2. 5. 2013



Přispějte mobilem

Sledujte Britské listy na Twitteru.
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
29. 4. 2013

Čáry máry bublifuk

Motto:

"Psychiatři se zavřeli za zdmi svých ústavů, aby se nezbláznili z toho, co se děje venku."

Jacob van Blom

Tak dlouho jsme sbírali korunku ke korunce na tu naši Zlatou kapličku prosperity. A kdo neměl peníze, přihodil alespoň něco cenného. Talent, víru, naději, důvěru, čest... Až mnohým nezbyla ani vindra v té sbírce na budoucnost. Peníze se rozvály jako listí v ústavní zahradě, v níž blázni, zabráni do nekonečných zmatených debat, vzrušeně chodí ode zdi ke zdi a hledají východ. Občas jako by zahlédli světélko a dětinsky se radují. Šíří se zvěsti. Vláda prý už vidí cestu. V příštím roce chce zvýšit výdaje v rozpočtu a pomoci ekonomickému růstu, který dosud dusila. Teď tedy zamýšlí povolit stisk. Snad aby se přidušeným lépe a radostněji kráčelo k volebním urnám.

Kdo by poslouchal kuvíkání sýčků, že zamýšlené zvýšení výdajů rozpočtu je nesrovnatelné s navýšením daní, ke kterému se vláda rozhodla dříve a že i kdybychom našli východ, octneme se v jiné, mnohem větší ústavní zahradě, kde snad něco roste, ale ekonomika to není. Možná bubliny. Blázni je přímo zbožňují. Hrají si s nimi. Vzhlíží se v nich. Předhánějí se, kdo jich udělá více. Dávají jim jména. Hypotéční třeba (ta se dost proslavila). V blázinci se však může v bublinu proměnit prakticky cokoliv. Zlato (například po oznámení kyperské centrální banky, že hodlá prodat své rezervy), nebo ropa (klesla pod 100 dolarů za barel), potraviny (padají ceny kukuřice, pšenice, sojových bobů), slova (chrlená bez ohledu na obsah)..., čáry máry fuk -- a je tu bublifuk.

Ve výsledku je jedno, jakou má vláda rétoriku, když systém trpí bipolární poruchou s jasně patrnými cykly mánií a depresí. Psychiatrům, na rozdíl od politiků, je jasné, že maniodepresivní syndrom se může mírně tlumit, a to je asi tak všechno, co se s ním dá dělat. Máme za sebou pouze manické období. Splasklo s hypotéčními a jinými bublinami, přinášejícími dočasnou iracionální euforii, již vystřídala deprese (nejenom ekonomická). Lze předpokládat, že po případných budoucích (stále se zkracujících) manických záznějích se budou depresivní stavy prodlužovat a prohlubovat? Otázka pro psychiatry znepokojuje ekonomy.

Deprese se vyznačuje (kromě jiného) neschopností se soustředit. Delší souvětí (jak mi potvrdilo několik vysokoškolských kantorů) je dnes pro průměrné studenty nudné a nestravitelné. Mění se samotné paměťové struktury. Na konci delšího souvětí už posluchači nevědí, jak začínalo. Prostě otrava. Asi jako být odpojen od zkratkovité komunikace sociálních sítí, SMS zpráv, či rychle se měnících stimulů, které přináší například You Tube a další on line fast foody. Kde jsou časy dlouhého mlčení a zamyšlených pohledů, jak je známe z filmové klasiky. Pokud se na obrazovce do 12 sekund radikálně nezmění situace, prst na dálkovém ovladači okamžitě zjedná nápravu.

Mimochodem, i to je důvod existence akčních filmů, jejichž děj připomíná spíše nežli uvěřitelný příběh cirkusovou džigitovku. V reklamě je rytmus ještě svižnější (zhruba někde mezi prestino a furioso). Deprese, kromě neschopnosti soustředění, rovněž znemožňuje autentickou aktivitu, a pokud propukla, je více než iluzorní očekávat v ulicích a na náměstích velké a zásadní projevy občanské nespokojenosti, která se stále více ventiluje v meandrovitých debatách, těkavě proudících odnikud nikam sociálními sítěmi.

Manický zápal je ještě patrný u mizivého procenta populace, které profituje. Mocensky a ekonomicky. K čemuž mu depresivní většina pomocí demokratických volebních mechanizmů (za masívní asistence mediálního mainstreamu) poskytuje potřebný mandát. Nikdo se neptá (když už ne na odbornou) na psychickou způsobilost těch, kdo řídí věci veřejné.

Nikoho to ani nenapadne. A při tom například pro řidiče autobusů a nákladních aut nad 7,5t jsou psychotesty povinné. Psychologické vyšetření je povinné i pro další skupiny řidičů -- hasiče, řidiče tramvají, policejních aut, záchranek, velkých stavebních strojů a samozřejmě i strojvůdce a piloty. Mohl by tramvaj řídit sociopat, který by co chvíli vykazoval celé skupiny cestujících z veřejné dopravy? Mohl by autobus řídit psychopat, pro něhož by nebyl zásadní problém otočit volant do propasti? Je snad řízení státu bagatelní proti kočírování autobusu anebo tramvaje? Kolikrát v historii už se lidem přehlíživý postoj k "těmhle maličkostem" vymstil.

Myslím, že psychiatři a psychologové by se rozhodně měli k takovým otázkám vyjadřovat. Už jenom z profesní cti. Tím, že mlčí a tváří se mimo svá pracoviště jako mrtví brouci, se odpovědnosti nezbaví. Blázinec není méně bláznivý, když ho namalujeme narůžovo. Ani když ho prohlásíme za univerzitu pokroku. Jak se o to například pokusila stalinská propaganda ve 30. letech minulého století, když po Bělomořském kanálu, vybudovaném za nesmírného úsilí jako symbol hospodářského úspěchu, mohly ve výsledku plout jenom turistické lodě, například se spisovateli, kteří pak šířili do zkoprněného světa nehynoucí slávu univerzálního generalissimova génia. Ústup nacistických armád zase goebbelsovská média tak dlouho lakovala do růžových odstínů strategického manévrování, že jejich konečnému mediálnímu vítězství zabránila jenom jejich faktická kapitulace. Někomu by to mohlo připomínat strategické manévrování eurozóny, rovněž ustupující do (rádoby) předem připravených pozic, z nichž bankovním letadlům nezbývá než v nekonečných spirálách stoupat a stoupat...Bůhví kam. Patrně až do stratosféry. Ostatně historie má v malování narůžovo dlouhou praxi, jež byla i jednou ze sudiček u kolébky onoho otesánka, jemuž se říká propaganda, což je sice pojmenování ošklivé, ale zdaleka ne tak nechutné, jako skutečnost rozporcovaná na pikantní lehko poživatelná sousta, přežvýkaná, strávená a trapně zapáchající recyklovaná hltavým propagandistickým metabolizmem.

Růžové obzory si zajisté malovali i ti, kdo opouštěli totalitární blázinec, jako starozákonní Židé "dům otroctví" (jak trefně poznamenává ekonom Christian Marazzi), osvobodivše se od jařma, aby se vzápětí ocitli na poušti, bezradní jak a kam postupovat dál. Kam oko dohlédne, žádný růst. Voda ze skály netryská a křepelky nepadají z oblohy. Leda zadušené smogem. Prostě pustá realita. Jen poslední oázy ještě zbývá zprivatizovat.

Do země zaslíbené prý vstoupí až nová generace. Tak zní legenda. Jaká asi bude ta vysněná země? Jen blázen si může myslet, že kde ani smrt nebere (předběhli ji hbitější a nemilosrdnější), vykvete zítra ovoce rajské.

Blázni se zatím motají v kruhu, přesně podle značek, a přou se o smysl cesty. Čas od času mezi ně zavítá iluzionista s bublifukem, který předvede fascinovanému publiku. Laici žasnou, odborníci se nestačí divit. Jsme jako vodní pavouci lapení do světa bublin a přeludů. Bubliny rostou a nafukují se za všeobecného manického nadšení. A pak prásk. A následuje deprese. Jako po každé iluzi, která se rozplynula. Otázkou zůstává, kolik je v publiku skutečných bláznů, které tahle do zblbnutí reprízovaná komedie s důvěrou nepřestane bavit.

Obsah vydání       2. 5. 2013
2. 5. 2013 OSN odsoudila násilné vyživování hladovkářů v americkém vězení Guantánamo
2. 5. 2013 Šikana v BBC je systémová a institucionalizovaná
2. 5. 2013 Zlikvidovány továrny na odírání lidí Boris  Cvek
2. 5. 2013 Neexistující citát a podpora pro politika, který dělá činy, s nimiž nesouhlasím, jako vzor tolerance... Jan  Čulík
2. 5. 2013 Vědci jsou znepokojeni virem ptačí chřipky H7N9, který usmrcuje 20 procent nakažených osob
2. 5. 2013 O Klausovi a o abolici Boris  Cvek
2. 5. 2013 Můžeme brzy sami sebe vyhubit. Stačí, když věcem ponecháme volný průběh Karel  Dolejší
2. 5. 2013 Mayský kalendář byl zábavnější... Štěpán  Kotrba
2. 5. 2013 V Evropě a v Asii se prvomájových protestů účastnily tisíce osob
2. 5. 2013 Rogoff a Reinhardtová: Zadluženost je problém, ale dá se odstranit různými způsoby
2. 5. 2013 Mozkový hypothalamus zřejmě reguluje rychlost stárnutí
2. 5. 2013 Likviduje se unikátní dětská léčebna v Janských Lázních?
2. 5. 2013 Závažná pochybení ministerstva zahraničí ČR při vydávání osob do Gruzie a do Ruska
1. 5. 2013 Ó zazni písni vznešená... Ilona  Švihlíková
1. 5. 2013 Na okraj mytologie práce Karel  Dolejší
1. 5. 2013 Fuj! František  Řezáč
1. 5. 2013 Mám sedm zaměstnání a mám je rád. Důvody, proč to budete mít také tak John  Robb
30. 4. 2013 Opakované žádosti Džochara Carnajeva o právníka byly ignorovány
30. 4. 2013 Sponzorovi Věcí veřejných má český CITES získat bývalý stínový ministr životního prostředí ČSSD Štěpán  Kotrba
30. 4. 2013 Advokátka iniciativy "Delfín patří do moře" Klára Samková: Otevřený dopis Arturu Kaiserovi Klára Alžběta Samková
30. 4. 2013 Kateřina Konečná: delfíni můžou být do Česka transportováni načerno, náklady ponese stát Kateřina  Konečná
30. 4. 2013 Úsvit, nebo soumrak? Marek  Řezanka
29. 4. 2013 Peníze, které v Afghánistánu rozdávaly CIA a MI6, zřejmě posílily korupci
28. 4. 2013 Česká republika nemá v obyvatelstvu západních zemí informované, strategické spojence Jan  Čulík
30. 4. 2013 Mediální priority a pondělní výbuch plynu v Praze Jan  Čulík
30. 4. 2013 Mezi škrtismem a stimulantstvím, aneb Do dubu mluviti Karel  Dolejší
30. 4. 2013 Selanka v družstevním zemědělství
30. 4. 2013 Britský daňový úřad protizákonně pronásledoval whistleblowera
29. 4. 2013 Čína investuje desítky miliard dolarů do infrastrukturních projektů v Africe
28. 4. 2013 Od Šumavy k Tatrám aneb Když v Praze nebouří Marek  Řezanka
29. 4. 2013 ÚSTR a hledání špíny -- snadná práce Miroslav  Polreich
29. 4. 2013 Čáry máry bublifuk Lubomír  Brožek
28. 4. 2013 Týden zástupce Stanislav  Křeček
29. 4. 2013 Irák zakázal televizi al Džazíra
28. 4. 2013 Jejich boj o duše pocestných i místních na Malé Straně
28. 4. 2013 Francie v krizi
27. 4. 2013 Když se postavíte proti režimu, česká společnost se vám nakonec pomstí
27. 4. 2013 Vyšetřování korupce a Nečasova vláda Boris  Cvek
27. 4. 2013 Evropa potřebuje víc reforem a méně škrtů
19. 3. 2013 Hospodaření OSBL za únor 2013

Copyright © 1996-2014 Občanské sdružení Britské listy | Kopírování obsahu možné pouze po předchozím písemném souhlasu redakce