Dva kroky nesprávným směrem
Včera ráno si zastupující ředitelka ČT Valterová vzala paragraf na ošetřování člena rodiny a nepřišla do práce. S chabým odůvodněním na dvě nezaplacené faktury a s využitím údajné neochoty ředitelky předložit pověřovací dekret, stávkový výbor obsadil ředitelnu. S odvoláním na zvykové právo, kdy nepřítomného generálního ředitele zastupoval ředitel finanční, jmenoval výbor L. Palusku na dobu nezbytně nutnou (než paní ředitelka předloží dekret) ředitelem ČT. Stávkový výbor tím údajně chtěl zabránit bezvládí. Oficiální finanční ředitel Beznoska přivolal policii a vydal zprávu o násilném obsazení ČT.
Tato zpráva dorazila ve 14 hodin do Senátu, zrovna ve chvíli, kdy Senát zahajoval jednání. Senátoři přerušili jednání a vyslali min. kultury Dostála, aby na místě zjistil, co se děje. Ten se vrátil v 16,20 hodin a referoval o výše uvedených událostech s tím, že televize normálně vysílá a k žádnému násilí nedochází.
V 15 hodin svolala řed. Valterová tiskovou konferenci, vytáhla pověření, ukázala novinářům a bublina splaskla. Táta Falbr se chytal za hlavu, politici čtyřkoalice blekotali a Langer byl na koni. Jmenováním řed. Palusky stávkující nejen ztratili soudnost, ale i značnou část příznivců.
Senát nejprve odmítl variantu zákonem o ČT se nezabývat, vzápětí variantu zákon schválit bez pozměňovacích návrhů. Obě varianty vedly k rychlému řešení krize. Nakonec si čtyřkoalice odsouhlasila pozměňovací návrhy, které spočívaly v odmítnutí zákona jako celku a ponechání pouze přechodných ustanovení. Bylo to gesto teoreticky správné, leč prakticky prodlužující krizi. Sněmovna bez potíží schválí původní znění zákona. Jde jen o to kdy. Legislativní nouze skončila a zda ji vláda obnoví, není jisté. Krize trvá a pokud se stávkový výbor rozhodne pro další partyzánské akce, může se veřejné mínění od ČT odvrátit.