20. 3. 2002
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
20. 3. 2002

Kniha "Genetické manipulace před soudem" odhaluje rizika pěstování GM plodin

Greenpeace včera představilo českou verzi knihy Genetické manipulace před soudem, která obsahuje svědectví vědců předložená soudu na obhajobu 28 dobrovolníků Greenpeace, kteří v roce 1999 sklidili úrodu geneticky manipulované kukuřice ve Velké Británii. Na tiskové konferenci v Praze vystoupil jeden z autorů příspěvků v této knize, britský vědec Dr. Erik Millstone, který přednáší na univerzitě v Sussexu ve Velké Británii.

"Kniha Genetické manipulace před soudem dokazuje, že i pokusné pěstování geneticky manipulované kukuřice s sebou přináší velká rizika pro zemědělce a může nevratně poškodit životní prostředí. Příslušné české orgány by proto žádné polní pokusy s touto kukuřicí neměly povolit," prohlásila Zuzana Piknová, vedoucí genetické kampaně Greenpeace ČR.

Kniha Genetické manipulace před soudem popisuje případ 28 dobrovolníků Greenpeace, kteří dne 26. července 1999 v Lyngu, Norfolk (Velká Británie) sklidili úrodu GM kukuřice v rámci kampaně proti uvolňování geneticky manipulovaných organismů (GMO) do životního prostředí (1).

Důvodem této nenásilné akce byla bezprostřední hrozba, že kukuřice vykvete a dojde k nekontrolovatelnému rozptýlení pylu do okolí. Krátce před uspořádáním akce totiž vyšlo najevo, že švýcarské úřady pěstování stejného druhu geneticky manipulované kukuřice (známé jako T25) zakázaly, a to kvůli obavám z křížové kontaminace (křížení GM kukuřice s kukuřicí nemodifikovanou) a rozšíření GMO. Celkem 28 dobrovolníků včetně ředitele britské pobočky Greenpeace lorda Petera Melchetta a místních ekologických zemědělců, kteří sklidili a odvezli část úrody GM kukuřice patřící firmě AgrEvo (nyní Aventis), bylo při akci zadrženo a obžalováno z trestného činu krádeže. Případ byl předložen královskému soudu v Norwichi a soudní jednání začalo 3. dubna 2000.

Obhajoba dobrovolníků Greenpeace byla založená na tzv. "řádném ospravedlnění" -- totiž na předpokladu, že měli právo na své jednání, neboť věřili, že životnímu prostředí hrozí akutní nebezpečí.

To vyvolalo potřebu sestavit odborný vědecký posudek. Hned ze začátku procesu ale vyšlo najevo, že žalující strana nebyla schopna nebo ochotna popřít přesvědčení obžalovaných opírající se o fakta, že nebezpečí vyplývající z rozptýlení pylu z geneticky manipulované kukuřice může mít vážné následky, a tudíž vyžaduje okamžitý zásah. Soud v Norwichi nakonec argumenty obhajoby uznal a všech 28 dobrovolníků Greenpeace osvobodil.

Polní pokusy s geneticky manipulovanými plodinami v současné době probíhají i v České republice. České ministerstvo životního prostředí (MŽP) nyní posuzuje několik žádostí na pokusné pěstování geneticky manipulované kukuřice, které si letos podala nadnárodní agrochemická společnost Monsanto (2).

"V Evropské unii neexistuje prakticky žádný trh pro úrodu z geneticky manipulovaných plodin a je extrémně těžké odhadnout pravděpodobný dopad pěstování těchto plodin na životní prostředí a veřejné zdraví. Česká vláda a zemědělci by měli být velmi obezřetní, než přijmou technologii, která nabízí jen velmi málo prospěchu někomu jinému než biotechnologickým a agrochemickým společnostem, a jež přináší tak velká ekonomická a politická rizika," varoval na dnešní tiskové konferenci Dr. Millstone z univerzity v Sussexu.

                 
Obsah vydání       20. 3. 2002
20. 3. 2002 Ministr Kužvart zorganizoval tiskovou konferenci "jen pro spřízněné spiklence"
20. 3. 2002 Chcete netradiční občerstvení po ránu? Snídejte s ekologickými lobbisty!
20. 3. 2002 Americký bioterorismus
20. 3. 2002 Je možné očekávat nějaké změny v Iráku?
20. 3. 2002 Příbuzní: Osama bin Laden "byl naživu ještě před třemi týdny"
20. 3. 2002 Nesrovnalosti týkající se útoků z 11. září přece nejsou žádným překvapením Jan  Čulík
20. 3. 2002 V Antarktidě se rozpadl obří ledovec
18. 3. 2002 Radek M. má opět problémy: Zásah proti petiční akci v pasáži Světozor Tomáš  Pecina
20. 3. 2002 RRTV: Vladimír Železný se problematicky zabývá ve Volejte řediteli vlastními kauzami
20. 3. 2002 Kniha "Genetické manipulace před soudem" odhaluje rizika pěstování GM plodin
20. 3. 2002 Palestina a Izrael v perspektivě Miroslav  Polreich
17. 3. 2002 Způsobil útoky antraxem vědec, který pracoval pro CIA?
18. 3. 2002 Pochybnosti o pozadí zářijových teroristických útoků proti USA sílí Bushka  Bryndová
21. 1. 2002 Příspěvky na investigativní práci Britských listů