Druhý večírek uprostřed demonstrace
Zatímco při první manifestaci jsem se z jedné pasáže vůbec nedostal na chodník Václavského náměstí, při té druhé 11.1., jsem si tam naprosto bez problémů koupil klobásu. Lidí bylo mnohem méně a uprostřed náměstí byly davy dokonce velmi prořídlé. Největší hloučky se tvořily v místech ozvučení, tedy u sochy Václava a dole na hranici Vodičkovi ulice. Chodníky byly volné. Nic z toho nebude - pomyslel jsem si a zapudil myšlenky na happeningovou exhibici z okna společnosti, jejíž ředitel mě opět pozval na netradiční večírek, u příležitosti demonstrace.
Režisér "Hospody" na něm nebyl. Pravděpodobně měl tentokrát naléhavější práci, než lemtat zadarmo whisky. Pan ředitel byl sice v optimističtější náladě, nicméně během večera nešetřil na adresu vzbouřenců slovními výpady : Kraus si tady dělá soukromou revoluci a to co se děje v České televizi, je vrcholem nepředstavitelné arogance a fatálního selhání demokracie! Běžte tam už konečně někdo a pořádně je všechny nakopejte do prdele! Večírkové diskusní fórum se tak opět věnovalo událostem v České televizi.
Především přítomné dámy se zastávaly stávkujících redaktorů a do omrzení se vracely k vysílání "Bobovize". V žaludku jim ležela hlavně ne příliš investigativní Dušica Zimová. Postupně se oddělily skupinky podle jednotlivých témat: Je seriozní Zdeněk Svěrák zárukou že pravda zvítězí a bude také na straně vzbouřenců? Poslouchá president Havel hlas svého srdce a nebo své dominy Dáši? Je Adam Komers skutečně maoistický hysterik a nebo jen ctižádostivý sirotek? Chce být Falbr presidentem a nebo je provokatérem nastrčeným z ODS ? Bije cholerický Jan Kraus svoji ženu herečku Ivanu Chýlkovou páskem anebo pouze holí ?
Pod okny je skutečně poloprázdno a prostor je zase špatně ozvučen. Na pódiu u Václava se opět po letech sešel Michal Kocáb s Ondřejem Soukupem a já jsem dojat. Michal zpívá, Ondřej řeční. Soukup kdysi odešel "za lepším" z Pražského výběru ke Karlu Gottovi a Kocáb si ho za to vychutnal v jedné písničce. Inu časy se mění. Spojila je velká věc- iluze o své vlastní nepostradatelnosti.
Kdosi z hostů přišel s tím, že kdyby byla Bobošíková rozhodnější, mohlo to být všechno jinak. V samém začátku prý bylo v určitou chvíli ve velíně ČT pouze pět lidí. S přehledem by prý na ně stačila přivolaná ochranka a mohl být klid. Pan ředitel v návalech vzteku vykřikoval mezi hosty i toto: Pro naší demokracii je lepší bývalý komunista s vůlí dodržovat zákon, než disidentský intelektuál, který vše v postrevolučním nadšení zpochybní!
Jeden bývalý vysokoškolský profesor také vzpomínal na zoufalou situaci, která se odehrála v roce 1999 na pódiu u příležitosti oslav 10. výročí sametové revoluce. Václav Havel na něm po skončení své řeči udělal směrem k publiku na prstech "viktorku" tak nepřesvědčivě a bez prožitku, že to bylo až trapné. Větší křeč prý u presidenta nepamatuje a bylo to jen potvrzením toho, že ta prožitá euforie se už nemůže vrátit. V této souvislosti mě hlasitě napadlo, že president by se do této euforie neměl určitě nutit, protože to pak nevypadá důvěryhodně. Jeden z připitých hostů se ke měl obrátil a skrze cigaretu v zubech procedil : Jsi debil!
Měl pravdu, protože jsem z večírku odešel dřív navzdory tomu, že tam ještě stále bylo co jíst.
Dovětek:
Úžasně kreativním způsobem se druhý den s nízkým počtem demonstrantů vypořádaly Lidové noviny hned v úvodu, cituji: "Úryvky textů skupiny Pražský Výběr, které včera vpodvečer zazpíval pod sochou svatého Václava lídr skupiny Michael Kocáb, přesně vystihovaly atmosféru večerní demonstrace proti situaci v ČT. Na Václavák skutečně přišlo ´moc člověků´ - okolo 60 tisíc."
Já jen dodávám: Jak rafinovaně napsané aby autor nemusel čtenářům sdělit, že těch "člověků" bylo minimálně o 40 tisíc méně, než při první demonstraci. Redaktor tedy sice napsal, že jich bylo 60 tisíc, ale v souvislosti s textem písně jich bylo stejně stále hodně. Proč ale počet účastníků druhé demonstrace poměřuje s textem písně a nikoliv s počtem lidí na první demonstraci, je jasné. Není to poprvé, co tímto vyčůraným způsobem Lidové noviny lehce nadržují vzbouřencům. Proti jaké situaci v ČT ale lidé, pane redaktore demonstrovali, mi vůbec nedošlo! Proti té zákonné a nebo té nezákonné?
A propó: Česká televize zabírala demonstranty z podhledu, takže náměstí bylo pochopitelně plné.