Anketa Romano hangos:
Jak váš život ovlivnily vládní reformy?
11. 4. 2012 / Pavel Pečínka
Pokud vláda nepůjde národu vstříc příkladem vlastní šetrností, hospodárností a skromností, dočká se nulového pochopení občanů. Potěší mě každý vládní představitel, nebo příští kandidát/ka, kteří budou mít dostatek sebekritiky a smyslu pro humor, aby tolerovali nejen "tykadla", ale i jiné podobné reakce pod heslem: "Hlas lidu, hlas Boží!" Bývá to hlas veskrze prorocký: dnes ze dne na den přibývá "celebrit", jakož i "polobrit", které nedávno zářily na billboardech a dnes by jim průměrný Brit se suchým humorem nejen nakreslil, ale rovnou nasadil pouta. Zvažme, kolik nejapných vtipů spolykala za šedesát let vlády dáma, která je anglickou královnou!
A my po rychlokvašné "revoluci" nedokážeme ochránit duchaplného kritika vlastní volební kampaně? Tak kam pane Kampáne s takovou demokracií? Demokracie je vláda lidu! Za antických dob se zvolení senátoři scházeli k demokratickému hlasování za bezměsíčných nocí uprostřed temné agory, aby nic nebránilo jejich hlasům v přímém, svobodném a hlavně nestranném! názoru. Jediný háček v tom byl: měli doma otroky. A pokud právě tuto roli hráli Romové ve zřízení "socialistickém", vůbec se nedivím, že v "demokracii" jim budou stačit sociální dávky tak dlouho, dokud nepochopíme jejich vlastní, svébytnou občanskou důstojnost.
Při tomto olupování maskovaném jako "úsporné reformy" systematicky převaluje na občany náklady veřejných služeb a tím snižuje cenu práce. Dále provádí prostřednictvím daní a stropů výhodných pro bohaté přerozdělování prostředků ve prospěch bohatých, které končí v černé díře osobních výdajů parazitní elity a nedostanou se vůbec tam, kde by mohly stimulovat efektivní výrobu.
Vládnoucí elitu přitom vůbec nezajímá, že svým olupováním příjmově slabších podřezává základy, na kterých stojí i její lupičský stát, oslabuje koupěschopnost a tím stimulaci k ekonomickému rozvoji a vlastně omezuje úroveň veřejných služeb vyjadřující určitý civilizační vývojový stupeň. To nejvíce vypovídá o tom, že zájmy vládnoucí elity se už dostaly jasně do rozporu se směrem pokroku a civilizace a že kapitalismus je odsouzen k zániku -- bohužel nikoli okamžitě. Pokud totiž části elity pochopí, že současná neoliberální podoba kapitalismu zánik systému přibližuje, mají ještě určitý manévrovací prostor, kam mohou ustoupit.
Mně osobně (mám ovšem i další mladší a mladé rodinné příslušníky) se jako důchodce už bohudíky nedotknou čachry s důchodovými fondy, které do budoucna určitě připraví velké skupiny z dalších generací o minimální zajištění ve stáří (krachy a tunelování soukromých penzijních fondů). Ohrožuje mne ale stav hrozícího státního bankrotu (tzv. úsporná politika tento bankrot neodvrací, ale naopak přibližuje), kdy elita prohospodařuje i fondy, které už byly našetřeny na důchod mé generace a není s to tyto důchody valorizovat. Jako dost nemocného člověka se mne dotýká růst různých poplatků a úhrad ve zdravotnictví a pochopitelně všeobecné zdražování. Už jsem se přestal rozčilovat z toho, když vidím, jak prostřednictvím korupce kolem veřejných zakázek odtéká značná část státních prostředků do rukou vládnoucí elity a zejména jejich lumpensložek. Je iluzí si myslet, že tento proces lze v dané podobě kapitalismu nějak zastavit či omezit.
Vychází v Romano hangos 1/2012ZDE
VytisknoutObsah vydání | Středa 11.4. 2012
-
11.4. 2012 / Evropské burzy byly znovu zasaženy panikou11.4. 2012 / Kaddáfí bude souzen v Libyi11.4. 2012 / Konec propagátora "Kulturní revoluce"2.4. 2012 / Hodně klesající tendence17.4. 2012 / Zprávy, které nemají názor11.4. 2012 / Prohlášení SPaS k podpoře demonstrace 21.4.11.4. 2012 / Ve čtvrtek 12. 4. se dožívá 85 let Jindřich Pokorný10.4. 2012 / Bez práva urážet ztrácí svoboda projevu význam10.4. 2012 / Eurozóna: Návrh rozvodového vypořádání9.4. 2012 / Občané EU budou mít právo navrhovat nové zákony29.3. 2012 / Hospodaření OSBL za únor 2012