Kterak Drábkovi drábkové honí sprosté podezřelé

12. 4. 2012 / Milan Daniel

Ministr Drábek zjevně soutěží s ministrem Kalouskem v tom, čí exkrement lid v podhradí na svých hlavách už neunese. Protože jde zjevně o prestižní záležitost, nedají si pokoj.

Zatím posledním trumfem ministra práce je pokyn, jímž jemu podřízený Státní úřad inspekce práce (SÚIP), přikazuje svým inspektorům, aby razantně přitvrdili v buzeraci zaměstnavatelů i zaměstnanců.

V Sýrii vešlo v platnost příměří OSN

12. 4. 2012

Příměří, které navrhl pro Sýrii velvyslanec OSN a Arabské ligy Kofi Annan vešlo v platnost, avšak západní země zpochybňují, zda je Sýrie skutečně ochotná ho dodržovat.

Sýrie uvedla, že příměří dodrží, ale vyhradila si právo reagovat na útoky. Dosud nedocházejí zprávy o porušování příměří, avšak Spojené státy uvedly, že příslib Sýrie ohledně příměří "nemá skoro žádnou důvěryhodnost".

Hlavní vzbouřenecká ozbrojená organizace uvedla, že bude reagovat na každý vládní útok.

Annan obdržel ujišění od syrského ministerstva zahraničí, že vládní vojska "ukončí boje na syrském území od 3 hodin ráno světového času, ale vyhrazují si právo reagovat přiměřeně na útoky prováděné ozbrojenými teroristickými skupinami".

Podrobnosti v angličtině ZDE

Vítězství advokátské lobby

11. 4. 2012

Je pravda, že novelou vyhlášky č. 484/2000 Sb. o paušálních odměnách advokátů v občanském soudním řízení došlo s účinností od 1. 3. 2012 ke snížení a preciznějšímu odstupňování sazeb směrem k bagatelním částkám v řízeních, kde je předmětem vymožení peněžité pohledávky. Co by ovšem současně nemělo uniknout pozornosti, je skutečnost, že spolu s tímto zásahem Ministerstva spravedlnosti do aktuálního medializovaného boláku české společnosti se opět parádně svezla advokátní lobby.

Autorem je odborník, jehož totožnost je redakci známa

■ ■ ■

11. 4. 2012 / Petr Štengl


Přiletěli mimozemšťani
a první, co řekli, bylo: bůh je
pak představili revoluční typ mobilního telefonu
a iPodu
vzadu na nich bylo napsáno
Made in China

Británie podporuje začlenění Islandu do evropské energetické sítě

12. 4. 2012

Islandské sopky budou zřejmě zanedlouho dodávat levnou ekologickou elektřinu do britské a evropské elektrické sítě. Plánuje se vybudovat dálkový systém vysokonapěťových kabelů, umístěných na mořském dně.

Britský ministr energetiky Charles Hendry bude v květnu jednat na Islandu o přípojení Islandu k evropské energetické síti, aby mohl Island do ní přispívat svými hojnými zdroji geotermální energie. Kabel by musel být 1000 - 1500 km dlouhý a byl by to nejdelší vysokonapěťový energetický kabel na světě.

Mezinárodní měnový fond varuje: Západní vlády podceňují prodlužující se délku života

12. 4. 2012

Mezinárodní měnový fond uvedl, že i mírné prodloužení délky života povede k vzniku obrovského břemena pro státní rozpočet evropských eokonomik. Dodal, že západní vlády systematicky podceňují, jak rychle se prodlužuje délka života. Průměrná délka života je prý v současnosti podhodnocována o asi tři roky, co znmená, že by veřejný dluh např. v Británii stoupl z nynějších 76 procent HDP na 135 procent HDP.

Podle oficiálních britských statistik se muži narození r. 2010 mají průměrně dožít věku 78,2 let a ženy věku 82.3 let. Očekává se, že asi třetina dětí narozených v roce 2012 se dožije sta let.

Na co sáhli, to zničili, derou z nás kůži, nečetli Zákony profesora Parkinsona, tabuizují korupci, lžou, a ještě si z nás dělají srandu aneb Defenestrace se jeví býti nezbytností!

11. 4. 2012 / Karel Hoff

Ani ti, co je volili, nepochybují, jsem si jist, že řeč jest o současné vládní koalici. K tomu prvnímu stačí prachobyčejné vyjmenování: zdravotnictví, policie a hasiči, vyplácení sociálních dávek, důchody a jejich reforma, školství, nově též veřejné rozpočty.

To druhé nekompromisně potvrzují každodenní nákupy a doručované účty. Kdyby současní hlavouni četli Zákony profesora Parkinsona, hbitě by využili neocenitelné přednosti svého gurua, pana Profesora. V útlé knížečce jest totiž připomenut případ chlapíka, který se stal pro firmu, jež ho testovala, neocenitelným kompasem v džungli podnikání; každý jeho soud stal se skvělostí v momentě, kdy firma učinila opak. Jen si představte, hlavně vy, voličové současné hrůzy, jak by se vyvíjela situace pravice, kdyby jednala dle profesora Parkinsona: Pan hradní Profesor prohlásil, že P. Bém jest nejlepším primátorem Prahy. V ten moment měl být onen sympaťák když ne zatčen, tak alespoň odvolán. A byly by politické body. Neřekl-li pan Klaus, že J. Dobeš je nejlepším ministrem školství od převratu? Řekl! A to nevzpomínám p. Bátoru, Evropu, modrou planetu atd.; a ta slavná korupce?, České lesy, hospodaření Pražské radnice, nemluvě o zameteném ProMoPro, MUS aj.

Od Marxe k etnologii

12. 4. 2012 / Karel Dolejší

Gumiljov, Lev Nikolajevič: Od Rusi k Rusku. Dauphin, Praha 2012. 346 stran. ISBN 978-80-7272-399-7. Přeložil Bruno Solařík.

Je široce známo, že marxističtí myslitelé mívali s pochopením kolektivní identity a etnicity zvláště zhruba stejné obtíže jako současná bruselská byrokracie - a to až do té míry, že to u nich vedlo k řadě nebezpečně překompenzovaných komplexů. Když "disidentský" ruský historik a etnolog Lev Gumiljov v doslovu své poslední knihy konstatuje, že Rusko fungovalo dotud, dokud od svých národnostně a kulturně velmi pestře složených obyvatel kromě poslušnosti nevyžadovalo také stejnost, ale naopak tolerovalo každému vlastní tradice a zvyklosti, zní to docela aktuálně. "Kdo se chce podobat někomu druhému?", vznáší Gumiljov řečnickou otázku, za niž by ho někteří Češi vyškolení na marxleninismu (a uniformní průmyslové moderně) patrně ocejchovali coby "liberála" - a varovně zvedali prst, že myšlenkově uvízl v 60. letech. Leckdo si přitom právě v této souvislosti vybaví vztek německého filosofa Jürgena Habermase nad politikou současné kancléřky, která ničí poválečnou praxi propojené Evropy, v níž si ještě každý národ mohl uchovat vlastní životní formu. A protože magni fures parvum ducunt, další si mohou zase vybavit bědování nad tím, že prý roztříštěná česká levice nemá sjednocujícího Fica...

Breathariáni

12. 4. 2012

KD│ Již v průběhu 19. století vyšla plně najevo určitá jednostrannost a problematičnost průmyslové moderny. V reakci na ni se začaly objevovat nejrůznější "duchovní" směry zachvacující často právě špičky nejvyspělejších společností. Mezi jinými tak tehdy přišel do módy například spiritismus.

V současnosti, kdy jsou vývojové možnosti průmyslové společnosti do značné míry již vyčerpány, se začínají vyskytovat jevy podobného charakteru. Zablokované konzumní aspirace jako by přeskakovaly do "vyšší" roviny a vynucovaly si "pokrok" ještě i v okamžiku, kdy se objektivně vzato k žádné zásadní změně k lepšímu již neschyluje. Mezi revitalizační parareligiózní jevy spojené se současnou krizí patří například i "breatharianismus".

Problémy češtiny v politických debatách

11. 4. 2012 / Petr Víšek

Při kritických rozpravách o politice se pro označení různých dotčených či zúčastněných osob používají nyní často cizí, zdomácnělá i česká pojmenování. Problém češtiny je v tom, že je bohatá a velmi přesná, a v tom, že ten, kdo potřebuje vyjádřit závažnější a kritičtější charakteristiky, vystavuje se nebezpečí trestního stíhání. Tak lze zřejmě celou škálu pojmenování či apelativní označení osob, která by měla odrážet jejich komplexní kvalitu, rozdělit na nežalovatelnou a žalovatelnou část. Je to ovšem problém, protože je-li někdo grázl, lze ho obtížné označit za podvedeného nešiku.

Šest poznámek ke korupčnosti současného systému v ČR

11. 4. 2012 / Stanislav A. Hošek

Korupce patří mezi jevy, které se vyskytují v celých lidských dějinách a ve všech společnostech. Má zdroje objektivní i subjektivní. Ba dokonce prý je z psychického hlediska prvkem evolučního boje, poskytující tak zvanou existenční výhodou těm kdo porušují pravidla. Zmenšovat její špatné dopady na lidské společenství je proto problémem trvalým. I z toho je zapotřebí zamýšlet se v každém konkrétním společenském systému nad celým kontextem tohoto jevu a hledat co nejúčinnější opatření k jeho omezování. Vymýtit jej úplně se totiž s vysokou pravděpodobností asi nikdy nepovede.

Schizofrenní psychiatři

11. 4. 2012 / Michal Vimmer

Loni v listopadu byl červencový vrah 77 lidí shledán duševně chorým: Podle vyšetřujících psychiatrů trpí paranoidní schizofrenií. Uplynulo pár měsíců a diagnóza neplatí: Breivik je podle psychiatrů duševně zdráv, a tudíž plně zodpovědný za své činy. Čím to? Vyléčil se Breivik přes zimu z paranoidní schizofrenie? Asi ne.

Podle revizního vyšetření psychiatrického konzilia totiž Breivik duševně chorý nikdy nebyl.

Kde se stala chyba?

Antisemitismus, antiizraelismus a nakonec ještě antinetanjahuismus

11. 4. 2012 / Jiří Kalát

Tři výrazy, které vyjadřují názorové proudy, jenž se od sebe vzájemně liší, však často (nejenom) v českých médiích splývají v jeden. Německý nositel Nobelovy ceny za literaturu Günter Grass si dovolil napsat báseň (mimo jiné si také dovolil sloužit v nacistické armádě, podobně jako papež Benedikt XVI.) jenž kritizuje zahraniční politiku Benjamina Netanjahua vůči Iránu -- a najednou je na světě o antisemitu víc.

Anketa Romano hangos:

Jak váš život ovlivnily vládní reformy?

11. 4. 2012 / Pavel Pečínka

Jaroslava Šimáková
Studentka oboru Management v kultuře, Brno.
Tohle je desetiletí vzdoru a tedy prosím promiňte trochu příkrého radikalismu: Celkově se jedná o zpackanou práci, ryba smrdí od hlavy a dokud bude vláda ČR ovlivňována technokratickým myšlením, bez schopnosti celistvého pochopení souvislostí a mezioborové/meziresortní spolupráce, nebudou výsledky přínosné pro nikoho. Tohle je nová doba, potřebuje nové systémy. Modernizaci prosím. Za dosavadní pozitivní dopad reforem považuji zejména odstoupení ministra Dobeše.

Prohlášení SPaS k podpoře demonstrace 21.4.

11. 4. 2012

Spojenectví práce a solidarity (SPaS), platforma sdružující ke spolupráci občanské iniciativy, sdružení a politické strany, vyjadřuje plnou podporu demonstraci 21. 4. 2012, kterou zaštítily odborové svazy. SPaS se dlouhodobě staví proti arogantní, asociální a zpupné politice Nečasovy vlády, a proto je odpor vůči tzv. reformám této vlády plně v souladu s našimi názory.

Domníváme se dále, že spolupráce v takto širokém rámci -- od odborů, po občanskou společnost až po politické strany -- je jedním z úhelných kamenů nutné společenské změny, která nemůže být vázána jen na demisi vlády a na vypsání předčasných voleb. Vítáme tedy nejen protestní aktivity, ale i formu, kterou se tak děje.

Ve čtvrtek 12. 4. se dožívá 85 let Jindřich Pokorný

11. 4. 2012

Tisková zpráva Revolver revue

Jindřich Pokorný (nar. 12. dubna 1927 v Praze) se na kulturním a společenském životě v Čechách desítky let významně podílí nejen jako literární historik a překladatel, ale také jako iniciátor a účastník podstatných nezávislých aktivit -- v období tzv. normalizace se významně podílel na činnosti disentu, např. založil Kolegium pro podporu nezávislé vědy, umění a vzdělaní (1981), po listopadu 1989 mj. předsedal Nadaci R. M. Rilka.

Konec propagátora "Kulturní revoluce"

11. 4. 2012

Manželka bývalého vysoce postaveného funkcionáře Komunistické strany Číny Po Si-laje Ku Kchaj-laj byla obviněna z vraždy britského obchodníka Neila Heywooda. Samotnému Po Si-lajovi bylo pozastaveno členství ve straně. Oznámila to v úterý agentura Sin-chua.

Kaddáfí bude souzen v Libyi

11. 4. 2012

Syn a předpokládaný dědic bývalého vládce Muammara Kaddáfího Sajf al-Islám Kaddáfí bude souzen v Libyi a rozsudek bude znám do poloviny června. Oznámily to libyjské úřady. Toto rozhodnutí se objevuje navzdory výzvám organizací na ochranu lidských práv, aby byl Kaddáfí předán Mezinárodnímu trestnímu soudu v Haagu, protože existují obavy, že Libyi mu bude upřeno právo na spravedlivý proces.

FINANČNÍ PŘÍSPĚVKY BRITSKÝM LISTŮM MOBILEM

Hodně klesající tendence

2. 4. 2012

V červnu 2011 jsme zprovoznili pro vaše pohodlí možnost přispívat na provoz Britských listů dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilního telefonu. Informace o tom, jak to dělat, jsou ZDE. Zároveň je samozřejmě možné přispět finančně na provoz BL na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Zdá se však, že možnosti a ochota čtenářů finančně přispívat na provoz deníku, který každodenně čtou (čtenářů je měsíčně cca 350 000) prokazuje silně klesající tendenci. Jenže provoz listu z něčeho uhradit musíme. Nepodporují nás ani velcí kapitalisté, ani velcí antikapitalisté. Nezávislost a existenci si uchováme pouze, pokud si udržíme podporu čtenářské obce.

Sarkozy se před volbami uchyluje k pravicovému populismu

11. 4. 2012

Obhájce křesla francouzského prezidenta Nicolas Sarkozy se před volbami stále více orientuje na jemu blízká stará známá témata: Bezpečnost, přistěhovalectví a autoritu. V posledních dvou týdnech kampaně se tak pokouší získat volice krajní pravice. V jeho těsném souboji s kandidátem socialistů Françoisem Hollandem může právě tento segment rozhodnout.

Lavrentij Berija

Svetr + brýle = politik?

11. 4. 2012 / Karel Dolejší

Čerstvé vydání Reflexu informuje o tom, že Čeští socani nosí vytahané svetry a brýle z antikvariátu. Po seznámení s touto mimořádně důležitou informací o pravděpodobných vítězích příštích voleb mě samozřejmě polil studený pot - protože starý svetr a cvikr po pradědečkovi, to je téměř tak strašné jako přijít na demonstraci neoholen. Estetika je součástí veřejného prostoru, a jelikož na českém politikovi jsou právě svetr a brýle odjakživa tím vůbec nejdůležitějším (vzpomeňme jen na mezinárodně letištního prezidenta!), nic víc už nemusí být řečeno.

Bez práva urážet ztrácí svoboda projevu význam

10. 4. 2012

Když Izrael zakázal Günteru Grassovi cestovat do této země, uplatnil vůči němu státní cenzuru, argumentuje v deníku Guardian Robert Sharp, činitel anglického PEN klubu. Státní cenzura byla proti němu zavedena čistě za to, co tento spisovatel napsal. To je nesprávné a je to potlačením svobody slova.

Cenzura může být legitimní, když autor vyvolává násilí nebo válku, ale Grassova báseň to nečiní. Jeho přestupkem bylo, že napsal něco, co mnoho lidí považuje za urážlivé (a v důsledku jeho osobní historie jako příslušníka Waffen SS) za hluboce necitlivé. Avšak to není důvod k cenzuře: svoboda projevu ztrácí význam bez práva urážet. A to neplatí pouze o kritice izraelské zahraniční politiky, ale o kritice a satiře i jiných států, náboženství i jednotlivců. Proto se my v anglickém PEN klubu stavíme proti zákonům kriminalizujícím pomluvu a rouhání na celém světě a také argumentujeme proti zákonům zakazujícím popírání holocaustu. V této věci souhlasíme s filozofem Pierrem Vidalem-Naquetem (jehož rodiče oba zahynuli v holocaustu). Naquet argumentuje, že "proti papírovému Eichmannovi musí člověk reagovat také papírem" a indický muslimský vědec Maulama Wahiduddin Khan zdůrazňuje, že "proti knize je nutno argumentovat knihou, proti prohlášení prohlášením". Jestliže Grass napsal polemickou báseň, izraelská literární komunita by měla reagovat vlastní poezií, měla by zparodovat a roztrhat Grassův text. Literární dialog, na rozdíl od rozhořčených prohlášení oficiálních mluvčích, je daleko inteligentnější způsob jak debatovat o těchto palčivých otázkách.

Zdroj v angličtině ZDE

Vatikán a hodnoty

10. 4. 2012 / Boris Cvek

Že církve bývají velmi pokrytecké, na to jsem si už zvykl a ostatně velmi přesnén vystižení této mentality učinil už Moliére ve svém Tartuffovi (za což sklidil zaslouženou nenávist francouzské katolické církve). Nicméně že v době internetu bude papež poučovat svět o tom, co je dobro a co zlo, v době Velikonoc 2012, ani ne rok po tom, co irský parlament a irský premiér obvinili Vatikán z krytí pedofilních zločinů katolických kněží v Irsku a z bránění průběhu práva a rovnosti před zákonem, to je opravdu do nebe volající drzost.

Německý export roste. Je tažen poptávkou mimo EU, zejména mimo eurozónu

10. 4. 2012

Německý export v únoru rostl již druhý měsíc v řadě. Ukazují to dnes zveřejněné oficiální údaje, podle nichž má pro největší evropskou ekonomiku stále větší význam poptávka mimo zadluženou eurozónu. Zásadní význam má export do USA, Británie a Číny. Nově dochází rovněž k částečnému oživení domácí poptávky.

Eurozóna: Návrh rozvodového vypořádání

10. 4. 2012

KD│ Evropská centrální banka odvrátila katastrofu, když spustila masivní pomocnou operaci - jenže nic zásadního nevyřešila. Řecko bude možná potřebovat další restrukturaci dluhu; Portugalsko a Irsko možná rovněž. Španělsko a Itálie se teprve mohou ocitnout pod palbou. Bankovní krize jsou sotva kdy vyřešeny bez odstranění toxických aktiv nebo rekapitalizace. Eurozóně dosud chybí podstatné rysy měnových unií, jejichž odolnost prověřil čas; a plánované reformy mohou vystupňovat skryté fiskální, bankovní a vnější nerovnováhy, což by přineslo eurozónu spíše méně odolnou vůči regionálním šokům, napsali Arnab Das a Nouriel Roubini.

Vize civilizovaného státu

10. 4. 2012 / Egon T. Lánský

Vize civilizovaného státu dosud stála - a snad nadále stojí - na předpokladu, že každá svobodně zvolená vláda se bude opírat o všechny své občany, malé i velké, starat se o jejich potřeby a zájmy a podle toho jejich - j e j i c h , nikoli svůj, stát spravovat. Současná česká vláda to bohužel neumí a snad ani dělat nechce. Vede ji parta, jež prohrála volby, hlavně díky odhalení její široké spolupráce s korupčníky a podvodníky, v koalici se dvěmi novými stranami, jejichž vznik stavěl právě na odhalení oné korupce, klientelizmu a podvodů. Slibovali fér hru a mnozí voliči jim uvěřili. Dnes je věřícím jasné, že se spletli, že ty nové strany také kradou a podvádějí zprava i zleva, ruku v ruce s onou poraženou partou, jež tuto nóbl koalici vede. Takové omyly se ale těžko rychle napravují. Vláda je dnes sotva v polovině svého mandátu a podle všech průzkumů ji věří dosud nejméně českých občanů v histórii. Na nápravu, pokud nějaká vůbec bude, si počkáme, za opravy nemravně zaplatíme.