Bazének nevyšel

15. 10. 2016 / Boris Cvek



Když jsem poprvé viděl projev Zdeňka Škromacha z bazénku, měl jsem nepřekonatelný pocit trapnosti, pocit, že taková hraná lidovost mu musí ublížit i tam u nich, nikoli jen u nějaké „pražské kavárny“.

Se stejnou hrůzou jsem sledoval video, na němž si Škromach hrál na lid spolu s Haškem, a to už vůbec nemluvím o křupanské tuposti vystoupení hejtmana Nováka se socialistickým kandidátem do Senátu za Novojičínsko.

Rozhovor Britských listů 79:

Naše země bude politicky pestrobarevnější

14. 10. 2016

Redaktoři Britských listů Bohumil Kartous a Daniel Veselý hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů o výsledcích regionálních voleb a prvního kola senátních voleb, které se konaly minulý týden. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 14. října 2016.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Renzi: Zrušte financování zemí EU, které odmítají přijmout uprchlíky

16. 10. 2016

Východoevropským zemím, které dál odmítají přijmout uprchlíky z frontových států evropské migrační krize, by se měly zrušit dotace, které dostávají z EU, řekl ve středu italský premiér Matteo Renzi.

Skotská premiérka: Bude-li Londýn usilovat o tvrdý brexit, uskuteční se druhé referendum o skotské nezávislosti

15. 10. 2016

Ve svém závěrečném projevu na výročním sjezdu Skotské nacionální strany v Glasgow varovala skotská premiérka Nicola Sturgeonová, že pokud bude Theresa Mayová usilovat o "tvrdý brexit", ve Skotsku se uskuteční druhé referendum o skotské nezávislosti. Sturgeonová bude usilovat o udržení Skotska ve společném evropském trhu. Posiluje obchodní styky s Evropskou unií a klade velký důraz na inkluzivitu, školství, otevřenost vůči cizincům a sociální pokrok. Chce zintenzivnit pomoc uprchlíkům ze Sýrie:

"My víme, jakou zemí chceme, aby Skotsko bylo. A já jsem přesvědčena, že je to vize, která nás sjednocuje. Inkluzivní, prosperující, sociálně spravedlivá, otevřená, vůčí příchozím přívětivá a světu otevřená země. Otázkou nyní, v této nové éře je, jak toho nejlépe dosáhnout. Rozhodněme se jako národ na tuto otázku odpovědět společně. Už jsme urazili tak dlouhou cestu. A cesta k vlastní samosprávě nám dala nové sebevědomí, novou víru v sebe. Rozhodnutí nenechat se vrátit zpět, ale dokončit budování Skotska pro zítřek. Přátelé, nadchází čas, abychom dali budoucnost Skotska do rukou Skotska."

Sturgeonová uvedla ve své závěrečné řeči, že tvrdý brexit by znamenal, že londýnská vláda porušila sliby, které učinila během skotského referenda v roce 2014, a že takový odchod z EU by vedl k novému referendu o nezávislosti.

Skotská premiérka dodala, že v nadcházejících měsících bude požadovat "nové pravomoci, abych udržela Skotsko jako součást jednotného evropského trhu, i když Británie z něho odejde. Pokud konzervativní vláda toto úsilí odmítne, bude trvat na tom, aby se Skotsko vydalo cestou, která poškodí naši ekonomiku, bude nás stát pracovní příležtiosti, sníží naši životní úroveň a poškodí naši pověst jako otevřené, rozrůzněné a vůči příchozím vstřícné země. V takovém případě je jasné, že Skotsko musí mít možnost zvolit si lepší budoucnost.

A já zajistím, aby Skotsko tuto šanci dostalo. A řekněme i toto jasně. Pokud tento okamžik nastane, nebude to proto, že by výsledek referenda z roku 2014 nebyl respektován. Bude to proto, že sliby, učiněné Skotsku v roce 2014, byly porušeny."

Sturgeonová také oznámila, že Skotsko zvýší svou přítomnost na evropském kontinentu, kde otevře své obchodní mise, včetně trvalé obchodní mise v Berlíně.

Skotská premiérka dodala: "Nemylte se, hrozbou naší ekonomice není jen nebezpečí, že přijdeme o své místo ve společném trhu - i když to by bylo katastrofální. Hrozbou je také škodlivý - a naprosto ostudný - signál, který světu vysílá toryovská rétorika ohledně zahraničních pracovníků. Více než kdy předtím musíme zdůrazňovat svým evropským přátelům, že Skotsko je otevřeno spolupráci."

Z dokumentů Evropského parlamentu vyplývá, že v důsledku pádu libry bude Velká Británie muset zaplatit v roce 2017 do rozpočtu Evropské unie o 2 miliardy liber více než se dosud předpokládalo.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Další citace z projevu Sturgeonové:

Hypernormalizace: Adam Curtis vytvořil nový film

15. 10. 2016

V neděli bude zveřejněn nový film Adama Curtise Hypernormalizace, o nereálném světě, v němž žijeme. Zde je ukázka, informace o filmu níže:

... Ale nový systém měl vážný nedostatek. Protože v reálném světě se nedá všechno předpovědět analýzou dat z minulosti. A člověkem, který to měl ke své škodě objevit, byl Donald Trump.

Jednoho dne kdosi zatelefonoval muži jménem Jess Markham. Volal mu Donald Trump. Zoufale potřeboval jeho pomoc. Markam byl podivnou záhadnou postavou. V padesátých letech byl jaderným vědcem a studoval vliv radiace z jaderných zbraní na lidské tělo. Pak se Markham odstěhoval do Las Vegas a stal se posedlým hazardem. měl fotografickou paměť a používal ji k tomu, aby okamžitě zpracoval a analyzoval data z hazardního hraní, které se odehrávalo před jeho očima. Z toho dokázal předpovědět výsledky, takže pokaždé vyhrál.

Gangsteři v Las Vegas jím byli fascinováni. Dali mu přezdívku "automat".

Boris Johnson varoval před vážným nebezpečím brexitu pro Británii i Evropu

16. 10. 2016

Týdeník Sunday Times ve svém nedělním vydání prozradil, že nynější britský ministr zahraničí, lhář a komediant Boris Johnson, napsal pro konzervativní list Daily Telegraph 19. února, dva dny před tím, než se postavil do čela kampaně za brexit, ostře varovnou analýzu, v níž upozornil, že brexit by vedl k vážnému hospodářskému šoku pro Británii, k odtržení Skotska od Británie a k ruské agresi.

Podrobnosti v angličtině ZDE

"Pokud by to bylo podle Evelyna Waugha, Boris omylem pošle do novin nesprávný článek, a tak změní průběh historie":

Boris Johnson je nyní znovu obviňován, že dal přednost manipulacím ve prospěch své osobní kariéry před zájmy své země.

Syřané mají velkou smůlu, že je nevraždí Američané, ale Rusové

15. 10. 2016



Britská Stop the War Coalition se stala terčem všeobecného posměchu, a to dokonce i v normálních spíše levicových satirických rozhlasových a televizních pořadech, když se její zástupce v pátek ráno v rozhlase BBC na dotaz, proč její aktivisté neprotestují proti vraždění civilistů v Aleppu, odpověděl, že cílem koalice je bojovat proti Západu a že by protestem proti ruskému vraždění v Sýrii jen "posílili" (neexistující) "protiruskou hysterii" v Británii.

K diskusi došlo poté, co v Dolní sněmovně vyzval nový britský ministr zahraničí Boris Johnson Angličany, aby proti ruskému vraždění v Sýrii šli demonstrovat před ruské velvyslanectví. To vyvolalo taky ostrou všeobecnou kritiku, v tom smyslu, že Johnson je blbec - jen diktátorské vlády vyzývají občany k demonstracím pro něco či proti něčemu. Jeden rozhlasový satirický pořad, právě ten, který kritizoval koalici Stop the War, právem poukázal na to, že pokud se octne ve funkci britského ministra zahraničí komická postava, jako je Boris Johnson, těžko bude mít autoritu a těžko se bude moci vyslovovat k závažným mezinárodním problémům.

Následující komentář je nutno čísto v tomto kontextu (JČ):

Chudáci nešťastné děti z Aleppa. Kdyby jen byly ty bomby, které na ně padají a usmrcují jejích děti, zohavují její přátele, ničí jejich nemocnice - kdyby jen ty bomby byly britské, nebo ještě lépe, americké.

Pak by byly ulice v Londýně přeplněny demonstranty, požadujícími ukončení jejich agónie. Trafalgarské náměstí by znělo projevy od Tariqa Aliho, Kena Loache a monsignora Bruce Kenta. Whitehall by se stala mořem transparentů, které by tvrdily, že jsou páchány válečné zločiny a My Je Odmítáme. Celé Grosvenorské náměstí by bylo plné hlučných demonstrantů, naléhajících, aby byl Barack Obama pohnán k soudu v Haagu. Demonstranti by měli na sobě masky Theresy Mayové a ruce by měli namočené do krvavé, červené barvy. A dělali by to všechno protože, jak by zdůrazňovali, nemohou snést, aby bylo v Aleppu zabito jen jediné další dítě.

Vítězem druhého kola senátních voleb je KDU-ČSL, účast byla rekordně nízká

15. 10. 2016

Parlament by možná měl uvažovat o zavedení hranice, kdy kvůli nízké volební účasti budou volby neplatné. Druhého kola senátních voleb se totiž účastnilo jen 15,38 procent voličů.

Kandidáti KDU-ČSL zvítězili v 9 z 27 obvodů. ANO, Starostové a ODS získali každý 3 mandáty, ČSSD, TOP O9 a Severočeši jen 2 mandáty. S ulehčením kvitujeme, že se do Senátu nedostal Zdeněk Škromach, který nedávno v bazénku za svitu pochodně horoval proti uprchlíkům. Do Senátu se nedostal ani politický turista Václav Bělohradský.

Nejvíce senátorů bude mít v horní sněmovně stále ČSSD, 25 z 81. KDU-ČSL bude mít nejméně 15 senátor. Starostové a TOP09 budou mít asi deset senátorů. ODS bude mít zřejmě jen 9 senátorů.

Podrobnosti ZDE

Guardian: Nikdy není vyloučeno, že Asad a Putin skončí před mezinárodním soudním dvorem

15. 10. 2016

Bývalo zvykem charakterizovat válku jako pokračování politiky jinými prostředky. Avšak dlouholeté úsilí zajistilo, že některá taktika se už nepovažuje jen za brutální formu diplomacie, ale je definována jako zločiny. V posledních letech byl však vznešený cíl ochraňovat lidskost oslaben opovrženíhodnými útoky proti nemocnicím a školám, k nimž dochází ve válkách na Blízkém východě se zjevnou beztrestností, píše redakční komentář deníku Guardian. Tyto úmyslné útoky na nevojenské cíle musejí přestat. V Jemenu usmrtil letecký úder saúdské koalice více než 140 lidí na pohřbu v hlavním městě Sanaa. Rusko se spojilo se státem, který používá chemické zbraně proti svým vlastním civilistům. Ruská a syrská letadla bombardující Aleppo se záměrně zaměřují na civilisty.

Mezinárodní diplomacie tyto válečné zločiny verbálně odsuzuje. Avšak čtyři z pěti trvalých členů Rady bezpečnosti OSN podporují koalice, které útočí na nemocnice v Sýrii, v Jemenu a v Súdánu.

"Krabice na vraždění": Nemocnice v Aleppu byla znovu bombardována. Asad chce město "vyčistit"

14. 10. 2016

Ruská nebo Asadova letadla znovu vybombardovala nemocnici v Aleppu. Asad se vychloubal, že východní Aleppo "vyčistí". Vyvolal tím obavu z nových zvěrstev.

Lékaři v Aleppu uvedl, že nemocnice M10, která byla naposledy bombardována před čtrnácti dny, byla znovu zasažena protibunkrovou bombou. Dva lékaři a lékárník byli zraněni.

Navzdory mezinárodnímu odsouzení útočí Rusko a Asad na zdravotnická zařízení v Aleppu nyní běžně. Charitativní organizace Lékaři bez hranic uvedla, že za poslední tři neděle bylo usmrceno nejméně 114 dětí a 321 dětí bylo zraněno Asadovými jednotkami. Jsou to především iránské jednotky podporované ruským leteckým bombardováním.

"Mezinárodní společenství se stalo imunním vůči záběrům mrtvých dětí, vyhrabávaných z trosek domů zničených bombami," řekl Carlos Francisco, šéf mise Lékařů bez hranic v Sýrii, který Aleppo charakterizoval jako "krabici na vraždění".

Místní nemocnice uvedly, že ve čtvrtek bylo usmrceno dalších 18 lidí a 181 zraněno, včetně 30 žen a 37 dětí. Bombardování pokračovalo do časných ranních hodin v pátek. Počty mrtvých jsou zřejmě vyšší, protože mnoho rodin mrtvé už nevozí do nemocnice a rovnou je pohřbívají po vyhrabání z trosek.

Asad se mezitím chvástal reportérům bulvárního ruského deníku Komsomolskaja pravda, že Aleppo "vyčistí" a použije ho jako "odrazový můstek" k znovuovládnutí celé země. Osvobodí tak Sýrii od "teroristů".

Podrobnosti v angličtině ZDE

Úpadek Západu je jeho vlastním dílem

14. 10. 2016


Park nedaleko Evropského parlamentu prodělal kosmetickou operaci. Kromě prořezání byla oblast vybavena novými sochami ve formě dvanácti pštrosů. A samozřejmě, že pštrosi mají hlavy zastrčené do písku. Kdyby Evropa i Spojené státy nebyly postiženy takovou chorobností, symbolismus těchto ptáků by nebyl důležitý, napsala Judy Dempsey.

Situace OSVČ je v ČR velmi těžká

14. 10. 2016 / Petr Klásek

Vážený pane Poláku,

rád bych reagoval na váš článek v BL "Zaměstnanci v ČR platí i za ostatní" z pozice OSVČ. Nechci zpochybňovat podklady, které jste použil, ani nemám čas tohle dohledávat. Nakonec, máte nejspíš pravdu. Jenom bych podotkl něco k tomu, co ve vašem článku nezaznělo, píše Petr Klásek.

Jednak, OSVČ, který platí nemocenské pojištění a onemocní, nebo má úraz, nedostane žádných 60%. Nedostane nic, pokud si nepořídí připojištění.

Kdo je tady parazit?

14. 10. 2016

Myslím si, že zvláště v dnešní době je potřeba mírnit různé vášně a stereotypy, které se tu a tam objevují ve veřejné diskuzi a často plynou z nedostatku nadhledu i hrubé neznalosti. Reaguji na text pana Jaroslava Poláka o zaměstnancích a podnikatelích. Vůbec mi nevadí úvahy o nastavení odvodů a daní tak, aby to bylo pro zmíněné skupiny spravedlivé. Ovšem velice mi vadí výkřiky o "živnostnících parazitech" a podobně, píše Jakub Minařík.

1. Pouhé srovnání odvodů zaměstnanců a OSVČ je zavádějící. Musím srovnávat i to, co za své odvody od státu dostávají. Tedy: pevná pracovní doba, dva dny víkendu, podpora v nemoci, podpora v nezaměstnanosti, odstupné, výpočet důchodu... A zde jsou mezi OSVČ a zaměstnanci rozdíly přímo propastné.

2. Už dávno neplatí, že podnikatelé (OSVČ) jsou jakási zbohatlická elita a zaměstnanci vykořisťovaná třída. Možná by se lidé divili, kdo je dnes ta nejvíce vykořisťovaná třída. Ano, mluvím o systému skrytého zaměstnávání OSVČ. A jsou to často i lidé, do kterých by to nikdo neřekl: různí dealeři, pojišťováci, prodejci, kosmetické poradkyně...

The Times: Dnešního nebezpečného Putina vytvořila arogance Západu

14. 10. 2016

Putinova posedlost obnovit pro Rusko status supervelmoci je důsledkem selhání Západu, který nebyl schopen vyřešit problémy vzniklé rozpadem Sovětského svazu, píše v deníku Times Michael Burleigh. Namísto toho, abychom neuváženě odmítli Putina jako nereformovaného tyrana, bychom si měli uvědomit, že jsme ho, v mnoha ohledech, vytvořili sami.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za září 2016

8. 10. 2016

V září 2016  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 36 481,11 Kč.    Příjem z reklamy byl 6081,00  Kč. Výdaje na provoz Britských listů byly 51 992, 66 Kč.

Zůstatek byl koncem září  2016 93 065,09 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Rozhovor Britských listů 78:

Jak nekvalitní bydlení tvrdě postihuje děti v ČR

7. 10. 2016

Česká republika nemá zákon o sociálním bydlení. Lidé, kteří se z různých nezaviněných důvodů dostanou do složité finanční situace, končí na ulici nebo ve zcela nevyhovujících ubytovacích prostorech. O tom, jak drasticky tato situace postihuje děti a jakou je pro Českou republiku ekonomickou a sociální bombou, hovoří na základě svého nového výzkumu s Janem Čulíkem v tomto Rozhovoru Britských listů sociolog Daniel Prokop. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 7. října 2016.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

■ ■ ■

13. 10. 2016 / Petr Štengl


Nemáme se za co stydět
učíme se správně nenávidět
celebrity nám prozradí
jak na to
a naučí nás vařit
to jsme my
kdo umíme vařit z vody
někde vyrůstá generace
která už není z tohoto světa
máme tu hezký zvyk
podívej
umírá uprchlík
něco si přej

Guy Verhofstadt vyjádřil politování nad dramatickým nárůstem nenávistných zločinů v Británii od hlasování pro brexit

14. 10. 2016

V červenci 2016 zaznamenala britská policie více než 5000 trestných činů motivovaných nenávistí a rasismem, byl to 41 procentní nárůst ve srovnání s předchozím rokem. EU to sleduje s velkým znepokojením, protože to ohrožuje životy občanů EU žijících v Británii. Jejich základní lidská práva musejí být respektována. Měl by o tom debatovat Evropský parlament:

Ruským médiím důvěřuje jen 27% Rusů. Putinova propaganda je na tom opravdu špatně

14. 10. 2016

Prezidentu Putinovi a armádě však důvěřují hodně:

Slovenské umění v Kutné Hoře

13. 10. 2016 / Michal Giboda

Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře (GASK) hostí nejvýznamnější přehlídku slovenského výtvarného umění v Čechách u příležitosti slovenského předsednictví Rady Evropské unie. Její název je XXL pohledů na současné slovenské výtvarné umění, což je podle číslování EU XXL nadměrná velikost konfekce; větší je už jenom XXXL. Výstava představuje české veřejnosti 42 výtvarníků, jejichž kolekce vybralo 42 uznávaných slovenských, českých, ale i zahraničních teoretiků, kritiků a historiků umění; každý z nich svého umělce dlouhodobě sleduje.

K odpovědnosti za výběr umělců a znalců jejich tvorby se hlásí Ladislav Snopko, který výstavu inicioval a koordinoval. Je rytířem Řádu umění a literatury Francouzské republiky, archeologem (v Bratislavě vystudoval dějiny a archeologii), dramaturgem, publicistou a bývalým ministrem kultury SR.

Stručná bilance zemanismu jako údajné "varianty české levice"

12. 10. 2016 / Boris Cvek

Milan Chovanec, ministr vnitra Sobotkovy vlády a první místopředseda ČSSD, tvrdí v rozhovoru, zveřejněném na Novinkách, že „pan prezident Zeman je prezident vzešlý z ČSSD.“ Kandidátem ČSSD v prezidentských volbách byl však Jiří Dienstbier a Miloš Zeman vzešel z lůna své vlastní strany, tzv. „zemanovců“.

Ve zmíněném rozhovoru Chovanec explicitně označuje Miloše Zemana jako „levicového prezidenta“ a „sociálního demokrata“ . Trestí zemanismu jsou právě „zemanovci“, tak se na ně trochu pojďme podívat.

Versailleský systém nestvořil Hitlera. A Západ nestvořil Putina

Bědování nad rozlitým mlékem - aneb Kdybych to byl bejval věděl, tak bysem sem nechodil

14. 10. 2016 / Karel Dolejší


V oběhu je vždy mnohem více konspiračních teorií než chcete - a než si vůbec dokážete představit. Podle jedné Hitlera stvořili ilumináti, podle druhé je NATO Hitlerovým pokračovatelem, tedy je snad také v jistém smyslu dílem iluminátů. Podle třetí Hitler za nic nemohl, protože Západ v letech 1933 - 1939 bezdůvodně odmítl jeho dobře míněné mírové iniciativy. A podle nejčastější teorie Hitlera údajně stvořil Versailleský systém.

Pokud považujete Britské listy za důležitý informační zdroj, předplaťte si je

18. 10. 2016

K udržení existence Britských listů potřebujeme příspěvky ve výši cca 60 000 Kč měsíčně. Tedy 200 Kč měsíčně od 300 čtenářů. Je na vás, zda Britské listy budou po dvaceti letech své nezávislé existence dál pokračovat. Jde o to, zda má česká společnost zájem o tento věcný, na nikom nezávislý zdroj informací z vnějšího světa,  anebo dá přednost nesmyslům, které šíří konspirační weby i většina domácích sdělovacích prostředků.

Jsme přesvědčeni, že přinášením nezávislých informací v dnešní situaci, kdy je většina českých médií v rukou oligarchů anebo ideologicky zaměřených aktivistů, kdy se velká část české společnosti v důsledku iracionálního strachu z jinakosti, kterou často z otevřených komerčních důvodů vyvolávají tato neseriozní média, děsivým způsobem propadá do nenávisti a rasismu a záměrně ignoruje fakta, je Britských listů zapotřebí více než kdy předtím v celé jejich téměř dvacetileté historii.

Jsme hrdi na to, že v českém prostředí jsou Britské listy jediným nezávislým médiem, které nemá vazby na žádné podnikatelské či skupinové zájmy a jehož existence spoléhá výlučně na drobnou finanční podporu od čtenářů. Děkujeme jim za to - prosíme, udržte to.

Pokud tento názor sdílíte, upozorňujeme, že Britské listy nemohou přežít bez pravidelných finančních příspěvků svých čtenářů. Toto není žádná frivolita, z příspěvků hradíme honoráře našich kmenových spolupracovníků a jsme hrdi na to, že nejsme závislí na žádné české ani zahraniční zájmové či manipulativní organizaci. Má-li to však fungovat trvale, potřebujeme i nadále systematickou finanční podporu veřejnosti. Přehled výdajů Britských listů pravidelně zveřejňujeme.

Prosíme, přispějte.

Informujte, prosíme, o existenci Britských listů své racionálně a kriticky uvažující přátele v české společnosti, schopné vnímat fakta. Jde do tuhého a lidé přístupní věcným informacím by měli vědět, kde je získávat, aby byli schopni korigovat šílený, iracionální většinový diskurs, který nyní zavedl velkou část české společnosti na nesmírně nebezpečnou cestu ke globální izolaci.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Příspěvky na provoz Britských listů je možno  zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2, nebo i z mobilního telefonu. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Francouzi jsou největšími pesimisty na světě

14. 10. 2016

Optimisté převládají v zemích jako Rusko, Indie, Saúdská Arábie a Čína.

Francouzi vidí budoucnost černěji než kdokoliv jiný na světě, zjistila nová studie společnosti Ipsos. Podle ní je u Francouze nejpravděpodobnější, že považuje směřování své země za špatné.

Předseda Evropské komise Donald Tusk varuje Británii, že nedostane žádné ústupky

14. 10. 2016

"Brutální pravdou je, že brexit poškodí nás všechny. Na stole nebudou žádné dortíky. Pro nikoho. Bude jen sůl a ocet. Pokud se mě ptáte, zda existuje nějaká alternativa pro tento špatný scénář, rád bych vám řekl, že ano. Existuje. A myslím, že je zbytečné spekulovat o měkkém brexitu, ze všech těch důvodů, o nichž jsem se zmínil. Byly by to jen čistě teoretické spekulace. Podle mého názoru je jedinou skutečnou alternativou k tvrdému brexitu žádný brexit. (Potlesk) I když dnes v takovou možnost skoro nikdo nevěří. Povedeme vyjednávání v dobré víře. Budeme hájit zájmy evropské sedmadvacítky. Budeme minimalizovat škody a usilovat o co nejlepší dohodu pro všechny. Ale, jak jsem už řekl, obávám se, že neexistuje takový výsledek, který by byl oběma stranám ku prospěchu. Samozřejmě, jedině Británie může zhodnotit výsledky vyjednávání a rozhodnout, zda je brexit skutečně v jejím zájmu. Parafrázuji výrok Hanny Arendtové: Plné porozumění všem důsledkům politického procesu je jediným způsobem, jak zvrátit nezvratitelný proud historie."

Sturgeonová: Skotsko půjde svou vlastní cestou

14. 10. 2016

Na výročním sjezdu skotských nacionalistů v Glasgow požadovala premiérka Sturgeonová od londýnské vlády další rozsáhlé pravomoci. Požaduje právo pro Skotsko zůstat součástí evropského společného trhu i právo pro Skotsko rozhodovat o vlastní imigraci. Sturgeonová opakovaně zdůrazňuje velkou vstřícnost Skotů vůči všem imigrantům. Příští týden bude zveřejněn návrh zákona o budoucím referendu o skotské nezávislosti, jímž bude nyní zjevně Sturgeonová vyhrožovat londýnské protievropské vládě, pokud její požadavky nebudou splněny:

Manévry Sturgeonové nabízejí britským proevropanům velkou šanci ovlivnit, jak bude vypadat brexit

14. 10. 2016

Když britská premiérka Theresa Mayová tvrdila na konzervativním sjezdu minulý týden, píše komentátor Martin Kettle, že výsledek britského referenda o brexitu jí dává mandát k tomu, aby vyčlenila Británii ze společného evropského trhu, udělala fatální chybu. Dramaticky tím proti sobě oživila opozici. Zaktivizovala tím proti sobě Labouristickou stranu. Dodala odvahy umírněným konzervativcům, kteří se postavili proti ní. Rozzuřila svými výroky skotské nacionalisty. Ukázala, že všechny tři tyto síly mají společný zájem a mohou ho dosáhnout svou spoluprací v londýnské Dolní sněmovně, kde mají většinu, pokud budou jednat inteligentně.

Sturgeonová vyslovila celou řadu skotských požadavků, včetně další decentralizace Skotska a přístupu Skotska na evropský trh, jichž může být dosaženo pouze za pomoci podpory ostatních v Dolní sněmovně.

Nicola Sturgeon: Návrh zákona o novém referendu o nezávislosti Skotska bude zveřejněn příští týden

13. 10. 2016



Oznámila to na výročním sjezdu Skotské nacionalistické strany v Glasgow ve čtvrtek dopoledne za ovací přítomných skotská premiérka Nicola Sturgeonová. Návrh zákona bude předložen veřejnosti ke konzultacím

Donald Trump náhle čelí obvinění od mnoha žen, že je sexuálně obtěžoval

13. 10. 2016

Od té doby, co bylo zveřejněno video, na němž se Trump vytahuje, že jako celebrita se může beztrestně vrhat na jakékoliv ženy a osahávat je, se ozvala celá řada žen, které obvinily Trumpa, že je ponižoval a osahával.

- Dvě soutěžící v soutěži Miss USA obvinily Trumpa, že záměrně vstoupil do jejich šatny, když tam byly nahé.

- Dvě další ženy si stěžují, že je Trump osahával či líbal proti jejich vůli. Jednu z nich v sedadle první třídy v letadle.

- Jedna žena si stěžovala, že ji Trump osahával na svém sídle Mar-A-Lago na Floridě.

- Reportérka časopisu People si stěžuje, že se na ni Trump vrhal krátce před tím, než měla dělat rozhovor s ním a s jeho manželkou.

- Vyšel najevo i incident, v němž Trump sexualizuje desetiletou holčičku.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Vraždí v Sýrii více Rusové nebo Američani?

13. 10. 2016

Mluvčí Labouristické strany se vyjádřil, že se svět příliš zaměřuje na zvěrstva páchaná v Sýrii Ruskem, což znamená, že se prý zanedbávají zabití, které způsobila Američany vedená koalice.

Naznačil svými výroky, že počet mrtvých a raněných, způsobených oběma bojujícími stranami, je srovnatelný a že politikové, humanitární organizace a média na Západě ignorují zabíjení, které způsobuje v Sýrii západní koalice. Jaká jsou fakta?

Žádná strana v brutální občanské válce v Sýrii se neúčastní konfliktu bez zabíjení civilistů, avšak množství úmrtí, způsobených ruskou bombardovací kampaní, je daleko vyšší než počet mrtvých způsobených leteckými údery západní koalice.

Etická matice k rozhodování o neřešitelných problémech

Neexistuje jedno zlo, jedna pravda, ale relativismus je omyl

13. 10. 2016 / Bohumil Kartous

USA zcela vědomě - a zištně - podporují Saúdskou Arábii a tamní autoritářský režim postavený na středověkém systému vlády. S jediným rozdílem: vládnoucí kasta má k dispozici všechny válečné hračky, které na předvánočním trhu můžete najít. USA udělal  - vědomé a zištné - chyby v Lybii, Iráku a Afghánistánu. USA podporují vlády, jejichž jednání je výsměchem demokracii a lidským právům. Vzpomeňme naposledy Uzbekistán a potřebu udržovat volnou cestu do Afghánistánu. To všechno je pravda, stejně jako fakt, že americká vojenská lobby je jedním z nejsilnějších dějinotvorných hybatelů současnosti. Ale proto se nemůže soudný člověk otevřeně postavit za zájmy mocností, jako je současné Rusko, které vraždí nepohodlné politické oponenty, bez skrupulí podporují vraždění malých dětí v Aleppu, otevřenou silou udržují okolní státy v trvalé pocitu ohrožení a vedou permanentní hybridní války všemi dostupnými prostředky. Vymezování mocenských zájmů produkuje násilí vždy. To ale neznamená, že lze relativisticky smazat rozdíly a zvolit si "favorita" podle sentimentálního klíče.

<a href="http://compfight.com">Compfight</a> <a href="https://www.flickr.com/help/general/#147">cc</a>

Zabíjení na jakýkoliv způsob je zavrženíhodné, ať už jej páchá kdokoliv

13. 10. 2016 / Daniel Veselý

Musím vyjádřit souhlas s tvrzením novináře Paula Masona, podle nějž je nutno zastavit a potrestat veškeré útoky na civilní cíle, zejména nemocnice, nehledě na to, kdo je pachatelem. Mason se nesnaží rozlišit pachatele očividných válečných zločinů podle nějakého ideologického klíče a lapidárně řečeno prosazuje zásadu „padni komu padni“. I když je tento požadavek pro jeho idealistický étos hudbou nepříliš blízké budoucnosti, má minimálně smysl o něm psát, organizovat petiční akce, apelovat na příslušné politické kruhy apod. Neboť pokrok, jak se domnívám, spočívá právě v uskutečňování zdánlivých utopií.          

Mezinárodní politika mimo komfortní zónu Západu

13. 10. 2016 / Karel Dolejší


Po nedávných výhrůžkách na adresu Západu ZDE se už Moskva s ničím nemaže: Poté co Putin konečně přiznal intervenci na Ukrajině ZDE (kterou Ukrajina doložila v OBSE ZDE) i zásahy do amerických voleb ZDE, zabil nálety na Aleppo přes 50 civilistů ZDE a otestoval hned tři strategické rakety ZDE ZDE. Ruské bojové lodě zablokovaly dopravu v litevských vodách ZDE a Švédové prognózují v příštích 2-3 měsících další agresívní kroky Moskvy v oblasti Baltského moře ZDE. A kdyby ještě někomu nedocházelo, kolik uhodilo, explicitně se vyjádřil ultranacionalista Žirinovskij: Američané, volte Trumpa, nebo se těšte na jadernou válku ZDE!

Bob Dylan kontroverzně dostal Nobelovu cenu za literaturu

13. 10. 2016

Skotský autor Irvine Welsh napsal:

Jsem Dylanův fanoušek, ale tohle je špatně pojatá cena udělená z nostalgie, vyrvaná z odporných prostat senilních, blábolících hippies.

Hari Kunzuru:

Tohle je nejuboženjší cena od doby, kdy dali cenu Obamovi za to, že není Bush:

"Holt asi nikdo nic nepíše," poznamenává náš spolupracovník Sam Beaton.

Mnohem více skepse než optimismu

Veřejná debata o regionálním vysílání ČRo

13. 10. 2016

V Brně se 11. 10. uskutečnila za účasti vedení Českého rozhlasu debata o problémech regionálního rozhlasového vysílání. Diskuse v Brně byla kvůli vystupování některých lidí z vedení ČRo místy velmi tristní. Někteří ředitelé regionálních studií prokazovali zejména loajalitu před vedením ČRo. Jde o pozoruhodný materiál ke studiu rétoriky, sociální a kulturní antropologie / manažerské kultury ČRo. Z mediologů tam asi přišla „jen“ brněnská Lenka Waschková Císařová - zato tam ale v diskusi (sice krátce, ale) dobře promluvila. Záznam je dlouhý, 2,5 hodiny trvaly projevy panelistů, závěrečné cca 3 hodiny byla diskuse. Podstatné problémy, které vyplynuly z ankety uspořádané v rámci Světa rozhlasu, shrnuje Andrea Hanáčková (v čase od cca 1:55:00 nahrávky).

V Dolní sněmovně se vytvořila silná a efektivní opozice vůči brexitu

13. 10. 2016

Toto jsou dnešní závěrečné poznámky ekonomického editora Sky News Faisala Islama k středeční parlamentní debatě v Dolní sněmovně:

1. Vznikla skutečná opozice. Sjednocená v otázce brexitu. Předložila vládě 170 otázek. Schválila a koordinovala linii ohledně toho, jaký výsledek přijme. Corbyn byl připraven, Starmer (stínový labouristický ministr pro brexit) byl efektivní.

2. Více než dost znepokojených řadových poslanců Konzervativní strany vystrčilo hlavu nad parapet. Ne všichni dostali možnost promluvit. Bylo jich víc, než je parlamentní většina Mayové.

3. Zdrcující komentáře od respektovaných bývalých ministrů ohledně nedávného konzervativního sjezdu. Přímá kritika absence vládních konzultací o tom, kdy se má aktivovat článek 50, atd.

4. Poprvé po letních líbánkách zaútočili opoziční politikové na premiérku a na její osobní volební mandát, tedy že ho nemá.

5. Už jen samotné výroky bývalého konzervativního generálního prokurátora Dominica Grieveho byly pozoruhodné. Vyjádřil znepokojení o celém základu kontraktů, o tom, zda je dodržována zákonnost a ostře odmítl "diktát z Downing Street".

6. Debatu v Dolní sněmovně vyvolalo rámcování výroků na kongresu Konzervativní strany, to vyvolalo tuto atmosféru v Dolní sněmovně a ta nezmizí.

7. Labouristé, konzervativní skeptici, liberální demokrat Clegg, ministr financí, podnikatelé, všichni hovoří stejným jazykem: "Nikdo nehlasoval pro brexit proto, aby lidi přišli o zaměstnání".

8. Výroční sjezd konzervaticů měl katastrofální dopad na jistoty podnikatelů - byznysmeni v Birminghamu byli šokováni škodolibostí fundamentalistických stoupenců brexitu a aktivovali nouzové plány svých podniků.

9. Libra padá, zlato jde nahoru, politická nejistota situaci zhoršuje. Libra stoupá na základě (falešného) příslibu, že poslanci budou mít právo hlasovat o tom, zda aktivovat článek 50, klesá, když to ministr pro brexit popře.

10. Je zjevné, že vláda bude nucena zveřejnit rámcové vyjednávací podmínky a sektorové ekonomické analýzy a pravděpodobně bude muset parlamentu dovolit o nich i hlasovat.

11. A ve čtvrtek jde celá věc k soudu - občané žalují vládu, že se snaží v otázce brexitu obejít parlament.

12. Zmizely výrobky ze supermarketu Tesco. Dopad devalvace libry rychlejší, než jsem myslel.

Pozor na vražedné klauny!

13. 10. 2016

"VRAŽEDNÍ KLAUNI TERORIZUJÍ BRITÁNII"

V Británii se v posledních dnech rozšířila trapná móda z Ameriky: pitomci si navlečou děsivý kostým "vražedného klauna" a děsí jím v podvečerních ulicích děti. Deník Times ve svém čtvrtečním vydání ve svém kresleném komentáři zobrazil jako "vražedné klauny" tři ultrafundamentalistické ministry britské vlády pro brexit, jmenované do funkcí po referendu o brexitu premiérkou Mayovou: Ministra zahraničí Borise Johnsona, ministra pro brexit Davida Daviese a ministra pro obchod Liama Foxe. Jsou to "ničitelé":

Konfrontace oslavných komentářů "europlegiků" k brexitu měsíce poté

Některé bubliny mají tendenci se zvětšovat

13. 10. 2016 / Bohumil Kartous

Britská libra pokračuje v pádu. Podle informací deníku Guardian zažila na finančních trzích nejhorší čtyři dny od brexitu. Současný kurz libry vůči dolaru je 1,21. To je o téměř třicet centů méně než před referendem o vystoupení UK z EU. Co je ovšem zásadní, na prvotní pád libry nereaguje měna postupným návratem, ale dalším pádem.  Minulý čtvrtek spadla libra během pouhých deseti minut o 6 % hodnoty. Původně nikdo moc nevěřil, že nejde o technickou chybu, jenže pokles pokračuje dál.

Příklad zdravotního pojištění

Zaměstnanci v ČR platí i za ostatní

13. 10. 2016 / Jaroslav Polák

Rád bych uvedl několik poznámek systému výběru zdravotního pojištění v ČR. V ČR funguje systém povinného zdravotního pojištění, na jehož základě je poskytována občanům špičková zdravotní péče za cenu výdajů v částce 7 - 8 % HDP (v USA vydají 16 % z jejich HDP a v Německu cca 11 % jejich HDP). Příjmy zdravotního pojištění jsou financovány ze 2 hlavních zdrojů. Jde příjmy ze zdravotního pojištění zaměstnanců a odvody za tzv. státní pojištěnce. Podíl výběru pojištění od tzv. osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) značně pokulhává. Statistika dle “Analýzy odvodů OSVČ a zaměstnanců“ je neúprosná.

Průměrný odvod na zaměstnance činí 37 439 Kč na rok, ale průměrný odvod OSVČ činí výrazně méně totiž, 22 114 Kč za rok. Rozdíl tedy je 15 325 Kč. Nad to je třeba podotknout, že průměrný příjem OSVČ činí cca 44 000,- Kč, resp. jak si autor matně pamatuje.  Bohužel v době psaní tohoto příspěvku (kupodivu) autor nemohl tento údaj na webu najít. K tomu si ještě poměrně zřetelně pamatuji údaj, že cca 55 % OSVČ má pouze minimální příjem. Skutečně je to věrohodné a vůbec možné?

Vnitřní dialog generace Y

#Pavilonč.5

13. 10. 2016 / Aneta Adámková

Ona 2: Kdes jako byla? Čekám tady už 10 minut. 

Ona: Promiň, zdržela jsem se za Julií v nemocnici. 

Ona 2: Jo? Co jí je? 

Ona: Ale, nějaké problémy… 

Ona 2: Nu a jaké? Co se děje? Bych jí třeba také přišla navštívit. Kde leží? Jsem jí včera volala a nebrala to. 

Ona: No to je právě ono… ona je v Bohnicích.. 

Ona 2: V Bohnicích? Co do háje zrovna tam dělá? Se zvockla?

Kvůli brexitu už zmizela spousta zboží ze supermarketu Tesco

13. 10. 2016

Pokud byste si náhodou chtěli v Británii koupit dnes v supermarketu zmrzlinu Magnum, se zlou byste se potázali. Není. A to v důsledku brexitu:

Z pultů supermarketu Tesco v Británii zmizelo množství dalšího zboží. Máslo, margarín a máselné pomazánky. Deodoranty. Prací prášek Persil. Výrobky značek Surf, Dove, Comfort. Zmrzlina Ben & Jerry. Hořčice Colman's a Helmann's. Polévky a koření Knorr.

Zboží zmizelo v důsledku konfliktu mezi obří firmou Unilever a supermarketem Tesco. Unilever oznámil celé řadě britských supermarketů, že kvůli rychle slábnoucí libře v důsledku brexitu musí zvýšit ceny svých výrobků. Supermarket Tesco to odmítl a přestal velké množství populárních výrobků, distribuovaných firmou Unilever, prostě prodávat.

Pozorovatelé poukazují na to, že klesající libra zřejmě bude způsobovat konflikty mezi britskými supermarkety, jejichž marže jsou nesmírně malé a konkurence mezi nimi obrovská. Nutnost zvýšit ceny svého zboží v důsledku klesající libry bude pro ně velmi složitým problémem.

Většina prodejců, která je závislá na dovozu zboží či materiálu ze zahraničí, je chráněna před propadem libry pomocí hedgových instrumentů do konce roku 2016, nikoliv však déle. Od referenda o brexitu až po dnešek se libra propadla vůči dolaru a vůči euru skoro o dvacet procent.

Oznamuje se zvýšení cen pohonných hmot, protože ropa se prodává v dolarech.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Trumpova podpora Putinovi odrazuje voliče s kořeny ve střední a východní Evropě

13. 10. 2016

Na zhruba 15 milionů je odhadnut počet amerických voličů s kořeny ve středoevropských nebo východevropských zemích. Trumpova podpora Putina jako člověka, který "kontroluje svou zemi" a jeho otevřené vyhrožování, že by USA nerespektovaly klíčové ustanovení NATO, tzv. článek 5, o pomoci členům v případě ozborjeného napadení, tyto voliče odrazuje. Často se přitom jedná o komunity, které dlouhodobě volily republikány. Jejich volba může ovlivnit výsledky voleb v tzv. swing states, státech s historicky vyrovnanou podporou obou hlavních stran.

Britský bulvární tisk vlastněný oligarchy se snaží vyvolat hon na čarodějnice proti stoupencům EU

12. 10. 2016

Středeční Daily Express: JE NAČASE UMLČET TY, KTEŘÍ KŇUČÍ PROTI BREXITU

Středeční Daily Mail: K ČERTU S NEVLASTENECKÝMI BĚDUJÍCÍMI ODPŮRCI BREXITU A JEJICH SPIKNUTÍM VE SNAZE PODVRÁTIT VŮLI BRITSKÉHO LIDU!

(Reakce na vzniknuvší koalici poslanců ze všech stran v Dolní sněmovně, kteří požadují. aby měl parlament právo mluvit do brexitu. 48 procent Britů hlasovalo pro setrvání Británie v EU. 73 procent poslanců Dolní sněmovny bylo pro setrvání Británie v EU. )

V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák