Czech media, Czech politics and Czech culture:
A selection of English language articles, published in Britske listy over the past year or so. (Selected Britske listy articles in
English now appear in the new electronic pages of the journal "The New Presence"). - Zde je měsíčník Nová přítomnost.
Tady je minulé vydání Britských listů.
Kdo je vydavatel Britských listů? Zde je životopis Jana Čulíka.
Adresa Britských listů je zde. Pouze když nefunguje, pište na tuto alternativní adresu.
(Jan Čulík má anglicko-českou stránku materiálů a hyperlinků, týkajících se ČR, zde na Glasgow University).
Užitečné internetové stránky pro bohemisty a specialisty na Českou republiku jsou zde.
(Omlouváme se, že dnešní BL vyšly až v pondělí v půl deváté ráno - byl zaseknutý poštovní server v Internet Servisu.)
Další údery NATO proti civilním cílům
Podle jugoslávských zdrojů zasáhlo NATO domov důchodců v jihovýchodním Srbsku a usmrtilo 11 osob. Jugoslávské zprávy uvádějí, že to bylo podruhé, co NATO zasáhlo v městě Surdulica civilní cíle. Kolem půlnoci v noci na pondělí bylo město zasaženo čtyřmi bombami, z nich dvě zničily domov důchodců. Mluvčí NATO Jamie Shea uvedl, že v Surdulici bylo bombardováno skladiště munice a kasárna a dodal, že nemá informace o civilních obětech.
NATO přiznalo, že zaútočilo na most v městě Varvarin. Podle jugoslávské tiskové kanceláře Tanjug při tom zahynulo alespoň 11 civilistů a 40 jich bylo zraněno. Aliance charakterizovala most jako "legitimní cíl". Zaútočila však na něj ve 13 hodin místního času. Tanjug uvádí, že město bylo plné lidí, účastnících se místního trhu. Podle svědků spadly čtyři automobily do řeky a zachránci byli zasaženi druhou vlnou bomb. Most byl posledním přímým spojením mezi severním a centrálním jižním Srbskem. Podle agentury Tanjug byl v neděli také v Kosovu zasažen automobil se zahraničními novináři. Podle Tanjugu byl řidič automobilu usmrcen a tři západní novináři byli zraněni. Britské ministerstvo zahraničních věcí uvádí, že novinářka z deníku Times je v nemocnici v městě Prizren.
Mezinárodní humanitární organizace s ústředím v Los Angeles "International Rescue Committee" začne tento týden shazovat do Kosova balíky s potravinami, prostřednictvím velkých ruských letadel typu Antonov - jejich piloti budou riskovat sestřelení jugoslávskými jednotkami. V Kosově bylo vyhnáno srbskou armádou do lesů a hor cca 800 000 obyvatel. Žijí tam už týdny bez přístřeší a bez potravin.
Britské a americké zdroje uvedly, že jsou Spojenci připraveni vyslat do Kosova v létě armádu o počtu 150 000 mužů, pokud Miloševič odmítne kapitulovat. Považuje se to za pokus Miloševiče přimět touto hrozbou k ústupkům.
Srbská televize vysílala rozhovor s šéfem jugoslávské armády v Kosovu, generálplukovníkem Nebojsou Pavkovičem, který přislíbil, že pozemní jednotky NATO čeká v Kosovu od jugoslávské armády "skutečné peklo".
Srbský časopis "Vojska" uvádí, že se v roce 1996 na setkání ve Skotsku spikli západní politikové k tomu, aby v Srbsku vytvořili "nový Vietnam". Tzv. "Bilderbergská skupina" se rozhodla "zatknout válečné zločince v Srbsku" a využít pro to mezinárodní soudní dvůr v Haagu jako nástroj. Skupina je prý "samozvanou celosvětovou vládou", která vydělává miliardy dolarů z válek, které vyvolává. Účelem krize v Srbsku má být vyvolat třetí světovou válku s Ruskem. Členy Bilderbergské skupiny jsou, uvádí Tanjug, Margaret Thatcherová, španělská královna Sofie, Helmut Kohl, Valery Giscard D'Estaing, Lord Peter Carrington, Lord Owen, Henry Kissinger, Giovanni Agnelli, David Rockefeller a Baron Rothschild.
Na tomto místě je anglický text žaloby proti Miloševičovi.
Co je nového v České republice
V sobotu byl zvolen předsedou KDU-ČSL Jan Kasal. Nenaznačuje to příliš pozitivní budoucí vývoj této strany, Kasal není výrazný politik s mezinárodním rozhledem.
Zdravotní stav prezidenta Václava Havla je stabilizovaný. Havel
je bez teplot. Pobývá na zámku v Lánech, kde zůstane i příští týden. Havel opustil v pátek odpoledne Ústřední vojenskou nemocnici v Praze-Střešovicích. Lékaři v pátek konstatovali, že se jim podařilo zabránit zápalu plic, kterého se při každém virovém onemocnění prezidenta obávají.
Víkendová "Ideová konference" Občanské demokratické strany v Národním domě na Vinohradech v Praze , podle Václava Klause ukázala, že ODS je stranou jednotnou a názorově si blízkou. Aktivita skinheadů je podle účastníků mezinárodní konference Romové mezi námi, pravděpodobně nejrozsáhlejší ze všech okolních zemí střední a východní Evropy. Konference se zúčastnili delegáti ze sedmi sociálně demokratických stran střední a východní Evropy a odborníci z pěti členských států Evropské unie. Účastníci konference vyzvali své strany, aby se kromě plnění mezinárodních dokumentů, které se týkají romské minority,
soustředily krátkodobě na zaměstnanost a bezpečnost Romů a dlouhodobě pak na jejich vzdělávání.
O osudu cizinců v MFD. Mladá fronta dnes zveřejnila na titulní straně v sobotu dobrý článek o tragickém osudu cizinců, přijíždějícím za prací do České republiky. Jejich osud byl správně ilustrován na osobním, individuálním případu. (i když individuálním případem měl článek začít, a pak vést k zobecnění.) Fascinující je postoj pracovníků charitativních organizací, které zjevně v ČR rozdělují potřebné lidi na Čechy (jimž pomáhají) a na "cizince", které "nevidí příliš rádi": MFD píše o tragickém osudu jednoho Moldavce, který se stal obětí vyděračské mafie a zůstal v ČR zbitý a bez prostředků:
Zatím mu nezbývá nic jiného než žádat o noclech v ubytovnách charitativních organizací. Ani tam však lidi jemu podobné nevítají s otevřenou náručí. "Koncepce naší ubytovny je taková, že jsme v Čechách, a tak se máme především starat o Čechy. Jsou však případy, kdy tady cizince v takové situaci jednu noc výjimečně necháme přespat. Co dělají pak, to netuším, ale chodí jich sem dost. Možná pak zkoušejí štěstí někde jinde," uvedla sociální terapeutka jedné z charitativních ubytoven.
Mezinárodní konference o pokročilém inženýrském (technickém) designu se bude konat v Praze od 31. května do 2. června 1999 pod záštitou Václava Havla. Organizuje ji ČVUT v Praze, Fakulta strojírenství University of Glasgow a Strojírenská akademie ČR a sponsoruje ji britská firma British Aerospace. Program konference zahrnuje takřka celou vědeckou škálu ČVUT: elektrotechniku, computer science, strojírenství a stavebnictví. Podle informací jednoho z organizátorů, Ladislava Smrčka z Glasgow University, bylo ve středu už přihlášeno 160 mezinárodních účastníků. V pondělí 31. května se bude konat tisková konference. Další informace dostanete ze sekretariátu konference, ČVUT SÚZ, kongresové oddělení, Vaníčkova 7, Praha 6 - Strahov, telefon/fax: 02 - 52 70 10, telefon: 02 52 71 10, e-mail: mailto:skopala@suz.cvut.cz/aed.Čtenost Britských listů. Podle auditu firmy DCCI se podívalo na Britské listy v dubnu 1999 13,457 samostatných počítačů (IP adres). Uživatelé si celkem každý den přečetli v Britských listech podle DCCI průměrně 11,011 článků (přírůstek vůči březnu 1999 o 27 procent) a denně si otevřelo podle DCCI Britské listy 1,111 čtenářů (přírůstek vůči březnu o 11 procent). Jenže interní statistiky firmy Internet Servis, které jsou pravděpodobně nejspolehlivější, jsou trochu jiné. Titulní stránka BL zaznamenala v dubnu 1999 celkem 57,114 přístupů, to je 1,903 přístupů za den; počítáme-li jen všední dny, v nichž BL vycházejí, to činí 2,720 přístupů za den, tj. na titulní stránku každého vydání časopisu. Kromě toho si v každém aktuálním vydání BL přečetli čtenáři za duben 1999 celkem 60,760 článků.
Dosti podstatné jsou podle statistiky Internet Servisu i počty přístupů čtenářů ke starším vydáním BL (mnoho lidí nestíhá číst BL v daný den a až později vydatně brouzdají staršími články časopisu.) Tak např. v dubnu 1999 si čtenáři kromě 57,114 přístupů na hlavní stránku Britských listů a 60,760 přístupů k ostatním článkům aktuálního vydání BL zároveň přečetli 44,448 starších článků za duben 1999, 37,792 starších článků za březen 1999, 10,312 starších článků za únor 1999, 9987 starších článků za leden 1999, 7,261 článků za prosinec 1998, 8,827 článků za listopad 1998, 9,133 článků za říjen 1998, 8,288 článků za září 1998, atd.
TEMATICKÝ ARCHÍV BRITSKÝCH LISTŮ. Za pomoci Jiřího Gallase z Internet Servisu jsme dali do provozu Tematický archív Britských listů, v němž naleznete podle obsahu roztříděné a v každé tematické kategorii chronologicky uspořádané články, které vyšly v BL od 1. září 1997. Archív sice ještě obsahuje určité množství překlepů a některé další provozní chyby, ale to opravíme v nejbližších dnech. Můžete brouzdat Britskými listy a podívat se, jak se různá témata během času vyvíjela. (Předchozí vydání BL jsou také k dispozici v jiném, starším tematickém archívu, viz zde.)
Pišme poslancům a dožadujme se informací a nápravy věcí veřejných!Veškeré e-mailové adresy poslanců českého parlamentu jsou zde. - Internetové stránky českého parlamentu jsou skutečně velmi dobré, zejména vynikající je knihovna dokumentů, zahrnující stenografické záznamy zasedání od roku 1861 až do současnost, včetně vyhledávajícího stroje. - Otázka však je, zda poslanci používají své e-mailové adresy. No, vyzkoušejte to. JČ
Nová stránka časopisu Prague Business Journal shrnuje důležité informace o Praze a obsahuje i celou řadu dalších užitečných faktů, zpráv a informací.
Oficiální server o zákonném pojištění motorových vozidel je na
adrese www.ruceni.cz.
Zajímavý odkaz. Mam jeden zajimavy
odkaz http://kosovainfo.com/english/politics/990305-peace.htm .- dokument
predlozeny Srbum v Rambouillet. Zvlaste bod cislo 8 velice pobouril mnoho
lidi u nas. Zajimave je tez vyjadreni A. Solzenicyna, ktery rozhodne nepatri
k neeticky jednajicim lidem. I.H.
Link na srbskou televizi na internetu.
Druhe bombardovani objektu Srbske TV jiste vyvola
dalsi diskusi. Protoze jen malo lidi muze vysilani
Srbske TV videt, dovoluji si nabidnout k uverejneni v BL
link na Real video jejich zpravodajskych relaci:
V diskusi by meli byt slyset i ti o nez jde, tedy Srbska TV. Zde je link na Real Video/Audio jejich zpravodajskych relaci tlumocenych do anglictiny:
http://www.c-span.org/guide/international/kosovoserbiatv.asp. Marek Sojka.
Přehled článků o krizi v Kosovu, zveřejněných v BL v minulých dnech:
Výběr z odpovědí v anketě Britských listů o válce o Kosovo:
Další články:
Další články k tematice nynější války v Evropě o Kosovo najdete v přehledu nejdůležitějších textů z posledních dní, viz Obsah zde napravo.
To nejlepší z "českého" internetu. Jako příloha českého vydání časopisu PC World z března 1999 a také časopisu Profit se distribuuje právě vydaný CD ROM "To nejlepší z českého internetu". Jako jeden z mála skutečných českých internetových časopisů jsou na CD ROMU zdá se mi velmi dobře prezentovány cca 5 megabyty nejzajímavějších článků přibližně za poslední rok také Britské listy. Seznamte prostřednictvím tohoto CD ROMU s Britskými listy vaše přátele.
Britské listy rozšiřované e-mailem. Na žádost čtenářů, zda by nebylo možno rozšiřovat BL i e-mailem, je nyní tato služba laskavostí Internet Servisu a Jiřího Gallase k dispozici. Podívejte se na adresu http://www.britskelisty.cz/blpostou.html.
Britské listy nyní mají novou automatickou každý den aktualizovanou upoutávku. Je na adrese http://www.britskelisty.cz/prehled.html. Obracím se na ty čtenáře-příznivce tohoto časopisu, kterým je význam Britských listů jasný a vědí, že je rozumné povědomost o tomto časopise rozšiřovat, aby upoutávku případně umístili na své internetové stránky. JČ.
Výběr textů z posledních dní:
Pokračování seznamu nejzajímavějších článků z poslední doby umisťuji zvlášť jako samostatný text, viz OBSAH dnešního čísla. (Toto pokračování se NENATÁHNE jako součástí Kompletních Britských listů, musíte si na ně v Obsahu samostatně kliknout.) Všechny články předchozích vydání od začátku Britských listů v červenci 1996 jsou k dispozici v archívu BL.