Merkelová opouští ostpolitiku vůči Rusku

26. 11. 2014

Projev Angely Merkelové, který pronesla v Austrálii po dlouhém rozhovoru s Vladimírem Putinem, se možná stane signálem zásadní změny v evropské geopolitice, píše v deníku Guardian Natalie Nougayrède, bývalá editorka francouzského deníku Le Monde. Stručně řečeno: Německo ustupuje od ostpolitiky, která byla motorem jeho diplomacie po dlouhá desetiletí. To může pozměnit mocenskou rovnováhu sil v Evropě. Putinova rozsáhlá síť "lidí, kteří Rusku rozumějí" a straní v Německu ruským zájmům, bude nyní zřejmě pod silným tlakem. Také to ovlivní německo-americké vztahy.

Rodina Michaela Browna z Fergusonu: Americký justiční systém "je vadný"

26. 11. 2014

Rodina neozbrojeného osmnáctiletého mladíka Michaela Browna zastřeleného policistou v Missouri obvinila americký justiční systém, že v případě mladých lidí černé pleti systematicky selhává. Reagovala tak na rozhodnutí velké poroty neobvinit policistu, které vedlo k nejhorším pouličním rasovým nepokojům za celou generaci.

V Rusku roste chudoba a platy úředníků

26. 11. 2014

V Rusku žije podle různých zdrojů pod hranicí chudoby 11-13% obyvatel. Rostoucí inflace tento ukazatel mohou pouze zvednout, jsou přesvědčeni ve vládě. Nejohroženější jsou rodiny s neplnoletými dětmi, ovšem v příštích letech jim vláda sotva dokáže pomoci. Na druhé straně platy úředníků rostou se zjevným předstihem před inflací.

Danielův svět

26. 11. 2014 / Sam Graeme Beaton

Malý promítací sál kina Art, kam se vejde jen asi třicet lidí, byl, jak se zdá neobvykle malým místem pro promítání dokumentárního filmu, o němž se za poslední měsíc tak vzrušeně hovoří. Kontroverzní portrét pětadvacetiletého homosexuálního pedofila Daniela, který natočila režisérka Veronika Líšková, se zabývá obdivuhodným způsobem tématem, které může být pro mnohé složité přijmout. Režisérce se málem dostalo v Jihlavě ovací ve stoje, když tam letos dostala za tento film cenu diváků.

An English version of this article is HERE

Danielův svět - Daniel's World

26. 11. 2014 / Sam Graeme Beaton

Kino Art’s small screening room, which holds around thirty people, seemed an unusually small venue for a documentary which has been creating such a large buzz over the last month. Receiving a near-standing ovation after scooping the audience award at Jihlava, Veronika Líšková’s controversial portrait of twenty-five year old gay paedophile Daniel deals admirably with a subject that some may find difficult to stomach.

Ukrajinská diplomacie Merkelové je ve slepé uličce

26. 11. 2014

Po devíti měsících nepřetržitého úsilí německé diplomacie deeskalovat krizi na Ukrajině se kancléřka Merkelová v polovině listopadu rozhodla, že je třeba změnit přístup. Před summitem lídrů G20 v Austrálii konfrontovala Vladimira Putina o samotě, bez obvyklé smečky překladatelů a asistentů.

Britské listy se bez finančních příspěvků neobejdou

19. 11. 2014 / Bohumil Kartous

Vážení čtenáři, krátce k nově nastaveným formátům reklamy a k souvislostem, které z toho vyvstávají jak pro BL, tak pro vás. BL nejsou komerční projekt, ale peníze potřebují. Proto se v současnosti bez reklamy neobejdou. V rámci nového designu jsme se snažili najít kompromis mezi její „otravností“ a užitečným přínosem.

Odmítli jsme formáty zcela běžné na většině českých mediálních portálů, drželi jsme se formátů běžných na britských a amerických médiích. I tak se určitě najdou lidé, které to bude obtěžovat. Pochopte prosím, že bez reklamy to nejde.

Pochod za podporu vedy

26. 11. 2014 / Karel Dolejší

Bratislavou, Košicemi a Tatranskou Lomnicou dnes ve 13:30 projde protestní pochod pořádaný iniciativou Veda chce žiť. Akce se koná na protest proti dlouhodobému podfinancování slovenské vědy, jejíž situace je dokonce ještě horší, než v případě vědy české. Zatímco výdaje ČR na vědu se podle údajů Světové banky pohybují dlouhodobě hluboko pod hranicí 2% HDP, Slovensko se od roku 1999 dlouhodobě pohybuje pod hranicí 0,7% HDP a je tak suverénně nejhorší ze všech zemí EU i OECD.

Pozvánka:

Svitavský Točkolotoč slaví třicátiny

26. 11. 2014

Česko-romská svitavská skupina Točkolotoč oslaví třicáté narozeniny 4. prosince od 20:00 v pražském klubu Podnik (Bubenská 1, Holešovice ZDE). Vstupné činí 130,- Kč. Hosty večera budou hradečtí Terne Čhave.

Točkolotoč v roce 1990 zahrál na koncertě SOS proti rasismu a v následujících letech spolupracoval například s americkými R.E.M. Původně romská skupina rodiny Peštů se časem rozrostla i o české hudebníky.

Papež František zkritizoval EU za její neoliberalismus a kvůli jejímu přístupu k imigrantům

25. 11. 2014

"Nemůžeme dovolit, aby se Středozemní moře stalo obřím hřbitovem," řekl papež v Evropském parlamentu

Evropská unie zestárla a je unavená. Vyměnila myšlenky a ideály za byrokracii, řekl papež František při svém prvním projevu v Evropském parlamentu ve Štrasburku. František kritizoval Evropu za to, jak zachází z imigranty, s množstvím mladých nezaměstnaných a se starými lidmi. Odsoudil, že ztratila schopnost vidět jasně.

Kompletní text projevu papeže Františka ve Štrasburku je v češtině ZDE

Jak obří britská banka záměrně likvidovala a tunelovala malé podniky

25. 11. 2014



Britské televizní Channel Four News před časem zveřejnily svědectví whistleblowera z obří britské banky Royal Bank of Scotland (RBS), která byla během finanční krize z r. 2008 znárodněna. Whistleblower svědčil o tom, že se banka bránila před bankrotem likvidací a tunelováním menších britských podniků. Následovalo vyšetřování této praxe ve finančním výboru britské Dolní sněmovny, kde ředitelé banky lhali, že to není pravda. Teprve nyní vyšlo najevo, jak přiznal ředitel banky RBS Dolní sněmovně, že to pravda byla.

Jak se vytváří hyperrealita

Proč ČT zve jako k experta na události ve Fergusonu Tomáše Klvaňu?

25. 11. 2014 / Bohumil Kartous

V rámci odpoledního zpravodajského bloku (13:30 - 14:00) zařadila ČT24 téma nepokojů ve Fergusonu na předměstí amerického St. Louis, vyvolaných rozhodnutím tzv. velké poroty o tom, že policista, který v srpnu zastřelil černošského mladíka, nebude obviněn, a tedy ani trestně stíhán.

Jako experta na tuto problematiku přizvala k dlouhému, zhruba desetiminutovému rozhovoru Tomáše Klvaňu, "píáristu" dříve pracujícího pro tabákový průmysl a také pro českou vládu podporující druhdy výstavbu americké vojenské základny na území ČR, projekt konzervativní americké vlády z období George W. Bushe.

S poradcem íránského prezidenta o vyjednávání s USA

25. 11. 2014



Channel Four News vysílaly v pondělí rozhovor s dr. Hossejnem Mussavianem, bývalým íránským diplomatem a vyjednavačem o jaderných otázkách v letech 2003-2005 o probíhajícím vyjednávání o jaderné infrastruktuře v Íránu. Je stále jedním z nejbližších poradců íránského prezidenta.

Otevřený dopis poslancům proti likvidaci kampeliček

25. 11. 2014

Tisková zpráva

Poslanecká sněmovna bude v prosinci t. r. projednávat návrh novely zákona č. 87/1995 Sb., o spořitelních a úvěrních družstvech. Tato novela obsahuje velmi problematickou změnu paragrafu č. 3, známou jako 1:10. Podle ní by směly úspory střadatelů činit nanejvýš desetinásobek jejich kapitálového vkladu. Toto ustanovení drasticky omezuje základní a tradiční funkci záložen - spoření, jde zcela proti duchu úvěrního družstevnictví a ve svých důsledcích by znamenalo konec družstevních záložen v ČR. Senát navrhuje odklad použití tohoto pravidla, aby bylo možno prozkoumat jeho ústavnost. Požadujeme tedy přijetí pozměňovacího návrhu vzešlého ze Senátu.

Kde je nejpříjemnější být studentem?

25. 11. 2014

Guardian míní, že nejlepším místem na světě, kde studovat, je Paříž, pak Melbourne, pak Londýn, následuje Sydney, Hongkong, Boston, Tokio, Montreal, Toronto a Seoul, viz fotografie. Proč ne Praha?

Nový skotský deník The National zdvojnásobil svůj náklad

25. 11. 2014

Nový skotský deník, který bude podporovat nezávislost země a zkusmo začal vycházet v pondělí po dobu 5 dnů, vyprodal v pondělí celý svůj náklad svého prvního čísla, tedy 60 000 výtisků. Zároveň si za první den digitální verzi listu The National předplatilo dalších asi 10 000 čtenářů. Pro úterní vydání byl náklad zvýšen na 100 000 papírových výtisků.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Jedenáct podmínek biofilního obratu kultury

25. 11. 2014 / Josef Šmajs

Pomineme-li lidskou biologickou přirozenost, kterou změnit nemůžeme, existuje také kulturní příčina dnešní globální civilizační krize. Touto skrytou příčinou, na jedné straně zastřenou válkami, bídou a sociálním vyloučením a na druhé straně blahobytem, informační technikou a mocí bohatých, je biologicky podmíněné, ale teprve antickou kulturou vytvořené predátorské duchovní paradigma. Již v antice došlo nejen ke ztotožnění myšlení s bytím (Parmenides), ale i nadřazení idejí nad skutečnost (Platón).

Vyvěste fangle!

25. 11. 2014 / Milan Daniel

Pravděpodobně celý svět obletěla zpráva o tom, že město Černošice (okres Praha západ, 6,5 tisíce obyvatel) vyvěsilo na svou radnici podobně jako někdejší pražský primátor Hudeček ukrajinskou vlajku. Vyvěšením vlajky na černošické radnici místní zastupitelé vyjádřili, jak píší ve svém memorandu, „svou podporu Ukrajině v její velmi složité situaci způsobené agresivní politikou Ruské federace“.

Soumrak demokracie a úsvit rasismu v Izraeli?

25. 11. 2014 / Daniel Veselý

Izrael a jím okupovaná palestinská teritoria opět již pár týdnů zažívají horoucí chvíle. Dva Palestinci usmrtili v synagoze čtyři Izraelce – a jednoho drúzského policistu, který se jim snažil pomoci, čemuž předcházela policejní střelba a vážné zranění palestinského teenagera ve východním Jeruzalémě a pravděpodobný lynč palestinského řidiče autobusu. A ruleta násilí poháněná nelegální okupací se bez milosti roztočila nanovo. Schválením legislativy definující Izrael jako židovský národní stát dodal izraelský kabinet všemu navrch pachuť trpkého vína.

Dokumentární filmy z mezinárodního setkání Taizé

23. 11. 2014 / Dominika Švecová



Natáčíme dva šestadvacetiminutové časosběrné dokumentární filmy o přípravách a realizaci Evropského setkání mladých Taizé, které se bude konat v Praze na přelomu roku 2014-2015. Na toto ekumenické setkání se chystá kolem 30 000 mladých lidí z ČR i ze zahraničí. Filmy se soustředí na interakci mladých Čechů s lidmi ze zahraničí. Filmy natáčíme v koprodukci s Českou televizi a sháníme finanční prostředky na jejich realizaci.

Prosíme, pomozte nám svým finančním příspěvkem tento projekt uskutečnit.

Děkujeme všem kteří přispěli na výrobu těchto filmů na českém crowdfundingovém serveru Startovač.cz. Vybralo se 9125 Kč, avšak protože sbírka nedosáhla požadované částky, darované finanční příspěvky server Startovač vrátil dárcům v plné výši.

Sbírka pro oba filmy však pokračuje i nadále a k dárcům, kteří od srpna během podzimu přispěli a jimž se ze Startovače peníze vrátily, máme prosbu: Prosíme, pošlete je znovu na nové konto sbírky, které má projekt ZDE. Doufáme také, že na projekt přispějí i další jeho stoupenci. Pro přispěvatele jsou připraveny odměny. Na této facebookové stránce je uvedeno jaké.

Děkujeme.

Schyluje se ke konfliktu o rozdělení vod řeky Nil?

25. 11. 2014

Řeka Nil je se svou délkou 6670 km považována za nejdelší řeku světa. Protéká deseti státy střední a východní Afriky. Pro mnoho obyvatel těchto států slouží jako jediný zdroj vody. Využívání nilských vod se stává důležitým faktorem mezistátních vztahů.

Na českých školách existují „jednobarevné“ třídy

25. 11. 2014 / Bohumil Kartous

Odborníci upozorňují na trvající snahu včlenit do novely školského zákona ustanovení, které umožní přeřazovat děti do praktických škol, terénní pracovníci poukazují na selhávající poradenský aparát. To vše ve školském systému, kde zcela nekontrolovaně vznikají třídy obsazené pouze sociálně slabými dětmi. České děti, jejichž rodiče nemají VŠ vzdělání, patří ve srovnání zemí EU k těm, které nadprůměrně ohrožuje riziko chudoby. Vysoké školy, ve snaze přilákat studenty, sahají ve svém marketingu po sexismu a dalších levných marketingových narativech. Více v pravidelném týdenním souhrnu Beduin (10. 11. – 17. 11. 2014), připravovaném spolkem EDUin.

Extremní bohatství škodí také extremně bohatým lidem

24. 11. 2014 / Boris Cvek

Jsou lidé, kteří si myslí, že rozumí boháčům, např. „zdravý český rozum“ říká, že při zvýšení daní by boháči utekli do jiné země, že v politice boháčům nejde o jejich soukromé zájmy, neboť už jsou bohatí, nebo že mají stejné zájmy jako jedna třída. Michael Lewis ve své recenzi v New Republic na knihu Darrella M. Westa Billionaires: Reflections on the upper crust, ukazuje přesvědčivě, jak jsou naše běžné představy o boháčích mylné. Článek nese název: „Extrémní bohatství je špatné pro každého – zejména pro boháče“.

Konec ministra Hagela prostřednictvím psů pana Obamy

24. 11. 2014 / Karel Dolejší

Před listopadovými volbami prezident Obama čelil dvěma výzvám: Centristická frakce Demokratické strany po něm žádala, aby v týmu svých poradců provedl změny, protože jinak straně kvůli jejich nekompetenci hrozí volební prohra; a Pentagon neobvykle tvrdě kritizoval strategii, nebo spíše neexistenci strategie v boji s "Islámským státem".

Británie zakáže univerzitám poskytovat prostor pro přednášky extremistů

24. 11. 2014

Britská konzervativní ministryně vnitra Theresa Mayová oznámila, že její nové pravomoce, obsažené v zákoně proti terorismu, který bude zveřejněn ve středu, jí umožní nařizovat univerzitám, aby zakázaly přednášky extremistických aktivistů. Nový zákon bude také obsahovat povinnosti pro školy, vězení i komunální úřady zabraňovat občanům, aby se stali stoupenci terorismu. Univerzity budou muset dokázat, že zavedly opatření, které budou bránit přednáškám extremistických aktivistů.

Pomněnka a zapomněnka

24. 11. 2014 / Ilona Švihlíková

UNCTAD (neboli Konference OSN pro obchod a rozvoj) vydává každý rok řadu vynikajících analytických zpráv. Je tomu i tak v případě nejnovější Trade and Development Report 2014 (Zpráva o obchodu a rozvoji za rok 2014).

Novináři oslovují vlnu občanského aktivismu

Ve Skotsku dnes začal vycházet deník na podporu nezávislosti

24. 11. 2014

Anglické supermarkety Tesco a Morrisons odmítly nový deník prodávat

Novináři z glasgowských listů The Herald a The Sunday Herald začali od pondělí 24. listopadu vydávat nový deník The National, věnovaný kauze skotské nezávislosti. The Herald informuje, že po referendu o skotské nezávislosti letos v září se náklad jejich listu zvýšil o 111 procent. Novináři věděli, že to nepotrvá, avšak dodnes je v porovnání s loňským rokem náklad listu vyšší o 40 procent.

Prezentace některých českých VŠ: arogance, peníze a sex

24. 11. 2014 / Bohumil Kartous

Řada českých vysokých škol se snaží zaujmout své uchazeče o studium svéráznými marketingovými metodami. Pravděpodobně z neschopnosti posoudit míru takových snah jdou daleko za hranice rozumu a vkusu. Nevědomky tak degradují vzdělávání, jednu z nejvyšších možných společenských hodnot, na úroveň těch nejpokleslejších reklamních triků, které podle všeho stejně nezabírají. Některé už ve svém zoufalství dosáhly úplného dna.

I zahraniční politika Zemanovy vlády narážela na 'lidskoprávní atlanticismus'

23. 11. 2014 / Jan Kavan

Česká zahraniční politika v letech 1998-2002

Po volbách 1998 se moci ujala menšinová sociálnědemokratická vláda. Je třeba přiznat, že i když v zahraniční politice všech států je vždy viditelná snaha o kontinuitu, tak my jsme v řadě aspektů nenavazovali na politiku předchozí vlády a stejně tak politika i následná politika MZV se od naší odlišovala. Myslím, že lze říct, že my jsme navazovali v mnohém na politiku prvního polistopadového ministra zahraničí Jiřího Dientsbiera a vidím i řadu podobností v současné zahraniční politice, i když to MZV nikde nedeklarovalo. Myslím si, že lze v naší zahraniční politice vidět dva charakteristické rysy – snahu obnovit některé významné, ale opomíjené přístupy a snahu o jistou vyváženost V zahraniční politice jsme se rozhodli vyvodit praktické závěry ze změn geopolitických poměrů v Evropě, a zejména v Evropě střední, a formulovat novou Koncepci zahraniční politiky ČR, která by reflektovala nové podmínky a začít ji realizovat.

Kdo to tu straší Ruskem?

24. 11. 2014 / Karel Dolejší

Sven Ortmann je německý vojenský publicista rutinně kritizující americké jestřáby a také vojenskou byrokracii vlastní země. Nicméně před sedmi lety, ještě před intervencí v Gruzii, napsal:

O Obamově „prodloužené“ v Afghánistánu

24. 11. 2014 / Daniel Veselý

Podle listu New York Times se americký prezident Barack Obama rozhodl, že v příštím roce v Afghánistánu prodlouží vojenskou misi Pentagonu proti Talibanu, ačkoliv dříve jeho kabinet plánoval, že v roce 2015 přímé zapojení amerických vojáků do bojů v této zemi de facto ukončí ZDE. Co k tomuto kontroverznímu kroku Bílého domu vedlo a jaké jsou okolnosti, které ho doprovázejí?

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za říjen 2014

11. 11. 2014

V říjnu 2014 přispělo 195 čtenářů finančně na Britské listy bankovním příkazem celkovou částkou 36 037 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v srpnu 2014 částkou 974.62 Kč. Příjem z reklamy byl 11 080 Kč.

Zůstatek byl koncem října 2014 308 885.56 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 156 375,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | Ukrajina | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák