podpora diktátorských a utlačitelských režimů, "kampismus" (sklon dovádět do extrému princip "nepřítel mého nepřítele je můj přítel" spočívající v tomto případě ve schvalování jakékoliv politiky, jež se zdá oponovat "hlavnímu nepříteli", Spojeným státům, a v podpoře příslušníků vlastního tábora, ať dělají cokoliv a ať je to kdokoliv). Teorie spiknutí. Krátkozraký sekularismus... Primitivní islamofobie, charakterizuje militantně levičácký postoj k válce v Sýrii profesor politologie Paul Delmotte.

Ekvádor "odpojil Assangeho od internetu"

18. 10. 2016

Juliana Assangeho odpojil Ekvádor od internetu, uvedl server WikiLeaks, a odvedl tak pozornost od americké a britské vlády, které se s Assangem sváří za to, že zveřejňuje důvěrné materiály.

Ekvádor opakoval svou rozhodnost i nadále Assangeho ochraňovat, navzdory tomu, že Assangeovo připojení k internetu bylo "úmyslně zrušeno", jak uvedly WikiLeaks.

V pondělí dopoledne obvinily WikiLeaks "jeden stát" z toho, že Assangeovi zrušil přístup k internetu, s tím, že byly aktivovány příslušné náhradní, nouzové plány:

Británie konečně přijala prvních 14! dětských uprchlíků z Calais

18. 10. 2016

Strýček, který neviděl svého šestnáctiletého synovce sedm let, se s ním krátce setkal poté, co Británie konečně vpustila na své území prvních čtrnáct nezletilých uprchlíků z tábora v Calais, které mají podle Dublinského předpisu EU právo na vstup do Británie, protože tam mají příbuzné.

Afghánský kuchař Jan Ghazi, 39, cestoval do Londýna ze svého domova ve Wallingtonu poté, co mu v pondělí telefonicky oznámil Červený kříž, že jeho synovec Haris je jedním ze čtrnácti dětí, které Británie zatím vyzvedla z tábora v Calais v rámci programu přijetí několik stovek tamějších uprchlických dětí. Ghazi sám uprchl z válkou rozvráceného Afghánistánu za pomoci Červeného kříže r 2009.

Guardian: Britská vláda jedná ostudně. Má povinnost přijmout nejméně 3000 dětských uprchlíků

18. 10. 2016



Čtrnáct dětí dorazilo v pondělí do Londýna z uprchlického tábora v Calais, který má být pravděpodobně příští týden zlikvidován. Je to naprosto zanedbatelný počet z dětí v táboře Džungle v Calais, které mají právní nárok na vstup do Británie, píše v redakčním komentáři list Guardian. V táboře je zřejmě až tisíc dětí, které si zaslouží být přijaty do Británie a mají na to právní nárok. Jako zlomek 88 000 dětských uprchlíků v Evropě je 14 uprchlických dětí nekonečně malý počet. Podle norem britské vlády však těchto 14 dětí představuje hrdinské humanitární úsilí. Nakonec snad britská vláda přijme až 300 dětí, což ministryně vnitra Amber Ruddová charakterizovala jako "dobrý výsledek".

Je to "dobrý výsledek" pouze z perspektivy neuvěřitelné samolibosti a krutosti.

UNICEF žádá o dodržování humanitárního práva při dobývání Mosulu

17. 10. 2016

Jsem nesmírně znepokojen ohledně bezpečnosti 1,5 milionu lidí žijící v iráckém městě Mosul, kteří mohou být ohroženi vojenskými operacemi, jejichž cílem je dobytí města od Islámského státu, píše Stephen O´Brien, náměstek tajemníka OSN pro humanitární záležitosti a koordinaci nouzové pomoci. Desetitisíce iráckých dívek, chlapců, žen a mužů se mohou octnout v obležení či mohou být použity jako lidské štíty. Tisíce lidí mohou být násilně vyhnány ze svých domovů anebo uvíznout mezi bojujícími liniemi. Na místě může vzniknout až milion uprchlíků.

Znovu apeluji na všechny strany konfliktu, aby dodržovaly své povinnosti podle mezinárodního humanitárního práva na ochranu civilistů a zajistili, že mají přístup k pomoci, na niž mají nárok a již si zaslouží.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Britská bankovní konta propagandistické televize Russia Today byla zmrazena

17. 10. 2016

Tvrdí to šéfredaktorka této televize Margarita Simonjan a dodává sarkasticky: "Ať žije svoboda projevu!"

Britské ministerstvo financí však popřelo, že by s tímto rozhodnutím měla britská vláda cokoliv společného. Jde prý čistě o rozhodnutí soukromé banky NatWest, která systematicky ruší konta svých ruských zákazníků.

Russia Today je hlavní propagandistický nástroj ruské vlády v anglickojazyčném světě. Šíří čistě protizápadní názory Kremlu. Tvrdí, že Rusko bojuje v Sýrii výlučně proti teroristům a že ruská letadla neusmrtila žádné civilisty.

Od té doby, co RT začala před deseti lety vysílat v Británii, regulační orgán pro televizní vysílání Ofcom zaznamenal 14 porušení vysílacího zákona. Naposledy byla stanice vyšetřována letos v dubnu za to, že obvinila tureckou vládu z genocidy proti Kurdům.

Podrobnosti v angličtině ZDE

E-maily Hillary Clintonové: USA věděly, že jejich spojenci podporují Daeš

18. 10. 2016 / Daniel Veselý

Druhá prezidentská debata ve Spojených státech se změnila ve smutnou grotesku poté, co republikánský kandidát Donald Trump pozurážel svou sokyni hlava nehlava. Hillary Clintonová se bránila jako příslovečná lvice a získala si tak sympatie publika i médií. Přestože došlo i na kauzu týkající se jejích uniklých e-mailů, kontroverzní magnát ani z tohoto klíčového tématu nedokázal vytřískat politický kapitál. Tento neblahý syndrom americké politické scény se sám utápí ve skandálech a klíčové informace, jež by Clintonovou mohly naprosto znemožnit necelý měsíc před volbami, umocňují surrealitu doby, v níž žijeme.

Na případu ministra Mládka premiér demonstruje důvod pádu ČSSD

17. 10. 2016 / Boris Cvek

Velkým tématem politických a politologických diskusí je otázka, co by měly „tradiční strany“, zejména ČSSD, udělat, aby přinejmenším dále neztrácely přízeň voličů, nebo ji dokonce začaly získávat zpátky. A uprostřed všech možných analýz a pohledů slyšíme, že premiér odmítá přijmout rezignaci ministra Mládka.

Bohuslav Sobotka říká: „Já myslím, že ta věc je uzavřená. Pro mne to není téma. To je téma, které otevřel Jan Mládek.“ Ano, to téma otevřel Jan Mládek. Jak se píše v níže uvedeném článku: „Mládek už před senátními volbami prohlašoval, že pokud neuspěje, je připraven z vlády odejít.“ Proč to prohlašoval? Protože chtěl dostat voliče na zdání toho, že to myslí vážně, že jeho širší mandát v politice – nikoli jen ten senátorský – je spojen s jejich důvěrou.

Co by se stalo premiérovi a sociální demokracii, kdyby aspoň toto gesto důvěryhodnosti a respektu k voličům a slibům dodrželi? Voliči se mohou jen těžko zbavit pocitu, že o politice ČSSD rozhodují zákulisní vazby a že voličům se něco slibuje jen do té doby, než to bolí. Personální obnova té strany je zjevně nemožná, když nezvládne ani tohle.

A to je přesně ten důvod, proč ČSSD spěje k vážné volební porážce ve sněmovních volbách. Nemá smysl nějak analyzovat typy voličů, které chce oslovit, a vytvářet sofistikované strategie, jak je oslovit, když nedokáže získat základní důvěryhodnost v tom, že její politici drží slib, i když to bolí, a že veřejné a transparentní je důležitější než skryté a zákulisní.

Ministr Mládek nabídl Sobotkovi rezignaci, ten ji odmítl ZDE

Brexit: V Británii pokračuje katastrofa v přímém přenosu

17. 10. 2016

- Vedoucí politikové z Irské republiky se obávají, že brexit Irsku přinese hospodářskou katastrofu. - Irský premiér Enda Kenny varoval před "nedozírnými následky" brexitu jak pro Severní Irsko, tak pro Irskou republiku a rozhodl se uspořádat bezprecedentní summit politiků z obou částí Irska, kde by jednali o tom, jaké podniknout kroky. V důsledku brexitu hrozí obnovení tvrdé hranice mezi Severním Irskem a Irskou republikou i obnovení severoirského terorismu. Drastický pokles hodnoty britské libry dělá obrovské problémy irským vývozcům do Británie, protože nedostávají za své výrobky dostatečnou cenu. Hospodářské přežití Severního Irska závisí na dosavadních obrovských dotacích z EU, o něž země přijde. Odchodem Británie z EU ztratí Irská republika v Bruselu významného spojence. Bývalý irský premiér John Bruton varoval, že dojde k rozkladu obchodu mezi Irskem a Británií, který má tisíciletou tradici. Británie je největším exportním partnerem Irské republiky a Irsko pátým největším exportním partnerem Británie. Bruton varoval, že pokud po odchodu z EU zavede Británie dotace pro své zemědělce, drasticky to poškodí irský potravinářský průmysl a Brusel bude muset zavést proti Británii sankce. Irská vláda rychle vytvořila nouzový fond 150 milionů euro pro irské farmáře, které ničí propad anglické libry. - Irské varování před katastrofou brexitu přichází poté, co o víkendu skotská premiérka Nicola Sturgeonová varovala, že tzv., "tvrdý brexit" povede k druhému referendu o skotské nezávislosti.

- V pondělí dále klesá britská libra v důsledku informací o rozkolu v londýnské vládě - Ministr financí Philip Hammond rozzuřil fundamentalistické stoupence brexitu ve vládě Theresy Mayové tím, že odmítl vládní plány bezodkladně omezit imigraci z EU do Británie. Poukázal na to, že to poškodí britskou ekonomiku. Libra se v pondělí dopoledne pohybovala kolem 1,22 dolaru, na hranici své nejnižší hodnoty za posledních 31 let. Ekonomové upozorňují, že se libra nyní chová jako měna nějaké země z třetího světa.

Deset tisíc lidí demonstrovalo v Budapešti proti likvidaci deníku Népszabadság a proti korupci

17. 10. 2016

Andras Muranyi, šéfredaktor investigativního levicového deníku Népszabadsag, který byl před týdnem zlikvidován, varoval, že "nikdo a nic" není v Maďarsku v bezpečí, pokud může být den ze dne zlikvidován tak významný deník, jako byl jeho.

Zaměstnancům listu doručil o předminulém víkendu kurýr dopis, který je informoval, že list se s okamžitou platností likviduje. Novináři byli vykázáni z redakce, takže si ani nemohli odnést osobní věci, byl jim zrušen přístup k emailům a k počítačům, takže nemohli dokončit zahájenou práci. Digitální archiv deníku z internetu zmizel.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Čína vyslala loď ke své orbitální stanici

17. 10. 2016


Čína vyslala kosmickou loď na pilotovanou misi ke kosmické stanici Tchien-kung 2.

Dva "tchajkonauti" stráví měsíc pobytu v laboratoři, kde se budou věnovat experimentům.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák