Nemohu dále mlčet, jedná-li takto australská vláda mým jménem
Bývalý australský soudce nabídl, že se vymění s jedním uprchlíkem z Nauru či Manu
1. 9. 2016
Penzionovaný australský soudce Jim Macken (88) nabídl ve svém otevřeném dopise australskému ministrovi pro imigraci Peteru Duttonovi, že přenechá své místo jednomu z imigrantů zadržovaných v detenčních zařízeních umístěných mimo území Austrálie na ostrovech Nauru a Manus. Jim Macken v dopise vysvětluje, že kategoricky nesouhlasí s tím, jak australská vláda zachází s žadateli o azyl. Označuje taktiku australské vlády za zneužívání azylantů jako živých štítů, jejichž osud má odradit ostatní případné imigranty.
"Chápu, jde o neobvyklý požadavek, nicméně nabízím to naprosto upřímně. Můj důvod je jednoduchý. Nemohu déle mlčet, jsou-li nevinní muži, ženy a děti drženi za otřesných podmínek na Manu a Nauru. Ještě horší je skutečnost, že je s nimi takto zacházeno proto, aby se další uprchlíci o azyl v Austrálii nepokoušeli. Australská vláda v podstatě jedná s uprchlíky v těchto táborech jako s živými štíty a to je naprosto nemorální. Je-li tak činěno mým jménem, nemohu mlčet. Nabízím tedy tuto možnost jako možné řešení alespoň pro jednoho uprchlíka. Bylo by možné povolit jednomu člověku z Manu nebo Nauru získat australské občanství. Považoval bych za privilegium strávit má poslední léta na Nauru nebo na Manu na místě tohoto člověka.”
Jim Macken zároveň nabízí,že se vzdá svého občanství, bude-li to nutné. Macken je dlouholetým členem australské labouristické strany, ale ostře nesouhlasí s její současnou podporou imigrační politice Austrálie. Je dostatečně prokázáno, že v uvedených detenčních zařízeních dochází k porušování základních lidských práv i elementární lidské důstojnosti žadatelů o azyl. Dochází v nich ke zločinům nejtěžšího kalibru, jako je sexuální zneužívání dětí.
VytisknoutObsah vydání | Pondělí 5.9. 2016
-
2.9. 2016 / Jsou mladí lidé divní?1.7. 2016 / Vychováváme děti pro minulost?4.9. 2016 / Co se stane s Uzbekistánem teď?5.9. 2016 / Japonsko vážně varovalo Británii ohledně brexitu5.9. 2016 / Německý ředitel slavného londýnského muzea rezignoval a kvůli brexitu se vrací do Německa4.9. 2016 / Summit G20: Obama řekl Mayové, že USA nedají přednost jednáním s Británií o obchodní dohodě3.9. 2016 / Britové demonstrovali za Evropskou unii2.9. 2016 / Boris CvekVýročí procesu s Jazzovou sekcí, Věra Čáslavská a drobná bilance polistopadového vývoje2.9. 2016 / V uprchlickém táboře v Calais docházejí potraviny, dárci jsou už znuděni poskytováním charitativní pomoci2.9. 2016 / HRW: Co bude Západ dělat po Karimově smrti? Bude dál podporovat mučení a nucené práce v Uzbekistánu?1.9. 2016 / Donald Trump během své první hodiny v prezidentském úřadě "bude deportovat miliony zločineckých cizinců"1.9. 2016 / Diktátorský režim v Uzbekistánu USA "nevidí"1.9. 2016 / Blbý britský bulvární tisk31.8. 2016 / Na žebříčku míry přátelského vztahu k cizincům se ČR umístila na třiašedesátém z pětašedesáti míst1.8. 2016 / Hospodaření OSBL za červenec 2016