Lidice - "Sudety", Češi a Němci

13. 6. 2012 / Egon T. Lánský

V neděli desátého června 2012 jsme si připomněli sedmdesáté výročí vypálení Lidic a začátku katastrofy jejích (a také ležáckých) občanů. Bylo to týden po svatodušních svátcích, kdy se každoročně na svůj sjezd scházejí mnozí potomci tzv. sudetoněmeckých vyhnanců v SRN, aby nenáročně připomněli své nároky vůči Československu - nyní Česku - a vlastně všem dnešním Čechům za křivdy, které jim (a zřejmě nejen po roce 1945) způsobili. Jiný Němec, jejich současný prezident Joachim Gauck, mezitím s velkým citem a respektem připomněl křivdy, způsobené za války Němci Čechům; zmínit se o údajných Sudetech a jejich dřívějších obyvatelích německé národnosti jaksi pozapomněl.

Naše současná krize

13. 6. 2012 / Stanislav Heczko

Pojem krize slouží k označení kritické situace, ve které dojde k nahromadění negativních jevů, jež znemožňují řádné fungování v určité oblasti a vyžadují zásadní řešení. Zpravidla jde o dílčí oblast ekonomiky (např. bankovní krize) nebo i jinou než ekonomickou sféru (např. krize soudnictví). V marxistické politické ekonomii je krize základní fází střednědobého hospodářského cyklu (Juglarova cyklu), projevující se nástupem poklesu výroby (jiné ekonomické směry zde hovoří o recesi či depresi). V současné době se u nás opětovně vžil pojem hospodářská krize pro krizovou situaci postihující celou ekonomiku (neboť jsme právě svědky třetí světové hospodářské krize jakožto součásti první globální finanční krize).

Workfare

13. 6. 2012 / Zdeněk Rous

"Můj šestapadesátiletý přítel pracoval v Tescu čtyřicet hodin týdně po dobu šesti týdnů bez jakéhokoliv platu. Říkal, že dostal tu nejhorší práci. Celou dobu plnil mražáky mraženým zbožím a doufal, že ho zaměstnají. Po šesti týdnech se ho manažer zeptal, jestli by chtěl zůstat několik dalších týdnů. Můj přítel se ho zeptal: "A zaplatíte mi?" Manažer se ho zeptal, proč by mu měl platit, když stačí zvednout telefon a dostane další nezaměstnané lidi, kteří musí pracovat zadarmo."

Komentář britského pracujícího v listu Guardian

Workfare jako následovník welfare

Workfare je slovo, které bývá běžně používáno pro označení takových programů sociální politiky, které od nezaměstnaných příjemců sociální pomoci vyžadují vykonávání práce. Tento typ programů je zaváděn napříč rozvinutým světem i v zemích bývalého východního bloku. V Česku se pro workfare programy ujalo označení "nucené práce".

Apel na čtenáře:

Modernizace serveru Britských listů

4. 6. 2012

Milí čtenáři,

jsme nuceni se na vás obrátit znovu obrátit s apelem o dočasné zvýšení finanční podpory pro náš server. Naléhavě je zapotřebí modernizace hardwaru, což vyžaduje jednorázovou investici přibližně 50 000 Kč. Prosíme, přispějte, abychom mohli zajistit nerušenou funkčnost Britských listů. Uvědomujeme si, že lidé nemají peněz nazbyt a apel zveřejňujeme jen proto, že je modernizace serveru skutečně naléhavě nutná. Děkujeme.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Podle statistik Google Analytics zaznamenal server Britské listy za poslední rok (od 3.6. 2011 do 3.6. 2012) 9 921 580 návštěv od 2 734 827 návštěvníků (individuálních IP adres). Ve srovnání s předchozím rokem se zvýšil počet individuálních IP adres o 7,47 procent.

Jan Čulík

šéfredaktor

Vážný rozkol v britské vládní koalici ohledně Murdochova impéria

13. 6. 2012

Šéf britských liberálních demokratů Nick Clegg, kteří jsou slabším partnerem v Cameronově britské konzervativní vládě, se postavil proti rozhodnutí konzervativního premiéra Davida Camerona nezahájit vyšetřování jeho ministra kultury Jeremyho Hunta za to, že při rozhodování o Murdochově mediálním impériu nebyl nezávislým soudcem.

V pondělí vysílala televize Channel Four v pořadu Dispatches historii vývoje vztahu Cameronovy vlády vůči Murdochově impériu. Když byl Cameron před volbami v květnu 2010 ještě opozici, zastával vůči Murdochovu mediálnímu impériu vlažný postoj a byl víceméně na straně veřejnoprávní BBC. Před volbami však dostal od Murdocha několik lekcí, z nichž vyplynulo, že Murdochův tisk může Cameronovi v předvolební kampani zavařit.

Spojené státy obvinily Rusko, že dodává Sýrii bojové vrtulníky

13. 6. 2012

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová obvinila Rusko, že posílá syrskému prezidentu Assadovi bojové vrtulníky. Podle Clintonové by to "eskalovalo konflikt v Sýrii skutečně dramaticky".

Herve Ladsous, šéf oddělení OSN pro mírové operace, uvedl, že je Sýrie v současnosti v podstatě uprostřed občanské války. Násilí trvá 15 měsíců a podle odhadů si vyžádalo 15 000 mrtvých.

"Syrská vláda zjevně ztratila kontrolu nad velkými částmi území a několika městy, které ovládá opozice. Snaží se znovu získat kontrolu," uvedl.

Je to poprvé, co vysoký činitel OSN charakterizoval situaci v Sýrii jako občanskou válku. "Máme zprávy nejen o užívání tanků a dělostřelectva, ale i bojových vrtulníků," řekl Ladsous v New Yorku. "Toto je opravdu už velká válka."

Výrok Clintonové o ruských vrtulnících byl podle diplomatů zřejmě míněn vážně a byl zřejmě založen na výzvědných informacích.

OSN a syrské opoziční zdroje hovoří o častějším používání bojových vrtulníků v posledních dnech. Těchto zpráv by podle mínění listu Guardian mohlo být teoreticky použito k získání podpory pro myšlenku vytvoření bezletové zóny nad Sýrií, avšak Rusko by se zřejmě proti tomu ostře postavilo. Clintonová se také zmínila, že syrská armáda hromadí své jednotky kolem druhého největšího syrského města Aleppo. "Zřejmě to bude nepřijatelné pro Turecko z hlediska jeho národních a strategických zájmů," zdůraznila.

V městech Húla a al Kubair bylo v nedávné době usmrceno 108 a 78 civilistů. K útokům došlo po těžkém bombardování obou oblastí syrskou armádou a pak údajně na civilisty zaútočili ozbrojenci z provládní skupiny Shabiha. Syrská vláda tvrdí, že civilisty usmrtili "teroristé". Západní novináři přítomní v místě svědčili o tom, že v obou místech došlo k útokům vládních vojsk těžkými zbraněmi.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Komu hraje do karet masakr v syrské Húle?

13. 6. 2012 / Daniel Veselý

Masakr stovky civilistů včetně malých dětí v syrské vesnici Húla, který byl spáchán na konci května, je, jak se zdá, řazen ke krveprolitím typu My Lai, Sabra a Šatíla nebo Srebrenica. Nejsem si jistý, že jde o adekvátní přirovnání nehledě na nepochybnou brutalitu zločinu. Příznačná byla rovněž reakce etablovaných západních médií, která bezskrupulózně označila za viníka krveprolití syrskou vládu, aniž by disponovala nezávisle ověřenými důkazy. BBC se vyznamenala, když "chybně" otiskla devět let starou fotografii o Husajnově zločinu k textu o tragédii v Húle. Obecně se hovoří o tom, že jde o přelom v syrském konfliktu a toto neštěstí by mohlo posloužit jako záminka k zahraniční vojenské intervenci.

Postoj britských elektronických médií k syrskému konfliktu

13. 6. 2012

I když skutečně vyvolalo masakrování obyvatelstva v syrské Húle a v posledních dnech i v jiných místech všeobecně vážné znepokojení, britská elektronická média však v současnosti přiznávají, že zabíjejí nejen vládní vojska, ale i vzbouřenci. Zároveň všichni neustále opakují, že zahraniční intervence v Sýrii je vyloučena a je nepředstavitelná, neboť do konfliktu v Sýrii je zaangažováno mnoho zahraničních mocenských sil a konflikt by se rozšířil na celý arabský poloostrov. Obojí názory přinesly v úterý večer jak televize BBC, tak nezávislé zpravodajství komerční kulturní televize Channel Four News. (JČ)

Desetitisíce demonstrantů protestovaly v Moskvě proti Putinově vládě

13. 6. 2012

Desetitisíce osob se účastnilo v úterý v Moskvě první velké protivládní demonstrace od doby, kdy 7. května Vladimír Putin znovu převzal ruský prezidentský úřad.

Navzdory bouřkám a nepřítomnosti hlavních opozičních politiků se protestní pochod konal, přestože den předtím policie provedla domovní prohlídvky v bytech opozičních aktivistů a jejich rodin. Policie zabránila hlavním opozičním aktivistům, bloggerovi Alexeji Navalnému, Xenii Sobčakovové a Iljovi Jašinovi v účasti na demonstraci, protože je pozvala k výslechu v souvislosti s násilím na předchozím shromáždění, které se konalo dne 6. května.

Můj názor na levici

13. 6. 2012 / Boris Cvek

Od chvíle, kdy mne Lukáš Matoška před asi měsícem požádal o pár vět na podporu časopisu Socialistická solidarita, přemýšlím nad tím, proč hluboce obdivuji levici a levicové ideály a proč zároveň nejsem levičák a levice se dokonce v určitém smyslu obávám.

KOUTEK REKLAMNÍ TUPOSTI:

Ostrovy ukryty -- "úspěch" Koutku reklamní tuposti?

13. 6. 2012 / Tomáš Koloc

Před nedávnem jsme vás v této rubrice informovali o reklamě společnosti Air One, která vymazala z Ligurského moře ostrovy Korsiku a Sardinii -- možná proto, aby ututlala existenci dvou oblastí, kam nelétá. Nyní se objevila druhá verze reklamy, kde je prázdné místo po ostrovech chytře zaplněno reklamním textem -- a tak ostrovy být vidět "nemohou".

O tom, zda jde o reakci na náš článek, můžeme spekulovat. Zeměpisný nesmysl však zůstává, stejně tak jako anglicko-český makarónský text, který u města Pisa česky upřesňuje, že jde o region Toskánsko (nikoli "Tuscany") Milán a Benátky se však v reklamě nazývají "Milan and Venice".

Lagardeová: Světu hrozí trojitá krize

13. 6. 2012

Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová v úterý ve Washingtonu varovala, že pokud svět nezačne k ekonomickému rozvoji přistupovat udržitelnějším způsobem, hrozí mu "tři krize v jedné": Pokles příjmů, environmentální poškození a sociální nepokoje.

Itálie: Další v řadě

12. 6. 2012

Po Španělsku je nyní pod rostoucím tlakem Itálie. Rakouská ministryně financí je přesvědčena, že třetí největší ekonomika eurozóny bude muset požádat o finanční pomoc.

John Major: Murdoch ode mě chtěl, aby Británie odešla z EU

13. 6. 2012

Při výslechu během Levisonova vyšetřování praktik britského tisku uvedl bývalý britský konzervativní premiér Sir John Major, že tři měsíce před všeobecnými volbami, které prohrál, v únoru 1997 mu řekl Rupert Murdoch, vlastník velkého mediálního impéria, ať změní politiku své vlády vůči Evropské unii, přesně řečeno, at z EU vystoupí. Jinak, pohrozil Murdoch, jeho tisk Konzervativní stranu nepodpoří ve volbách. Murdoch předtím svědčil u téhož vyšetřování, že po Johnu Majorovi "nikdy nic nechtěl", mínil tím podle Majora zřejmě nic, co by mu zajistilo osobní prospěch.

John Major požadoval, aby vláda zavedla přísnou regulaci tisku. Mimo jiné chce, aby za pomlouvačné články, případně zveřejněné britských tiskem, nesli podle zákona osobní odpovědnost vydavatelé novin.

Proti praktikám Murdochova tiskového impéria ostře vystoupil v minulých dnech i bývalý britský labouristický premiér Gordon Brown. Murdochův bulvární deník The Sun publikoval - proti vůli Gordona Browna a jeho manželky - informaci, že jejich malý syn má vážnou dědičnou chorobu.

Z Levisonova vyšetřování vyplynulo, že všichni premiéři britských vlád z poslední doby se Murdochova vlivu silně obávali a tak se ho předcházeli soukromými večeřemi a předstíráním přátelství.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Kateřina Dunková: Česká Romka? Nebo romská Češka?

13. 6. 2012 / Pavel Pečínka

Kateřina Dunková, kterou představujeme v sedmém čísle Romano hangos, žije v Jablonci nad Nisou. Její prarodiče z matčiny strany pocházejí ze Slovenska, ale matka Kateřiny se už narodila tady v Česku. Otcovi rodiče mají český původ. Kateřinin otec pracuje jako mistr v továrně Denzo, kdysi býval kapelníkem ve skupině Quatro Jablonec. Její matka je na mateřské dovolené. "Vyrůstám se třemi sourozenci," chlubí se trochu Kateřina. "Bráškové mají pět a dva roky. Sestře je osm let, krásně zpívá a účinkovala v pořadu Československo má talent. Je pěkně temperamentní a učí brášky zlobit."

Bankovní noc

12. 6. 2012 / Michal Vimmer

Stalo se módou otevírat na noc galerie, muzea a kostely - kdysi ctihodné instituce, kam už se dnes prostě nechodí; v zoufalé snaze nalákat nekulturní veřejnost do interiérů, kam za dne bílého nevkročí.

Jaký smysl má, že se zaměstnanci těchto ústavů jednou dvakrát v roce zadarmo nevyspí, dělají ze sebe šašky v historických kostýmech, odehrají pro zívající publikum nějaké ty interaktivní naučné kvízy a ráno shledají, co se pod rouškou tmy s nočním náletem ztratilo či poškodilo?

Bohatství amerických rodin pokleslo za tři roky o čtyřicet procent

12. 6. 2012

Současná hospodářská krize zlikvidovala téměř dvě desetiletí růstu bohatství amerických občanů. Vyplývá to z údajů zveřejněných americkou vládou v pondělí. Nejvíce byly postiženy středostavovské rodiny.

Federální rezervní banka uvedla, že středový objem majetku amerických rodin poklesl za tři roky o 39 procent, ze 126 400 dolarů v roce 2007 na 77 300 dolary v roce 2010. Tolik vlastnily americké rodiny r. 1992.

K největšímu poklesu bohatství došlo u Američanů se středními příjmy, jejichž bohatství bylo těsně spjato s trhem s nemovitostmi a bylo postiženo jeho krizí. Nejbohatším americkým rodinám množství majetku mírně stouplo.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Pozorovatelé z OSN potvrzují, že syrská armáda útočí proti opozici ze vzduchu

12. 6. 2012

Pozorovatelé z OSN konstatovali, že syrské vrtulníky střílejí na vzbouřenecká opevnění severně od města Homs a že je ve městě obklíčeno mnoho žen a dětí. V pondělí pozorovatelé OSN požadovali "okamžitý a otevřený přístup" do bojových zón.

Je to poprvé, co OSN potvrdilo opakovaná tvrzení vzbouřenců, že Assadovy jednotky střílejí z vrtulníků proti vzbouřencům.

Plivance a facky české politiky

11. 6. 2012 / Marek Řezanka

V době, kdy se na více než žhavé unijní půdě řeší budoucnost projektu, jenž sliboval stabilitu a trvalý mír aspoň v Evropě a kdy i v samotné České republice je řada klíčových témat, která nejednoho občana velmi pálí, to na české politické scéně občas vypadá, že místo slov a myšlenek jde o prostředníčky, sprostá slova a facky.

Tři podvodníci

11. 6. 2012 / Jan Kadubec

Příspěvek k diskuzi o tzv. církevních restitucích. Právnických pojednání je sdostatek, ale jenom málo se mluví komu, tedy jaké organizaci, jakému uskupení, sdružení, či spolku to darujeme, jakému to Bohu dáváme tak velkorysý dar. Snažím se to trošku popsat, aby bylo všem zřejmé, komuže to naše vláda (zastupující zájmy obyvatel a plnící přání a vůli voličů) v roce 2012 daruje.

Americké vraždění civilistů v Pákistánu a v Afghánistánu destabilizuje svět

11. 6. 2012

Loni v říjnu jsem byl na sněmu v Islamabádu v Pákistánu, kde se sešlo 80 lidí z Wazíristánu k debatě o amerických bezpilotních letadlech, které rozsévají smrt raketami Hellfire. Izolace obyvatel Wazíristánu je téměř úplná. Žádný západní novinář tam nebyl už sedm let, píše Clive Stafford Smith z charitativní organizace Reprieve.

Jako jediný člověk ze Západu jsem hovořil o tvrzení CIA, že za dobu delší než celý jeden rok nebyl usmrcen ani jeden nevinný civilista. Nepotřeboval jsem tlumočníka na to, abych porozuměl ironickému smíchu, který to vyvolalo.

Během dne jsem se seznámil s šestnáctiletým mladíkem z Wazíristánu jménem Tarík Azíz. Američané usmrtili raketou jednoho jeho bratrance a on chtěl vědět, jak s tím seznámit Západ.

O tři dny později oznámila CIA, že eliminovala "čtyři extremisty". Ve skutečnosti šlo o dvě oběti. Tarík vezl autem svého dvanáctiletého bratrance k tetě a cestou je usmrtilo americké bezpilotní letadlo.

Levice nevítězí ve volbách, protože není dost výrazná

11. 6. 2012

Lidé z téže čtvrti mohou mít radikálně odlišné morální hodnoty, argumentuje velmi přesvědčivě psycholog Jonathan Haidt ve své knize The Righteous Mind (Počestná mysl), píše v deníku Guardian George Monbiot:

Na základě množství vědeckých důkazů Haidt argumentuje, že činíme morální rozhodnutí na základě intuice a nikoliv na základě strategického uvažování. Následně používáme svou schopnost racionálně uvažovat k tomu, abychom našli ospravedlnění pro rozhodnutí, které jsme už učinili. (Mimochodem přesně o tomtéž svědčí ve svých románech Milan Kundera, pozn. JČ.)

Argentina obnovila svůj nárok na Falklandy

11. 6. 2012

Argentina prohlásila Falklandské ostrovy (které sama nazývá Malvíny), o něž v 80. letech svedla válku s Británií, za vlastní území a obvinila Británii z "ilegální exploatace přírodních zdrojů" a "rostoucí militarizace oblasti Jižního Atlantiku".

Ruští výsadkáři se připravují k nasazení v Sýrii

11. 6. 2012

Prezident Putin nedávno generalitě nařídil vypracovat nový plán nasazení ozbrojených sil za hranicemi Ruska. Jednou ze zemí, kam by mohli zamířit, je Sýrie. Detaily jsou zpracovávány ve spolupráci se štábem Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (Организация Договора о Коллективной Безопасности, ОДКБ; dále OSKB) a také regionální protiteroristickou strukturou Šanghajské organizace pro spolupráci. List Nězavisimaja gazeta o tom pod podmínkou anonymity informovaly zdroje v rezortu obrany.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za květen 2012

3. 6. 2012

V květnu 2012 přispělo finančně na Britské listy 214 osob bankovním příkazem celkovou částkou 62 046,37 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v březnu 2012 částkou 44921.92 Kč. Na kontě Britských listů v Raiffeisenbance jsme měli 31.5. 2012 částku 92 806,98 Kč. Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.