2. 5. 2013



Přispějte mobilem

Sledujte Britské listy na Twitteru.
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
29. 4. 2013

ÚSTR a hledání špíny -- snadná práce

Ilustrace myšlení

Když se mluví o špíně v souvislosti s vládní organizací na zkoumání a tu pravou (proboha, jen ne tu levou) interpretaci naší společné minulosti jejími vedoucími představiteli, potažmo služebně placenými vykladači, tak se zpravidla v argumentační nouzi obracíme na právníky a soud. ÚSTR(k)u se to přihodilo, a tak mimo řadu současných rozborů a pohledů na tuto instituci v podstatě ze všech stran s pravolevým politickým nádechem, bychom měli mít také pohled z prostého života a běžné praxe této instituce. Funkcionáři ÚSTR(k)u totiž jezdí také poučovat o smysluplnosti a účelnosti své práce po českém venkově, ale i do Kalifornie. Ten výjezd byl do USA sice závažný, ba troufalý, ale zůstaňme raději doma. U události, která se stala v roce 2008. Zdá se to dávno, ale... minulost dostihne každého. "Špína" je vlastní té instituci od začátku. Záznamy StB jsou pro ÚSTR to jediné, co má -- jsou více než "slovo Boží".

Zúčastnil jsem se v roce 2008 veřejné (!) schůze v sále havlíčkobrodské radnice, pořádané krajně pravicovou organizací, kryjící se Havlíčkovým jménem. Hlavním řečníkem byl Pavel Žáček, Vladimír Mlynář a dosti stydlivě sekundoval pan Tabery.

V tehdejší době, ještě ředitel ÚSTR(k)u pan Žáček popsal většinou mladým posluchačům dosti nezpochybnitelně minulý totalitní režim, ve kterém jako student novinařiny na pražské Fakultě sociálních věd ÚK a funkcionář Svazu socialistické mládeže (to opomenul uvést) musel žít. Bylo to opravdu dost smutné a rádoby působivé povídání.

Vladimír Mlynář se pustil do společensko-politických úvah s filozofickým podtextem o významu a smyslu Pražského jara. Stručně a po pravdě řečeno, nejednalo se prý o nic jiného než o boj o koryta mezi komunisty. Uvedl sice, že jeho rodiče, otec Zdeněk a matka Rita vstoupili do komunistické strany z idealismu ve své mladistvé nerozvážnosti. Protože Zdeněk Mlynář senior byl mým přítelem, znali jsme se velmi dobře, byl jsem zaskočen nepochopitelnou nehorázností a tak jsem si nemohl nevzpomenout na příslovečného Pavlíka Morozova. (Vysvětlivka pro mladé: Pavlík byl mladý komsomolec, který udával své rodiče jako kulaky).

V následné diskusi jsem musil oponovat. Pražské jaro byl dosti dlouhodobý a v českém společenském prostředí zákonitý proces sebereflexe, nápravy a hledání. Známe podíl politiků, občanské společnosti, akademických pracovníků všech oborů i umělců, kteří oživili celonárodní diskusi a to i v tehdejším kontextu s evropským trendem. Zdenek Mlynář (senior) zůstal jedním ze symbolů tohoto vývoje a shodou okolností měl i hlavní vliv na pozdější události v samotném centru moci -- Rusku a to nejenom myšlenkovým nábojem, ale i osobním přátelským vztahem právě s představitelem tohoto hnutí -- Gorbačovem. V tom je Mlynářova osobní historická role. Ale také důvod, proč musí být dnes oficiální propagandou "upozaďován".

Snad se mohu odvolat na charakteristiku doby, výstižně podanou filosofem Karlem Kosíkem: "Pražské jaro muselo být ve své době násilně potlačeno, dnes se musí bagatelizovat nebo pokrývat zapomenutím, klíčily v něm zárodky dějinné alternativy." Dovolím si jenom dodat, že dnes smíme vídat každoročně v den výročí tanky, jezdící po Praze. Nic z myšlenek Pražského jara nebývá vyřčeno a statečná dřívější hlasatelka popisuje automaty za svoji hlavou, ale ideje, které hlásala, opomíjí.

I dnes platí: jiná forma -- funkce stejná.

Na pana Žáčka jsem si dovolil vznést jen jediný dotaz. Jak je možné, že "jeho" Ústav povýšil záznamy pracovníků StB nad slovo Boží, že o nich se vůbec nesmí pochybovat, ani o smyšlenkách a okolnostech při jejich zpracovávání, a je dokonce ochoten hájit StB a jeho "práci" před častými soudy, za peníze daňových poplatníků. Navíc jsem pouze dodal, že se domnívám, že právě on je jediným současným aktivním vykonavatelem vůle StB. (V tom myslím nejsem původní.)

Odpovědi jsem se nedočkal. Vyskočil Vladimír Mlynář (junior) a hlasem, kterému nebylo možno oponovat (nevím co by následovalo), mne vyzval k opuštění sálu. Přestože schůze byla veřejná a v mém rodném městě, kde jsem znám, raději jsem odešel. Je třeba jen dodat, že v tehdejší době starostka města a nyní poslankyně parlamentu (za ODS) Ing. Jana Fischerová, CSc. se mě osobně za jednání této mise ÚSTR (k) u omluvila. I písemně.

Rozuměl jsem, že s tou špínou nechce mít nic společného...

Ano, byla to špína, špína velmi zažraná. Mlynář junior byl na té schůzi v roce 2008 jako druhý panelista. Projevil se jako obyčejný lhář, resp. stoupenec teorie, a ta tu ještě žije, že Pražské jaro bylo jen o korytech. Otázka roku 1968 zde i perestrojka v Rusku je stále věc otevřená. Proto se nyní všichni zděsili (včetně Zaorálka i ředitele Ústavu soudobých dějin Tůmy) z "odhalení", jak se mohli "Rusové" (čti "Rusáci", aby to bylo kontextuálně srozumitelnější) postavit v roce 1989 za český disent. Vždyť je to přece, jak se vyjádřili, absurdní. Kdo jiný by to ale měl udělat? Největším dilematem pro mnohé protisovětské kritiky by nyní bylo třeba děkovat nejen Reaganovi, že uzbrojil Rusko a přinesl "nám" svobodu a demokracii, ale i Gorbačovovi. Za nepřekážení, či naopak urychlení rozkladu sovětského impéria. Za to, že "nám" tím přinesl svobodu a demokracii. A také Žáčka.

Páter Herman by měl zvážit, něž obviní Petrušku Šustrovou, neboť ta by spíše vyžadovala respekt, než honění po soudech. Toho si snad v mládí jako odpůrkyně Husákova režimu užila dost. Tendenční servilita, s jakou byl Mlynář (junior) schopen poblít své rodiče -- mámu, která ho sama vychovala, a tátu, který opravdu měl podíl na "pěrestrojce", je pro dnešní dobu signifikantní. Dnes je bývalý šéfporadce bývalého premiéra Jana Fischera Vladimír Mlynář (junior) vrchovým managerem (šéf pro vztahy s veřejným sektorem v PPF) a opět chodí šířit veřejně své bludy. Vybaven jménem, které mají mnozí ještě v úctě. Zdeněk Mlynář (senior) se už bránit nemůže.

Podstata je v názvu -- v hledání špíny. Protože ta má být dnes obsahem žaloby proti Petrušce Šustrové, kterou chce podat zhrzeně odvolaný a od ředitelského příjmu odstavený Hermann. Takže nejedná se o věc pět let starou, ale problém aktuální. Z dneška, resp. zítřka. Ten Ústav se za tu dobu nijak nezměnil. Jen Morozov dneška se jmenuje Mlynář. Bohužel. Stojíme na prahu nejen telekomunikační revoluce.

Pavlík Morozov -- wiki ZDE

Obsah vydání       2. 5. 2013
2. 5. 2013 OSN odsoudila násilné vyživování hladovkářů v americkém vězení Guantánamo
2. 5. 2013 Šikana v BBC je systémová a institucionalizovaná
2. 5. 2013 Zlikvidovány továrny na odírání lidí Boris  Cvek
2. 5. 2013 Neexistující citát a podpora pro politika, který dělá činy, s nimiž nesouhlasím, jako vzor tolerance... Jan  Čulík
2. 5. 2013 Vědci jsou znepokojeni virem ptačí chřipky H7N9, který usmrcuje 20 procent nakažených osob
2. 5. 2013 O Klausovi a o abolici Boris  Cvek
2. 5. 2013 Můžeme brzy sami sebe vyhubit. Stačí, když věcem ponecháme volný průběh Karel  Dolejší
2. 5. 2013 Mayský kalendář byl zábavnější... Štěpán  Kotrba
2. 5. 2013 V Evropě a v Asii se prvomájových protestů účastnily tisíce osob
2. 5. 2013 Rogoff a Reinhardtová: Zadluženost je problém, ale dá se odstranit různými způsoby
2. 5. 2013 Mozkový hypothalamus zřejmě reguluje rychlost stárnutí
2. 5. 2013 Likviduje se unikátní dětská léčebna v Janských Lázních?
2. 5. 2013 Závažná pochybení ministerstva zahraničí ČR při vydávání osob do Gruzie a do Ruska
1. 5. 2013 Ó zazni písni vznešená... Ilona  Švihlíková
1. 5. 2013 Na okraj mytologie práce Karel  Dolejší
1. 5. 2013 Fuj! František  Řezáč
1. 5. 2013 Mám sedm zaměstnání a mám je rád. Důvody, proč to budete mít také tak John  Robb
30. 4. 2013 Opakované žádosti Džochara Carnajeva o právníka byly ignorovány
30. 4. 2013 Sponzorovi Věcí veřejných má český CITES získat bývalý stínový ministr životního prostředí ČSSD Štěpán  Kotrba
30. 4. 2013 Advokátka iniciativy "Delfín patří do moře" Klára Samková: Otevřený dopis Arturu Kaiserovi Klára Alžběta Samková
30. 4. 2013 Kateřina Konečná: delfíni můžou být do Česka transportováni načerno, náklady ponese stát Kateřina  Konečná
30. 4. 2013 Úsvit, nebo soumrak? Marek  Řezanka
29. 4. 2013 Peníze, které v Afghánistánu rozdávaly CIA a MI6, zřejmě posílily korupci
28. 4. 2013 Česká republika nemá v obyvatelstvu západních zemí informované, strategické spojence Jan  Čulík
30. 4. 2013 Mediální priority a pondělní výbuch plynu v Praze Jan  Čulík
30. 4. 2013 Mezi škrtismem a stimulantstvím, aneb Do dubu mluviti Karel  Dolejší
30. 4. 2013 Selanka v družstevním zemědělství
30. 4. 2013 Britský daňový úřad protizákonně pronásledoval whistleblowera
29. 4. 2013 Čína investuje desítky miliard dolarů do infrastrukturních projektů v Africe
28. 4. 2013 Od Šumavy k Tatrám aneb Když v Praze nebouří Marek  Řezanka
29. 4. 2013 ÚSTR a hledání špíny -- snadná práce Miroslav  Polreich
29. 4. 2013 Čáry máry bublifuk Lubomír  Brožek
28. 4. 2013 Týden zástupce Stanislav  Křeček
29. 4. 2013 Irák zakázal televizi al Džazíra
28. 4. 2013 Jejich boj o duše pocestných i místních na Malé Straně
28. 4. 2013 Francie v krizi
27. 4. 2013 Když se postavíte proti režimu, česká společnost se vám nakonec pomstí
27. 4. 2013 Vyšetřování korupce a Nečasova vláda Boris  Cvek
27. 4. 2013 Evropa potřebuje víc reforem a méně škrtů
19. 3. 2013 Hospodaření OSBL za únor 2013

Copyright © 1996-2014 Občanské sdružení Britské listy | Kopírování obsahu možné pouze po předchozím písemném souhlasu redakce