Bude-li Řecko donuceno odejít z eurozóny, němečtí daňoví poplatníci budou muset uhradit stovky miliard euro

19. 2. 2015

Jestliže nyní bude Řecko donuceno k bankrotu, němečtí občané okamžitě zjistí, že zmizela obrovská finanční částka, investovaná do zahraničí bez hlasování v německém parlamentě a bez jejich souhlasu. Povede to k rezignaci Angely Merkelové?

Politickou rozbuškou pro řeckou nákazu v Evropě je obskurní mechanismus, který používá série ústředních bank k vzájemnému vyrovnávání účtů, upozorňuje v deníku Daily Telegraph Ambrose Evans-Pritchard.

Pokud bude Řecko donuceno uprostřed rozbrojů opustit eurozónu, ta země nejen nikdy nesplatí "záchranné" balíčky, které jí poskytl EMU, ale také nikdy nesplatí svá pasiva v rámci tzv. "Cíle2", která dluží Evropské ústřední bance.

Pokud by Rusko napadlo pobaltské země způsobem, jímž ruská armáda nyní bojuje na Ukrajině, NATO jim nepomůže

19. 2. 2015

Informovaly o tom ve svých večerních zprávách Channel Four News. Z rozhovoru s odbornicí ze strategického Royal United Service Institute vyplynulo, že hybridní válka, jakou v současnosti vede na ukrajinském území ruská armáda, se z právního hlediska nepovažuje za skutečnou invazi, a pokud by takto Rusko zaútočilo na pobaltské země, které jsou členy NATO, nebude to důvodem, aby je NATO začalo vojensky bránit, protože hybridní válka neaktivuje článek 5 smlouvy Severoatlatického společenství o vzájemné vojenské pomoci členských zemí.

Německo odmítlo žádost Řecka o prodloužení půjčky

19. 2. 2015

Uvedlo, že Řecko nesplnilo podmínky, které vyžaduje eurozóna. Ministři z eurozóny se mají sejít v pátek ve snaze dosáhnout dohody. Bude to jejich třetí pokus za posledních 10 dnů.

Evropská komise předtím charakterizovala řecký návrh, široce považovaný za významný ústupek ze strany Řecka, jako pozitivní krok, který by mohl vést ke kompromisu. Podle informací Channel Four News ze čtvrtečního večera zůstává odrazovým můstkem k pátečnímu jednání ministrů financí stále ještě dokument předložený Řeckem, který schválila Evropská komise, přestože ho německé ministerstvo financí odmítlo. Páteční jednání bude tedy zcela klíčové.

Guardian: Řecko se vzdalo Bruselu

19. 2. 2015

Řecko ustoupilo intenzivnímu nátlaku svých partnerů v eurozóně a bude dál provádět vládní škrty. To je, otevřeně řečeno, jediný způsob, jak je možno interpretovat informaci, že Řecko oficiálně požádalo o půlroční prodloužení své dosavadní dohody s eurozónou. Už nikdo nepředstírá, že by měla být ta dohoda nahrazena novou, mírnější dohodou bez podmínek. Nenáviděná Trojka Evropské centrální banky, Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu bude dalšího půl roku dohlížet na řeckou ekonomiku, to je něco, co bylo až do teď pro stranu Syriza naprosto nepřijatelné.

Ruské bombardéry se znovu přiblížily Británii

19. 2. 2015

Britské vojenské letectvo znovu eskortovalo dva ruské bombardéry, které se přiblížily k jihoanglickému pobřeží u hrabství Cornwall. Moskva zároveň reagovala zlobně na varování britského ministra obrany Michaela Fallona, že Rusko může ohrozit pobaltské země.

Britské ministerstvo obrany tvrdí, že ruské bombardéry "nenarušily britský vzdušný prostor", avšak toto listu Guardian zpochybnila občanka z Cornwallu, Sue Bamford, 45, která viděla, jak ruský bombardér letí nad územím Cornwallu, když jela automobilem v autoškole.

Vyvolává to otázky, zda západní vládní instituce záměrně neutajují případy ruské agrese, aby Rusko "nerozzlobily". Britské listy mají k dispozici informaci, že existuje dokumentace agresivního chování ruských vojenských jednotek během ofenzívy na východní Ukrajině, ale některé západní státy brání jejímu zveřejnění, aby to "neohrozilo příměří z Minsku".

Podrobnosti v angličtině ZDE

Channel Four News: Obrovské ponížení pro Ukrajinu i její stoupence

19. 2. 2015



Alex Thomson: Takže dnes nechť není nikdo na pochybách: Ruští vzbouřenci a jejich podpora v Moskvě obrovským způsobem ponížili Kyjev, Ukrajinu, prezidenta Porošenka, ale také jeho a ukrajinské vojenské a politické stoupence. Nejen v Evropě, ale také v USA. Kam vede cesta odtud? Jen pošetilec by se to snažil určit. Řeknu vám ale jednu věc: Ve vzbouřeneckých jednotkách je velké množství mladých mužů, kteří jsou přesvědčeni, že vítězí, mají energii, provádějí ofenzívu a chtějí bojovat dál.

Německý expert: Mír na Ukrajině je nepravděpodobný, "separatisté" otevřeně deklarovali další válečné cíle

19. 2. 2015

Gerhard Simon, expert na Východní Evropu z Univerzity v Kolíně nad Rýnem, byl ve vysílání televize ARD velmi skeptický k možnosti ukončení bojů na Ukrajině, a to i po obsazení Debalceva. Konstatoval, že "separatisté" otevřeně deklarovali své válečné cíle: Obsadit celý Donbas, změnit Ukrajinu, uvěznit prezidenta Porošenka a zastřelit premiéra Jaceňuka.

Dalším bezprostředním cílem útoku je přístav Mariupol a patrně také město Arťomovsk severně od Debalceva. Pokud boje neustanou, Západ musí přehodnotit dosavadní přístup, protože bude zřejmé, že plán na deeskalaci konfliktu selhal. Nelze vylučovat ani dodávky zbraní Ukrajině, ačkoliv by to bylo nepopulární.

Podrobnosti v němčině: ZDE

Guardian: Západ by mohl na Ukrajině zvítězit hospodářskou pomocí

19. 2. 2015

Ukrajina si opakovaně trpce uvědomuje, že nad Ruskem nelze vyhrát. Rusové mohou vždycky vyslat další vojenské jednotky, kdykoliv ukrajinská armáda začíná vítězit. To, jak to vojensky dopadlo v Debalceve, je jen nejnovější připomínkou, že vojenská situace na Ukrajině je asymetrická a ve výhodě jsou Rusové a separatisté, píše se v redakčním komentáři deníku Guardian.

"Příměří" umožnilo Kremlu soustředit síly k dobytí Debalceva

18. 2. 2015 / Karel Dolejší

Bylo by nespravedlivé říci, že zatím poslední ukrajinské "příměří" uzavřené v Minsku je vysloveně k ničemu. Umožnilo (pro)ruské straně stáhnout síly z ostatních úseků fronty, protože na nich nehrozí žádná ukrajinská odlehčovací ofenziva, a dobýt strategicky důležitý komunikační uzel Debalceve. Kdyby příměří nebylo, minimálně by taková útočná operace prováděná přiměřeně menšími silami zabrala mnohem více času.

Neskákejte, sakra, do sněhu, napomíná bostonský starosta své obyvatele

19. 2. 2015

Od konce ledna je město Boston v USA zahlceno více než dvěma metry sněhu. Vzhledem k tomu, že se ve městě tedy nedá dělat skoro nic jiného, obyvatelé skáčou z oken svých domů do sněhu, někdy i z prvního patra. Videozáznamy jsou ZDE. Bostonský starosta apeloval na spoluobčany, aby "s těmi nesmysly přestali". "Toto není hora šílenců. Je to město Boston."

Rusko má s Litvou vážný problém: Kaliningradskou enklávu

18. 2. 2015

V kontextu konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou se hodně hoří o hybridní válce. Uvažuje se, že v budoucnu Vladimir Putin zaútočí na (estonskou) Narvu, Moskva bude "zachraňovat" ruskojazyčnou část Lotyšska nebo Klajpedský kraj (jedinou část Litvy, kde žije necelá třetina etnických Rusů). Jenže válka může být konvenční a v tom případě se první obětí stane Litva, přes kterou bude velmi vhodně veden koridor z Kaliningradu do Běloruska.

Evropská ústřední banka poskytla Řecku další 3,3 miliardy euro nouzových fondů

19. 2. 2015

Evropská ústřední banka souhlasila, že pro řecké banky poskytne další 3,3 miliardy nouzových fondů. Americký ministr financí Jack Lew varoval Řecko, že se musí chovat konstruktivně. Poukázal na to, že bez dosažené dohody s EU by Řecko čelilo "bezprostředním problémům" a dodal, že současný nevyřešený konflikt "není dobrý pro Evropu", navzdory náznakům, že do pátku bude přece jen dosaženo dohody.

Řecká vláda přislíbila, že podá v Bruselu žádost o prodloužení své půjčky, avšak z prozrazených dokumentů vyplývá, že ministr financí Varoufakis se nevzdá svých plánů na zrušení škrtů v Řecku. Varoufakis navzdory tomu konstatoval ve středu večer, že je přesvědčen, že návrh jeho vlády euroskupina ministrů financí přijme. Podrobnosti v angličtině ZDE

Řešení, které by pomohlo odstranit řeckou finanční krizi?

18. 2. 2015

Srovnejte podmínky, které eurozóna požaduje od řecké vlády, s podmínkami, jaké byly nabídnuty bankám. Ministři eurozóny nyní požadují, aby se Řecko bezpodmínečně vzdalo. Jde o národní ponížení, které je výsměchem demokracii. Ale když se zachraňovaly banky, vlády rychle vykouzlily potřebné peníze skoro bez jakýchkoliv podmínek. Skromně požádaly banky o několik formálních reforem a pak si zakryly oči, když banky ty požadavky ignorovaly, píše v nesmírně zajímavém článku v deníku Guardian George Monbiot.

Analýza: Rusko střílelo na ukrajinskou armádu z ruského území

17. 2. 2015

Satelitní fotografie, digitální detektivní práce a sociální média poskytly důkazy, že Rusko střílelo na území Ukrajiny přes hranici, argumentuje studie

Když se staly ukrajinské armádní jednotky loni v létě na Ukrajině terčem zuřivého útoku, vojáci byli překvapeni a zděšeni obrovskou intenzitou tohoto útoku. "Separatisté" byli profesionálně organizovaní a nesmírně silní. Ukázalo se, že o separatisty nejde.

Britské listy se bez finančních příspěvků neobejdou

19. 11. 2014 / Bohumil Kartous

Vážení čtenáři, krátce k nově nastaveným formátům reklamy a k souvislostem, které z toho vyvstávají jak pro BL, tak pro vás. BL nejsou komerční projekt, ale peníze potřebují. Proto se v současnosti bez reklamy neobejdou. V rámci nového designu jsme se snažili najít kompromis mezi její „otravností“ a užitečným přínosem.

Odmítli jsme formáty zcela běžné na většině českých mediálních portálů, drželi jsme se formátů běžných na britských a amerických médiích. I tak se určitě najdou lidé, které to bude obtěžovat. Pochopte prosím, že bez reklamy to nejde.

Bída české žurnalistiky

19. 2. 2015 / Tomáš Kindl

Co slovo, to dezinformace. Bohužel jen s trochou nadsázky tak lze označit stovky mediálních zpráv o kouření v restauracích, které za poslední půlrok vyšly v novinách či na internetu nebo byly odvysílány v televizi či rozhlasu. Je zajímavé, kolik chyb lze napáchat v něčem tak legislativně banálním. V následujících odstavcích se pokusím některé z nich vysvětlit.

Klinika, dvě kliniky, tisíc klinik...

19. 2. 2015 / Ondřej Plachý

Od chvíle, kdy policie vyklidila žižkovské autonomní sociální centrum Klinika, uplynuly již dva měsíce. Její okna sice stále zůstávají zabedněná, ale aktivisté ve své snaze o získání objektu bývalé Kliniky významně pokročili. V současné chvíli jsou již jen krok od jejího získání do podnájmu (zadarmo) na několik měsíců od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Zároveň se z hlavních organizátorů staly mediálně známé tváře, když se jim podařilo na celou situaci upozornit média a získat si pozornost širší společnosti. Celá kauza se dostala až na stůl ministra financí Andreje Babiše, který pro něj typickým způsobem prohlásil, že Kliniku zařídí. Jestliže ÚZSVM autonomní sociální centrum Klinika skutečně aktivistům umožní používat, bude to znamenat průlom v přístupu úřadů ke squattingu pro celou Českou republiku.

Jak Rusko podporuje ultrapravicové strany v Evropě

17. 2. 2015

Rusko loni podepsalo dohodu s maďarským premiérem Viktorem Orbánem, že vybuduje reaktory v jaderné elektrárně v Paksu za 10 miliard euro vázaných úvěrů. Avšak Rusko provádí diplomatickou ofenzívu po celé Evropě, zejména ve střední a jižní Evropě. Zejména aktivně prosazuje svůj vliv na Balkáně, především v Srbsku a v Bosně, a intenzivně pěstuje vztahy s levicovými i pravicovými politickými stranami v západní Evropě.

Západ se musí naučit žít s Putinem, varuje bývalý šéf britské MI6

16. 2. 2015

Sir John Sawers, bývalý šéf britské rozvědky MI6, varoval před zvyšováním nátlaku na Vladimíra Putina ohledně Ukrajiny a upozornil, že jakákoliv mocenská změna v Kremlu "může být velmi pravděpodobně k horšímu".

Západ se bude muset naučit s Putinem žít, ať to vypadá jakkoliv nepřijatelně, řekl Sawers v přednášce na King's College v Londýně. Provokovat Putina by mohlo prohloubit bezpečnostní krizi v Evropě.

Porošenko: "Chceme jednotky OSN nebo zásah EU"

18. 2. 2015

Ukrajinský prezident Petro Porošenko v úvodu večerního zasedání Rady národní bezpečnosti a obrany přenášeného 1. kanálem státní televize oznámil, že Ukrajina dnes zváží, zda vyzve k vyslání mírových sil OSN na východ země. Podle jeho slov však preferuje spíše "policejní operaci" Evropské unie. "Separatisté" ani Rusko podle něj nedodržují závazky vyplývající z minských dohod a mezinárodní společenství by mělo zasáhnout..

Kromě toho velvyslanec při EU Konstantin Jelisejev zhruba dvě hodiny před projevem prezidenta prohlásil, že by Evropská unie podle Kyjeva měla zvážit provedení vojenské operace na východě Ukrajiny ZDE.

Pussy Riot vydaly píseň "Nemohu dýchat", na protest proti zabití Američana Erica Garnera

18. 2. 2015



Nový videoklip skupiny Pussy Riot, natočený v angličtině, "I can´t breathe", je inspirován smrtí Erica Garnera, jehož zabili loni v červenci v New Yorku policisté. Píseň je věnována Garnerovi a "všem, kdo trpí státním terorem - kdo jsou zabíjeni, dušeni a umírají v důsledku války a policejního násilí. Je věnována politickým vězňům i demonstrantům v ulicích, kteří bojují za změnu."

Podle deníku Guardian je píseň "I can´t breathe" také přesvědčivým protestem proti politické situaci v Rusku a Putinově krvavé utajované válce na Ukrajině. Videoklip, v němž jsou obě členky Pussy Riot pohřbívány zaživa, je obdobou tajných pohřbů stovek ruských vojáků, kteří zahynuli při bojích ruské armády na Ukrajině.

Rusko se "hluboce změnilo" od doby, kdy Pussy Riot natočily své poslední video v roce 2014. Obě aktivistky konstatují: "Od loňského jara žijeme v podmínkách války a nenávisti vůči ostatnímu světu, což Kreml nazývá ´Ruským jarem´ Uvědomujeme si, že Rusko se, co se týče ostatního světa, nyní pohřbívá zaživa."

Podrobnosti v angličtině ZDE

Peter Oborne požaduje nezávislé vyšetřování redakční linie Daily Telegraphu ohledně skandálu v HSBC

18. 2. 2015

Bývalý hlavní politický komentátor deníku Daily Telegraph Peter Oborne požaduje nezávislé vyšetřování redakční linie konzervativniho deníku Daily Telegraph, který téměř úplně potlačil informace o skandálu v bance HSBC, aby nepřišel o její reklamu. Oborne tuto praxi charakterizoval jako "podvod na čtenářích". Dodal, že zaměstnanci deníku Daily Telegraph nemají vůbec žádnou důvěru v management ani ve vlastníky listu. "Zjistil jsem jako novinář, že je mi z toho špatně," řekl Oborne ve středu v rozhovoru v rozhlase BBC. Podrobnosti v angličtině ZDE

OPRAVA:

První česko ruská banka nepodléhá dohledu ČNB

18. 2. 2015

Dne 17.2. byl na serveru blisty.cz zveřejněna čtenářská reakce s názvem „Půjčku Marine Le Penové poskytla První česko-ruská banka podnikající v Česku“.

Dovolte upozornit na následující nepřesnosti, píše Kateřina Bartůšková z České národní banky.

V článku se píše, že „…nad přiměřenou rizikovostí tohoto úvěru dohlížela ČNB a pokud by náhodou kvůli podobným půjčkám banka zkrachovala, vklady by vyplatil český Fond pojištění vkladů, kam přispívají všechny české banky a záložny“.

První česko-ruská banka je zahraniční bankou s licencí udělenou Centrální bankou Ruské federace; nemá povolení k činnosti od České národní banky. Z toho vyplývá, že První česko-ruská banka nepodléhá dohledu ČNB a nespadá pod český Fond pojištění vkladů.

Švýcarsko zahájilo vyšetřování banky HSBC

18. 2. 2015

Prokurátoři v Ženevě zahájili vyšetřování týkající se propírání špinavých peněz švýcarskou pobočkou banky HSBC. Ve středu provedli v sídle bankly v Ženevě domovní prohlídku. Vyšetřování bylo zahájeno poté, co vyšlo najevo, že banka tolerovala ilegální činnost obchodníků se zbraněmi i obchodníků s diamanty, získávanými prostřednictvím masakrů v Africe. Banka také pomáhala milionárům jak se vyhnout daním.

Britská vláda Davida Camerona odmítla zahájit obdobné vyšetřování v Británii.

Podrobnosti v angličtině ZDE ZDE

Může být odstřel šéfa školského výboru "chybou v komunikaci"?

18. 2. 2015 / Bohumil Kartous

Novela školského zákona mění přístup k dětem se speciálními vzdělávacími potřebami, domácí vzdělávání na 2. stupni neprošlo, stejně jako registr učitelů. Zaměření učňovských oborů neodpovídá možnostem uplatnění jejich absolventů, vyplývá ze zprávy Národního ústavu pro vzdělávání. Většina absolventů nepracuje v oboru, v němž získala kvalifikaci na střední odborné škole či učilišti. Jana Straková, odbornice v oblasti měření výsledků vzdělávání a vzdělávací politiky vysvětluje, proč je rozdělené školství nevýhodou pro všechny. Koncentrace CO2 na českých školách překračuje hygienickou normu, ukazuje studie. Jaké je pozadí zpackané snahy o "odstřel" šéfa sněmovního školského výboru. Více v pravidelném týdenním souhrnu Beduin připravovaném spolkem EDUin.

Úroveň politické reality a politické satiry v ČR je překvapivě na stejné úrovni

Kancelář Blaník: WTF??

18. 2. 2015 / Bohumil Kartous

Člověk by řekl, že čím absurdnější je v dané společnosti politická situace, čím bizarnější jsou postavy reálných politiků, čím větší nesmysly říkají a čím větších pitomostí se dopouštějí, tím jednodušší je udělat politickou satiru. Ne vždy. I přes mnohé pokusy se dá konstatovat, že v ČR skutečná politická satira stále chybí a i když tvůrci seriálu Kancelář Blaník slibovali, že to chtějí změnit, stav trvá. Tvrzení, že tohle má být česká obdoba seriálu BBC The Thick of It (v ČR známé pod distribučním překladem Je to soda) je jen špatný vtip, na nichž je celý seriál založen. Člověk nutně nabude dojmu, že se autoři dívali na něco úplně jiného…

Dočká se i Česká republika někdy otevřené občanské debaty o bezpečnostní politice?

18. 2. 2015 / Karel Dolejší

Německo ztransparentňuje proces tvorby bezpečnostní politiky ZDE a nemalou roli přitom sehraje občanská participace. V České republice jde o cosi nevídaného: Nejenom, že zde ministr obrany najímá poradkyni spojenou s katastrofální investicí v Liberci či prosazuje v rozporu se služebním řádem "politicky" povyšovaného kandidáta na post šéfa vojenské policie. Také všechna rozhodnutí o akvizicích i zásadní koncepční rozhodnutí zde stále vznikají mimo dohled veřejnosti, někdy, ale ne vždy, jsou milostivě oznámena, jindy se o nich veřejnost dozvídá se zpožděním a nestačí se divit.

Deník Daily Telegraph cenzuroval informace o skandálu v bance HSBC, aby nepřišel o její reklamu

17. 2. 2015

"Pokud čelné noviny dovolí korporacím, aby ovlivňovaly, to co píší, protože se bojí, že přijdou o příjmy z reklamy, je ohrožena sama demokracie."

Bývalý hlavní politický komentátor konzervativního britského deníku Daily Telegraph Peter Oborne ostře zaútočil na tento list. Obvinil ho, že dal přednost zájmům banky HSBC před čtenáři, aby si zachránil zakázku na reklamu

Peter Oborne, hlavní politický komentátor deníku Daily Telegraph, z listu odešel a obvinil ho, že v souvislosti se skandálem v bance HSBC deník spáchal "podvod na čtenářích".

Oborne tvrdí, že management a majitelé listu úmyslně potlačovali kritické informace o bance HSBC, aby si od ní udrželi reklamu. Konstatoval, že jde o nesmírně znepokojující situaci, kdy došlo vlastně ke "sloučení" reklamního oddělení s redakcí.

Ohlušující záblesk a jeho nohy ležely vedle něho. Useknuté.

17. 2. 2015

Po ukončení práce v teplárenské firmě, kde je zaměstnán, šel Jurij Korjagin v Horlivce známou cestou domů. Telefonoval při tom své matce.

Pak došlo k ohlušujícímu záblesku, ohromená hluchota po několik okamžiků. Pak si Jurij uvědomil, že leží na zemi a vedle něho jeho nohy. Useknuté.

Hned poté se někdo přiblížil, podíval se na něho, sklonil se k němu, ukradl mu mobilní telefon a utekl.

Saúdský duchovní:

Země je stacionární a neobíhá kolem Slunce

17. 2. 2015

Saúdský duchovní na videozáznamu, široce komentovaném na sociálních sítích, odmítl "představu", že by Země obíhala kolem Slunce. Tvrdil, že je tomu obráceně. Na otázku studenta, zda stojí Země na jednom místě, nebo zda se pohybuje, šejk Bandar al-Khaibari odpověděl: "je na jednom místě a nepohybuje se," informuje televize al Arabia.

Anglikánská církev doporučuje voličům, jak hlasovat v nadcházejících všeobecných volbách

17. 2. 2015

Anglikánská církev publikovala dvaapadesátistránkový dopis věřícím,v němž doporučuje, jak mají hlasovat v nadcházejících britských všeobecných volbách. Požaduje zavedení tzv. "mzdy, z níž se dá vyžít" (vyšší mzdy než je současná minimální mzda) pro všechny zaměstnance. V rámci Evropské unie by podle Anglikánské církve měla Británie "dál budovat struktury důvěry a spolupráce mezi národy v Evropě". Co se týče jaderných zbraní, Anglikánská církev doporučuje, že v důsledku "změn v globální strategické realitě by se měly znovu zkoumat tradiční argumenty pro jaderné odstrašení".

Biskupové také zdůrazňují: "Existuje hluboký rozpor v postojích společnosti, která v zásadě oslavuje rovnost, avšak zachází s některými lidmi, zejména s chudými a se zranitelnými, jako s lidmi, které nechce, které podceňuje a které ignoruje. Například, když ži, kteří závisejí na sociální podpoře, jsou charakterizováni výrazy, z nichž vyplývá, že si pomoc nezaslouží, jsou závislí a měli by být schopni se postarat sami o sebe, odrazuje to jiné občany od poskytování neformální sousedské pomoci, která by mohla státu ulehčit do určité míry břemeno sociální infrastruktury." Dopis také požaduje, aby se vážněji debatovalo o zdanění a o potřebě "poctivě hovořit o tom, jak musíme žít v budoucnosti, pokud nemají budoucí generace zdědit zničenou a vyčerpanou planetu."

Podle Anglikánské církve je "povinností každého křesťana jít k volbám".

Podrobnosti v angličtině ZDE ZDE

Na zničeném doněckém letišti

17. 2. 2015



Moderátor Jon Snow: Byla to opravdu pozoruhodná budova. Hypermoderní letiště, kde přistál anglický fotbalový tým účastnící se evropského fotbalového mistrovstí před pouhými třemi lety. Dnes je letiště v Doněcku strašlivá ruina, zničená dlouhými měsíci bojů mezi ukrajinskými jednotkami a vzbouřenci. Náš hlavní reportér Alex Thomson patřil ke skupince novinářů, které vzali vzbouřenečtí vojáci na toto letiště. Zároveň v oblasti pokračovala intenzivní dělostřelecká palba, při níž obě strany obviňovaly stranu druhou z porušení příměří, které mělo začít v sobotu v noci. Kyjev informoval, že zaznamenal 112 útoků, zatímco vzbouřenci tvrdili, že vládní zbraně se znovu zaměřily proti letišti. Alex Thomson s námi hovoří z Doněcku:

Alex Thomson: Není pochyb o tom, Jone, že o letiště v Doněcku se už dlouho intenzivně bojuje. Toto jsme dnes natočili v oblasti kolem Debalceva. Vzbouřenci prostě tvrdí, Debalcevo není součástí dohody o příměří, to je naše město, my ho dobudeme bez ohledu na cokoliv, Ukrajinci říkají, kdepak, je to absolutně součástí dohody z Minsku a my se nehneme. Násilí tam pokračuje a bude pokračovat. To vědí všichni.

Reportér ruských televizí mimoděk dokázal trvající přítomnost ruských tanků na ukrajinské frontě

16. 2. 2015

KD│ Včera publikovaná videoreportáž reportéra kanálů RT (dříve Russia Today) a Zvězda Grahama Phillipse ukazuje, že zatímco novinář opouští bojiště severovýchodně od Debalceva (jak sám vysvětluje, bezprostředně předcházející díl reportáže ze zákopů u Debalceva ZDE), v opačném pruhu stojí seřazena kolona tanků. S ohledem na nové dvoudílné pásy, použitý typ aktivního pancéřování Kontakt-5, absenci starého sovětského infračerveného reflektoru na pravé a naopak přítomnost zaměřovače Sosna-U s pasivní IČ kamerou Catherine FC francouzské firmy Thales na levé straně věže je nepochybné, že záběry zachycují ruský tank T-72B3. Tento typ se nachází výlučně ve výzbroji ruské armády. Kritickou výhodu v nočním boji těmto strojům poskytují výkonné francouzské infrakamery, jež jim umožňují operovat bez masivních demaskujících příznaků starých sovětských systémů nočního vidění, jimiž jsou vybaveny ukrajinské protějšky.

Jinými slovy, reportáž ukazuje, že zatímco ukrajinští obránci Debalceva obdrželi ultimátum před nočním tankovým útokem ZDE, k frontě se přisouvají jednotky vybavené nejmodernějším modelem tanku, jaký ruská armáda nakupuje od roku 2012.

A všichni budeme věřitelé

16. 2. 2015 / Ilona Švihlíková

Při nekonečných debatách o vyjednávání změny podmínek vázaných na splácení řeckého veřejného dluhu, se zapomíná na to, že nejde jen o Řecko, dokonce ani o jižní křídlo Eurozóny. Příklad Řecka jen ukazuje, jak Eurozóna přispívá ve své současné podobě k rozdílům mezi zeměmi, místo aby je zmenšovala. A ještě závažněji: reflektuje novou podobu nerovnováhy, ve které chce každý být věřitelem.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za leden 2015

14. 2. 2015

V lednu 2015 přispělo 374 čtenářů finančně na Britské listy bankovním příkazem celkovou částkou 53 044,79 Kč (a další částkou ve výši 48 781 Kč na pomoc důchodkyni v nouzi, žíjící na Praze 8), dále dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v listopadu 2014 částkou 3675,74 Kč.

Zůstatek byl koncem ledna 2015 260 035,26 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 156 375,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | Ukrajina | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák