Proč se Chorvatsko chová k uprchlíkům vstřícně
23. 9. 2015 / Mirna Šolić
Od doby, kdy 15. září začalo Maďarsko blokovat přístup uprchlíků na své území ze Srbska, přišlo jich do Chorvatska přibližně 44 000. Chorvatsko bezprostředně na příchod uprchlíků reagovalo prohlášení, že nebude stavět žádné ploty a nebude používat žádný ostnatý drát, protože "v jednadvacátém století není ostnatý drát řešením, ale hrozbou", píše Mirna Šolić, odbornice na chorvatskou a českou problematiku na universitě v Glasgow, na serveru The Conversation. ZDE
Navzdory tvrzením tisku, že Chorvatsko uzavřelo své hranice, tvrdí chorvatská vláda, že hranice země zůstávají otevřeny. A i když politikové vyjádřili obavy, zda si země s tolika uprchlíky poradí, v zemi dál vládne silné rozhodnutí pomáhat. Je to do určité míry překvapivé, protože Chorvatsko má pověst jako relativně uzavřená a xenofobní země.
Možná jsou Chorvaté vůči uprchlíkům tak vstřícní, protože pohled na tisíce zoufalých lidí, kteří prchají před katastrofou, je jim bolestně známý. Není tomu zas tak dlouho, co mnoho Chorvatů zažilo totéž.
Pro mnoho lidí v Chorvatsku jsou vzpomínky na válku a hromadné vyhánění lidí z domovů stále ještě velmi živé. Chorvatům televizní záběry uprchlíků, kteří procházejí pěšky krajinou, připomínají záběry, které televize vysílala přibližně před pětadvaceti lety. V první polovině devadesátých let zažili Chorvaté při rozpadu Jugoslávie snad nejhorší zvěrstva v Evropě od ukončení druhé světové války.
Argument o tom, že Chorvatsko musí hrát humanitární roli, je také částečně založen na skutečnosti, že tehdy se Chorvatsku podařilo vyřešit uprchlickou krizi samostatně. Takže by nyní mělo vědět, co je třeba udělat.
Vážnou připomínkou, jak fyzicky přítomny jsou v Chorvatsku stále pozůstatky války, bylo varování příchozím imigrantům, aby nescházeli ze silnic a cest do volné přírody. Kdyby to učinili, riskují, že narazí na minová pole, která ještě v určitých částech Chorvatska zůstávají.
Východní regiony Chorvatska, které sousedí se Srbskem a Maďarskem, které jsou nyní nejvíce postiženy uprchlickou krizí, utrpěly za války v devadesátých letech vážné lidské a hmotné škody.
Nyní přinášejí obyčejní lidé potraviny, kávu a vodu uprchlíkům a přiznávají, že jejich soucit je založen na jejich vlastních vzpomínkách. "My jsme sami toto všechno také zažili, jen jsme nemuseli jít na tak dlouhou vzdálenost," řekl jeden obyvatel města Tovarnik v chorvatské televizi. Dokonce se konal i fotbalový zápas mezi místními lidmi a mladými uprchlíky.
Chorvati si jsou také dobře vědomi své role, kdy během dvacátého století pomáhali uprchlíkům ze zemí za železnou oponou, jako bývalo Československo a Maďarsko tím, že jim poskytovali jídlo, vodu a šatstvo a umožňovali jim, aby se přes Chorvatsko a Jugoslávii dostali na Západ.
Na rozdíl od jiných středoevropských zemí nevznikla v Chorvatsku ani vlna nenávisti vůči muslimům. Důvodem pro tuto snášenlivost je zřejmě skutečnost, že Chorvatsko má po dlouhá staletí zkušenost s islámem jako bývalá část osmanské říše. Islám je v Chorvatsku kulturně i architekonicky viditelný a muslimové jsou oficiálně uznávanou menšinou.
Islámská komunita v Chorvatsku - státem uznávaná organizace - rázně odmítá veškeré formy extremismu a pyšní se tím, že představuje nejúspěšnější příklad integrace muslimů do evropské kultury.
Samozřejmě konzervativní a pravicové kruhy argumentují, že by vláda měla na hranicích rozmístit armádu, ale vláda to důrazně odmítla, protože Chorvatsko "není ve válečném stavu":
Chorvati si ovšem jsou dobře vědomi, že uprchlíci považují jejich zemi za tranzitní zónu cestou do západní Evropy. Obyčejní Chorvaté vtipkují ráno nad kávou, že ani uprchlíci by nechtěli zůstat v jejich zemi, jejíž chudí místní obyvatelé, jak univerzitně vzdělaní pracovníci, tak manuální zaměstnanci, si také přejí odejít na Západ za prací a lepším životem.
Zdroj v angličtině ZDE
VytisknoutObsah vydání | Středa 23.9. 2015
-
23.9. 2015 / Východoevropské země si zničily svou mezinárodní pověst kvůli absolutně mizivým počtům uprchlíků, které mají přijmout18.9. 2015 / Jak mě vyhodili z Mladé fronty Dnes27.9. 2015 / Podpořte Britské listy na Facebooku23.9. 2015 / Jak mě na "necivilizovaném Slovensku napadli gangsteři, protože si mysleli, že jsem uprchlík"23.9. 2015 / Londýnská škola vyslýchala čtrnáctiletého žáka o Isis poté, co se v hodině francouzštiny účastnil diskuse o ekologii23.9. 2015 / The Economist: Východní Evropa nemá ráda uprchlíky, ale potřebuje je naléhavěji než jiné země23.9. 2015 / Rusko a Írán se dohodly, že Asada padnout nenechají23.9. 2015 / Rusko má v Sýrii silné bojové uskupení23.9. 2015 / Czech Deputy PM Babiš: "Only Hungary, Slovakia and the Czech Republic will remain normal and free"23.9. 2015 / Polish Foreign Secretary: Poland will accept only those refugees who will be willing to become Poles22.9. 2015 / Jan ČulíkNení to hezký pohled: Kde berou mnozí Češi tu drzost uprchlíky pořád kádrovat?22.9. 2015 / Je ostudné, že čtyři země se postavily proti skromnému plánu na zavedení uprchlických kvót22.9. 2015 / Tomáš Zdechovský se ztrapňoval v britském rozhlase21.9. 2015 / Nevím, co s námi bude21.9. 2015 / Očekává se od nás, že projevíme své sdílené lidství21.9. 2015 / Makedonská policie týrá uprchlíky22.9. 2015 / Měla by Británie bombardovat Sýrii?22.9. 2015 / OSN požaduje, aby EU pohrozila státům, které nechtějí přijmout uprchlické kvóty, vyloučením z EU22.9. 2015 / Skandál automobilky Volkswagen, která podváděla s emisemi, může zdiskreditovat i další firmy21.9. 2015 / V Česku se už nemluví o faktech21.9. 2015 / Nejnovější stručné informace o pohybu lidí Evropou11.8. 2015 / Hospodaření OSBL za červenec 2015