Selektivní vyšetřování

4. 9. 2012 / Boris Cvek

Myslím, že od dob opoziční smlouvy, kdy si Miloš Zeman místo akce "čisté ruce", která měla vést k vyšetřování ekonomické kriminality spojené s privatizací státního majetku, rozdělil moc ve státě s Václavem Klausem a jeho ODS, bylo všem tak nějak jasné, že ČSSD se podílí na rozkrádání veřejných peněz úplně stejně jako ODS. V médiích se také objevilo mnoho podezření a spekulací o případech spojených s ČSSD.

Asociální stát

4. 9. 2012

Jak píše pan Michal Kmenta, dnešní sociální, tedy spíše asociální politika státu je likvidační pro nejednoho z nás.

V době kdy jsou pracovní příležitosti omezené, je velmi těžké najít zaměstnání, kde by plat odpovídal výdajům průměrné rodiny a což teprve pak, když onemocníte. Spláčete nad výdělkem! Rodinu neuživíte a nakonec Vám nezbude než se přidat, samozřejmě v době vycházek, k již tak hojným počtům vybíračů popelnic doufaje, že naženete alespoň něco, co se dá zpeněžit ve sběrných surovinách.

Je to samozřejmě mírná nadsázka, ale znám pár nemocných, kteří riskují, že přijdou i o tu nemocenskou almužnu a v době nemoci pracují na různých brigádách, aby přežili.

Já sám jsem poslední dva roky pracoval jako myč oken za 15 000,- hrubého. Se svou VŠ humanitního směru jsem prostě jinou práci nenašel.

Poté mi byla diagnostikována cukrovka, akutní zánět slinivky břišní a moje jaterní testy jsou tristní, píše Mgr. Petr Hartman.

Cameron posílil pravicové zaměření své vlády

4. 9. 2012 / Jan Čulík

Britský premiér David Cameron restrukturalizací vlády výrazně posílil její bigotní "pravicové" zaměření. Všechny předvolební řeči o ekologii či o sjednoceném národě, které jsme slyšeli před volbami v květnu 2010, jsou ty tam. Z kabinetu vyhodil Cameron dosavadního ministra spravedlnosti, liberálního a vysoce inteligentního Kennethe Clarka, který prováděl velmi rozumné reformy vězeňství a soudnictví. Kenneth Clarke byl také jediný stoupenec Evropské unie v Cameronově kabinetu. Cameron vyhodil i ministryni dopravy Justine Greening, která se stavěla z ekologických důvodů proti budování třetí rozjezdové dráhy na londýnském letišti Heathrow a stala se obětí intenzivního lobbování leteckého průmyslu, a novým ministrem pro životní prostředí jmenoval Owena Patersona, který je proti regulaci, pro budování nových letišť a pro kontroverzní získávání ropy z podzemních břidlic (fracking). Novým ministrem spravedlnosti byl za Clarka jmenován Chris Grayling, poprvé po mnoha letech je tedy ministrem spravedlnosti člověk, který není právník a spíše než spravedlností je posedlý myšlenkou trestů. Dosavadní ministr kultury Jeremy Hunt, který se zdiskreditoval svými vazbami na Murdochovo mediální impérium byl povýšen do funkce ministra zdravotnictví. Nejkontroverznější a Cameronovi nejbližší ministři, totiž ministr financí George Osborne, šílená ministryně vnitra Teresa May, posedlá omezováním imigrace, ministr zahraničí William Hague, posedlý invazemi do třetích zemí, zůstávají. Cameron vyhodil z kabinetu 3 z 5 žen a poprvé po mnoha letech není ve vládě žádný neběloch. Posílena byla pověst Cameronovy vlády jako nepříliš schopných dětinských "chlapců" z luxusních soukromých škol. Chybějí v ní moudří lidé.

Pozoruhodná je v úterý odpoledne četba diskusních fór v britských denících. Zuřivost a frustrace čtenářů nad tím, jak Cameron restrukturalizoval vládu, je neuvěřitelná, a to pozoruhodně úplně stejně v konzervativním Daily Telegraphu jako v liberálním Guardianu...

Causa Rath -- Exkluzivní informace z jednání Mandátového a imunitního výboru a jejich analýza

Parlament si zpívá do kroku k vlastní popravě

4. 9. 2012 / Martin Kunštek

Zákon o restitucích by parlamentem neprošel, kdyby při závěrečném hlasování ve Sněmovně ve 3. čtení byl poslanec Rath přítomen. Zákon totiž byl schválen o 1 hlas. Přítomností poslance Ratha by bylo kvórum nutné ke schválení vyšší a zákon by schválen nebyl.

V pondělí 3. září 2012 Mandátový a imunitní výbor Sněmovny (MIV) projednával žádost Policie ČR o souhlas s přípustností rozšíření trestního stíhání poslance Davida Ratha. Členové výboru plénu Sněmovny doporučili souhlas odhlasovat. Své "vydání" výboru navrhl i sám poslanec Rath. "Je to jediná šance jak dokázat nevinu - před nezávislým soudem", řekl po skončení jednání MIV poslanec David Rath. S tím, že by chtěl, aby to už konečně bylo před soudem a mohl se řádně hájit.

Tony Blair je o krůček blíže trestnímu stíhání

4. 9. 2012

Léta to vypadá, že je citadela nedobytná, a pak se najednou rozpadne. Ideologie, fakt, režim se zdá být pevný, neotřesitelný, téměř geologický. Pak upadne kus omítky a kamenné základy se začnou pohybovat. Něco takového se stalo o minulém víkendu, argumentuje George Monbiot v deníku Guardian.

Když napsal jihoafrický arcibiskup, nositel Nobelovy ceny míru Desmond Tutu, že by měl být Tony Blair pohnán k trestnímu soudu v Haagu, způsobilo to, že to, co Blair udělal, už přestalo být "normální". Tutu porušil protokol moci - nepsanou smlouvu mezi všemi, kteří navštěvují setkání mocných - a jmenoval Blairův zločin. Myslím si, že se z toho Blair už nikdy nevzpamatuje.

Britský ministr financí terčem nepřátelského ryku obecenstva na londýnských Paralympijských hrách

4. 9. 2012



George Osborne, konzervativní britský ministr financí a autor kontroverzních státních škrtů, se včera stal terčem hlučné nevole mnohatisícového obecenstva na londýnských Paralympijských hrách, jak informovala televize Channel Four.

Umělecký kritik deníku Guardian Jonathan Jones rozebral Osbornovy psychologické reakce během této nahrávky. Argumentuje, že v bublině světa vrcholových politiků žijící Osborne netušil, jak silně ho veřejnost nenávidí. Výraz jeho tváře navozuje, že si to s hrůzou v jednu chvíli uvědomí a najednou ví, že to bude konec jeho kariéry. Pak se na videu ovládne a začne se znovu usmívat.

Kdo smí a nesmí na svěcenou půdu?

3. 9. 2012 / Zdeněk Jehlička

Pořádat happening přímo v kostele je i přes dávné snahy Jaroslava Haška a Volné myšlenky nemyslitelné, z toho důvodu jen těžko stravitelné, a tím automaticky i jaksi trapné. Samotné nedělní vystoupení skupiny protestujících v Katedrále sv. Víta tak musí nutně působit rozpačitě. Ale to se dá říci o každém happeningovém protestu, na který je obecně málo času k přípravě a není herecky obsazen. Buďto je protest příliš hlučný či nevýrazný, hysterický anebo sterilní, není slyšet tam, kde jej přehlušuje lomoz okolního provozu a narušuje místa doposud posvátného ticha.

Debata Vladimír Špidla - Vít Jedlička: O plánu socialistů na světovou nadvládu

4. 9. 2012



Vladimír Špidla, bývalý premiér, bývalý předseda ČSSD a bývalý eurokomisař pro zaměstnanost, rovné příležitosti a sociální věci se stal terčem pozornosti Víta Jedličky, zakladatele občanského sdružení Reformy.cz a předsedy Strany svobodných občanů v Královéhradeckém kraji. Debatují na témata: Spolupráce lidovců a socialistů na půdě EU-parlamentu, nacionální a internacionální socialismus, zelená politika sociální demokracie a její vliv na prosperitu a životní prostředí, nový světový řád a plán socialistů na světovou nadvládu.

Předchozí debaty:

Debata Petr Havlík - Miroslav Tejkl: Co je příčinou hospodářské krize? Chamtivost?ZDE

Květa Lauterbachová a Vít Jedlička debatují o vztahu ekonomiky a politiky ZDE

Pavel Kohout a Jiří Šteg debatují o budoucnosti demokracie ZDE

Diskuse Roman Joch - Jan Čulík ZDE

Diskuse Eric Best - Jan Čulík ZDE

Bahrajnský tyran sponzoruje britskou důstojnickou školu

4. 9. 2012

Světově proslulá důstojnická škola Royal Academy v Sandhurstu přijala od bahrajnského krále Hamada bin Essy al-Chalífy tři miliony liber. Stalo se tak poté, co tento vládce s pomocí saúdské ozbrojené intervence potlačil prodemokratické protesty šíitské většiny v Bahrajnu.

Británie "Assangemu zaručuje lidská práva"

4. 9. 2012

Velká Británie se zaručila Ekvádoru, že Julian Assange má "dvojí záruku", že nemůže být vydán ze Švédska do USA, kdyby mu tam hrozil trest smrti, anebo kdyby tam měla být porušována jeho lidská práva.

V písemné odpovědi poslancům napsal britský ministr zahraničí William Hague, že je "politováníhodné", že se vláda Ekvádoru rozhodla udělit Assangemu azyl poté, co mu Británie předtím nabídla celou řadu ujištění.

Hague uvedl v dopise britským poslancům, že dvojí záruka znamená, že by mohl být Assange vydán do USA ze Švédska pouze, pokud by jak Británie, tak Švédsko dospělo k názoru, že ho tam neohrozí trest smrti a že nebudou porušována jeho lidská práva.

Bulharsko odmítlo euro

3. 9. 2012

Nejchudší členská země EU a současně jedna z mála ekonomik bez fiskálních potíží na neurčito odložila plán přijetí jednotné evropské měny.

Čína představila velkou strategii. S Ruskem nepočítá

4. 9. 2012

Nedělní setkání čínsko-eurasijského fóra v Urumči v provincii Sin-ťiang znamenalo zajímavý krok v rozvoji regionální spolupráce. Přítomnost premiéra Wena Ťia-paa signalizuje význam, jaký Peking této iniciativě přikládá. Stručně řečeno, nabízí eurasijským partnerům vybudování nové hedvábné stezky. A ta by měla obcházet území Ruska, které na konferenci nebylo na politické úrovni zastoupeno.

Poslední varování, které bude papež ignorovat jen na vlastní nebezpečí

3. 9. 2012

Kardinál Martini, který právě zemřel, před smrtí ostře odsoudil současnou katolickou církev, píše v pondělí v redakčním komentáři deník Independent. Martini řekl, že katolická církev skomírá a že ztratila kontakt s lidmi. V celé řadě sociálních otázek je dnes katolická církev 200 let zpožděná za společenským vývojem, a proto do kostelů, postavených pro velké množství věřících, dnes chodí jen hrstky. Církev se nedokázala přizpůsobit novým zvyklostem rodinného života, a tak podle Martiniho riskuje, že úplně ztratí kontakt s příští generací. "Proč se nevzchopíme?" ptal se Martini. "My se snad bojíme?"

Politiky motivuje jejich vlastní zisk z rozkrádaných peněz

3. 9. 2012 / Boris Cvek

Ministr financí Kalousek včera v Otázkách V. Moravce tvrdil, že objektivní arbitr ve sporu mezi levicí a pravicí o tom, jakými kroky zajistit lepší budoucnost státu, je důvěra věřitelů, kteří jsou státu ochotni půjčit své peníze. Když věřitelé půjčují levně, tak věří, že se jim peníze vrátí, věří tedy v lepší budoucnost státu, kterému půjčují.

Myslím však, že současná situace ukazuje, že věřitelé v minulosti půjčovali různým státům značně lehkomyslně, např. Řecku, a že investice do států brali jako pouze jisté zhodnocení peněz bez rizika opravdového inovačního investování.

"Švejkování" s Orwellem, čili common decency

3. 9. 2012 / Karel Dolejší

Jan Čulík v reakci na mou kritiku protestu ve svatovítské katedrále vedl úvahu trochu jiným směrem - k důrazu na sdělení, že bez intenzívních a opakovaných protestů nelze ze strany současné vlády očekávat žádné ústupky od jejích nepovedených a škodlivých nápadů. Ty sice, jak upozornil odborář Zavadil, "nesežere ani Bílý tesák", nicméně nominální držitelé moci se už dávno smířili s tím, že jejich propaganda nefunguje - a dělají si přesto dál zcela nepokrytě, co se jim zlíbí.

Prachy v trapu

4. 9. 2012 / Václav Dušek

Budiž, že má kdejaká firma známá i neznámá tiskového mluvčího lze přijmout, pokud není státní! K čemu platit kohosi, kdo vám sdělí, že zatím nic a ničeho nikomu nesdělí?! Bajadéra v uniformě, vlas přes nárameníky, květomluvec v kvádru a kravátli, mektové každým coulem -- fušer a fúrie! Pouze arciblázen dokáže poslouchat vzkazy slouhů od lžiproroků. Slušivé náhubky jsou důkazem nekonečné kalvárie k hoře Prohnaného Smutku. Orákulum nahrává nenasytným mizerům bez duše.

Nacpané bachory politických taškářů, (leckterý by po sobě sežral i exkrement), přinášejí poselství: Za vaše prachy si medíme, voličská bando!

Naše vláda nám hodila rukavici, měli bychom ji zvednout

3. 9. 2012

Byla jsem v Londýně zrovna v době, kdy tam přijel na krátkou návštěvu Barack Obama. Byl čtvrtek 26.5.2011 odpoledne, seděla jsem v autobuse, který projížděl kolem Parlamentu. V té chvíli se vyrojili policisté, zastavili dopravu. Zahlédla jsem dva nízko letící černé vrtulníky. Otevřela se brána Parlamentu, odkud začala vyjíždět kolona aut. Projížděli kolem mladých aktivistů, někteří měli v rukou krátké transparenty s nápisem: NO WAR, OBAMA. Co mě překvapilo nejvíc, bylo to, jak důrazně a přitom velmi klidně vyjádřili aktivisté svůj názor, píše Ludmila Texlová.

Pražská škola alternativ zahajuje zimní semestr 2012:

Privatizace bylo dost, začněme deprivatizovat!

3. 9. 2012

Dnes, v pondělí 3. září 2012 v 18 hodin, zahajuje Pražská škola alternativ letošní druhý semestr. Jsme přesvědčeni, že privatizace veřejných služeb zachází příliš daleko a že je ve společnosti třeba podpořit opačný trend. Cílem tohoto semestru je zformulovat společné podněty a návrhy pro politickou diskusi. Zastřešujícím tématem zimního semestru Pražské školy alternativ bude Privatizace a deprivatizace veřejných služeb.

Likvidační politika státu

3. 9. 2012

Pane Čulíku, divíte se, proč lidé s nostalgií vzpomínají na komunisty? Jsem od 6. srpna nemocen s infekčním zánětem žil - růže. Má mzda činí 12 000 čistého za měsíc, no a má nemocenská za srpen bude 3600. Nevím, jak je to v Británii, Německu, ale vím, že pro mě a mou rodinu je toto likvidační politika státu. A také vím, že za komunistů by to nebylo, píše Michal Kmenta.

Jak to vypadalo v Československu v sedmdesátých a v osmdesátých letech

2. 9. 2012

Posílám, co mne napadlo k vaší analýze seriálu Žena za pultem - a možná některé ty detaily jsou důvodem, proč někteří reagují tak zvláštně, proč nebyli osloveni, jak bych čekala. V každém případě Vám děkuji za zajímavý pohled a hodnocení z Vašeho odstupu. Přinutil jste mne k mému osobnímu zamyšlení nad věcmi, které jsem tehdy přehlédla. Leccos ze scén i následných živých debat v práci se mi živě vybavilo. Tak vidíte, co jste zavinil..., píše Hana Mudrová a zároveň poslala cenné věcné připomínky o životě v Československu v sedmdesátých a v osmdesátých letech:

Od Sýrie k Palestině: přesun těžiště?

3. 9. 2012 / Immanuel Wallerstein

Na co bychom se měli zaměřit, když analyzujeme geopolitiku Středního východu? V této věci je málo shody a přitom jde o klíčovou otázku. Izraelská vláda vytrvale a horlivě pracuje na tom, aby se ústředním bodem stal Írán. Většina pozorovatelů to považuje za snahu odvést pozornost od neochoty Izraele vést seriózní jednání s Palestinci.

K pozadí církevních restitucí

3. 9. 2012 / Aleš Franc

V letech 1999 -- 2003 jsem byl jmenován poradcem Úzké rady Apoštolské církve v otázkách věrouky a následně v období 2003 -- 2007 pak zmocněncem biskupa v rámci ERC a na veřejnosti ve vztahu k ostatním církvím a církvi římskokatolické. Obdržel jsem tehdy plnou moc biskupa AC k tomu zastupovat jej v těchto záležitostech.

V té době byla AC trvale prakticky jedinou z členských církví sdružených v Ekumenické radě církví, která nesouhlasila s církevními restitucemi, podpořila odluku církví od státu a měla námitky proti ratifikaci Konkordátu (resp. mezistátní smlouvy mezi Apoštolským stolcem a ČR, kterou pro stručnost v dalším textu nazývám Konkordátem).

Vysloužila si za to často ostrakizaci.

Zemřel kardinál Martini

3. 9. 2012 / Boris Cvek

V pátek odpoledne umřel kardinál Martini (1927-2012), jezuita a bývalý milánský arcibiskup (1980-2002). Jeden z nejvýznamnějších duchovních v římskokatolické církvi na přelomu 20. a 21. století. Martini patřil k hlavním a nejvlivnějším zastáncům modernizace a liberalizace církve ve vysokém kléru v římské církvi. Zastával se používání kondomů, které je podle něj v mnohých případech menší zlo (tento postoj je dodnes v římské církvi vnímán jako příliš poplatný vnějšímu, modernímu světu), zastával se větší rovnosti žen a mužů v církvi a také práva na odmítnutí léčby v případě smrtelně a zároveň nevyléčitelně nemocných pacientů.

Ve svém posledním rozhovoru, který vyšel v Corriere della Sera posmrtně, označil římskokatolickou církev za zaostalou o 200 let (podle mého mínění byl ještě vůči této církvi příliš optimistický).

Na Martinim, kterého jsem vždy obdivoval a bral jako představitele toho lepšího, co dnes římský katolicismus může nabídnout, je tragické to, že se svými dnes už zcela samozřejmými, humanistickými postoji, které prosadila emancipační hnutí během posledního století, se dnes dostal v rámci kléru církve, jež si v době Druhého vatikánského koncilu hrála na otevření oken do světa, do izolace a na okraj. A to přesto, že v západní Evropě jeho postoje (nebo ještě liberálnější postoje) sdílí velká většina laiků, kteří ještě římskokatolické církvi zbyli.

Církev je zaostalá o 200 let, šokoval posmrtně italský kardinál ZDE

Carlo Maria Martini ZDE

Odvážní chlapi

3. 9. 2012 / Marek Řezanka

Může se stát, že i dospělému člověku přijde, že nezná významy základních slov. A to se může jednat o člověka vysoce gramotného a inteligentního. Jenomže i takovýto člověk zjistí, že najednou zřejmě nechápe slova jako "odvaha", "slušnost", "boj s korupcí", "pomluva" -- a mnoho dalších.

Orientace v těchto časech není totiž vůbec jednoduchá. Na jedné straně je souzen jistý Roman Smetana, který je pověstný přimalováním tykadel na billboardy, které mu připadají hloupé a obtěžují a dráždí ho, nehledě na politickou značku -- a který uhradil pokutu (15 500 Kč), odmítl však nastoupit trest v podobě prospěšných prací. Skrýval se a dobrovolně se policii vydal na den velké protivládní demonstrace na Václavském náměstí v Praze 21. dubna 2012. Zajímavý je též fakt, že ho soudila manželka exministra spravedlnosti, Ivana Langera, Markéta Langerová.

Smetana to slíznul u soudu. Aneb: Jak soud slíznul Smetanu!

3. 9. 2012 / Jiří Baťa

"Každý občan má právo na svobodu projevu a prezentaci politických názorů, ale toto právo nesmí překročit hranici, kdy dochází k útoku na majetek, a nesmí pokračovat svou agresivitou dál (ohrožovat lidské zdraví či život)".

To je pravda, aneb "Proti gustu žádný dišputát", asi by řekl Švejk. Jenže na současné podmínky je to víc než úsměvné, vztáhneme-li tuto zákonem danou normu na případ řidiče MHD Smetany.

Husí riot po česku, aneb Přes kopírák, kontraproduktivně a trapně

2. 9. 2012 / Karel Dolejší



Protest proti církevním restitucím v katedrále svatého Víta v Praze. Podrobnosti ZDE

Tak se Češi konečně také dočkali. Skupina zakuklenců vešla do chrámu Svatého Víta, rozvinula transparent, falešně zakrákorala upravenou verzi svatováclavského chorálu, byla přerušena varhaníkem a po zabavení transparentu policistou odešla. Nezatýkalo se, nedošlo k žádným strkanicím, není známo, že by věc měla být trestně řešena. Církevní hierarchii postačí, aby vystoupení verbálně bagatelizovala - a získá na něm body. "Jsme opravdu dobří, u nás se totiž takhle trapně protestovat smí."

Výzva ústavním činitelům a jejich rodinným příslušníkům k převzetí majetkové odpovědnosti za případné škody vzniklé České republice v souvislosti s přijetím zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a její odůvodnění

Poslanci, zaručte se vlastním majetkem !

2. 9. 2012 / Karol Hrádela

Otevřený dopis prosazovatelům církevních restitucí a navrženého majetkového vypořádání s církvemi

Na webové stránce TOP 09 byl zveřejněn rozhovor Miroslava Kalouska s názvem: Kalousek: Církevní restituce hranici února 1948 neprolomí. V tomto rozhovoru v reakci na dopis prezidenta nás místopředseda TOP 09 ubezpečil, že schválený zákon neprolomí hranici 25. února 1948. Můj názor jako advokáta je diametrálně odlišný. Již předpokládám spoustu soudních sporů, které zákon ke škodě mé vlasti přinese.

Právničce zastupující Assange bylo sděleno na londýnském letišti, že je na "tajném seznamu podezřelých osob"

2. 9. 2012

Australská právničce Jennifer Robinsonové, člence týmu právníků, kteří hájí Juliana Assange, bylo sděleno na londýnském letišti Heathrow pracovníky letecké společnosti Virgin před cestou do australské Sydney, že nemůže hned nastoupit do letadla, protože je na tajném seznamu podezřelých osob a musí počkat na zvláštní svolení k odletu. Prý "se zřejmě dopustila něčeho kontroverzního".

Robinsonová konstatuje, že jí to šokovalo. Nikdy nespáchala nic kontroverzního. Pouze zastupuje klienty po celém světě, jedním z nichž je i Julian Assange. Dodala, že podle australského práva nepotřebuje australský občan zvláštní povolení, když se vrací do vlastní země, a to bez ohledu na jakékoliv seznamy podezřelých osob.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za červenec 2012

8. 8. 2012

V červenci 2012 přispělo finančně na Britské listy 214 osob bankovním příkazem celkovou částkou 51 590.99 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v květnu 2012 částkou 6814 Kč. Na kontě Britských listů v Raiffeisenbance jsme měli 31.7. 2012 částku 197 126.12 Kč. Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.