Stanovisko iniciativy ProAlt k rozhodnutí Nejvyššího soudu

Zdrojem moci přestává být lid

17. 7. 2013

tisková zpráva

Včerejší rozhodnutí Nejvyššího soudu považuje iniciativa ProAlt za další potvrzení hluboké společenské krize, ve které se Česká republika nachází, a považuje je za nesprávné. Princip vyváženého postavení moci zákonodárné, výkonné a soudní je jedním ze základních předpokladů existence demokratického státu, který je tímto rozhodnutím výrazně narušen.

Toto rozhodnutí považujeme za závažný precedens, ve kterém soudní moc zasahuje do fungování moci výkonné a vytváří další novou variantu spravedlnosti.

Rituály demokracie

17. 7. 2013 / Stanislav Vozka

Kdyby existoval slovník zprofanovaných, zneužívaných a znásilňovaných pojmů, slovo demokracie by se v něm vyskytovalo na čestném místě. Sluší se proto informovat čtenáře předem, že pod tímto chameleonským pojmem mám dnes na mysli způsob řízení věcí veřejných, aktuálně aplikovaný od Portugalska po Slovensko. Způsob, který je mimo jiné charakteristický až pedantským dodržováním řady pravidel, jejichž smysl (byl-li kdy jaký) se dílem přežil, dílem byl zapomenut, dílem převrácen z nohou na hlavu.

Humanismus a bestialita

17. 7. 2013 / Petr Bittner

Současný významný německý filosof a esejista Peter Sloterdijk přispěl kdysi do debaty o svobodné vůli, respektive podmíněnosti člověka větou "To, jací jsme, závisí na tom, kde jsme byli." Odtud je třeba vyjít, chceme-li se kupříkladu přiblížit jádru gradující problematiky sociální segregace; jakákoli jiná, mnohdy až příliš snadná vysvětlení útočící na lidskou patologii podléhají pradávnému klamu svobodného člověka. Člověk je totiž především bytost determinovaná, a to jak zevnitř svou genetickou mozaikou, tak zvnějšku svou úplnou příslušností k procesu evoluce. Obě hlediska nám ukazují člověka jako jeden z vysoce organizovaných produktů adaptace na prostředí.

Korupce musí být stíhána, bez ohledu na politikaření

17. 7. 2013 / Jan Čulík

Nemyslím, že by bylo možné přehlížet korupci jen proto, že by její potrestání podle nějakého komentátora mohlo vést "k horším věcem". Při rozhodování o trestných činech se nemůže přihlížet k politikaření. Korupce musí být stíhána bez ohledu na to, kdo se jí dopouští, zda poslanci odcházející zdiskreditované pravicové vlády, anebo nově připravovaní ministři úřednické vlády.

Představa, že by například poslanci Dolní sněmovny v Británii mohli zůstat nepotrestáni, protože se korupce dopustili na půdě sněmovny, a jsou proto nepostižitelní, je šílená. Pokud není rozhodnutí Nejvyššího soudu politováníhodnou chybou, která bude bezodkladně napravena, a je skutečně založeno na zákonech, platných v Česku, ty zákony jsou stejnou měrou šílené.

Základním principem práva musí být, že plní principy přirozené spravedlnosti. Jakmile je přestane plnit a začne být zjevné, že zákon nehájí spravedlnost, ale kriminalitu, začíná zrát doba na revoluci. V tomto smyslu je rozhodnutí Nejvyššího soudu silně destabilizující, protože drsným způsobem likviduje v očích občanů legitimitu dnešního českého státu.

Politicky výběrové stíhání korupce je pomstou, nikoliv spravedlností

17. 7. 2013 / Karel Dolejší

Simon Wiesenthal byl původně polským občanem židovského původu, který přežil holocaust a po válce se stal "lovcem nacistů". V pamětech nazvaných Spravedlnost, nikoliv pomstu popisuje řadu případů, kdy nalezl a zadržel příslušného nacistického zločince, vesměs masového vraha, přivedl ho k (většinou rakouskému regionálnímu) soudu a poté musel přihlížet, jak je obviněný "s kontakty" v místě osvobozen, případně obdrží nějaký víceméně směšný trest. Muselo to být obrovsky frustrující, nicméně jak Wiesenthal sám prohlásil, akceptování nálezu řádného soudu, ať už je jakýkoliv, je nakonec hlavním rozdílem mezi totalitou a vládou práva. Nelze totiž voluntaristicky napadat soud ve jménu vlastní soukromé představy, že je třeba za každou cenu právě tento určitý čin potrestat, a přitom nepopřít právě ta pravidla, na nichž je systém vlády práva v posledku založen. Je mnohem lepší občas nepotrestat toho, kdo je vinen, nežli soustavně trestat nevinné. - Vztaženo k titulu Wiesenthalovy knihy, právě zde leží hlavní rozdíl mezi pomstou sledující výhradně osobní satisfakci z trestu a spravedlností, která o emocionální potřeby zainteresovaných osob zásadně nedbá. A dodejme, mezi komentáři, které soustavně vykazují zřetelnou politickou zaujatost ve prospěch jedné ze sporných stran, a přístupy, které usilují o to, aby se měřilo všem stejným metrem.

Co je "projevem" ve sněmovně?

17. 7. 2013 / Boris Cvek

Mohu-li vycházet z informací Aktuálně.cz, pak zdůvodnění Nejvyššího soudu, proč jednání tří propuštěných poslanců, podezřelé podle policie a státního zastupitelství z korupce, nespadá do pravomoci orgánů činných v trestním řízení, stojí na interpretaci toho, co je projev poslance v Poslanecké sněmovně. Ústava totiž garantuje poslanci imunitu, aby nemohl být stíhán orgány činnými v trestním řízení, pokud jde o jeho hlasování a jeho projevy.

Inzerát na stát, ve kterém už nechci bydlet

17. 7. 2013

Nejvyšší soud České republiky to všem naivkům, kteří se domnívali, že konečně došlo na největší korupčníky, řádně vytmavil: "Za projev učiněný v poslanecké sněmovně je namístě pokládat i jednání poslance v souvislosti s jeho politickou činností a tedy také jednání vedoucí k politickým dohodám, kompromisům či politickým rozhodnutím, ať už v rámci jedné či více politických stran či jejich koalic. Jde tak stručně řečeno o vyjádření postojů v rámci politické soutěže probíhající nepochybně i v poslanecké sněmovně, a to i ze strany jednotlivých poslanců."

Jinými slovy: rezignace na funkci poslance výměnou za jiné dobře placené místo je dle našeho Nejvyššího soudu zákonem chráněným právem poslance a běda vyšetřovateli, který by to chtěl trestně stíhat. Navíc vás při tom chrání imunita (přiznám se, že mi není jasné, zda může Sněmovna vydat k trestnímu stíhání i exposlance, ale to už je asi stejně jedno), píše Radek Svítil.

Dětství pod palbou aneb Podivný experiment

17. 7. 2013 / Jiří Bátěk

Spisovatel, filmař, profesor práva, komentátor a publicista Joel Bakan je autorem poměrně nedávno vydané knihy s názvem Dětství pod palbou, která nese podtitul Jak velký byznys ovlivňuje děti. Záběr autora je poměrně široký a snaží se postihnout všechny zásadní vlivy, které mají v současné době negativní dopad na děti a jejich životy.

Sobotka není špatný politik. Je "jen" slabý předseda

17. 7. 2013 / František Štván

Každý, kdo dnes, údajně státotvorně a přitom vyděračsky tlačí ČSSD k tomu, aby poslaneckou podporou Rusnokovy vlády bez podmínek uznala, že to je právě prezident Zeman kdo to s naší vlastí myslí dobře, by si měl uvědomit, že politická soutěž má nějaká pravidla a zákonitosti, která ve své podstatě nejsou vzdálená od zákonitostí běžného života. Základním pravidlem každé politické strany je vystupovat tak, aby volič nebyl na pochybách, že právě ona je ta nejlepší. Nebo se někdy stalo, že strana XYZ v předvolebním kvasu vychvalovala místo sebe stranu XYY? Myslím si, že ne. Stejně tak jsem nikdy nezažil, že by jeden z partnerů veřejně přiznal, že předchozí partneři jeho partnera uspokojovali sexuálně lépe než kdy dokázal(a) on(a). S takovou upřímností by u nových potenciálních sexuálních partnerů asi dvakrát žádaný nebyl. Spíš bych očekával, že se budou zajímat o jména těch vychvalovaných.

Prosíme přispějte finančně na provoz Britských listů

17. 7. 2013

Milí čtenáři,

prosíme, nezapomínejte, že provoz serveru Britské listy nemůžeme vést zadarmo. Čtenáři, kteří nás čtou ve stále větších počtech, by si měli uvědomit, že i když samozřejmě Britské listy neprovozujeme pro zisk, příspěvky na minimální provozní náklady potřebujeme. Jsme tedy závislí na průběžných finančních darech od čtenářů.

Za Britskými listy nestojí žádný investor ani podnikatelský manipulátor. Jsou jedním z mála zpravodajských a analytických portálů, vycházejících v češtině, které nemají politickou agendu a nepodporují žádné podnikatelské či politické seskupení či stranu.

Pokud považujete za důležité, aby Britské listy dále fungovaly, prosím, přispějte finančně na náš účet. Je v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Můžete též přispět z mobilního telefonu nebo úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Neposílejte eura do pražské banky ze zahraničí, poplatek je astronomický. Děkujeme.

Poslanec podle soudu může korumpovat nebo být korumpován

16. 7. 2013 / Boris Cvek

Ta otázka ještě dneska stála pro velkou část rozdělené české společnosti takto: je nabídnutí lukrativního postu poslanci (a přijetí lukrativního postu poslancem) za to, že se vzdá mandátu a umožní tak vládě vládnout, korupcí, nebo ne? Státní zastupitelství a soud, který umožnil vzít do vazby trojici Fuksa, Šnajdr a Tluchoř byli přesvědčeni, že o korupci mělo jít a že je to třeba vyšetřit. Kromě případu Nagyová právě tenhle případ, kdy uplácejícím měl být sám premiér, vedl k pádu Nečasovy vlády. Nikdo ovšem nezpochybňoval, že když poslanec přijme za složení mandátu přímo peníze, že to korupce je. Dnes už víme, že pokud k takovému jednání dojde na půdě Poslanecké sněmovny, vztahuje se na ně podle rozhodnutí Nejvyššího soudu poslanecká imunita.

Spravedlnost jako služka moci?

16. 7. 2013 / Karel Dolejší

"Spravedlnost nemůže existovat jen pro jednu stranu, ale musí platit pro obě."
Eleanor Rooseveltová

Už jsem zmínil, že boj proti korupci může být snadno politicky zneužit, což se někdy nechápe. Indikátorem takového vývoje by - přirozeně jen zcela hypoteticky - byl například fakt, že by v nějaké vzdálené cizí zemi došlo k odsouzení bývalých poslanců za relativně nepěkný politický "deal" a nad vyšetřováním kauzy přitom jakoby dohlížela vláda, jejímuž vícepremiérovi přes noc zčistajasna přistálo na účtu pět milionů kreditů. Leč v tom druhém případě se jakoby vůbec nic neděje. Není korupce jako korupce. Korupce našich politických protivníků je naprosto nejkorupcovatější, kdežto ta malá, ale naše, to jsou jen takové prkotiny, kterými by se zabýval leda idiot. Jejich korupci ztrestejme, o naší nemluvme.

Tento odtažitý a abstraktní myšlenkový experiment ovšem poukazuje k otázce, zda je korupce tím největším možným politickým zlem, nebo případně existuje ještě něco horšího. Mám za to, že korupce je hnusná a odporná a zaslouží si odsouzení (ne vždy nutně soudní), nicméně vůbec nejde o tu nejnebezpečnější věc pod sluncem. Existují i mnohem horší.

Například jednostranné zneužití justice k vytvoření mocenského monopolu jediného politického směru...

Žaneta Šubjaková: Do týdne mi hrozí katastrofa

16. 7. 2013

Aktutně mi do týdne hrozí katastrofa. Vzhledem k tomu, že všechny naše peníze šly na splátky, nebylo z čeho platit nájem. Pronajímatel čekal a my postupně dluh umořujeme. Ale již čekat nehodlá. A tak mi na konci tohoto týdne, pokud neseženu 17000 Kč, odpojí vodu a následně nejspíše i vypoví nájemní smlouvu.

Jsem ze své situace zoufalá, píše nám Žaneta Šubjaková, jejíž rodina se dostala v důsledku onemocnění jejího manžela do neřešitelné finanční situace. Jsme si vědomi, že dílčím řešením systémový problém, za nějž jsou vinni politici, neodstraníme. Nicméně, co máme dělat: čtenářům předkládáme její situaci, jak nám o ní napsala:

Bohužel jsem před několika dny byla podvedena i nějakým asi finančním poradcem, který mi údajně chtěl pomoci. Poslala jsem mu 1000 Kč jako nějaký poplatek a tím to taky skončilo. Řeší to moje banka a předala jsem to i Policii, i když vím, že s tím moc neudělají.

Co se týče aktuální situace, zrušila jsem stavební spoření, které bylo na mou dceru, takže mi banka vyplatí asi 4000 Kč (ale, nehorázně, zřejmě až za čtvrt roku, jak jsme nedávno zjistili na případě u České stavební spořitelny, pozn. JČ). Možná vyhádá i můj druh mimořádné vyplacení části finančních prostředků, které má na životním pojištění. Prý by to mělo být 5 - 6 tisíc po odečtení daně.

Druh si půjčku vzít nemůže, je v insolvenci.

Já jsem zapsaná v registru (jsem spoludlužníkem u konsolidace, kterou má druh do insolvence zahrnutou) a navíc pokud budu podávat návrh také, tak další půjčka by nyní byla nejspíše vnímána jako podvod z mé strany.

Navíc další půjčka rozhodně není řešení.

No a rodina moje i druha nám pomohla už tolik, že už nemůžou víc.

Chápu, že je Vaším zájmem ověřit, že jsou informace od lidí, kteří Vám píší pravdivé.

Mé jméno je v registru dlužníků.

Jméno mého druha Jan Holeňa je v insolvenčním rejstříku.

Pokud budete moci o mé situaci něco napsat a uvést i číslo mého účtu 208490010/0600, budu Vám vděčna.

Zde jsou informace o tom, jak se Žaneta Šubjaková do své neřešitelné situace dostala. Je to výmluvnou obžalobou nelidskosti režimu, který dnes v České republice vládne:

Čeští občané nejsou levicoví

16. 7. 2013 / Jan Čulík

Moje odpověď na email pana Novotného může být pouze spekulací, nemyslím ale, že většina českého obyvatelstva je levicového zaměření, totiž nějakým takovým západním, relativně otevřeným způsobem. Znovu a znovu se mi potvrzuje, že určující zkušeností a určujícím způsobem života byl pro většinu české populace život za Husákovy normalizace a k němu obyvatelstvo nyní nostalgicky vzhlíží, po traumatické zkušenosti posledního čtvrtstoletí s "kapitalismem" (českého typu), který je do značné míry zklamal a který se zdiskreditoval.

Snowden požádal v Rusku o dočasný azyl

16. 7. 2013

Americký whistleblower Edward Snowden požádal v Rusku o dočasný azyl, uvedl jeho právník. Anatolij Kučerena, právník, který je členem Veřejné komory, poradního orgánu Kremlu, konstatoval, že Snowden poslal žádost o dočasný azyl ruské federální migrační službě. Služba se k žádosti nijak nevyjádřila. Kučerena sdělil tiskové kanceláři Associated Press, že se setkal se Snowdenem v tranzitní zóně na letišti Šeremetěvo a Snowden předložil žádost o azyl po této schůzce. Dodal, že ruské právo neobsahuje žádnou konkrétní časovou lhůtu, do níž by žádost o azyl musela být zpracována.

Romové dnes u nás představují obětního beránka

16. 7. 2013

Jsem rád, že tak často a věčně přispíváte svými názory proti stále se rozšiřujícím fašistickým názorům v české společnosti, píše Ivan Novotný. Je potřeba se ovšem ptát po počátku těchto vypjatých postojů. Já osobně cítím základ v první řadě v přehnaném a stále na odiv vystavovaném individualismu. Přeci teze, že si každý za vše může sám a každý je odpovědný jen sám za sebe, nakonec vede k diskriminaci slabších - a to ne pouze na základě rasové odlišnosti.

Ohrožování parlamentní demokracie

16. 7. 2013 / Wenzel Lischka

Také se rádi oddáváte parlamentní demokracii a jejímu ohrožování? Také jste měli někdy ohroženou parlamentní demokracii? Některým občanům se to stává dost často, že je někdo rozčílí, když ohrožuje jejich parlamentní demokracii. A nebývají sami.

Podívejte se například na některé parlamentní demokraty, jak se rozčilují nad ohrožováním parlamentní demokracie. Pokud ji ohrožují oni sami, je vše v pořádku, ale když by jim někdo chtěl bránit v jejich ohrožování parlamentní demokracie, je oheň na střeše. A správně! Je to ovšem čirý nerozum, který toto oprávněné jednání nehodlá pochopit. Chce to trochu fištrónu, abyste tomu rozuměli. Přece si nenecháme vládnout od hlupáků!

Jsa akademicky vzdělán též ve věcech parlamentní demokracie, nevidím na tom nic divného, když se ohrožuje demokracie. Dobře si pamatuji moudrá slova zakladatelů naší parlamentní demokracie, kteří nám jsou skvělými vzory parlamentních demokratů.

Montérky

16. 7. 2013 / Milan Daniel

Církevní hodnostáři jistě s potěšením zaznamenali, že stát vydal na základě tzv. restitučního zákona, přijatého proti vůli velké většiny občanů, první pozemky.

Občané se k tomu staví jinak. Protože je v médiích není slyšet, pomáhají si všelijak. Třeba inzeráty. Tenhle je z prodejny Pramenu v městečku Slatiňany u Chrudimi.

Hašek a jeho podmínky pro Rusnoka

16. 7. 2013 / Boris Cvek

Moc nerozumím tomu, proč se s premiérem Rusnokem schází zrovna první místopředseda Michal Hašek a dává mu podmínky, za kterých ČSSD podpoří jeho vládu. Kde je předseda Sobotka nebo ještě lépe: kde je společné prohlášení vedení ČSSD v tak zásadní věci, jako jsou podmínky pro vyjádření důvěry vládě? Takové podmínky mají být sděleny se vší vážností veřejnosti jako zásadní politické rozhodnutí, které dává signál voličům, nikoli jako soukromá věc mezi premiérem a prvním místopředsedou nejsilnější opoziční strany.

Krajskému výkonnému výboru záchrany naší země

16. 7. 2013 / Radek Mikula

Štěpán Kotrba správně kritizuje nerozhodnost a váhavost předsedy ČSSD, jehož stanoviska k aktuálnímu politickému vývoji jsou setrvale neurčitá. Snad se vyjádří alespoň ke stanovisku krajského výboru své vlastní strany. Jaká slova si doba žádá? Mám vlastní představu, kudy by se měly ubírat cesty předsedovy odpovědi.

Co vše se (ne)rozpouští

16. 7. 2013 / Marek Řezanka

Ve středu 17. července budou mít poslanci možnost důstojně ukončit stávající politickou krizi a zmírnit vypjaté emoce ohledně údajného neústavního postupu prezidenta republiky. Ten přitom pouze v souladu s Ústavou ČR využil možnost pověřit sestavením vlády někoho mimo parlamentní strany -- a učinil tak proto, že měl výhrady ke 101 podpisům, které by sice většinu vládě M. Němcové dávaly, které se ale mj. opírají o hlas Petra Nečase. Expremiéra, který bagatelizoval a zpochybňoval policejní vyšetřování, jež se ho bezprostředně dotýká -- a nadále v této činnosti pokračuje.

Zabijte si svého černocha

15. 7. 2013

Měli bychom si uvědomit, že v sobotu 13. července 2013 bylo stále ještě v USA považováno za legální pronásledovat a pak zastřelit neozbrojeného mladého černocha, který byl na cestě domů z obchodu s nákupem, a to proto, že se vám neíbil,píše komentátor Gary Younge v deníku Guardian.

Loňské usmrcení sedmnáctiletého Trayvona Martina bylo tragické. Ale v Obamově éře poskytuje osvobození George Zimmermana alespoň jasnost. Hlavní fakta tohoto případu totiž jsou nekontroverzní. 26. února 2012 se Martin vracel domů, ozbrojený jen plechovkou ledového čaje a pytlíkem Skittles. Zimmerman ho pronásledoval se zbraní v ruce, protože si myslel, že je to zločinec. Martin se mu postavil na odpor. Došlo k potyčce. Zimmerman ho zastřelil.

Premiérova "malá" domů, aneb Starosti Nečasovy domácnosti

15. 7. 2013 / Boris Cvek

Jestliže konzervativní a ke katolické víře se hlásící expremiér Nečas našel svoje životní štěstí v paní Nagyové (třeba okouzlen jejími lidskými kvalitami), kvůli které ohlásil svůj rozvod, bylo by asi nelidské mu to nepřát. Má možnost se znovu, aspoň tedy civilně, oženit na rozdíl od homosexuálů, kteří se nemohou s tím, koho milují, vzít ani jednou, a to kvůli blábolení o rodinných hodnotách a posvátnosti rodiny z úst takových konzervativních nečasů. Problém ovšem nastává, jestliže expremiér platil svou partnerku z veřejných peněz částkami, které byly v odměnách mnohonásobky jejího platu ( podle informací na Ihned.cz to bylo až 273 tisíc celkový plat vs. 33 590 Kč normální plat hrubého).

Obamův tajný seznam osob určených k zabití

15. 7. 2013

Tzv. "dispoziční matrice" je složitá síť osob podezřívaných z terorismu, kteří mají být zabiti americkými bezpilotními letadly, anebo zajati a vyslýcháni. Britská vláda na Obamově programu spolupracuje. Britům s dvojím občanství britská konzervativní ministryně vnitra Teresa Mayová odebírá britské občanství. Pak už je Británii jedno, co s těmi lidmi Američané udělají.

Tak to v kapitalismu chodí

15. 7. 2013

Panové z B.L., pokud nemáte peníze na vydávání Vašeho listu, tak to ukončete a neplakejte, že nemáte peníze! Já také pracoval ve fabrice a celých 32 let, a co se stalo? Nebylo peněz na provoz, tak se fabrika zavřela a lidi se propustili.Je to sice tristní, ale tak to dnes v tom kapitalismu chodí.Tak prosím nežebrejte o peníze, myslím si, že na trhu Vás nahradí nějaký další list, píše Miroslav Zagora.

Syndrom 101. poslance

15. 7. 2013 / Lubomír Brožek

Každý z nás vždy a nevyhnutelně podceňuje počet aktuálně disponibilních hlupáků.
Carlo M. Cipolla

"Tak nám zabili vládu," mohla by říci paní Müllerová, kdyby dnes žila a byla poslankyní a nikoliv posluhovačkou Josefa Švejka, který si mazal revmatická kolena opodeldokem, ač ještě netušil, jaká anabáze ho čeká. Na zabití vlády se ovšem nepodílel jen tak nějaký anarchista, ale první prezident České republiky vzešlý z přímé volby, když jediným tahem obešel strategický obranný val protivníka a vymetl z politické šachovnice pár zdánlivě nesestřelitelných figur, čímž zkomplikoval hru na staronovou vládu s novým premiérem a mezi hráčské rutinéry vnesl takovou paniku, až mnozí neudrželi nervy na uzdě a z úst jim začaly padat perly tak veliké, že kdyby se spojily v náhrdelník, mohly by být nepřehlédnutelnou ozdobou hrdla královny plesu v mýdlové opeře.

Na ruském Dálném východě probíhají největší vojenské manévry od zániku SSSR

15. 7. 2013

Na ruském Dálném východě probíhají masivní vojenské manévry, největší od zániku Sovětského svazu. Prezident Vladimir Putin překvapivě nařídil toto cvičení 12. července, aby byla otestována připravenost všech sil Východního vojenského okruhu. Účastní se jej námořní síly, strategické bombardéry, protiraketová obrana, taktické a strategické rakety, pěchota a obrněná bojová vozidla, výsadkové jednotky i oddíly ochrany proti zbraním hromadného ničení. Celkem jde o 160 000 vojáků, 1 000 tanků, 130 letadel a 70 námořních plavidel.

Fedor Gál varuje před rasismem. Že je situace vážná, dokazují tvrdě rasistické reakce čtenářů IDnes

15. 7. 2013

Rasismus je neférové přenášení údajných vlastností jednotlivce na celou etnickou skupinu. Jak k tomu přijdou lidé, kteří se asociálně nechovají?

Důležitý rozhovor s Fedorem Gálem publikoval server IDnes. Šokující jsou tvrdě rasistické reakce čtenářů, dokazujících, že je nesmírně obtížně pro Romy žit dnes v České republice, a že skutečně hrozí násilné akce. (JČ)

Rasismus začíná tam, kde cítím nenávist a předsudky vůči lidem jenom proto, že jsou jiní než já. Mít nepříjemného souseda je peklo, ale když mluvím o rasismu, mluvím o vztahu ke skupině lidí nacpaných do jednoho pytle.

Mohou se Romové "přizpůsobit"?

Já myslím, že jsou přizpůsobiví až až. Nikdy nevybudovali romskou gerilu proti extremistům, kteří je ohrožují na životech. Nikdy nevytvořili vlastní politické zázemí, které by hlásalo stejně agresivní a xenofobní teze, jaké šíří politici.

Jaká je podle vás tedy motivace politiků, kteří se pouštějí do Romů?

Jestli někdo zvedá protiromské téma proto, aby se udržel v pozici, je zločinec, deviant. Přilévá olej do ohně, který jednou sežehne možná také jeho děti.

Hodně lidí nechápe, proč mají být označeni za rasisty, když chtějí, aby se Rom choval stejně jako oni...

Stejně jako kdo? Jako sympatizanti DSS? Jako chalupáři a zahrádkáři? Jako významná část městské střední vrstvy posedlé konzumním životním stylem? Jako já? Vy? Ne! Nepřátelé Romů by chtěli, aby nebyli, anebo aby je alespoň nebylo vidět. Proč by měl člověk, který se dokáže radovat z přítomnosti, odhodit tuhle svou vzácnou vlastnost? Většinová populace považuje za užitečnější trávit svůj život v nasranosti a v obavě, co bude za 20 let.

Zdroj: ZDE

Předseda ČMKOS Zavadil má pro předsedu ČSSD přidanou hodnotu?

15. 7. 2013 / František Štván

Nemohu si pomoci, ale rád bych věděl jakou, když by ho rád viděl v čele ČSSD v Praze, neboť se za jeho "vládnutí" pracovní právo zaměstnanců oslabilo a sociální ruka státu se v přímé úměře s touto smutnou realitou vůči nim uzavřela.

Odboráře Zavadila znám osobně. Před řadou roků jsem ho, když byl ještě místopředsedou ČMKOS, pozval na diskusi se členy odborové organizace, kterou jsem vedl. Jedním slovem řečeno, nenadchnul je. Spíše ho vnímali jako ulamovače hrotů odborářské nespokojenosti. Bohužel s touto pro odboráře nepřípustnou vlastností jsem se za dobu svého členství v odborech setkával a setkávám u výše postavených odborářů poměrně běžně. Jednak na celozávodní úrovni, ale i na úrovni mého odborového svazu. (Konkrétní být nemohu, neboť bych se mohl dostat do rozporu s etickým kodexem mého zaměstnavatele.) Jak jeho tehdejší předsedkyně, tak jeho současný předseda jsou pro řadové odboráře neviditelní a funkce svazu v podstatě spočívá v organizování rekreačních aktivit. Může se mi někdo divit, že mi doslova vzteky naskakuje husí kůže, když s kolegyněmi a kolegy odboráři dostáváme v čase, kdy máme bohužel jistotu, že v krátkém časovém horizontu přijdeme díky hromadnému propouštění o práci, nabídky na rekreační pobyty, nebo žádost o schválení navýšení částek na chod odborů? Samostatnou kapitolou je pro mne bývalý předseda ČMKOS Štěch.

K čemu má ČSSD předsedu?

15. 7. 2013 / Štěpán Kotrba

"KVV ČSSD Ústeckého kraje si je plně vědoma, že nejlepším řešením pro naši zemi v současné politické a hospodářské krizi jsou předčasné volby. V případě, že by se ČSSD nepodařilo zajistit podporu v PSP pro rozpuštění Sněmovny, jsme přesvědčeni, že je třeba udělat vše, aby nedošlo k pokračování vlády Nečase bez Nečase či jiných pravicových vládních alternativ. Jsme přesvědčeni, že je třeba se spolupodílet na záchraně naší země a konat v zájmu občanů ČR, a tak aktivně vyjádřit podporu vládě Jiřího Rusnoka."

Na tomto se usneslo vedení ústecké krajské organizace ČSSD. Stručně a jasně vyřčené stanovisko, na kterém není co měnit a které říká srozumitelně pozici ČSSD při všech myslitelných variantách vývoje. Problém možná je, že stanovisko krajské organizace musel formulovat "prostořeký" poslanec Jaroslav Foldyna a předseda krajské organizace Radek Scherfer, zatímco předseda ČSSD Bohuslav Sobotka se stanoviskem celé strany lavíruje tak nesrozumitelně, že nikdo vlastně neví, zda vládu nakonec sociální demokraté podpoří, nebo ne.

USA blokují francouzský návrh zabránit multinacionálním firmám v neplacení daní

15. 7. 2013

Francii se nepodařilo získat z US podporu pro návrh přísných nových mezinárodních daňových předpisů, které měly zabránit především digitálním firmám, jako je Google a Amazon, aby se vyhýbaly placení daní ve většině zemí. Návrh OECD měl být předložen na nadcházejícím summitu G20, avšak Spojené státy ho odmítly podpořit.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Mezinárodní federace Červeného kříže a Červeného půlměsíce se distancuje od údajného testování MMS proti malárii

15. 7. 2013 / Boris Cvek

Po mém článku o šarlatánské metodě MMS, která údajně léčí "všechny nemoci" a o níž se lze v angličtině dočíst jenom to nejhorší, mj. i to, na jakých podvodech stojí, mi psalo mnoho čtenářů, snažících se MMS nějak obhájit. Jeden z nich se oháněl článkem z AC24.cz, podle nějž se v Ugandě konaly testy MMS na malárii pod dohledem Červeného kříže. Obrátil jsem se tedy na Český Červený kříž (ČČK) s prosbou o vyjádření. Dr. J. Hornychem mi pak bylo posláno komuniké "Mezinárodní federace ČK&ČP na dotaz ČČK, týkající se údajného testu MMS na malárii" níže uvedeného znění. Ukazuje se tedy, že zprávy o účinnosti MMS jsou postavené na ohavných lžích.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za červen 2013

12. 7. 2013

V červnu 2013 přispělo finančně na Britské listy 164 osob bankovním příkazem celkovou částkou 29 120,45 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v březnu 2013 částkou 2414,16 Kč.

Zůstatek byl koncem června 2013 87 108,19 Kč, z toho má být částka v rezervě na exekutorský projekt 166 375,59 Kč, takže výdaje na provoz Britských listů do ní zasáhly a Britské listy dlužily exekutorskému projektu 79 267,40 Kč. (Tento dluh, který vznikl exekutorskému projektu provozními náklady Britských listů, uhradil dne 12. července 2013 šéfredaktor BL Jan Čulík z vlastní kapsy.)

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.