Stručná bilance zemanismu jako údajné "varianty české levice"

12. 10. 2016 / Boris Cvek

Milan Chovanec, ministr vnitra Sobotkovy vlády a první místopředseda ČSSD, tvrdí v rozhovoru, zveřejněném na Novinkách, že „pan prezident Zeman je prezident vzešlý z ČSSD.“ Kandidátem ČSSD v prezidentských volbách byl však Jiří Dienstbier a Miloš Zeman vzešel z lůna své vlastní strany, tzv. „zemanovců“.

Ve zmíněném rozhovoru Chovanec explicitně označuje Miloše Zemana jako „levicového prezidenta“ a „sociálního demokrata“ . Trestí zemanismu jsou právě „zemanovci“, tak se na ně trochu pojďme podívat.

Syrští hrdinové z Lipska

12. 10. 2016


Speciální policejní jednotky čtyři dny pátraly po Džabír Albakrovi. Ale nakonec byl zadržen třemi Syřany - a ti se teď stali hrdiny své čtvrti.

Rozhovor Britských listů 78:

Jak nekvalitní bydlení tvrdě postihuje děti v ČR

7. 10. 2016

Česká republika nemá zákon o sociálním bydlení. Lidé, kteří se z různých nezaviněných důvodů dostanou do složité finanční situace, končí na ulici nebo ve zcela nevyhovujících ubytovacích prostorech. O tom, jak drasticky tato situace postihuje děti a jakou je pro Českou republiku ekonomickou a sociální bombou, hovoří na základě svého nového výzkumu s Janem Čulíkem v tomto Rozhovoru Britských listů sociolog Daniel Prokop. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 7. října 2016.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Americká vláda byla opakovaně varována, že prodej zbraní Saúdské Arábii ji učiní vinnou z válečných zločinů. Prodávala je dál.

12. 10. 2016

Činitelé a právníci Obamovy vlády opakovaně varovali, že podle mezinárodního práva by Spojené státy mohly být definovány jako "spoluúčastník" jemenské občanské války

Činitelé v Obamově vládě vyjadřovali opakovaně znepokojení nad prodejem amerických zbraní za 1,3 miliardy dolarů do Saúdské Arábie, k němuž došlo v roce 2015. Opakovaně varovali, že Saúdská Arábie nemá možnost intervenovat v Jemenu bez zabíjení civilistů.

Otevřená občanská válka mezi jemenskou vládou, podporovanou Západem a Saúdskou Arábií, a mezi vzbouřenci Husiů, vypukla loni na začátku roku. V bojích zahynulo podle odhadů OSN více než 10 000 lidí a tři miliony byly vyhnány z domovů. Saúdské letecké údery na hlavní město Sannaa, které ovládají vzbouřenci, usmrtily od března 2015 tisíce civilistů.

Britský bulvární tisk vlastněný oligarchy se snaží vyvolat hon na čarodějnice proti stoupencům EU

12. 10. 2016

Středeční Daily Express: JE NAČASE UMLČET TY, KTEŘÍ KŇUČÍ PROTI BREXITU

Středeční Daily Mail: K ČERTU S NEVLASTENECKÝMI BĚDUJÍCÍMI ODPŮRCI BREXITU A JEJICH SPIKNUTÍM VE SNAZE PODVRÁTIT VŮLI BRITSKÉHO LIDU!

(Reakce na vzniknuvší koalici poslanců ze všech stran v Dolní sněmovně, kteří požadují. aby měl parlament právo mluvit do brexitu. 48 procent Britů hlasovalo pro setrvání Británie v EU. 73 procent poslanců Dolní sněmovny bylo pro setrvání Británie v EU. )

Mezitím v Absurdistánu 6:

Polsko: vrtulníky, potraty a korupce

12. 10. 2016 / Tomasz Oryński

Úroveň politiky v Polsku už upadla na tak nízkou úroveň, že kdyby to byl prezidentský tupolev, který se snaží přistát ve Smolensku, mechanický hlas varující "STOUPEJTE, PŘED VÁMI JE TERÉN" by byl slyšet ze všech reproduktorů v pilotově kabině. Avšak strana Právo a spravedlnost, stejně jako posádka zmíněného tupolevu, takové varování neposlouchá. Ví, že na rozdíl od prezidentského letadla, dokáží proletět lesem a posekat stromy dokonce i tak velké, jako jsou stromy v Běloveské pustině a zůstat nezraněni, alespoň ještě po určitou dobu.

Například tento týden se polské vládě podařilo vážně poškodit polské styky s Francií poté, co zrušila dohodu o vrtulnících Caracal, které měly být dodány polské armádě a polskému námořnictvu a pak z toho obvinila Francii.

Prosadí se v Británii parlamentní demokracie?

12. 10. 2016 / Jan Čulík

Od úterý 14 hodin britského času do 2 hodin do rána ve středu britského času se britská libra tvrdě propadla. Ekonomický novinář Mike Bird ironicky doporučuje, že nejlepší pro britské hospodářské novináře by bylo, aby to přeškrtli a ignorovali. Finanční pozorovatelé varují, že navzdory mírnému zlepšení kurzu libry ve středu dopoledne bude libra nadále klesat, protože politika Theresy Mayové vůči brexitu je antiekonomická.

Poslanci britské Dolní sněmovny ze všech politických stran zuřivě požadují, aby vláda povolila otevřenou debatu o tom, jaké navrhuje předložit evropské sedmadvacítce podmínky brexitu. V úterý večer se tomuto silnému tlaku premiérka Theresa Mayová do určité míry podvolila a debatu povolila, ovšem s tím, že poslanci nebudou mít právo hlasovat o tom, zda má vláda pravomoc aktivovat článek 50 Lisabonské smlouvy o odchodu Británie z EU a vymínila si také, že poslanci nebudou mít právo ochromit vyjednávací pozici její vlády. Mayová čelila první své porážce v parlamentu (má ve více než šestisetčlenném parlamentu většinu jen 13 poslanců), protože celá řada konzervativních poslanců dala najevo, že bude hlasovat spolu s labouristy pro požadavek otevřené debaty a transparentosti ohledně strategie Mayové pro brexit. Labouristická strana předložila Mayové 170 otázek o odchodu Británie z EU a požaduje odpovědi.

Aleppo: Potřebujeme činy, ne slova. Zachrání nás jedině bezletová zóna

12. 10. 2016



Zatímco se poslanci britského parlamentnu připravovali na debatu o bombardování Aleppa, toto město zažilo děsivý den více než 25 ruských náletů na civilní cíle.

"Omlouvám se, že jdu pozdě, ale došlo tu k masakru," řekl Hamza Khatib, jeden z hrstky lékařů, kteří ještě pracují ve východním Aleppu. Bombardování v úterý začalo v 10 hodin místního času (9 hodin ráno středoevropského času).

"Byl to děsivý den, více než 25 náletů. Civilní obrana se snaží vyhrabávat mrtvoly zpod trosek v mnoha čtvrtí," řekl Isamil al-Abdullah, člen civilní obrany Bílých helem, kteří organizují záchranné akce.

Obamova politika nevídané povolnosti vůči protivníkům a maximální přísnosti ke spojencům skončí za několik týdnů

12. 10. 2016 / Karel Dolejší


Existuje naprosto mizivá pravděpodobnost, že by Spojené státy ve zbytku funkčního období Baracka Obamy něco podnikly pro obležené východní Aleppo. Jako vůbec první byla vyloučena možnost humanitárního leteckého mostu, údajně "příliš riskantní". Jako druhá byla vyloučena varianta útoku na režimní vojenská letiště, z obavy, že by přitom mohlo dojít k usmrcení ruského personálu.

New York Times: Svědectví o vraždění civilistů v Jemenu

12. 10. 2016

Mohammed al-Asaadi je otec čtyř dětí v městě Sanaa, to je hlavní město Jemenu, které je už dva roky uprostřed války mezi vzbouřenci, podporovanými Íránem, a Saúdskou Arábií. Je to bývalý novinář, který nyní pracuje pro UNICEF.

Můj syn, Yousef, říká bombardování "rachejtle". Propadá hrůze, když nás výbuchy budí ze spaní. Utíká k nejbližší osobě a schovává se u ní.

Mému synu budou v prosinci tři roky, ale už zažil tři války. Během jednoho z našich večerních setkání jsem požádal své tři dcery, aby napsali, co se kolem nich děje, a dali to na Facebook. Má nejstarší dcera, Kholud, které je 15, napsala:

Od Kolumbie po Maďarsko - odvrácená tvář moderních referend

12. 10. 2016


Svět dosáhl vrcholu v referendech, když Maďaři hlasovali z 98 % proti plánu EU na dočasné přesídlení 1 300 uprchlíků. Výsledek byl okamžitě negován faktem, že se referenda zúčastnilo méně než 50 % oprávněných voličů, což jej podle ústavy učinilo neplatným. Přesto se premiér Orbán přihlásil k vítězství.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za září 2016

8. 10. 2016

V září 2016  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 36 481,11 Kč.    Příjem z reklamy byl 6081,00  Kč. Výdaje na provoz Britských listů byly 51 992, 66 Kč.

Zůstatek byl koncem září  2016 93 065,09 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Hladomor a zabíjení v Jemenu

12. 10. 2016

Jemen je už dlouho zapomenutou válkou. Neměl by to ale být ignorovaný hladomor. Tyhle záběry jsou děsivé. Ale je nutno je vidět. Pětíměsíční Atan nemůže dýchat. Hlad způsobil, že je maličký a nemocný. Jeho zděšení rodiče ho přivezli do nemocnice. Jeho matka také trpí podvýživou. Nemůže ho kojit. Tak mu dala kozí mléko. Dostal gastroenteritis.

"Máte sami možnost jíst? Máte doma pro sebe dost jídla?"

Muž: "Mouku. Mouku a rýži."

"Každý den jen mouku? Žádné ovoce, žádnou zeleninu, žádné maso?"

"Ne, nemáme nic."

Samantha Power: Útoky na civilní infrastrukturu v Jemenu jsou děsivé

12. 10. 2016

"Útoky na nemocnice, školy, civilní infrastrukturu v Jemenu jsou děsivé pro lidí, kteří už tak čelí nesnesitelnému utrpení. Musí to skončit," napsala na Twitteru americká velvyslankyně u OSN Samantha Power:

Na to jí odpověděl Andrew Streohlein, mediální ředitel organizace Human Rights Watch: "Proč tedy USA dál vyzbrojují Saúdskou Arábii, zemi, která provádí tyto ničivé letecké údery"?

Trump začal na Twitteru útočit na Republikánskou stranu

12. 10. 2016

Donald Trump začal útočil na svou stranu jako na neloajální a neschopnou zvítězit. Označil na Twitteru Paula Ryana za "velmi slabého"

V úterý ráno zaútočil na Twitteru Donald Trump proti mnoha aktivistům z Republikánské strany poté, co ho mnoho jejích aktivistů přestalo podporovat po zveřejnění videozáznamu, v němž se Trump chvástal, že osahává ženy.

Označil Paula Ryana, nejvýznamnějšího Republikána v Kongresu - za "velmi slabého a neefektivního". "Jsem rád, že jsem ztratil pouta a mohu nyní bojovat za Ameriku tak, jak já chci," napsal na Twitteru. Zaútočil i na "nesmírně vulgárního" senátora Johna McCaina.

Americký prezident Barack Obama konstatoval, že Trumpovo vychloubání, že osahává ženy, se rovná trestnému činu sexuálního útoku. Upozornil také na to, že Trump je neřízená střela. Chlubí se sice, že "je vzhůru ve tři hodiny ráno", ale využívá toho času k rozesílání nadávek proti lidem, které nenávidí. "Chcete takového prezidenta?"

Trumpovy tweety:

Jak se Sýrie změnila v novou globální válku

12. 10. 2016


Podle Abú Jezina, průzkumníka povstalecké skupiny Levantská fronta nacházejícího se několik kilometrů od obklíčeného Aleppa, arabština už zde nestačí, píše v obsáhlém článku list Spiegel. Každá skupina účastnící se bojů se snaží odposlouchávat rádiovou komunikaci oponentů. "Ale abych rozuměl Asadovým vojákům, musel bych být multilingvní," vysvětluje průzkumník.

Amnesty International k situaci v Jemenu

12. 10. 2016


Ve světle rozsáhlých poznatků o tom, jak koalice vedená Saúdskou Arábií používá určité zbraně k provádění nerozlišujících a přímých útoků na nemocnice a další civilní cíle, neměly by [Británie a USA] povolit žádné transfery zbraní koalici pro použití v jemenském konfliktu. To je přesně důvod, proč jsme opakovaně vyzývali k úplnému (zdůraznil KD) embargu na dodávky zbraní, které mohou být použity kteroukoliv (zdůraznil KD) z válčících stran v Jemenu.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

Kdyby Saúdská Arábie a její spojenci v Jemenu "systematicky vraždili civilisty", jak tvrdí aktivističtí žurnalisté na Západě, už by tam nejspíše žádní nebyli

12. 10. 2016 / Karel Dolejší


Podle údajů OSN v jemenské občanské válce zahynulo zhruba 10 000 osob. Z toho 4 000 představují jemenští civilisté a 500 civilisté saúdští, kteří se stali obětmi nájezdů a ostřelování jemenských ozbrojenců. V syrské občanské válce zahynulo zhruba 90 000 - 100 000 civilistů.

Pokud považujete Britské listy za důležitý informační zdroj, předplaťte si je

13. 9. 2016

K udržení existence Britských listů potřebujeme příspěvky ve výši cca 60 000 Kč měsíčně. Tedy 200 Kč měsíčně od 300 čtenářů. Je na vás, zda Britské listy budou po dvaceti letech své nezávislé existence dál pokračovat. Jde o to, zda má česká společnost zájem o tento věcný, na nikom nezávislý zdroj informací z vnějšího světa,  anebo dá přednost nesmyslům, které šíří konspirační weby i většina domácích sdělovacích prostředků.

Jsme přesvědčeni, že přinášením nezávislých informací v dnešní situaci, kdy je většina českých médií v rukou oligarchů anebo ideologicky zaměřených aktivistů, kdy se velká část české společnosti v důsledku iracionálního strachu z jinakosti, kterou často z otevřených komerčních důvodů vyvolávají tato neseriozní média, děsivým způsobem propadá do nenávisti a rasismu a záměrně ignoruje fakta, je Britských listů zapotřebí více než kdy předtím v celé jejich téměř dvacetileté historii.

Jsme hrdi na to, že v českém prostředí jsou Britské listy jediným nezávislým médiem, které nemá vazby na žádné podnikatelské či skupinové zájmy a jehož existence spoléhá výlučně na drobnou finanční podporu od čtenářů. Děkujeme jim za to - prosíme, udržte to.

Pokud tento názor sdílíte, upozorňujeme, že Britské listy nemohou přežít bez pravidelných finančních příspěvků svých čtenářů. Toto není žádná frivolita, z příspěvků hradíme honoráře našich kmenových spolupracovníků a jsme hrdi na to, že nejsme závislí na žádné české ani zahraniční zájmové či manipulativní organizaci. Má-li to však fungovat trvale, potřebujeme i nadále systematickou finanční podporu veřejnosti. Přehled výdajů Britských listů pravidelně zveřejňujeme.

Prosíme, přispějte.

Informujte, prosíme, o existenci Britských listů své racionálně a kriticky uvažující přátele v české společnosti, schopné vnímat fakta. Jde do tuhého a lidé přístupní věcným informacím by měli vědět, kde je získávat, aby byli schopni korigovat šílený, iracionální většinový diskurs, který nyní zavedl velkou část české společnosti na nesmírně nebezpečnou cestu ke globální izolaci.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Příspěvky na provoz Britských listů je možno  zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2, nebo i z mobilního telefonu. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Andrej Pjontkovskij: Svět čelí krizi jako z přelomu let 1952 - 1953

Tentokrát Stalina odstranit nelze

12. 10. 2016


Někteří se teď, když si konečně připustili problém, domnívají, že Putin je jako Hitler v roce 1939, když mobilizoval Německo do války proti celému světu, zatímco další se vracejí ke Kubánské krizi nebo k létu 1914.

Pokud nebudeme jednat, všechny budoucí války budou tak děsivé jako Aleppo

11. 10. 2016

Ve válečných zónách tohoto světa jsou zdravotnická zařízení běžně bombardována Američany, Rusy i Saúdskými Araby. Je zapotřebí více než slov z OSN k ukončení tohoto skandálu.

Nebezpečí by mělo být zřejmé. Jestliže nezastavíme a nepotrestáme bombardování nemocnic v asymetrických válkách, příští velká válka - pokud k ní dojde, bude svědkem naprostého zrušení Ženevských konvencí. Guernica ukázala jedné celé generaci, jak bude vypadat druhá světová válka. Aleppo nám ukazuje, jak bude vypadat každá příští válka vedená konvenčními zbraněmi, pokud nebudeme jednat.

Musíme pochopit - jak to chápali průkopničtí zdravotníci v devatenáctém století - že jestliže budeme tolerovat nelidskost ve válkách jinde, lehce se dostaví na náš práh.

Během jediného dne bojů v červnu 1859, mezi vinicemi a vesnicemu u Lago di Garda, bylo usmrceno či zraněno 40 000 italských, francouzských a rakouských vojáků. Na bitvu u Solferina by bývali lidé vzpomínali jen kvůli jejímu vraždění, kdyby nebyl býval přítomen Henry Dunant. Dunant, švýcarský cestovatel, strávil den obvazováním raněných a napsal paměti, které vedly k založení Červeného kříže a k přijetí první Ženevské konvence, kterou evropské mocnosti podepsaly r. 1864, píše Paul Mason.

Budeme-li lhát o tom, že normy neplatí, v příští válce zvítězí ten nejbezohlednější

11. 10. 2016 / Karel Dolejší


Text Paula Masona ZDE je jasným případem argumentačního triku známého jako falešná ekvivalence. Američané v Afghánistánu trestuhodně zaútočili na jednu nemocnici, omluvili se a událost vyšetřili. Podle Masona tedy "běžně" útočí na nemocnice - stejně jako Rusové, kteří v Sýrii do dnešního dne zničili přes padesát zdravotnických zařízení, přičemž ani jeden z těchto útoku nepřiznali a nevyšetřili. Všichni jsou stejní, zní falešný závěr.

"Smrt každého člověka mě umenší". I Spojené státy nesou vinu za vraždění civilistů

11. 10. 2016 / Jan Čulík

Upřesnění Karla Dolejšího, že samozřejmě rozsah všeobecného vyvražďování civilistů, včetně malých dětí, a útoků na nemocnice, které páchají Spojené státy a které páchá Rusko, je nesrovnatelný. Rusko bohužel přijalo doktrínu, že vede-li válku, musí to být totální válka, včetně vyvražďování všech, tedy i nemocných, raněných a malých dětí, a systematicky porušuje mezinárodní normy, které to od devatenáctého století zakazují.

Jenže ani Spojené státy nejsou bez viny, i když samozřejmě ta vina je řádově podstatně menší. To, že se Spojené státy verbálně přihlášují k humanitárním principům, ještě bohužel neznamená, že je důsledně dodržují - sobecký státní zájem v řadě případů převáží nad humanitárními imperativy. Paul Mason právem poukazuje na známé video, které zveřejnila Chelsy Manning, na němž američtí vojáci z vrtulníku Apache zlikvidují sanitku, jejíž pracovníci se snaží sbírat raněné osoby. K tomuto videu se vláda Spojených států nijak nevyjádřila, zaujala v té věci pozici mrtvého brouka. Kolik takových případů asi bylo, které kamera nezaznamenala?

Velmi bych byl opatrný při obviňování kohokoliv ze lži. Lež je vědomá nepravda. Jak ví Karel Dolejší, že Paul Mason vyřkl vědomou nepravdu. Vidí mu do hlavy? Na české politické scéně se lidé běžně obviňují ze lži, je to vždycky jen levný pokus bez důkazů zdiskreditovat oponenta. Inflace těchto obvinění v českém prostoru ho naprosto neutralizovala, takže používat toto obvinění bez důkazů se míjí účinkem.

Britské ministerstvo financí: Tvrdý brexit bude zřejmě stát Británii 2000 miliard Kč ročně

11. 10. 2016

Deník Times přináší v úterý informaci z prozrazené analýzy ministerstva financí

Analýza britského ministerstva financí předpokládá propad britského HDP po 15 letech o 5,4 až 9,5 procent, pokud Británie opustí Evropskou unii a nebude mít přístup na společný evropský trh.

Británie: Konzervativní poslanci obvinili premiérku Mayovou z tyranie

11. 10. 2016

Někteří poslanci dokonce i z Konzervativní strany obvinili britskou premiérku Theresu Mayovou z tyranie a z absence respektu pro demokracii. Mayová totiž odmítá poskytnout parlamentu rozhodování o podmínkách odchodu Británie z EU.

Celá řada konzervativních poslanců se v pondělí v londýnské Dolní sněmovně vyjadřovala kriticky ohledně brexitové strategie vlády. Někteří požadovali zveřejnění podrobnosti o vyjednávacím plánu britské vlády a jiní chtěli, aby parlament dostal právo rozhodovat o způsobu, jak Británie odejde z EU.

Nestrašte Ruskem: Válečné přípravy jsou projevem přízně!

Kdy zákeřní Finové zaútočí na Petrohrad?

11. 10. 2016 / Karel Dolejší


Petrohradský gubernátor Georgij Poltavčenko minulý týden schválil normu na válečný příděl chleba: 300 gramů pro osobu a den po dobu 20 dní ZDE. Během příštích tří let hodlají úřady stávající městské zásoby žita a pšenice více než zdvojnásobit.

Jsme svědky rozsáhlého vraždění civilistů v Aleppu a zničení tohoto města. Proč nikdo neprotestuje?

10. 10. 2016

Co je tak složitého na principu, že civilisty se nesmí střílet?

Pokud by se konaly protestní demonstrace, možná že bychom se v budoucnosti nemuseli stydět za svou nečinnost?

Kde jsou demonstrace v západních hlavních městech, které by odsoudily brutální útok na Aleppo? Asi 300 000 lidí je tam trvale vystavováno kobercovému bombardování, včetně protibunkrových a tříštivých bomb. Je tak špatné počasí, že nikdo nechce stát na náměstí, nebo před ruským velvyslanectvím? Nebo je to všem jedno? Nebo si lidi myslí, že by protesty stejně nic nezmohly? ptá se v deníku Guardian Natalie Nougayrède.

Pouliční protesty proti rozsáhlému vraždění civilistů a dětí v Aleppu jsou omezeny na malé skupinky - většinou syrských uprchlíků a lidskoprávních aktivistů. Nedochází k rozsáhlé mobilizaci obyčejných lidí, jako tomu bylo při protestech proti válce v Iráku r. 2003 anebo proti izraelskému vraždění v Gaze.

Je možné, že jsme všichni už otupěli v důsledku nekonečného proudu děsivého zpravodajství, včetně informace, že minulý týden usmrtily letecké údery v Aleppu více než 100 dětí. Je možné, že se lidem zdá konflikt v Sýrii složitý. Ale co je složitého na principu, že na civilisty se nesmí střílet? Co je složitého na odsouzení těch, kteří v současnosti shazují obrovské množství bomb na civilní čtvrti a na nemocnice?

Británie: Zmatek ohledně brexitu dál sílí

10. 10. 2016 / Jan Čulík

Aktualizace: V pondělí dopoledne pokračovaly brutální útoky světových měnových trhů proti britské libře. Řeči britské vlády o "tvrdém brexitu" poděsily měnové trhy a vytvořily "perfektní bouři". Vládě Theresy Mayové je to zřejmě jedno, zadlužené země se propadem hodnoty její měny sníží dluh. Libra se propadla vůči dolaru na 1,20 dolarů, vůči euru na €1.1075, a očekává se, že do konce roku 2017 klesne na 1,10 dolaru. Propad je důsledkem varování nejvýznamnějších britských podnikatelů, že vypadne-li Británie z evropského trhu, bude to katastrofa.

Britská vláda nakonec nebude nutit firmy, aby publikovaly seznamy svých zaměstnanců - cizinců, i když je po nich asi bude přesto chtít, a hlídání hranic před imigranty svěří Irské republice

Brutální kreslený komentář deníku Guardian ukazuje ministryni vnitra Amber Ruddovou, jak odpárává písmeno "F" - Foreigner - Cizinec - ze stovek v bednách už připravených pracovních kombinéz pro zaměstnance. Ruddová, která minulý týden oznámila na sjezdu Konzervativní strany, že bude vyžadovat, aby podniky zveřejňovaly seznamy svých zaměstnanců z ciziny, to tvrdě schytala ze všech stran, takže londýnská vláda ve zmatku tuto "strategii" zřejmě odvolala (klikněte na odkaz, obrázek se otevře ve větší velikosti):

Druhé prezidentské debaté v USA dominovaly brutální Trumpovy útoky proti Clintonové

10. 10. 2016

Donald Trump obvinil Hillary Clintonovou, že je "ďábel" a systematicky útočil na všechno, od pohlavního života jejího manžela, až po Wall Street a její úsudek ohledně zahraniční politiky. Nepokoušel se získat nové voliče. Před debatou shromáždil skupinu žen, které tvrdily, že je Bill Clinton pohlavně zneužil. V debatě ostře útočil na Clintonovou ohledně jejího soukromého emailového serveru. Hrozil Clintonové, že pokud zvítězí, nechá proti ní zahájit trestní vyšetřování a stíhání. Útočil také na moderátory, že jsou proti němu zaujatí.

Během několika okamžiků se debata změnila v ošklivou slovní válku bez zdvořilosti. Žádná prezidentská debata v nedávné minulosti taková nebyla.

Podrobnosti v angličtině ZDE

V neděli zemřel ve věku 90 let polský filmový režisér Andrzej Wajda

10. 10. 2016

Andrzej Wajda patřil k nejvýznamnějším světovým režisérům. Oceněn byl v Cannes za film "Kanál" (1957), v Benátkách za "Popel a démant" (1959), znovu v Cannes za slavný film z období odborového svazu Solidarita "Člověk z mramoru" (1978) a zlatou palmou z Cannes za "Člověka ze železa" (1981).

Podrobnosti v polštině ZDE

Konflikty v Iráku, Sýrii a Jemenu: Tři jeviště sektářské války na Blízkém východě

10. 10. 2016 / Karel Dolejší


Tzv. islámskou revolucí v Íránu v roce 1979 vstoupil na Blízký východ nový prvek: Expanzívní šíitská sektářská ideologie, která se vymezila proti sekulárním a umírněným sunnitským konkurentům. Většina států islámského světa tehdy v té či oné míře akceptovala sekularizační trend a mezinárodní hranice stanovené Sykes-Picotovým paktem, radikální islamisty potlačovala a do politiky nevpouštěla. Pouze Saúdská Arábie uplatňovala jako státní ideologii svou vlastní verzi islámu - wahhábismus - při jejím šíření však rozhodně nebývala tak aktivní jako v posledních letech, kdy se začala obávat o své přežití.

Channel Four News: Zapomenutá válka proti civilistům v Jemenu

10. 10. 2016

Britské televizní zpravodajství celostátního terestrického okruhu Channel 4  už dlouho systematicky informuje o leteckých úderech Saúdské Arábie, které vraždí civilisty v Jemenu, a poukazuje na to, že Saúdskou Arabii vyzbrojuje britská a americká vláda. Opakovaně se také dožaduje na britském ministerstvu zahraničí vysvětlení, proč Británie Saúdům dodává k tomuto vraždění zbraně. Informujeme o tom průběžně i v Britských listech, pod tematickým heslem Jemen ZDE:

Stále ještě žádná odpověď z ministerstva zahraničí: proč vyzbrojujeme jednu stranu ve válce, o které ministerstvo zahraničí tvrdí, že nemá v Jemenu vojenské řešení? Zeptáme se ministerstva zahraničí znovu zítra:

Konflikt v Jemenu ve stínu války v Sýrii

10. 10. 2016 / Daniel Veselý

Invaze koalice vedené Saúdskou Arábií do zchudlého Jemenu byla provedena na žádost jemenského prezidenta Abdara Rabbúa Mansúra Hádího loni na jaře s cílem zastavit postup vzbouřených Húsijů, kteří se těší spíše symbolické podpoře íránské vlády. Ačkoliv počet obětí v tomto konfliktu nedosahuje závratných výšek jako v Sýrii, destrukce a obrovské utrpení v této arabské zemi postihly milióny obyčejných Jemenců. Západní sdělovací prostředky se však s větší intenzitou věnují válce v Sýrii, přestože se na decimaci Jemenu přímo podílejí Spojené státy a Velká Británie.  

V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák