Volební preference
Ivan Hoffman, Český rozhlas 1 - Radiožurnál
Poslední průzkum volebních preferencí Střediska empirických výzkumů přinesl dva zajímavé výsledky. Zatímco sociální demokracie se v červnu těšila nejmenší popularitě občanů za posledních pět let, komunistům byla naměřena nejvyšší podpora od převratu v roce osmdesát devět.
Rozdíl mezi těmito stranami se zúžil na pouhá dvě procenta, a protože v obou případech jde o výsledek tříměsíčního trendu, možná se blíží historický okamžik, kdy si tyto strany vymění pořadí.
Jestliže v minulosti ČSSD ústy svých představitelů odbývala výsledky sociologických výzkumů profesionálním klišé, že čísla ani nepodceňuje, ani nepřeceňuje, tentokrát asi stojí za to se zamyslet, zda blazeovaný postoj experta stojícího vysoce nad věcí je tou nejlepší taktikou.
Když dva dělají totéž, není to totéž.. Zatímco ODS díky tomuto stylu setrvale podporuje pětina, respektive čtvrtina občanů, u ČSSD to zjevně přestává fungovat.
Od vládní strany se prostě očekává něco jiného, než od opozice. Očekávají se výsledky. Do voleb zbývají tři roky a ČSSD má záda kryta opoziční smlouvou.
Ta jí ovšem hlasy nepřinese. Úspěch mohou přinést Zemanovi pouze systémové změny, od kterých se odvine náprava poměrů, které občan kritizuje.
Nejde o to, s kým si ČSSD bude pochvalovat politickou stabilitu, ale s kým v parlamentu prosadí například novelu občanského soudního řádu. Tato nadějná vládní předloha je přesně tím, co voliči od ČSSD loni v červnu čekali.
Z logiky naší politiky ovšem plyne, že s podporou opozičního partnera ČSSD může počítat sotva. Skončí-li tato a podobné iniciativy pod stolem menšinové vlády, pak takto menšinově vládnout vyústí v avizovanou politickou sebevraždu.
A ukáže se že od premiéra bylo galantní, když takové marnosti byly alespoň ušetřeny ženy.