V Bushově Texasu kvete průmysl, ale žije tam spousta chudých lidí bez pomoci. Rozšíří tentýž model Bush na celé Spojené státy?
Tuto otázku vznesl včera v deníku Guardian reportér Julian Borger, psal z údolí Rio Grande. Shrnujeme.
Z hlediska colonias, provizorních hispánských měst v údolí řeky Rio Grande je život v Texasu značně obížný. Odsd vypadá Texas jako stát obrovských sociálních rozdílů, které se pod vedením guvernéra Bushe ještě zvětšily. Texaské hospodářství kvete a rozpočet státu zaznamenává rekordní přebytky. Bushovi podnikatelští spojenci vydělali obrovská jmění lukrativními soukromými kontrakty na služby, které poskytují státu. 45 procent obyvatel v oblasti údolí Rio Grande však žije pod hranicí chudoby a modlí se, aby nikdy nepotřebovali zdravotní péči, kterou si nemohou dovolit.
Lydia Camarillo z této oblasti charakterizuje guvernéra Bushe jako vždy nepřítomného domácího pána, který se o svůj stát nestará. Na rozdíl od svých nedávných předchůdců Bush nikdy nenavštívil zdejší brlohy, v síti nevyasfaltovaných cest a kůlen a zřejmě neměl možnost ani čichat zápach tisíců suchých latrin a septických tanků, který se zvyšuje, kdykoliv začne pršet.
Když onemocněl syn Lydie Camarillové bronchitidou, nevzala ho k lékaři, protože nemá zdravotní pojištění. Když se jeho nemoc podstatně zhoršila, odvezla ho přes Rio Grande do mexického pohraničního města Reynosa. Lékař jí řekl, že kdyby bývala přijela se synem jen o několik hodin později, býval by umřel.
Situace Lydie Camarillové není neobvyklá. V Texasu žije 1,4 milionu dětí, které nemají zdravotní pojištění. Je to více dětí než všude jinde ve Spojených státech, protože Texas, pod vedením George W. Bushe, značně ztěžuje občanům získání přijatelné lékařské péče. Lydia a její manžel Belarmino nemají trvalé zaměstnání. Lydia peče dorty a prodává je z domova a rodina v létě cestuje na sever jako zemědělští dělníci. Ašak vlastní automobil, dodávku, jejíž hodnota je více než 2000 dolarů, a tak nemají nárok na zdravotnictví zdarma, jsou klasifikován jako "bohatí".
Byla to otázka, kterou se guvernér Bush nedávno podrobně zabýval. Jeho vláda zablokovala přijetí celostátního programu zdravotního pojištění pro děti (Chip), který poskytuje nenákladnou zdravotní péči rodinám těsně nad hranicí chudoby. I když je program plně financován federální vládou, Bush argumentoval že 20 procent žadatelů sice bude požadovat program Chip, ale nakonec skončí u programu Medicare, a ten bude on sám muset financovat z rozpočtu texaské vlády. Jasně řečeno, obával se, že by chudí Texasané mohli zjistit, na jakou zdravotní péči zadarmo mají nárok.
Bush také zavedl deregulaci soukromého podnikání a omezil pravomoce soudů trestat podniky, které se dopustí z nedbalosti chyby. Jeho reforma postihla lidi, jak je Donna Hallová, jejíž manžel Charles přišel roku 1996 o život při výbuchu v rafinérii v texaském městě Amarillo. Charles si opakovaně stěžoval na zanedbaný stav ventilů, ale vedení podniku neprovedlo nutnou údržbu. Porota rafinérii Ultramar Diamond Shamrock potrestala tak, že jí donutila vyplatit odškodné ve výši 42,5 milionu dolarů, jenže v rámci Bushových právních reforem snížil soudce jednostranně toto odškodné na 200 000 dolarů, což nestačí ani zaplatit náklady žaloby.
JR a Lupe Cordovovi žijí v Houstonu, v městě, které loni předstihlo Los Angeles jako americké město s nejvíce znečištěným ovzduším. Ve čtvrti Houston Ship Channel vybudovala firma North Shore Supply Company galvanizační provoz navzdory tomu, že podle městských předpisů šlo o obytnou, nikoliv průmyslovou čtvrť. Cordovovi si opakovaně stěžovali, ale předpisy nikdy nebyly uplatněny a galvanizační provoz silně znečišťuje ovzduší ve čtvrti. Podle statistických údajů samotných houstonských firem vypouštějí tamější průmyslové podniky do ovzduší každoročně přibližně milion tun škodlivin. Znečištění vzduchů působí v Houstonu podle odhadů přibližně 1000 úmrtí ročně.
Cordovův desetiletý syn Stephen má chronickou bronchitidu a jako jeho otec téměř trvalou vyrážku. V základní škole zvracel téměř po každém jídle. Jejich dcera, Jessica, 15, má tak vážné astma, že nebyla schopna vycházet na delší dobu než 20 minut. U JR Cordovy vznikly vážné problémy s dýchacími cestami a musel se vzdát svého zaměstnání dokaře na mísním kanále. Pak byli donuceni čtvrť opustit.
Paní Cordovová, učitelka, se totiž postavila do čela kampaně místních matek, které se snažily přimět místní průmyslové podniky, aby dodržovaly celostátní americké ekologické zákony. Cordovovi začali dostávat výhrůžky smrti a v listopadu 1999 někdo rozbil výstřelem okno jejich automobilu. Museli se odstěhovat do severního Houstonu, kde se jim nepodařilo získat zaměstnání, ani se jim dosud nepodařilo prodat svůj starý dům.
Cordovovi plně viní z celé situace George W. Bushe. "Nehnul ani prstem." V oblasti ekologie má George W. Bush ve Washigtonu absolutní moc. Bush jmenuje všechny tři členy Texaské rady pro ochranu přírodních zdrojů. Bushovu volební kampaň sponzorovaly v roce 1994 především ropné a petrochemické společnosti. Jmenoval takové tři členy Rady pro ochranu přírodních zdrojů, kteří mají těsné styky s místními průmyslovými podniky. Předsedou rady je bývalý lobbista pro firmu Monsanto, která se zabývá genetickým inženýrstvím. V radě nezasedají žádní činitelé ekologických organizací. Stane-li se Bush americkým prezidentem, ekologické organizace se obávají, že učiní totéž i z federálním americkým Úřadem na ochranu životního prostředí, jehož zásahy v Texasu ho silně iritovaly.
Stane-li se George W. Bush americkým prezidentem, prosadí svou texaskou politiku po celých Spojených státech, ptá se reportér listu Guardian.