Britské listy oslovují ty, kteří v České republice rozhodují. Britské listy talks to decision makers in the Czech Republic.
Britské listy vycházejí v Praze, v České republice. Vydává je stejnojmenné občanské sdružení se sídlem Slezská 56, 120 00 Praha 2 (IČO: 26519887). Britské listy is published in Prague, the Czech Republic, by the Britské Listy Association. ISSN 1213-1792.
Stanovy občanského sdružení jsou zde.
Šéfredaktorem je Jan Čulík (325 Kilmarnock Road, Glasgow G43 2DS, U.K.), značka JČ, stálý pražský redakční tým tvoří Tomáš Pecina (TP) a Štěpán Kotrba (koš, šok, ŠK). E-mailová adresa redakce je zde.
Britské listy vycházejí na serveru Internet Servisu.
Tady je minulé vydání Britských listů.
Use it or lose it. Chcete-li si deník udržet, inzerujte na
jeho stránkách. Zde je náš ceník i další informace.
Co je nového v České republice
Uvedli jsme do zkušebního provozu soubor fotogalerií Britských listů. Jsou zde přístupné téměř tři tisíce snímků, pořízených reportéry Š. Kotrbou, L. Wišniewským a T. Pecinou mj. při zasedání MMF/SB, při vyklizení Ladronky a následných demonstracích, v průběhu televizní krize a při řadě dalších akcí. (TP)
Již několik týdnů je v provozu nové diskusní fórum BL. To je k dispozici zatím pouze pro prohlížeč Internet Explorer. (TP)
Rada České televize opomněla vystavit na internetových stránkách zápis ze svého zasedání, které se konalo minulý čtvrtek. (TP)
Nová předsedkyně Unie svobody Hana Marvanová :) bude nyní s Karlem Kuehnlem psát koaliční program.
Za vlažného zájmu médií ukončila působení ve funkci syndičky Syndikátu novinářů Irena Válová, kterou nahradil redaktor Hospodářských novin Miroslav Jelínek. Výsledky tříleté práce I. Válové? Jmenujme příkladem: vyloučení Jana Křečka za pískání na Hradě, "jednomyslné" odsouzení Jana Čulíka etickým panelem Syndikátu, zajištění podpory Aidana Whita pro vzbouřence v ČT. Té dámy rozhodně není škoda... (TP)
Česká republika k dnešku vyšetřila na tzv. nemoc šílených krav (BSE) metodou Western Blot 15.686 vzorků mozkové tkáně skotu a vyskytl se jen jeden případ. Kritikové však poukazují na to, že to není nejefektivnější metoda.
V úterý nebo ve středu bude hlasovat Poslanecká sněmovna znovu o zákony o rozhlasovém a televizním vysílání, který do ni vrátil prezident Havel. Sněmovna ale asi Havlovo veto přehlasuke, k tomu je třeba nejméně 101 hlasů z celkového počtu 200 poslanců. V dubnu pro přijetí kontroverzního zákona (jímž se mj. prodlužují licence komerčních TV stanic) hlasovalo 128 ze 184 přítomných poslanců. Přijetí normy prosadili zástupci ODS, ČSSD a KSČM. Tyto tři strany mají dohromady 161 křesel.
Střízlivé hodnocení situace. "Skutečně odcházím do TV Nova a žurnalistiku hodlám pěstovat pouze jako koníček," řekl Světu Namodro novinář Milan Kruml. (TP)
Vysvětluje čtenář, který si nepřeje, abychom zveřejňovali jeho identitu:
Pravda, kdyz nechci aby tam byl muj email plne respektuji ze je to vlastne
Vase odpovednost za obsah ktery zverejnite. Problem je tady v tom, ze
policejni zvule, ci hrozba terorem znemoznuje otevrene se cemukoliv
postavit. A cim je clovek slabsi, tim vice si statni pacholci dovoli. Az
Vam odvezou Pecinu do Brixenu budete muset pracovat sam z exilu :-^)
Sam jsem se kdysi potkal s nejakym mozna estebakem, ale tenkrat mi nic
nemohl (jako diteti), typicky zjev tehle lidi je podmraceny pohled, knir,
zapisnicek bonzovnicek, neco jako Kolar. Protoze nic nez terorizovat lidi
neumi, potrebuje mit zakony, podle kterych muzou vsechno, kontroluji sami
sebe a nejlepe kdyby mohli primo na ulici popravovat. Hmm je to sice
off-topic ale nejak mi na to prisly myslenky...
...aha uz vim proc, cetl jsem ted nekde na siti zpravy o tom, jak se
nedostaly do americkych (a i nasich to vime) sdelovacich prostredku
informace o policejnim nasili v Goteborgu (nebo kde to ted nekde na severu
bylo). Tak me napadlo ze az se policiste vsech zemi spoji, budeme se mit
jako v raji.
Jestli Vas to nezdrzuje, myslim ze by nebylo od veci udelat na Britske
Listy takovy maly odkaznicek na svetove organizace, ktere se zabyvaji
lidskymi pravy a bojem proti teroru a muceni, protoze lide v Ceske
republice jsou apaticti uz z toho duvodu, ze nevidi moznost jak se branit,
neni kdo by se jich zastal, neni na koho se obratit. Apaticti lide s
naucenym syndromem bezmocnosti nejsou schopni korigovat mocenske elity
ktere jsou utrzene ze retezu. Mate pravdu s tim Balkanskym syndromem,
Ceska Republika se rozvraci. Ale neni to nic neobvykleho, mozna ze je to
zacatek konce jakekoliv civilizace. Mozna skoncime jako v Africe, budeme
se mezi sebou prat, kupovat si zbrane made in {USA;GB;Deutsch;France;...},
policie bude nepohodlne lidi rovnou strilet (samozrejme podle platnych
"zakonu") a par parazitu si bude hrabat.
Kdyz si prisli pro pedofily, mlcel jsem, nebyl jsem pedofil.
Kdyz si prisli pro anarchisty, mlcel jsem, nebyl jsem anarchista.
Kdyz me odposlouchavali, mlcel jsem, nemel jsem co skryt.
Kdyz si prisli pro hackery, mlcel jsem, nebyl jsem hacker.
Kdyz si prisli pro extremisty, mlcel jsem, nebyl jsem prece extremista.
Kdyz ze me udelali extremistu, nezbyl uz nikdo kdo by se me zastal.
Az si prijdou pro Pecinu, budu mlcet?
Světové mocnosti jsou ochotny přehlížet masové vraždění, pokud se to nepříčí jejich "státnímu zájmu", nebo to neohrožuje kariéru či ješitnost politiků. Týká se to Spojených států, Francie (syn prezidenta Mitterranda na rwandském vraždění výhodně vydělal), zkorumpovaných afrických vládců i činitelů OSN. Čtěte drastickou recenzi knihy o okolnostech rozsáhlých masakrů ve Rwandě v roce 1994, kterou v Británii odmítlo publikovat dvacet nakladatelství a až po půl roce po jejím vydání vyšla nyní závažná recenze v týdeníku London Review of Books a v deníku Guardian. Je zde.
Oprava. Nadzvedl jsem několik čtenářů, když jsem včera v poznámce k příspěvku Jana Bláhy nesouhlasil s názorem, že by bylo možno proti násilnému útočníkovi použít vlastní zbraň. V poznámce však byly chyby, za něž se omlouvám. 1. Sochař Opočenský byl osvobozen; 2. Právo většiny zemí Evropské unie umožňuje občanovi při napadení použít na svou obranu přiměřeného násilí, ovšem v Británii je to velmi ošidné, protože o tom, co je přiměřené násilí, rozhoduje u soudu porota, jak ukazuje například tento případ, kdy byl farmář, který užil proti zloději střelné zbraně, odsouzen na doživotí. Mimochodem, policie smí v Británii užít střelné zbraně jen při velmi výjimečných příležitostech a zbraní jen v Británii ozbrojeno jen málo policistů, všichni chodí se střelnou zbraní jen v Severním Irsku. Přestože bylo v Severním Irsku usmrceno teroristickými útoky 302 policistů a 655 vojáků, od roku 1983 bylo 15 vojáků a policistů obžalováno v Severním Irsku z vraždy, dva ze zabití a tři z pokusu o vraždu; z nich byli čtyři za vraždu odsouzeni, jeden za pokus o vraždu a jeden za zabití. Profesionalita spočívá v tom, že i když se cítím jako policista - třeba i důvodně - ohrožen na životě, nestřílím automaticky po každém, protože ctím veřejný zájem. - Od incidentu ve skotském Dunblane, kde 13. března 1996 usmrtil maniak šestnáct žáků první třídy i s učitelkou je v Británii soukromé vlastnictví střelných zbraní v podstatě zakázáno, viz
zde. Jak poznamenal jeden český občan, který v Británii pár měsíců pracuje: "Je to tady policejní stát!" :) Úřady totiž docela nekompromisně vynucují dodržování zákona. - V ČR došlo zákonnou novelou v poslední době spíše k posunu ve prospěch americké praxe, kdy se napadený občan smí více bránit násilím než dosud. (JČ)
Pořádkovou pokutu 10 000 korun uložila policie reportérovi BL Tomáši Pecinovi za to, že neusposlechl výzvy a nedostavil se na policii, aby vysvětlil své kritické články v Britských listech. Publikovali jsme působivý dokument, jímž to policie zdůvodňuje. (TP) - V reakci na tento dokument poslal Tomáš Pecina policii tuto Stížnost, v níž mimo jiné praví: (JČ) Je neslučitelné s ústavním pořádkem zaručenou svobodou projevu, aby Policie ČR požadovala od novinářů vysvětlení jejich článků. Ústavní princip svobody projevu je intrinsicky nadřazen dílčím ustanovením zákona o Policii ČR (č. 283/1991 Sb., ve znění pozdějších předpisů) i trestního řádu a policejní orgány si nikdy nesmějí počínat tak, aby tím omezovaly individuální ústavně zaručené svobody občanů. Nejsem ochoten poskytnout policii k textu svých článků v případu Ladronka žádné vysvětlení a to, že jsem se nedostavil na výzvu, je pouze procesním vyjádřením mé vůle využít základních občanských práv, nikoli deliktním jednáním, jež by opravňovalo policejní orgán k uložení pořádkové pokuty. Shrnutí případu pro časopis Central Europe Review a pro mezinárodní organizace zabývající se obranou lidských práv, je zde, v angličtině zde.
Zajímavý projekt Bohuslava Blažka o vánoční televizní rebelii "Polořízená revoluce" (o němž se zmiňuje Jana Dědečková) je zde.
Dětem v brněnském dětském domově hrozí nebezpečí od volně působícího pedofila.Ve všech zemích světa je zvykem, že se pedofilové soustřeďují do institucí, jejichž účelem je starat se o týrané či jinak poškozené děti. V civilizovaných evropských zemích se to však sleduje a ostře se proti tomu - v zájmu těch dětí - zasahuje. Podle informací, které zveřejňují Britské listy v tomto čísle, však možná Česká repulika k těmto evropským zemím nepatří. Podle všech indicií je zjevné, že v dětském domově v Brně-Hlinkách operuje podle svědectví Jiřího Szuty pedofil. Ředitel tohoto dětského domova odmítl proti němu podniknout jakékoliv kroky. Jak informuje Fabiano Golgo zde, když ředitele konfrontoval s podrobnostmi pedofilových akcí, ředitel sdělil Fabianu Golgovi, že on "není členem jeho rodiny", takže nemá právo "se ho dotazovat na podrobnosti sexuálních aktů". Pokud je nám známo, pedofilní zaměstnanec působí v dětském domově beztrestně dál. Možná právě nyní, když čtete tyto řádky, sexuálně zneužívá děti v domově.
Kultivovanost reportéra Svobodné Evropy Radka Kubička. Zdá se, že arogance a sprostota při jednání veřejných činitelů vůči veřejnosti je u některých lidí docela zakonzervovaná. Snažil jsem se vysvětlit reportéru Radku Kubičkovi, že jako člověk veřejně činný si nemůže dovolit reagovat vulgárními e-maily (jaké posílá např. Martinu Stínovi) na dopisy veřejnosti, i kdyby nakrásně mu členové veřejnosti třeba i nadávali. V normálních západních demokraciích se to běžně neděje. Jako veřejný činitel má reportér veřejnoprávního rozhlasu povinnost vystupovat vůči veřejnosti zdvořile. Bohužel, v České republice tato běžná civilizační zásada zřejmě u některých lidí neplatí. V každém případě to nepochopil Kubičko, který odpověděl mj. takto: Myslím, že adekvátní reakcí veřejné osoby na primitivy jako jsi TY a Stin by
nejspíš bylo jediné: po vzoru britské politické kultury dát takovým prasatům
pěstí. Rk
Tuto nepřiměřenou reakci na racionální, uměřený mail, nechápu a mám v této věci dotaz na generálního ředitele Českého rozhlasu a na Radu Českého rozhlasu: domníváte se, že tento způsob jednání vašeho reportéra autoritu Českého rozhlasu posiluje anebo ji naopak oslabuje? - Reakce Radka Kubička je zde. (JČ)
Do on-line rozhovoru s ministrem Karlem Březinou na Interview 21 jsme poslali následující dotaz:
Pane ministře, v souvislosti s kontroverzí kolem sčítání lidu vyšlo najevo, že jedním z poradců, kteří pro Vás pracují, je pan Jindřich Kodl, bývalý vysoký důstojník StB. Kolik dalších osob s pozitivním lustračním osvědčením pracuje ve Vašem týmu? Můžete odhadnout, jakou percentuální část Vašich "odborných poradců" tyto osoby představují? Tomáš Pecina, Britské listy
Redaktor bohužel náš dotaz do pozitivně laděné konverzace s Březinou nezařadil. Nevadí - necháme ho vystaven zde a snad nám pan ministr odpoví přímo. --- Že si K. Březina neumí svou práci bez estebáků představit, berme jako fakt - de gustibus non est disputandum; když už si je ale jednou platíme z daní, máme právo vědět, kolik jich na Úřadu vlády působí. (TP)
Konto, kam je možné posílat příspěvky na investigativní práci Britských listů, je toto:
Účet č. 431349001/2400 (2400 je kód banky), Expandia Banka, a. s. (změna jména na eBanka dosud není oficiálně v platnosti) Ovocný trh 8, 117 19 Praha 1 (na Ovocném trhu je oficiální sídlo banky, ale není tam klientské centrum.)
Variabilní symbol pro příspěvky 2001 (ti, po nichž chce banka konstatní symbol, mohou použít 0558).
Příspěvek lze složit (bez poplatku) na kterémkoli klientském centru banky:
Brno, Jánská 1/3
České Budějovice, Kanovnická 18 (podle věrohodných zpráv neexistuje)
Hradec Hrálové, Rašínova tř. 1669
Olomouc, K. Světlé 2
Ostrava, Dlouhá 3
Pardubice, 17. listopadu 238 (dtto)
Plzeň, Šafaříkovy sady 5
Praha, Václavské nám. 43
Praha - Zlatý Anděl, Nádražní 23
(Prosíme čtenáře, kteří přispěli nebo přispějí tímto způsobem v hotovosti, aby nás informovali e-mailem, kde a kdy částku zaplatili - připravujeme pro všechny sponzory malý, ale exkluzivní dárek a nechceme, aby o něj anonymní sponzoři přišli.)
TEMATICKÝ ARCHÍV BRITSKÝCH LISTŮ je na adrese
http://www.britskelisty.cz/xz/.
Přehled anglicky napsaných článků od Jana Čulíka a
Andrewa Stroehleina o aktuálním vývoji v České republice
najdete zde a zde.
Hudba a zvuk - Každé úterý: Týdenní přílohu
věnovanou vážné hudbě (archív textů i zvukových
ukázek) píše a rediguje v Neviditelném psu Lubomír Fendrych
na adrese
http://pes.eunet.cz/hudba/hudba.htm.
Britské listy rozšiřované e-mailem. Na žádost
čtenářů, zda by nebylo možno rozšiřovat BL i e-mailem, je
nyní tato služba laskavostí Internet Servisu a Jiřího Gallase
k dispozici. Podívejte se na adresu
http://www.britskelisty.cz/blpostou.html.
Britské listy nyní mají novou automatickou každý den
aktualizovanou upoutávku. Je na adrese http://www.britskelisty.cz
/prehled.html. Obracím se na ty čtenáře-příznivce tohoto
časopisu, kterým je význam Britských listů jasný a vědí,
že je rozumné povědomost o tomto časopise rozšiřovat, aby
upoutávku případně umístili na své internetové stránky.
JČ.
Czech media, Czech
politics and Czech culture:
A selection of English language articles, published in Britské
listy.
(Jan Čulík má anglicko-českou stránku materiálů a
hyperlinků, týkajících se ČR, zde
na Glasgow University). Zde jsou užitečné
internetové stránky pro bohemisty a specialisty na Českou
republiku.
Kdo je vydavatel Britských listů? Zde je životopis Jana
Čulíka.
Výběr textů z posledních dní:
|