Román o jednom masakru: Italská politická detektivka, která asi taky nepřijde do českých kin
2. 7. 2012 / Jan Čulík
Drsným a napínavým příběhem v hlavní soutěži na karlovarském festivalu je film Marca Tullia Giordana Romanzo di una strage (Román o jednom masakru). Ukazuje nám, jak blízké jsou západní a východní společnosti. V dubnu 1969 došlo v Miláně v jedné bance na náměstí Piazza Fontana k bombovému atentátu, při němž bylo usmrceno čtrnáct civilistů a mnoho dalších lidí bylo zraněno. Z atentátu byli původně obviňováni levicoví anarchisté, ale postupně vyšlo najevo, že ho spáchali pravicoví extremisté za pomoci extremně pravicových sil z NATO a z americké politické scény. Američtí a italští ultrapravičáci se totiž obávali, že by se mohla Itálie připojit ke komunistickému bloku, a tak zinscenovali velký masakr, který měl přivést veřejnost, aby přijala omezení demokratických svobod, demonstrací a stávek, případně pravicovou diktaturu jako v Řecku.
Jak vysvětlil v Karlových Varech scénárista filmu, napínavý příběh je založen na mnohaletém studiu pramenných materiálů a je pravdivý. Hlavní, neúplatný policejní vyšetřovatel byl zavražděn, stejně jako několik dalších činitelů. Za atentát nikdo nebyl odsouzen. Soudní výlohy obnovení případu začátkem devadesátých let, které k ničemu nevedlo, museli hradit příbuzní zavražděných obětí. Případ je pro italskou justici uzavřen.
VytisknoutObsah vydání | Pondělí 2.7. 2012
-
2.7. 2012 / Jan ČulíkRomán o jednom masakru: Italská politická detektivka, která asi taky nepřijde do českých kin31.10. 2012 / Vladimír Dlouhý chce být českým prezidentem2.7. 2012 / DNES: Marčákův politicky nekorektní humor30.6. 2012 / Jan ČulíkSignál: Zábavná česká komedie s hlubším vyzněním a některými nepromyšlenými motivy29.6. 2012 / 160 000 signatářů požaduje propuštění britského studenta, který má být deportován do USA za "pirátství"3.6. 2012 / Hospodaření OSBL za květen 2012