je poslední verze.
Proč? Zákony se dají průběžně novelizovat, daně se dají rok od roku měnit, zvyšovat, snižovat, ale mnohem hůře se mění smlouva a její podmínky, pokud je uzavírána na základě platného zákona a na stanovenou určitou dobu.
A to je případ licencí k vysílání, kdy stát svěřuje veřejný statek - vysílací frekvence - na určitou dobu provozovateli vysílání (u rozhlasu 6 let, u televize 12 let). Ten společný statek má rozdílné hodnoty. Lokální rozhlasová stanice z jednoho kmitočtu příliš nezbohatne, dostanete-li ovšem k dispozici celoplošnou síť televizních kmitočtů, dají se vydělávat miliony, ba i miliardy.
A nyní posuďte sami:
Nový zákon předpokládá, že ti, co dnes vysílají celoplošné televizní (např. CET 21/TV NOVA, FTV Premiéra/TV PRIMA) nebo rozhlasové (Frekvence 1, Impuls) programy, získají přijetím nového zákona právo na automatické prodloužení licence, zcela zdarma a víceméně bez jakýchkoli podmínek.
Zpráva ČTK sice říká, že prodloužení není automatické, neboť "žadateli, který mediální zákon opakovaně vážně porušil, rada licenci neprodlouží". Stačí však letmý pohled do textu zákona a zjistíme, že jenom ti, kteří byli opakovaně trestáni za vysílání násilí, propagaci rasového násilí, ohrožování mládeže nebo kteří nezákonně převedli licenci, nemají na prodloužení nárok. A takoví vysílatelé u nás v podstatě nejsou.
Co to znamená? Že naši poslanci již dnes rozhodnou, jak bude vypadat audiovizuální scéna jejich dětí a vnuků.
Tady nejde o to, aby TV NOVA nebo TV Prima přestaly vysílat. Tady jde o to, aby držitelé existujících licencí za ty zadarmo poskytnuté frekvence měli povinnost plnit alespoň nějaké neziskové úkoly veřejné služby, např. výrobu domácích seriálů, dětských pořadů apod.
Jde tedy o to, aby se neopakovalo minulé desetiletí, kdy zisky z provozu domácí úspěšné televize nebyly reinvestovány do zlepšování a zkvalitňování domácí televizní produkce, ale odplývaly nejprve do amerického neúspěšného projektu mediálního impéria ve Střední a Východní Evropě a dnes slouží neprůhledným holdingům k financování jejich investiční činnosti v jiných oborech.
Dá se tomu zabránit? Poté, co jsem prostudoval čtvrteční rozpravu při druhému čtení zákona, našel jsem zde jenom jednu cestu, a to přijmout pozměňovací návrhy poslance Vladimíra Mlynáře v paragrafu 68.
Smysl toho pozměňovacího návrhu je jednoduchý:
a) prodlužovat licence ano, ale pouze takové, které budou uzavřeny již podle nového zákona,
b) rekonstruovat současnou Radu pro rozhlasové a televizní vysílání tím, že současná RRTV nebude pokládána za RRTV podle nového zákona a bude zvolena nová.
Text jeho vystoupení je zde.
Budu bedlivě sledovat, jak který poslanec se k Mlynářovu návrhu postaví. To hlasování si uložím do paměti a podle něho také budu volit v příštích volbách.
Neboť tam se mi ukáže, která strana a kteří poslanci myslí jen na sebe a jednají jen ve prospěch svých partajních kšeftů a partikulárních zájmů, a kteří mají zájem na tom, aby jejich děti a vnuci měli poněkud lepší nabídku na obrazovce, než mají nyní. Někdo tvrdí, že ta nabídka lepší být nemůže, protože na to nejsou peníze, vysílací trh je malý a omezený. Ale odkud se tedy vzaly ony miliardy, které skončily v kapsách soukromníků???
Musím se přiznat, že Vladimír Mlynář není můj politický favorit. Ale to neznamená, že když jde o dobrou věc, že bych ho nemohl podpořit.
Další argumentaci k danému textu lze nalézt na mé webové stránce, kde jsem zřídil speciální servis pro 35.schůzi PSP.
(Milan Šmíd pravidelně publikuje své komentáře k české mediální scéně na adrese www.louc.cz)
Poznámka JČ: Hrubě nesouhlasím, aby byly automaticky prodlužovány jakékoliv vysílací licence, ani ty vydané podle nového zákona: znamenalo by to totiž, že jakákoliv vydaná licence je vlastně vydaná donekonečna a automaticky. Licence musejí být obnovovány v pravidelné soutěži, kdy se hodnotí jednak nový projekt stanice i historie a kvalita její předchozí práce. Na rozdíl od Milana Šmída jsem však pesimista. Negativně vybrané české elity už nenapravitelně nasměrovaly Českou republiku balkánskou cestou. Tomu neodpomůže ani odvolání nynější RRTV a jmenování nové. Vzhledem ke komedii, která se hraje kolem jmenování Rady České televize, nejsem přesvědčen, že by v současnosti dokázali ti, kdo v ČR mají vliv, vytvořit autoritativní a nezávislou televizní Radu, ať už Radu České televize, anebo RRTV. A budou-li Rady arbitrárně odvolávány před termínem, protože se někomu nelíbí jejich práce (i když práce RRTV je bezpochyby politicky zaujatá) - jaká bude jejich autorita? Není východiska. Situace je velmi špatná.