Americké umravňování české zahraniční politiky může mít destabilizační dopad

20. 11. 2014 / Jan Čulík

"Do Moskvy jsem jel jako československý ministr, ale vrátil jsem se jako Stalinův pohůnek."

Jan Masaryk krátce po návratu z Moskvy v červenci 1947, kdy musel za Československo na Stalinovo naléhání odmítnout účast na Marshallově plánu

Je opravdu politováníhodné, že čeští sociálnědemokratičtí politikové, kteří se účastnili odhalení Havlovy busty v americkém Kongresu, nelenili, a ač ještě v Americe, vyplísnili pracovníka českého ministerstva zahraničních věcí Petra Druláka za to, že se pokusil zformulovat samostatnou zahraniční politiku.

Češi a Slováci jsou nesmírně citliví na diktát nejrůznějších mocností a nutně jim vyvstane v nynější situaci na mysl výrok Jana Masaryka z července 1947 po jeho příjezdu z Moskvy, kdy ho tam Stalin donutil, aby Československo odstoupilo od Marshallova plánu poválečné rekonstrukce Evropy.

Soud ve Švédsku odmítl zrušit zatykač, vydaný na Juliana Assange

20. 11. 2014

Odvolací soud ve Stockholmu odmítl žádost právníků Juliana Assange, aby zrušili jeho zatykač. Znamená to, že by Assange byl deportován do Švédska, kdyby opustil ekvádorské velvyslanectví v Londýně. Soud ale také konstatoval, že vyšetřování údajných znásilnění, jichž se měl Assange dopustit, se dostalo do slepé uličky, a kritizoval švédské prokurátory, že nezkoumali alternativní možnosti vyřešení tohoto případu, "v zájmu všech zúčastněných osob". To zřejmě vyvolá tlak na prokurátory, aby začali hledat nové možnosti řešení tohoto případu.

Podrobnosti v angličtině ZDE

ČMKOS: Doporučení zvýšit platy poslanců a senátorů o 8100 Kč je nehorázné

20. 11. 2014

tisková zpráva

ČMKOS považuje doporučení sněmovního rozpočtového výboru zvýšit základní plat poslanců a senátorů o 8100 Kč za nehorázné. Místo toho, aby se poslanci zajímali o situaci české ceny práce, chtějí si zvýšit platy téměř o částku, kterou ještě nedávno činila minimální mzda. Josef Středula, předseda ČMKOS v této souvislosti uvedl: „Politici ve sněmovně vůbec nemyslí na lidi, nezajímají je stále zaostávající platy ve zdravotnictví, kultuře. Ve srovnání s tímto návrhem je chystané navýšení platů státních zaměstnanců a zaměstnanců ve školství jen symbolické. Věřím, že poslanecká sněmovna přijme jiný, rozumný návrh. Očekával bych, že politici vyvinou tlak na privátní podnikatelskou sféru, aby mzdy českých zaměstnanců v této sféře v průměru narostly alespoň o 5 %.“

Další dánský televizní seriál, který asi ČT divákům odepře...

20. 11. 2014

Hovořilo se o něm ve středu dopoledne v britském rozhlase:

Jenny Murray: Všichni už automaticky očekáváme velké věci od skandinávských televizních dramat. Nemohli jsme se odtrhnout od seriálů The Killing (Zločin), Borgen a The Bridge (Most). Očekává se, že nejnovější skandinávský seriál, The Legacy (Dědictví), bude také nesmírně úspěšný. Už získal ceny v Dánsku a začíná v televizi Sky příští středu. V první díle zemře umělkyně, žijící ve velkém domě a se spoustou peněz. Má čtyři děti, které mezi sebou zahájí dlouhodobou válku o dědictví. Dochází k odhalování spousty tajemství. Seriál napsala autorka Maya Ilsoe. Co ji inspirovalo?

PRÁVO A JUSTICE V ČR:

Jan Posolda: "Jsem zase na začátku"

20. 11. 2014

Dnes jsem obdržel 4 dopisy od exekutorů a právních zástupců věřitelů. Přitom dopis právního zástupce oprávněného f.Vienna Insurance Group, což je pojišťovna České spořitelny, které byla dlužná pohledávka na základě splátkového kalendáře splacena, požaduje zaplatit za údajné právní služby 4848Kč., což je porušením vyhl.č.177/1996Sb. §7 odst.1, píše Jan Posolda.

"Občanská válka" na Ukrajině vedená tanky z Ruska

20. 11. 2014

Ferguson, J. - Jenzen-Jones, N. R.: Raising Red Flags: An Examination of Arms & Munitions in the Ongoing Conflict in Ukraine. ARES Research Report Nr. 3, November 2014. (pdf) ZDE

KD│ Odkud pochází výzbroj separatistů bojujících na východě Ukrajiny proti jednotkám věrným kyjevským úřadům? Jejich zastánci tvrdí, že všechny zbraně byly ukořistěny protivníkovi. Ti kdo straní Kyjevu zase často prohlašují, že "všechno" pochází z Ruska. Ferguson a Jenzen-Jones ze soukromé konzultantské společnosti ARES se tématu podrobně podívali na zoubek a identifikovali celkem pět různých zdrojů zbraní a vojenského materiálu používaných separatisty v ukrajinském konfliktu. Text doprovází velké množství kvalitně zdrojovaných fotografií výborně provázaných s výkladem.

Britská vláda požaduje likvidaci ruského hackerského serveru

20. 11. 2014

Britský vládní komisař pro informace Christopher Graham naléhal na ruské úřady, aby okamžitě server zlikvidovaly. Dodal, že bude také spolupracovat s americkou Federální obchodní komisí, aby server vyřadila z provozu, pokud ruské úřady nebudou chtít spolupracovat.

Graham v britském rozhlase zdůraznil, že je nesmírně důležité, aby lidé u webkamer, které mají přístup na internet, používali bezpečná hesla.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Prezident Zeman říká nepravdu. Záměrně?

19. 11. 2014 / Milan Daniel

Miloš Zeman je znám jako člověk, který míru své inteligence využívá ve spojení se sloní pamětí. Nezapomíná svým oponentům nejen takové ponížení, jehož se mu dostalo při parlamentní prezidentské volbě před jedenácti lety, ale i mnohem méně viditelnější „provinění“.

V rozhovoru pro Parlamentní listy se tak na otázku týkající se „disidentské šlechty“ opřel do Petra Uhla, který svého času jeho vládu přiměl k tomu, aby dala podnět k usnesení Poslanecké sněmovny, kterým zrušila usnesení zastupitelstva v Ústí nad Labem – Neštěmicích o povolení stavby zdi v tamní Matiční ulici.

Proč podporuji Zemana

20. 11. 2014 / Rudolf Převrátil

Navazuji na článek Bohumila Kartouse, v němž autor popisuje jistý - a rozšířený - typ podpory Miloše Zemana jako psychologickou projekci ukazující na nevyvinutý smysl pro odstup a kritické uvažování. Pokusím se doplnit tento obraz svým vlastním příkladem. Považuji totiž za potřebné právě v tomto okamžiku podpořit Zemana.

Britské listy se bez finančních příspěvků neobejdou

19. 11. 2014 / Bohumil Kartous

Vážení čtenáři, krátce k nově nastaveným formátům reklamy a k souvislostem, které z toho vyvstávají jak pro BL, tak pro vás. BL nejsou komerční projekt, ale peníze potřebují. Proto se v současnosti bez reklamy neobejdou. V rámci nového designu jsme se snažili najít kompromis mezi její „otravností“ a užitečným přínosem.

Odmítli jsme formáty zcela běžné na většině českých mediálních portálů, drželi jsme se formátů běžných na britských a amerických médiích. I tak se určitě najdou lidé, které to bude obtěžovat. Pochopte prosím, že bez reklamy to nejde.

Nový design a trvalá chuť ukazovat kontroverzi reality

Skutečnost je vždy složitější

17. 11. 2014 / Bohumil Kartous

Britské listy vycházejí od roku 1996, též ZDE ZDE . V témž roce vznikl i vyhledávač Google. Z původní rubriky, vycházející v rámci jiného portálu, se vydělil svébytný internetový deník. Bylo to v době, kdy byl internet v plenkách a kdy projekty vznikaly a zanikaly v řádech měsíců či let. Je to téměř k nevíře, ale Britské listy jsou tu pořád a pořád zajímají statisíce čtenářů. Dozrál čas obléct je do nového hávu.

Komu patří červené karty

20. 11. 2014 / Milan Dubský

Současný svět se mimo jiné vyznačuje také tím, že má zpřeházené stupnice hodnot, které platily a platí mnoho staletí, najmě v kultuře západní civilizace. Ve světě po 2.světové válce, a u nás po restauraci kapitalismu, reklama a propagace, marketing a ankety často nahrazují, ale také válcují zpravodajství, publicistiku, literaturu a jako žíravina narušují mezilidskou komunikaci.

Demokracie je respektování jejích pravidel a názoru druhého

20. 11. 2014 / Ivan Jordák

Události posledních dnů předbíhají jedna druhou. Místo oslavy výročí nastolení svobody, demokracie a možnosti volně vyjádřit svůj názor, jak nám jsou a byly události roku 1989 prezentovány, dává se najevo, co a koho nechceme, aniž bychom konkrétně řekli, co a koho chceme. Místo zamyšlení, proč se nedosáhlo slibovaných a očekávaných věcí, bere se výročí jako příležitost k celonárodní hádce. Nikoli jak a co dát do pořádku, či jak věci zlepšit. Či se zabývat vznikem a příčinou chyb a způsobem jejich odstranění. Spíš se jedná o co největší osočení těch, kteří mají jiný názor a zamezení možnosti jim tento názor vyslovit.

O iracionalitě demonstrantů

20. 11. 2014

V souvislosti s proběhlou pondělní demonstrací se několikrát objevila připomínka, že jádro demonstrantů tvořili především mladí lidé. Aby nedošlo k omylu a kolektivnímu odsuzování, rád bych na tuto skutečnost reagoval poznámkou, že ne všichni mladí lidé v České republice uvažují podobným způsobem jako ti, kteří se sešli 17. listopadu 2014 na Národní třídě, píše Tomáš Hunčovský, student na Jihočeské univerzitě:

Názor dne

20. 11. 2014 / Oldřich Průša

Při odhalování busty Václava Havla ve Washingtonu mluvili zástupci Sněmovny i Senátu USA, předseda Poslanecké sněmovny i předseda vlády ČR, dva církevní představitelé Kapitolu; všichni mluvili o světě - o demokracii, o svobodě, o lidských právech…; mluvili snažně vzletně, jen mi tam chybělo o světě - slovo mír.

Sametová neporozumění

19. 11. 2014 / Daniel Veselý

Také mne neminula předvčerejší masová onanie rozlícených davů, na něž prezident Zeman působil jako rudý hadr na býka, nicméně mne pobavily žabomyší půtky související s celým tyjátrem. Chtěl bych uvést jen několik svých postřehů k hedonistickým oslavám listopadových událostí před čtvrtstoletím, protože to vydatně uskutečnili jiní.

Studie: V USA je bez domova více dětí než kdykoliv v historii

19. 11. 2014

Americké Národní centrum pro rodiny bez domova zpracovalo zprávu America’s Youngest Outcasts ZDE (pdf), která ukazuje, že kvůli vzestupu bídy a nerovnosti v posledních letech žilo v roce 2013 bez střechy nad hlavou přibližně 2,5 milionu amerických dětí. To v celostátním měřítku představuje každé třicáté dítě a znamená 8% nárůst proti roku 2012.

Buďte sami sebou, ne tiskem ovládaným davem

19. 11. 2014 / Aleš Macháček

Milí čtenáři,

Rozdávání letáků a materiálů pro demonstrace jsem provozoval od roku 1967 a mnoho z toho se dostalo do bolševického rozsudku na 3,5 roku nepodmíněně na Borech. Mnohokrát jsem do „občanské aktivity“ dal i svoje vlastní peníze. Ale tuším, jaké jsou rozpočty na skutečné akce, a věřte, že zdroje peněz jsou bohužel podstatné.

Miloš Zeman – politická diagnóza

19. 11. 2014 / Petr Žantovský

1. Občan Zeman

Miloš Zeman je typický homo politicus. Osobnost s velmi silným občanským pudem. Co to znamená? Velmi silně se zajímá o stav společnosti, vnímá pozitivní i negativní vývojové trendy a věří, že je jeho povinností zúčastnit se aktivně procesu pozitivního ovlivňování věcí veřejných v širším slova smyslu, a tedy politiky v užším, praktickém slova smyslu.

Miloš Zeman médiem české nekritičnosti

19. 11. 2014 / Bohumil Kartous

Sejít se Národní třídě s červenými kartami a výzvou k diskusi s Milošem Zemanem je plnoprávný projev občanské nespokojenosti. Taková je demokracie. Házet na Miloše Zemana vajíčka v okamžiku, kdy na výzvu přistoupí a chce vést dialog, je nedůstojnou parodií na občanskou nespokojenost. Nejen že takové jednání dialog popírá, podporuje úvahy, že neprotestují nespokojení občané, ale najatá lůza. Podporuje ty, kdo nekriticky hájí Zemana, byť ho nekriticky hájit nelze (a koho ano).

Zatím se v ČR ještě nechodí s pochodněmi a nepálí se knihy

18. 11. 2014

Patrně se přiblížila doba, kdy demokratické volby již budou zbytečné. Kdy obdobně jako v Německu 30. let, bude o tom, kdo má být na Hradě i jinde, rozhodovat zfanatizovaný zdivočelý dav na náměstích, v tomto případě těch pražských. Musím říci, že včera média potvrdila své naprosté selhání. Místo co by nastavovala zrcadlo realitě, tak se pasovala do role soudců, kteří určují kdo je ten správný a kdo nikoliv, co je správné a co ne, píše čtenář Karel Kameník.

17.11.2014: Ostuda a plivnutí historii národa do tváře

19. 11. 2014

Tisková zpráva Ne základnám

17.11.2014 jsme v 17.00 hodin prošli po třídě Pussy Riot (bývalá Národní třída) a z toho, co se tam dělo, byly smíšené pocity strachu, vyvolání žaludečních potíží, prezentace sprostoty (uvítal nás na plachtové zdi nápisů výraz - píča) a v řadě případů fanatické pohledy procházejících. Mluvit o pietě místa, mluvit o probíhajícím programu jako o pietě, by bylo asi jako mluvit o veřejně probíhajícím sexu.

BRITÁNIE:

Kandidát UKIPu vyvolal v předvečer doplňovacích voleb obrovskou kontroverzi o imigraci

19. 11. 2014

Mark Reckless, bývalý konzervativní poslanec, který přeběhl od britských konzervativců k euroskeptické straně UKIP, vyvolal den před čtvrtečními doplňovacími volbami ve volebním okrsku Rochester a Strood, kde se uchází o zvolení, obrovskou kontroverzi, protože se vyjádřil, že "po odchodu Británie z Evropské unie by bylo polským instalatérům v zemi dovoleno tu zůstat jen po omezenou dobu". Jeho výroky strana UKIP odmítla a uvedla, že není její oficiální politikou deportovat středoevropské imigranty z Británie.

V předvolebních průzkumech Reckless zatím vítězí.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Angličtí studenti protestovali v Londýně proti univerzitnímu školnému

19. 11. 2014

Účastníci středeční londýnské demonstrace proti univerzitnímu školnému ve výši 9000 liber ročně, vybíranému na anglických vysokých školách, prorazili bariéry a pronikli na náměstí před Dolní sněmovnou. Došlo k potyčkám mezi studenty a policií. Fotografie jsou na serrveru BBC ZDE

Zeman cituje Piťhu: VŠ je jen pro 20 % populace

19. 11. 2014 / Bohumil Kartous

Omezovat přístup k vysokoškolskému vzdělání bude mít důsledky pro naši konkurenceschopnost, prezident Zeman ale soudí jinak. Novela školského zákona dál nese riziko udržování nerovnosti ve vzdělávání, školský výbor sněmovny ji bude projednávat ve čtvrtek 20. 11. Jak snadné je stát se obětí i pachatelem kyberšikany a co s tím? Přijďte diskutovat o Národní radě pro vzdělávání a hlasujte o devíti finalistech ceny Eduína. Více v pravidelném týdenním souhrnu Beduin (10. 11. – 17. 11. 2014), připravovaném spolkem EDUin.

Listopad 1989

BBC: Česko je čtvrt století po revoluci v deziluzi

17. 11. 2014

Rob Cameron, pracovník zahraničního vysílání Českého rozhlasu v Praze a volný spolupracovník společnosti BBC, natočil pro televizi BBC dvou a půl minutový šot, rekapitulující demokratickou revoluci z listopadu 1989 a nynější postoje Čechů vůči ní, které jsou, jak Cameron uvádí, víceméně postojem deziluzivním. V Praze jsou nyní přítomny globální multinacionální firmy, Češi mají nejmodernější mobily a západní auta jako občané každé jiné země, pokud si je mohou dovolit koupit, avšak v politice se neúčastní. Dnes by bylo obtížné naplnit Václavské náměstí tak, jak se to stalo v listopadu 1989. Monika Pajerová v šotu argumentuje, že se lidé v každodennosti politicky neangažují. Tři roky po smrti Václava Havla se však stává někdejší ikona revoluce terčem ostré kritiky, uvádí Cameron a nechává v té věci promluvit Petra Hájka, bývalého kancléře prezidenta Václava Klause. Hlas lidu, údržbář Jiří Pospíšil, poukazuje v reportáži na to, že "bědování je český národní koníček, ale nikdy nic aktivního proti tomu, co se nám nelíbí, neuděláme."

Videoreportáž Roba Camerona ZDE

Poradci nenutí Miloše Zemana vykládat nesmysly…

17. 11. 2014 / Bohumil Kartous

Jan Čulík píše o zcestných názorech Miloše Zemana a vysvětluje je, mimo jiné, vlivem špatných poradců, kteří prezidenta obklopují. Jakkoliv by měl pravdu, na odpovědnosti prezidenta to nic nemění. Vybral si je sám a rozumný, neřkuli moudrý prezident si umí vybrat rozumné, neřkuli moudré poradce. Žel, vše nasvědčuje podezření, že se Miloš Zeman chová jako neřízená střela a že ti skutečně rozumní poradci, jako třeba Hynek Kmoníček následně jen korigují mediální dopad jednotlivých nepromyšlených "explozí".

Antimytologie je také mytologie

18. 11. 2014 / Karel Dolejší

Národní společenství si pěstují rozličné zakládací mýty. Tam, kde je takový mýtus očividně nesmyslem a odporuje známým faktům, je namístě se ozvat - jako to udělal Masaryk v kauze Rukopisů. Jiná situace ovšem nastává, jestliže se nějaká událost demytologizuje prostě tak, že se - mytologizuje, jen s opačným znaménkem, a o fakta přitom v nejmenším nejde. A to je právě případ vyjádření, která předvedl v předvečer oslav 25. výročí změny režimu prezident Zeman.

Rusko se možná nevrátí do Evropy po celou generaci

18. 11. 2014

V těchto dnech zřejmě skončí poslední nezávislá rozhlasová stanice Echo Moskvy. Od té doby, co v ní získal většinový podíl státní konglomerát Gazprom, bojuje stanice s cenzurou. Nyní stanice dostala poslední varování, za to, že odvysílala diskusi o Ukrajině, která podle mediálního regulačního orgánu "ospravedlňovala válečné zločiny".

Osud stanice Echo Moskvy je symptomatický pro Rusko, zemi, kde mafie politických, finančních a bezpečnostních zájmů likviduje všechno ostatní, píše v deníku Guardian John Kampfner. Autorem neštěstí Ruska je jediný muž, Vladimír Putin.

Evropští politikové se začínají obávat vlivu Ruska v zahraničí

18. 11. 2014

Angela Merkelová kritizovala Putinovu destabilizační strategii a jeho úsilí vytvářet "ruskou sféru vlivu" mimo bývalé státy sovětského bloku

Evropské země začínají být silně znepokojeny, že Vladimír Putin staví na své destabilizaci Ukrajiny a snaží se rozšířit ruskou moc a vliv do Evropské unie. Zaměřuje se na země bývalého sovětského bloku a bývalé Jugoslávie, které se snaží vstoupit do EU.

Putin: "Za vznikající studenou válku může Západ"

18. 11. 2014

Vladimír Putin řekl v rozhovoru pro německou televizi, že Západ provokuje Rusko, aby zahájilo novou studenou válku. Rusko také odvetou za vyhoštění ruských diplomatů vyhostilo ze svého území německé a polské diplomaty a deportovalo Lotyše, obviněného z údajně špionáže.

Putin zdůraznil, že dvě kola rozšiřování Severoatlantického společenství do středovýchodní Evropy byla "podstatnou geopolitickou změnou", která donutila Rusko reagovat.

Listopad 1989:

Jiří Pehe hrubě přeceňuje vliv českých aktivistů na pád komunismu v Československu

17. 11. 2014 / Jan Čulík

V komentáři na Novinkách poukazuje Jiří Pehe na to, že katalyzátorem pádu komunismu v listopadu 1989 v Československu byla prý podle něho "pražská kavárna". Je to přesně ten přístup, který kritizuje James Krapfl, když poukazuje, že skoro všechny interpretace revolucí se starají jen o to, co dělaly elity či mocní ve společnosti. Ale Peheho mystifikace spočívá v něčem jiném:

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za říjen 2014

11. 11. 2014

V říjnu 2014 přispělo 195 čtenářů finančně na Britské listy bankovním příkazem celkovou částkou 36 037 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v srpnu 2014 částkou 974.62 Kč. Příjem z reklamy byl 11 080 Kč.

Zůstatek byl koncem října 2014 308 885.56 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 156 375,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | Ukrajina | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák