Britské listy talks to decision makers in the Czech Republic.
Inzerujte v Britských listech!
Andrew Stroehlein rediguje kulturně politický týdeník Central Europe Review.
Tady je minulé vydání Britských listů.
Upozornění autorům: Prosím, posílejte pokud možno své příspěvky do BL uložené ve formátu html. Díky. JČ
Adresa Britských listů
Vracím se opět k staré známé adrese Britských listů jcu2@cableol.co.uk, která koncem minulého roku byla kvůli šlendriánu britského providera dočasně nedosažitelná. Vracím se k ní proto, že navzdory upozornění, aby čtenáři raději používali rezervní adresu jan.culik@telinco.com (která i nadále funguje) přišly v minulých dnech stovky e-mailů na adresu první, tak asi nebude záhodno ji měnit. Děkuji. JČ
Co je nového v České republice
Otřesné poměry v českých věznicích. V hladovce včera pokračovali mj. i rusky hovořící vězni ve věznici v Bělušicích na
Mostecku. Jejich počet ředitel věznice Otakar Bláha neupřesnil, v sobotu odmítlo stravu 32 z
celkem 62 odsouzených Ukrajinců, Rusů, Moldavců, Bělorusů a Litevců. Jídlo v neděli nadále odmítalo 270 z 1676 vězňů ve Valdicích
na Jičínsku. Také v plzeňské věznici na Borech
v hladovce pokračovalo 67 ze 1350 odsouzených. Britský týdeník Observer informoval v neděli o otřesných poměrech v českých věznicích. Vězni požadují, aby dostávali více než jednu roli toaletního papíru na osobu na měsíc a aby bylo zlepšeno jídlo i hygienické podmínky. Úřady podle týdeníku Observer nyní zvýšily denní výdaje na jídlo vězňů z 35 Kč na 45 Kč, i když je to stále méně, než kolik český stát vydává na jídlo pro jednoho policejního psa, píše britský list. Česká republika vězní více než 220 osob na 100 000 obyvatel, průměrný počet vězňů v zemích Evropské unie je 100 osob na 100 000 obyvatel. Více než polovina vězňů v českých věznicích jsou Romové. "Čtrnáct osob je nás na cele určené pro osm osob," konstatoval Roman Cmunt z věznice v Rynovicích. "Pro 90 lidí je tu jen 10 kohoutků se studenou vodou. Smíme se sprchovat jen jednou týdně." Jedním vězněm v pankrácké věznici je osmapadesátiletý bývalý diskdžokej britské rockové rozhlasové stanice BBC Radio 1 Chris Denning: "Po tři měsíce jsem byl držen na samotce v cele pro maniaky. Nebyl mi dovolen žádný styk s jinými lidmi a směl jsem být oblečen jen ve spodkách."
"Na některé požadavky jsme přistoupili. Prodloužili jsme například možnost sledování
televize, vězni dostanou i více 'hygienických potřeb'," uvedl zástupce ředitele valdické
věznice Pavel Kuřátko s tím, že všechny požadavky splnit nelze a vězni by to měli pochopit. jen třicet procent českého obyvatelstva podporuje požadavky vězňů. - Ministr spravedlnosti Otakar Motejl a šéfka Vězeňské služby Kamila Meclová zpochybnili výhrady vedoucí trestního oddělení prezidentské kanceláře Lenky Hoffmanové,
podle níž se v českém vězeňství od 80. let nic nezměnilo. Oba v pořadu V pravé poledne ocenili nový zákon o výkonu trestu odnětí svobody, který Hoffmanová nepovažuje za dobrý. Podle nového zákona, upozorňuje Observer, budou muset vězni platit v přepočtu cca 470 Kč za den za své věznění, budou muset platit odškodné svým obětem a za rok budou mít nárok jen na dva balíky.
Členové České lékařské komory budou nyní od pacientů soukromě vyžadovat peníze. Pacienti se od pondělí setkají při návštěvách lékaře s letáky, v nichž je Česká
lékařská komora bude vyzývat ke sponzorování jejich ordinací, a to minimálně částkou 100
korun při jednorázové návštěvě a 50 korun při každé další.
ČSSD a ODS už vypracovaly ústavní změny, které by měly posunout českou Ústavu směrem k většinovému systému. O jejich přijetí má sněmovna rozhodnout na
schůzi, která začne v úterý odpoledne. ČSSD a ODS
mají ve sněmovně potřebný počet hlasů pro prosazení těchto změn.
Skniheadská organizace Vlastenecká fronta se chce stát do roka politickou stranou. V sobotu se konal sněm tohoto sdružení, které má asi 300 členů. Sněmu se zúčastnilo asi dvacet lidí.
Stát by měl pomoci najít strategického partnera pro brněnského výrobce
traktorů Zetor, řekl premiér Miloš Zeman.
Jak Češi myslí: Výbor z Britských listů. Výbor z Britských listů Jak Češi myslí (Milénium Publishing, Chomutov, 1999, 480 stran, 290 Kč, ISBN 80-86201-147) je k dostání v pražském knihkupectví Fišer v Kaprově ulici, telefon/fax 02 232 07 33, případně přímo v nakladatelství Milénium na adrese avc@unl.pvtnet.cz, kde si knihu můžete objednat e-mailem i prostřednictvím úvěrové karty. Určitý počet výtisků by nyní měl být k dispozici znovu v internetovém knihkupectví Kosmas. (Bližší informace o obsahu knihy vyšly v BL na tomto místě.) - Pokud víte o dalších knihkupectvích, kde je kniha v prodeji, anebo o knihkupectvích, kde si myslíte, že by měla být v prodeji, dejte nám vědět.
Konkurs na lektora češtiny na Glasgow University. Katedra slavistiky Glasgow University hledá pro školní rok 2000-2001 lektora češtiny. (Jeden čtenář nás z Thajska nás upozornil, že jsme zde měli překlep.) Podrobnosti konkursu jsou zde.
TEMATICKÝ ARCHÍV BRITSKÝCH LISTŮ je na adrese
http://www.britskelisty.cz/xz/.
Nad recenzí Viktora Šlajchrta knihy Jak Češi myslí a nad iniciativou Děkujeme, odejděte uvažuje anglicky v aktuálním čísle časopisu Central Europe Review Jan Čulík na tomto místě o tom, zda je vhodné pro porozumění postojům některých českých komentátorů a veřejných činitelů studovat marxismus, alespoň v jeho pokleslé oficiální verzi z reálného socialismu. (CER vychází v pondělí k poledni středoevropského času.)
Přehled anglicky napsaných článků od Jana Čulíka a Andrewa Stroehleina o aktuálním vývoji v České republice najdete zde.
Hudba a zvuk - Každé úterý: Týdenní přílohu věnovanou vážné hudbě (archív textů i zvukových ukázek) píše a rediguje v Neviditelném psu Lubomír Fendrych na adrese http://pes.eunet.cz/hudba/hudba.htm.
Britské listy rozšiřované e-mailem. Na žádost čtenářů, zda by nebylo možno rozšiřovat BL i e-mailem, je nyní tato služba laskavostí Internet Servisu a Jiřího Gallase k dispozici. Podívejte se na adresu http://www.britskelisty.cz/blpostou.html.
Britské listy nyní mají novou automatickou každý den aktualizovanou upoutávku. Je na adrese http://www.britskelisty.cz/prehled.html. Obracím se na ty čtenáře-příznivce tohoto časopisu, kterým je význam Britských listů jasný a vědí, že je rozumné povědomost o tomto časopise rozšiřovat, aby upoutávku případně umístili na své internetové stránky. JČ.
Czech media, Czech politics and Czech culture:
A selection of English language articles, published in Britské listy.
(Jan Čulík má anglicko-českou stránku materiálů a hyperlinků, týkajících se ČR, zde na Glasgow University). Zde jsou užitečné internetové stránky pro bohemisty a specialisty na Českou republiku.
Kdo je vydavatel Britských listů? Zde je životopis Jana Čulíka.
Výběr textů z posledních dní:
|