Podstata našeho nynějšího reálného kapitalismu mafiánsko-korupčního střihu

22. 10. 2012 / Petr Kužvart

1. Co si musíme především uvědomit, je fakt, že stojíme proti ucelenému systému, který pro sebe, své lidi a své cíle funguje velmi dobře. Je to tak, i když to tak vlastně nemusí zvenku vypadat. Ve sdělovacích prostředcích jedna Jobova zvěst střídá jinou, jedna politicko-kriminální aféra další. A stále řeči o tom, co vše upadá, rozpadá se a selhává. Z veřejného obrazu naší každodennosti vyplývá rozčarování, zhnusení, zoufalá desiluze, pocit rozkladu a rozkradení snad všech možných veřejných statků, ano, přímo pocit marnosti a zmaru. Napadne nás proto logicky: to je přece nezbytné napravit! A hned se zahledíme na zástupy ochotných napravovatelů, kteří na nás z novin, billboardů, reklam, z webu a prostě odevšad hřímají své sliby, své bohulibé záměry, jak zatočí s korupcí, jak pomohou schopným, aby vynikli, jak zachrání stát a rozjedou ekonomiku, jak potlačí dluhy, jak na to jdou úplně nově, tentokrát už opravdu, ale opravdu účinně, že budeme koukat!

Z INTERNETU:

Demokratické volby?

22. 10. 2012

Když se nehraje fér, tak pískám - to si psal vítěz senátních voleb na Praze 2 L. Michálek na plakáty. Ve druhém kole senátních voleb jsem přišel ke komisi, obvod 26, okrsek č. 34, vyzvedl si obálku, dva hlasovací lístky a šel za plentu. Lístky jsem dal do kapsy a do urny vložil prázdnou obálku. Komisi jsem dal balíček kávy a čaje z mamacoffee. Za trpělivost, napsal na facebooku Karel Jech.

Výsledky voleb však předčily má očekávání. Vydáno obálek 171, odevzdáno obálek 171, platných hlasů 171, 100 % platných hlasů. Tož tak.

Na žalobu to není, Nejvyšší správní soud již před lety judikoval, že drobné porušení volebního zákona není důvodem k opakování voleb.

Požádejte o osvobození Romana Smetany

22. 10. 2012 / Milan Daniel

Vážený pane senátore,

v úterý 16. října jste se spolu s prezidentskou kandidátkou Táňou Fischerovou a dalšími lidmi zúčastnil neformálního shromáždění, jímž řada občanů doprovodila Romana Smetanu, který byl odsouzen za pomalování předvolebních plakátů, na služebnu policie, z níž byl odvezen do vězení.

Evropský podzim v Paříži a české rozpaky

22. 10. 2012 / Karel Dolejší

Jsem starý budoár, v němž hnije plno růží
a velmi starých mód a tisků v drahé kůži,
kde smutné pastely a malby Bouchera
jak flakón pronikly tmu mého večera.
Charles Baudelaire: Spleen

Ulrike Guérot a Konstanty Gebert přišli s metaforou, která sice poněkud zjednodušuje, nicméně i tak představuje cennou zkratku shrnující současný trend evropské politiky: Pilíř poválečné evropské politiky se postupně drolí, Německo mění Francii za Polsko.

Je lehké obdivovat zahraniční politiku Polska

22. 10. 2012 / Jan Čulík

Jak uvádějí ve svém článku Ulrike Guérot a Konstanty Gebert (Karel Dolejší jej bohužel podrobněji neshrnuje), Polsko od pádu Kaczynského vlády praktikuje ucelenou zahraniční politiku, v jejímž rámci se mu podařilo jednak normalizovat styky s Ruskem a jednak údajně i získat podstatný vliv v Bruselu na tvorbu politiky Evropské unie. Oba autoři zmíněného článku poukazují především na pragmatičnost nynější zahraniční politiky Polska, která vytvořila úzce přátelské spojenectví s Ruskem i s Německem a dokázala překonat antipatie z minulosti. Z českého hlediska je na tom zajímavá právě ona pragmatičnost - Poláci zjevně přestali řídit svou zahraniční politiku podle komplexů z minulosti a dali stranou někdejší nenávist vůči Německu i Rusku, protože jim došlo, že to pro ně bude výhodné, že se situace změnila. Není v tom poučení i pro českou domácí i zahraničněpolitickou scénu? Měl jsem vždycky pocit, že polská vláda je bigotnější než česká. Teď si tím nejsem jist.

Je samozřejmě pravda, že strategii Evropské unie v současnosti dominuje Německo, ale otázka, zda Německo dlouhodobě skutečně prosadí svou deflační politiku, není myslím úplně uzavřena. Vzniká diskuse, která požaduje opak.

Merkelová: Irsku poskytnu pomoc

22. 10. 2012

Angela Merkelová nabídla Irsku pomoc. V neděli zdůraznila, že eurozóna vyřeší problémy irských bank. Po víkendu diplomatického vyjednávání vydali Merkelová a irský ministerský předseda Enda Kenny společné prohlášení, že vedoucí činitelé EU Irsko neopustí. Předtím, během summitu EU minulý týden, to vypadalo, že nový bankovní dozor EU nevyřeší zadluženost irských bank. To vyvolalo rozhořčení v Irsku, které platí obrovské úroky za svůj záchranný balíček ve výši 68 miliard euro, zatímco například Španělsku byla nabídnuta pomoc pro rekapitalizaci jeho bank.

Irsko převzalo dluhy svých bank do veřejné sféry, ušetřilo tím eurozóně těžké ztráty, ale irští daňoví poplatníci nyní platí daleko vyšší úrokové míry, než kdyby zůstaly dluhy v soukromých bankách.

Merkelová také prý pohrozila, že zruší listopadový summit EU, pokud britský premiér David Cameron nezruší svou hrozbu vetovat příští rozpočet EU. Cameron chce blokovat jakékoliv zvýšení rozpočtu EU. Zprávu přinesl v pondělí list Financial Times, Merkelová ji v pondělí dopoledne popřela.

Podrobnosti v angličtině ZDE

ODS a volby -- pohled spíše pravicového voliče

22. 10. 2012

Volby do krajů a do senátu v ČR skončily porážkou pravice. Odpovědi na otázku, co je příčinou této porážky, budou jistě předmětem mnoha analýz, jak stranických, tak politologických i novinářských. Pokusím se též na tuto otázku stručně odpovědět s vědomím, že odpověď nebude kompletní, píše Jaroslav Polák.

Úspěch odpůrců jaderných elektráren:

Bezpečnost Temelína má být přezkoušena

22. 10. 2012 / František Řezáč

Poprvé se má konat dvoustranné přešetření bezpečnosti reaktorů české atomové elektrárny v blízkosti bavorských hranic. Tímto překvapujícím úspěchem Greenpeace a Zelených skončilo v hornofranckém Wunsiedelu významné setkání.

O radiodokumentech na jihlavském festivalu dokumentárních filmů

22. 10. 2012

PÁTEK 26. 10. 2012

PROGRAM / EDISON, kino Dukla, Tyršova 12

10:30 - 12:30 Kreativita v českém radiodokumentu Blok zaměřený na kreativní využití přirozených zvuků a ruchů, komponované hudby a hudby obecně, a kreativní práce na struktuře příběhu.

Na jednotlivých ukázkách radiodokumentů z produkce ČRo posledních několika let si představíme různé druhy kreativních přístupů. / Kurátor: Dominika Švecová (host: Dora Kaprálová) / Ukázky radiodokumentů: Gabriela Albrechtová: Horolezci; Miloš Doležal: Nebe plné dýmu; Christian Falvey: La Folia; Brit Jensen: Jeden den nahoře, druhý dole; Dora Kaprálová: Bublina přibližnosti; Eva Nachmilnerová: Arcisstrasse 12 -- dějiny jedné adresy; Dominika Švecová, Carolina Zviebel: Každý košík má svůj příběh; David Vaughan: Já nejsem ztracen, vždycky nalezen...; Hana Železná: Haiku kojící matky

13:30 - 15:30 Skandinávský dokument: Blízkost sdělení Výběr z tvorby severských dokumentaristů a představení projektu Dánského rozhlasu Radio24syv / Kurátor: Eva Nachmilnerová

(host: Brit Jensen, Dánsko) / Dokumenty: Kari Hesthamar: So long, Marianne (Na shledanou, Marianne); Kari Hesthamar: If It Be Your Will (Pokud to bude tvá vůle); Amanda Glans: I Call You Sometimes (Občas Ti volám); Torgerdur E Sigurdardóttir: Still Swimming (Co vlny neroztříští)

Knihkupectví Amazon účtuje britským nakladatelům za e-knihy 20 procent DPH

22. 10. 2012

Americké internetové knihkupectví Amazon účtuje britským nakladatelům za e-knihy 20 procent DPH, ale protože je registrováno v Lucembursku, nikoliv v Británii, samo platí lucemburskému státu jen 3 procenta DPH. Amazon se chová vůči britským nakladatelům nesmírně tvrdě, protože má na britském trhu téměř úplný monopol na prodej e-knih. Jeden nakladatel sdělil deníku Guardian, že ho Amazon nutil prodávat svou knihu s marží 92 procent. Znamenalo by to, že za knihu, prodávanou na Amazonu za 10 liber, by nakladatelství dostalo pouze 80 pencí.

Široké používání ochromujících zbraní britskou policií vyvolává rostoucí obavy

22. 10. 2012

Lidskoprávní aktivisté i politici vyjadřují obavy z masivního a potenciálně smrtícího používání elektrických ochromujících zbraní (taserů) ze strany policie. Minulý týden byl jednašedesátiletý nevidomý Colin Farmer zasažen taserem do zad, když policii kdosi ohlásil, že se neznámý muž pohybuje po aleji se samurajským mečem. Šlo přitom o Farmerovu slepeckou hůl.

Případ pedofila Jimmyho Savilea "vyvolal nejhlubší krizi v BBC za posledních 50 let"

22. 10. 2012

Novináři z publicistického pořadu Newsnight televize BBC se obávali, že šéfredaktor pořadu, Peter Rippon, je pod takovým tlakem managementu BBC, že zakáže odvysílání investigativní reportáže o sexuálním zneužívání dětí celebritou BBC Jimmym Savilem.

Interní napětí v BBC se dostalo na veřejnost. Reportérka pořadu Newsnight Lic MacKeanová sdělila jinému publicistickému pořadu BBC, Panorama, který se bude vysílat v pondělí, že si byla jistá, že Rippon se chystal nepodpořit vysílání filmu o Savileovi.

Lukašenko: V Bělorusku je všechno v pořádku

20. 10. 2012

Jevgeniji Lebeděvovi, vydavateli britského The Independent, se podařilo vymoci si audienci v Lukašenkově kanceláři. Prezident svolil i k ojedinělému rozhovoru.

Hlava Běloruska se nejprve rozpovídala o svém vztahu s Kaddáfím či Saddámem Hussainem, podělila se o svůj názor na syrského vládce Bašára Asada, kterého považuje za "výtečného, absolutně evropského a civilizovaného muže". Prezident také zavzpomínal na období předcházející vypuknutí irácké krize: "Přišli za mnou Američané a chtěli, abych prohlásil, že v Iráku jsou jaderné zbraně. Odmítl jsem. Dokonce mi řekli, že z hledisek jako jsou investice se bude pro Bělorusko vše vyvíjet dobře. Musel jsem je jen podpořit. Řekl jsem jim, že to nemohu udělat, protože jsem věděl, že tam žádné jaderné zbraně nejsou. Na základě mého dřívějšího rozhovoru s Hussainem jsem jim také řekl, že Irák je připraven se s Američany dohodnout, co se týče ropy, pakliže je to to, o co jim jde. Hlavně ať prý nedojde k bombardování a ničení země. Odpověděli, že mi věří, ale že válečná mašinerie je už příliš rozjetá."

Britský premiér Cameron se stal terčem ostré kritiky konzervativců za nekompetentnost

21. 10. 2012

David Cameron čelí požadavkům od konzervativních poslanců v Dolní sněmovně, aby se zbavil svého nejužšího kruhu spolupracovníků v Downing Street a zastavil proud nekompetentních rozhodnutí, která v poslední době ochromila Konzervativní stranu.

Konzervativci prožívají krizi sebedůvěry v souvislosti s nynější rezignací Andrewa Mitchella, čelného představitele Konzervativní strany, který byl sprostý na policisty před vchodem do Downing Street, protože ho do ulice nechtěli pustit s jeho jízdním kolem. Vadí jim také celá řada nekompetentních a nepromyšlených rozhodnutí, včetně příslibu premiéra Camerona, učiněného tento týden bez vědomí ministra energetiky, že donutí energetické firmy, aby všem zákazníkům účtovaly jen nejnižší existující tarif v Británii.

Poslanci Konzervativní strany požadují od Camerona a jeho ministra financí Osborna, aby vyhodili své nejbližší spolupracovníky. Stěžují si, že mnoho poradců v sídle premiéra jsou "teenageři" z anglických soukromých škol, kteří nemají žádné znalosti z podnikání ani z řízení. Jeden bývalý ministr charakterizoval nynější situaci jako "naprostý rozklad".

S komunisty opět na věčné časy dle Filipa Mahďáka

21. 10. 2012 / Luděk Prokop

S tvrzením Filipa Mahďáka o prázdných nádobách politických zaklínadel slibujících lidem lepší příští, o bezobsažnosti zaklínadel českých politických stran, lze bez problémů souhlasit. Podobně tak i s tvrzením o neurčitých, nic neříkajících a zároveň univerzálně všeobsažných ideologických floskulích. K následnému tvrzení o tom, že ona bezobsažná zaklínadla se nijak neliší od těch, jež jsme si za komunistické totality mohli číst každý den pořád dokola na stránkách Rudého práva dlužno dodat menší doplňující připomínku. Na stránkách Rudého práva nebyl nijaký prostor pro kolem dokola opakování bezduchých, bezobsažných a dodejme i na výsost lživých zaklínadel pravicových ideologů a politiků pravicových stran. Nebyl. Dlužno dodat, že pro nápravu jednostrannosti z doby Rudého práva, to těmto ideologům a politikům značnou měrou vynahrazují hromadné sdělovací prostředky již více než posledních dvacet let. Skrytě a usilovně. S nespornou dovedností kamufláží a předstírání objektivity.

Václav Žák: Rozčarovaní voliči zůstali doma. Tím došlo k přesunu volební podpory

21. 10. 2012

Na motivy komentáře Der Standard [že Češi "ztratili v těchto volbách paměť] se v českých médiích objevila spousta komentářů. Opíraly se přitom o prestiž rakouského listu a komentář prezentovaly jako názor západní veřejnosti na politický vývoj v České republice.

Ve skutečnosti byl autorem komentáře Robert Schuster, šéfredaktor časopisu Mezinárodní politika vydávaného Ústavem mezinárodních vztahů, který zřizuje Ministerstvo zahraničních věcí ČR. Stěží tedy může představovat mínění západní veřejnosti. Také mu to čtenáři v reakcích pod článkem dali znát. Jeden z čtenářů se autora komentáře ptal, jak si dovoluje kritizovat rozhodnutí suveréna, tedy lidu, a jestli podle jeho názoru demokracie znamená, že občané smějí volit jenom podle přání komentátora. Připomnělo mi to Bertolda Brechta. Ten se také potom, co východoněmecká vláda prohlásila, že lid zklamal její důvěru, zeptal, jestli náhodou nepotřebuje rozpustit lid a zvolit si jiný.

Ze záplavy komentářů varujících před rudým nebezpečím a ztrátou paměti českých občanů jasně plyne, jak daleko máme k pochopení toho co demokracie vlastně je. Volby vystavily politické reprezentaci účet, a to je také jejich bytostným posláním. Je zcela nemístné za to voliče kritizovat. Spíš je třeba snažit se pochopit, co se ve společnosti děje.

Výsledky voleb určila nízká volební účast. Zjevně nedošlo k žádným přesunům ve voličské přízni a k nástupu komunistů. Lehce hysterická interpretace voleb svědčí spíš o tom, jak právě ti, kteří neustále brojí proti komunismu, se ještě nevyzuli z komunistických bačkor. Jako oni mají strach ze svobody. Je vedlejší, že vyznávají jinou ideologii, důležité je, že stejně jako komunisti touží ostrakizovat názory, které nepovažují ze správné.

Výkon vlády rozpočtové odpovědnosti a boje proti korupci je tristní. Vždyť na kauze ProMoPro je nejskandálnější to, že ministr zahraničí a současný ministr obrany vyhodili stamiliony kvůli uspořádání konference evropských ministrů zahraničí v národní kulturní památce, na zámku Hluboká, když ji mohli mnohem levněji udělat jinde. Upřímně se divím, proč se to ignorují orgány činné v trestním řízení.

V boji proti korupci platí: prevence je vše. I zde vláda selhává. Alfou a omegou fungujícího státu je solidní státní správa. Vláda nejen neuvedla v platnost zákon o státní službě, ale plánuje jeho nahrazení paskvilem, který by pouze legalizoval současné korupční prostředí. Vláda nejen neuvedla v platnost zákon o státní službě, ale plánuje jeho nahrazení paskvilem, který by pouze legalizoval současné korupční prostředí. Takzvané manažerské pojetí státní správy je ve skutečnosti synonymem pro korupční odměňování úředníků za bílého dne.

Sečteno a podtrženo. Rozčarovaní voliči zůstali doma, čímž došlo k posunům v preferencích.

Kompletní článek ZDE

Libanon: Další stát, jemuž hrozí destabilizace?

22. 10. 2012

Výbuch bomby v automobilu, který v Bejrútu usmrtil vysoce postaveného bezpečnostního představitele, může být zřejmě nejhorší destabilizující událostí v zemi od zabití bývalého premiéra Rafika al-Harirího v roce 2005. Opozice obvinila vládu, že na atentát dostatečně nereaguje, a rozpoutala násilné nepokoje.

Denisa Balogová: Díky rodičům jsem teď tam, kde jsem

22. 10. 2012 / Pavel Pečínka

Jméno Leila Saimira Mariglena na Facebooku jakoby naznačovalo arabsko-italský původ. A i fotografie na této stránce jakoby středomořskou exotiku potvrzovaly. Za kreativně vymyšlenou přezdívkou však najdeme Denisu Balogovou. Její prarodiče pocházejí z řad slovenských Romů, rodiče žili už v Česku, otec Denisy je napůl Maďar. "Maminka pracuje jako dispečerka na Vrbeňáku deset let a otec je železničář u firmy Chládek a Tintěra už třiadvacet let," upřesňuje Leila-Denisa. Pokud jde o sourozence, má jednu, o čtyři roky starší sestru: "Teď momentálně nejsme v kontaktu, jinak dřív jsme si rozuměly. Když jedna z nás měla problémy, tak jsme tu byly jedna pro druhou."

POZVÁNKA na diskusi pořádanou thinktankem CESTA:

Co znamená výsledek podzimních voleb pro českou politiku a českou veřejnost?

22. 10. 2012

Dovolujeme si Vás pozvat na diskusi k výsledku krajských a senátních voleb a možných změnách pro českou politickou scénu, "Co znamená výsledek podzimních voleb pro českou politiku a českou veřejnost?"

Diskuse se koná ve středu 24. října 2012 od 17:30 ve velkém sále Goethe-Institutu (Masarykovo nábřeží 32, Praha 1). Akce je pořádána ve spolupráci s Friedrich-Ebert-Stiftung e.V., zastoupením v České republice.

V panelu se zúčastní politoložka Eva Lebedová z Filosofické fakulty Univerzity Palackého; politolog a publicista Lukáš Jelínek, člen představenstva Masarykovy demokratické akademie; Kateřina Kňapová z Iniciativy ProAlt; Bohuslav Sobotka, předseda České strany sociálně demokratické; a politolog a publicista Pavel Šaradín z Filosofické fakulty Univerzity Palackého. Moderuje Vít Klepárník za občanské sdružení CESTA Centrum pro sociálně-tržní ekonomiku a otevřenou demokracii.

  • Co znamená výsledek podzimních voleb pro hlavní politické strany v České republice?
  • Lze mluvit o úspěchu levice, vezmeme-li v úvahu nízký počet voličů?
  • Co by měly vládní (a opoziční) strany změnit na své politice a co vlastně změnit mohou? Jak významně volby ovlivnily "protestní" hlasy?
  • Jaký je důvod úspěchu nových regionálních uskupení a dochází k další regionalizaci české politiky?
  • Jakým způsobem může úspěch levicových stran ve volbách aktivizovat českou veřejnost / občanskou společnost?
  • Jak zásadně se změní pozice a akceptace Komunistické strany Čech a Moravy v rámci politického systému?
  • Jak dalekosáhle ideově i prakticky se změní politika KSČM?

Jak se šetří na českých vysokých školách

21. 10. 2012

Jak to asi s českými vysokými školami za tohoto režimu dopadne?

Příkaz rektora č. 1 /2012

Vzhledem k napjaté finanční situaci v šk.roce 2012/2013, kdy Akademii je již po dobu 3 let na základě vládního usnesení k uzdravení veřejných financí snižován příspěvek na vzdělávací a tvůrčí činnost , vyhlašuji na zimní semestr školního roku 2012/2013 následující úsporná opatření:

GLOBÁLNÍ OTEPLOVÁNÍ:

Grónsko bez sněhu

21. 10. 2012



Channel Four News tento týden vysílaly šokující reportáž o globálním oteplování - viděli jste kdy Grónsko bez sněhu? Tady to je. Bez sněhu bude mít nyní Grónsko přístup k obrovským nerostným zdrojům, ale za jakou cenu? Doporučujeme.

Kdo ve volbách zaručeně (ne)vyhrál

21. 10. 2012 / Marek Řezanka

Krajské i senátní volby skončily, došlo na bilancování. Probírá se, kdo je vítěz, kdo poražený, jak se zachová premiér Nečas, a zda budou vypsány předčasné parlamentní volby.

Co se vlastně během dvou volebních víkendů událo? Většina oprávněných voličů, a to jak v krajských volbách, tak v senátních, svého práva nevyužila. Elektorát reagoval na dvě výzvy. Jednak výzvu K. Janečka volit menší strany, aniž by byla na obzoru jedna konkrétní, která by měla šanci na úspěch, a jednak na výzvu Hnutí za Přímou Demokracii, jež v případě, že volič nenajde kandidáta prosazujícího prvky přímé demokracie, doporučovalo vhodit přetržený volební lístek. Podíl neplatných lístků vzrostl, možná šlo o reakci nespokojených lidí na výzvu HzPD (jiní poukazují na to, že obálky při volbách do krajů a v prvním kole do senátu byly zaměnitelné a vzniklo tak spousta chyb, pozn. JČ).

Škrty jako výmluva, proč nic nejde

21. 10. 2012 / Boris Cvek

V souvislosti s debatou o metanolové aféře v dnešních Otázkách V. Moravce se všichni tři první hosté shodli, že policie v boji proti organizovanému obchodu s nelegálním lihem nemá dost finančních prostředků.

Rád bych rád upozornil na to, že nelegální obchod s lihem tu není proto, aby zabíjel, nýbrž proto, aby okrádal stát o daně a poškozoval v nekalé konkurenci poctivé výrobce a obchodníky, kteří díky tomu také odvádějí menší peníze do veřejných zdrojů, než by mohli.

Ústavní většina lhostejnosti

22. 10. 2012 / Václav Jumr

Každý, jemuž výsostně záleží na zemi a společnosti, v níž je mu dáno žít, a jemuž jde o poctivé hodnocení politiky, z právě proběhlých krajských a senátních voleb nemůže nevyvodit závěry. Nabízím pohled člověka, který celý svůj aktivní život pracoval – v zájmu společnosti,ve které žil.

Mladí lidé v ČR: Vidíme levici jako nepřítele

20. 10. 2012 / Daniel Řezníček

Relevantní je zde článek pana Rubáše.

Vše, co je tu řečeno, vychází z osobních, subjektivních zkušeností autora.

Krajské volby znamenaly úspěch pro levicové strany ČSSD a KSČM. Reakce většiny mladých lidí narozených po roce 1989 v mém okolí by se dala obecně shrnout jako zděšení, nepochopení a znechucení. Výsledky voleb mezi mnoho mladých rozsévají pocit mučednictví a osamění v táboře rozumných a střízlivých a nepochopení pro spoluobčany, ba dokonce i rostoucí antipatie vůči lidem s nižšími příjmy a starším generacím, kteří jsou tradičně viděni jako jediní, kteří levici přece můžou volit. Proč je pro náctileté a čerstvě post-náctileté nemyslitelné volit levicové strany, KSČM především?

Mladí pravicoví voliči v ČR jsou pod vlivem normalizačních bolševických praktik

20. 10. 2012 / Boris Cvek

Chtěl bych se krátce vyjádřit k článku pana Řezníčka o tom, že mladí lidé vidí levici jako nepřítele. Znám spoustu lidí mého věku, kteří se kloní k pravici, ale jsou to lidé, kteří vesměs tvrdě pracují a velice jim vadí, jak je pravice spojená s korupcí. Vydělat si v poctivém byznysu vyžaduje práci a pravice, která se ohání zájmem o podnikatele a lidi, již se dokážou postarat sami o sebe, by měla opravdu hájit zájmy poctivé práce.

To ale vůbec nedělá -- a nejde jenom o korupci, jde například také o chaos ve změnách DPH nebo o tolerování nelegálního obchodu s alkoholem (kolky byly zavedeny za ČSSD) atd. Proto jsou i ti voliči mého věku, kteří jsou zapřísáhlí pravičáci, velmi naštvaní na současnou pravici. Tohle je však, myslím, mladým pravicovým voličům úplně jedno.

Proč jsem volil komunisty

20. 10. 2012

V textech, které se na internetu po volbách vyskytují, je značné množství spekulací, a urážlivých výroků k těm, kteří volili komunisty. Vyčítá se jim, že mají krátkou paměť, že opět volí cestu k nesvobodě, totalitě apod. Ve většině případů takto uvažují proto, že tuto dobu samy neprožili, anebo ji neústrojně srovnávají se současností, píše František Vrána Tito lidé plijí na dobu totality, ale sami vlastně nechtějí nic jiného než totalitu. Dovolávají se demokracie, ale sami neví, co to demokracie je. Někteří volají po zrušení KSČM (mimochodem, mnozí je volili ze vzdoru právě proto) ale i dalších stran. Minulost není dostatečný argument.

Jestliže byla některá strana podle ústavy jako politická strana registrovaná, pak je to strana demokratická. Mnohým subjektům, které se považují za demokratické chybí dostatek argumentů pro své výroky, a tak se snaží přesvědčit ty ostatní, že 20% národa, který volil komunisty, vlastně neexistuje, případně, že to jsou samí idioti.

S komunisty opět na věčné časy?

20. 10. 2012 / Filip Mahďák

"I když víme, že cíl není daleko, neexistují žádné zkratky, jež by nám ušetřily namáhavé zacházky."
Oskar Adler

Začteme li se na internetových stránkách Komunistické strany Čech a Moravy do programového prohlášení pod heslem Kdo jsme a co chceme, za krátkou chvíli zjistíme, že s ideologií KSČM nelze nijakým rozumným způsobem komunikovat. Prázdné nádoby politických zaklínadel slibujících lidem lepší příští jsou stejně tak bezobsažné jako prázdné nádoby zaklínadel všech ostatních českých politických stran. Neurčité, nic neříkající a zároveň univerzálně všeobsažné ideologické floskule se nijak neliší od těch, jež jsme si za komunistické totality mohli přečíst každý den pořád dokola na stránkách Rudého práva.

Schwarzenberg a korupce

19. 10. 2012 / Boris Cvek

Česká levice má program a způsob myšlení, který nás táhne na Západ a do normálního vyspělého světa, zatímco česká pravice nás táhne někam na Východ do mafiánských států bývalého SSSR.

Myslím, že ikona Karla Schwarzenberga padla definitivně na dno. Na jaře v roce 2011 se jasně vyslovil v tom smyslu, že politika slouží ekonomickým zájmům politiků a že korupce je něco normálního. Mohlo se však přece jenom říci, že je to nějaký jeho "úlet".

Nyní se však ukázalo, že Schwarzenberg nemá vůli zajistit řádné prošetření korupce, když na ni upozorní jeden z úředníků jeho ministerstva.

Jakub Klouzal, který byl za svůj boj proti korupci odměněn Nadačním fondem proti korupci, se dostal díky svému upozornění na možnou trestnou činnost na Schwarzenbergově ministerstvu do situace, kdy se bál o svůj život a musel z ministerstva odejít.

O případu informuje stránka Ihned.cz, kterou asi nikdo nebude podezřívat z případné levicové zášti k české pravici.

Různé dimenze tragického omylu

19. 10. 2012 / Marek Řezanka

Udělení Nobelovy ceny za mír v roce 2012 projektu Evropské unie vyvolalo řadu debat. Svým pohledem přispěl do diskuse také politolog J. Pehe. V článku "Tragický omyl" se autor zabývá rolí České republiky v tomto projektu a zároveň obhajuje smysl jeho ocenění. Smysl EU Pehe vidí v dlouhodobém udržení stability, míru a prosperity na evropské (v minulosti často velmi horké) půdě.

Britské listy jsou stejně hloupé jako Lidové noviny

19. 10. 2012

Britské listy jsou normálně levicový aktivistický deník. Stejně jednostranné a hloupé jako Lidové noviny, akorát s opačným znaménkem, varuje Hugo Stern a dodává:

"Česká levice má program a způsob myšlení, který nás táhne na Západ a do normálního vyspělého světa, zatímco česká pravice nás táhne někam na Východ do mafiánských států bývalého SSSR."

Zdroj: ZDE

Věta hodna génia. Možná citát roku, uzavírá Hugo Stern.

Mladí lidé v České republice budou hlasovat pro ODS a TOP09, jakkoliv zkorumpované tyto strany mohou být. Jsou totiž přesvědčeni, že hlasování pro ČSSD nebo pro KSČM je hlasováním pro totalitní režim z doby před rokem 1989. Proto jsou dnešní mladí lidé v ČR ochotni tolerovat jakékoliv excesy současné pravicové vládě, která je pro ně jedinou alternativou. Slyší to ve škole od všech učitelů, všude kolem sebe od všech lidí v postavení autorit, od rodičů. Tak se myšlenkový monolit komunistického režimu proměnil v myšlenkový monolit posttotalitní, míní Daniel Řezníček.

Evropská periferie se blíží k fiskálnímu útesu

19. 10. 2012

Skutečnou výzvu pro eurozónu nepředstavuje neadekvátní likvidita, ale faktická insolvence její periferie a potenciální nákaza v centru.

Navzdory některým nedávným ziskům se evropská periferie přibližuje k fiskálnímu útesu, konstatuje Dan Steinbock. Během posledních pěti let mezinárodní společenství důsledně a systematicky přeceňovalo sílu globální ekonomiky a podceňovalo její slabiny.

Odmítáme napadání kandidátů a paušální ztotožňování pachatelů útoků s levicovými voliči

19. 10. 2012

Tiskové vyjádření volebního týmu Jiřího Dolejše

Paní senátorka Daniela Filipiová, kandidátka do Senátu za ODS, na svém facebookovém profilu uvedla, že je napadána příznivci KSČM. Tento komentář byl posléze publikován na portálu Lidovky.cz. ZDE

Jiří Dolejš, kandidát KSČM, a jeho volební tým kategoricky odmítají paušální ztotožňování původců nevkusných výroků s levicovými voliči, kterého se v den voleb účelově dopustila Daniela Filipiová, a považují jej za pokus neférově přesvědčit nerozhodnuté voliče.

Summit EU: Evropská unie dosáhla kompromisu ohledně dohledu nad bankovním sektorem

19. 10. 2012

Šéfové Evropské unie se dohodli, že vytvoří jednotný dohližitelský úřad nad eurozónou. Je to podstatný krok k vytvoření bankovní unie.

Legislativní rámec má být hotov do 1. ledna 2013 a instituce má začít fungovat během roku 2013. Mechanismus, který bude kontrolovat Evropská ústřední banka, bude mít právo intervenovat ve všech bankách v eurozóně.

Evropský tisk zprávu o dohodě ohledně dohledu nad bankami opatrně přivítal, ale zdůrazňuje, že odpor Německa znamená, že banky nebudou rekapitalizovány tak rychle, jak někteří doufali.

Summit EU: Plán na evropskou bankovní unii odložen

19. 10. 2012

Podle anonymního zdroje ve francouzské delegaci na čtvrtečním summitu EU byl plán na bankovní unii - k němuž má vážné výhrady například Švédsko, které se obává marginalizace nečlenských zemí eurozóny a český premiér Nečas pohrozil jeho vetováním - odložen na konec roku. Dokončen by měl být počátkem roku 2014.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za září 2012

4. 10. 2012

V září 2012 přispělo finančně na Britské listy 180 osob bankovním příkazem celkovou částkou 32 886.45 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v červnu 2012 částkou 2044.98 Kč. Příjem z reklamy byl v září 2012 29 915 Kč. Na kontě Britských listů v Raiffeisenbance jsme měli 30. 9. 2012 částku 117 501.95 Kč. Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.