Proč bude válka

21. 9. 2011 / Oskar Krejčí

I když většina lidí na Západě stále žije v domnění, že pohodu posledních desetiletí ruší pouze nahodilosti a vzdálené bouře, pod mírovým povrchem doutnají čtyři nálože. Přestože každá z nich se může jevit jako dílčí problém, ve své kombinaci vytvářejí prohlubující se tendenci k velké válce. Tedy válce, kdy na obou stranách fronty budou mocnosti schopné zasáhnout území protivníka. Tato nebezpečí lze pojmenovat: výměna světového hegemona, zbrojení, způsob života středních vrstev, úroveň politických elit Západu.

Jan Čulík konečně zatčen!

21. 9. 2011

Jan Čulík dostal v úterý od skotské policie pokutu 50 liber za to, že se svým automobilem zastavil na pět vteřin před budovou skotského parlamentu a vypustil z něho světoznámého dramatika Sira Toma Stopparda. Před parlamentem "z bezpečnostních protiteroristických důvodů" není žádné místo, kde by bylo možno zastavit. :) Sir Tom přicestoval do Edinburku s cílem předložit parlamentu petici požadující od skotské vlády přímé financování výuky bohemistiky i dalších středoevropských studií. Během slyšením v parlamentu, které v plném znění (42 minut) zveřejnila na svých stránkách společnost BBC, vystoupili Sir Tom Stoppard, Jan Čulík a bývalý skotský europoslanec Hugh MacMahon, též ZDE, v těle zprávy společnosti BBC (četné další mediální výstupy ani neuvádíme). Galerie pro veřejnost byly zaplněny stoupenci. Před slyšením se konala na podporu petice před parlamentem demonstrace a stala se neuvěřitelným mediálním cirkusem. Bylo přítomno asi pět televizních kamer (polská televize, skotská komerční televize, BBC, televize Associated Press, atd,.) a asi patnáct tiskových fotografů.

Česká tisková kancelář vydala k záležitosti tuto zprávu:

Britský dramatik Stoppard podpořil výuku češtiny a dalších jazyků

Londýn 20. září (zpravodaj ČTK) - Známý britský dramatik českého původu Tom Stoppard dnes ve skotském parlamentu v Edinburghu podpořil petici požadující zachování ohrožené výuky některých jazyků, jako je čeština, ruština a polština, na skotských univerzitách. Předal skotským poslancům petici, kterou podepsalo přes 3000 lidí.

Petice vyzývá poslance, aby se zasadili o financování výuky moderních jazyků a kultur, které jsou na skotských univerzitách vyučovány méně než hlavní světové jazyky. Podle petice vyvolávají škrty v rozpočtu vysokých škol obavy, že bude ohrožena nynější výuka jazyků. Nejvíce je prý ohrožena čeština, polština a ruština.

"Výuka jazyků - a východoevropských zvlášť - dodávala podle mě Glasgowské univerzitě a tím pádem i celé zemi na reputaci," řekl Stoppard během slyšení v petičním výboru skotského parlamentu. Skotsko má v oblasti školství pravomoci nezávislé na parlamentu v Londýně. Dramatik varoval, že výuka jazyků ve Skotsku "mizí a může zmizet úplně".

Šéf svazu univerzitních pedagogů Gordon Watson prohlásil, že "když se začnou tato studia rušit, skotští studenti za ně budou muset zaplatit vyšší školné na univerzitách v Anglii, nebo se jich budou muset vzdát".

Podle jednoho z organizátorů petice, Jana Čulíka z Glasgowské univerzity, je problém i v tom, že ve Skotsku neexistují cílené dotace zaměřené na konkrétní obory vysokoškolské výuky. "Skotsko a Británie musí mít odborníky na střední a východní Evropu. Jediným způsobem, jak to zajistit, je zavést cílené financování těchto ohrožených oborů jako v Anglii," řekl Čulík ČTK.

Podle něj poslanci přislíbili pomoc s tím, že doporučí skotské vládě financování středoevropských studií. Nicméně výuka těchto jazyků je již od tohoto podzimu omezena a bohemistiku či polonistiku už nelze na Glasgowské univerzitě začít studovat jako hlavní obor, uvedl Čulík.

Stoppard je jedním z nejlepších žijících britských dramatiků a prosadil se i jako filmový scenárista. Za scénář filmu Zamilovaný Shakespeare dostal Oscara. Narodil se před válkou ve Zlíně v židovské rodině, ale vyrůstal v Británii. Před rokem 1989 podporoval československé disidenty. Normalizací v Československu se částečně zabývá jeho hra Rock'n'Roll.

ml ank

Spojené státy pravděpodobně spáchají další justiční vraždu

21. 9. 2011 / Daniel Veselý

Zvláštní komise pro odvolání a podmínečná propuštění v americké Georgii v úterý dne 20. září zamítla žádost o milost pro Troye Davise, muže černé barvy pleti, usvědčeného z vraždy bývalého policisty bílé barvy pleti, která se stala v roce 1989. Troy Davis má být popraven ve středu 21.září v 19:00 místního času. Přestože Davis (42 let) opakovaně tvrdí, že je nevinný, a jeho stoupenci, mezi něž patří osobnosti (včetně osobností podporujících trest smrti) jako jsou Jesse Jackson, Desmond Tutu či Jimmy Carter, a instituce Amnesty International soudí, že neexistuje důkaz, který by potvrzoval jeho vinu.

Nad hrobem Troye Davise

21. 9. 2011 / Karel Dolejší

Dnes v sedm hodin místního času bude ve státě Georgia na základě velice problematického rozsudku popraven americký občan černé pleti Troy Anthony Davis. Existuje sice ještě formální možnost, že okresní návladní Larry Chisolm na poslední chvíli popravu zastaví - ale i v takovéto smutné a dramatické chvíli mysleme prosím přesně. Chisolmův hypotetický čin by znamenal popření rozhodnutí celého justičního systému od místního až po nejvyšší soud, takže jakkoliv je jistě možný (dokonce i takové věci se stávají, všichni se nenechají zastrašit), současně je také extrémně nepravděpodobný. Jako lidé realisticky uvažující můžeme se zázrakem počítat, neměli bychom se však na něj spoléhat. Jinak bychom se totiž dostali do situace, kdy extrémní interpretace vyprázdněného moderního tématu radikální diskontinuity vede přímou cestou zpět k náhražkově náboženské eschatologii.

FINANČNÍ PŘÍSPĚVKY BRITSKÝM LISTŮM MOBILEM

Hodně klesající tendence

2. 4. 2012

V červnu 2011 jsme zprovoznili pro vaše pohodlí možnost přispívat na provoz Britských listů dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilního telefonu. Informace o tom, jak to dělat, jsou ZDE. Zároveň je samozřejmě možné přispět finančně na provoz BL na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Zdá se však, že možnosti a ochota čtenářů finančně přispívat na provoz deníku, který každodenně čtou (čtenářů je měsíčně cca 350 000) prokazuje silně klesající tendenci. Jenže provoz listu z něčeho uhradit musíme. Nepodporují nás ani velcí kapitalisté, ani velcí antikapitalisté. Nezávislost a existenci si uchováme pouze, pokud si udržíme podporu čtenářské obce.

Apokalyptická očekávání jako projev systémové krize

21. 9. 2011 / Milan Valach

Rozpad východního bloku byl krátce oslavován jako konec dějin (Fukuyama) a dosažení dokonalosti ve vítězství liberální společnosti. Pesimistické tóny, zaznívající z řad environmentálně laděných autorů, představovaly menšinový směr, kterému veřejnost nevěnovala větší pozornost. Právě naopak. Druhá polovina 20. století je nesena vlnou optimismu, a to až do konce prvního desetiletí století 21. I velký ekonomický krach v r. 2008 je ještě vnímán jako dočasný pokles. A v tomto duchu reagují politikové, kteří na základních pravidlech fungování systému nic nezměnili, jen se pokusili prostřednictvím obřích dotací v řádech stovek miliard dolarů ze státních rozpočtů, tj. z daní daňových poplatníků, uhradit ztráty krachujících bank a investičních fondů. Veřejnost vyspělých zemí pasivně očekávala návrat "lepších časů". V letech 2010 a především v r. 2011 dochází k prudké změně. V Evropě rychle narůstá nespokojenost a organizují se masová protestní hnutí (především Španělsko, Řecko, masový výbuch agrese ve Velké Británii, ale i jinde). Současně s tím ale nabývají na váze hlasy předvídající brzký kolaps moderní průmyslové společnosti. A jak si povšiml Ivan Dubnička i v pracích společensko-vědních autorů se začínají objevovat apokalyptické vize1).

Většina farmaceutických výzkumů nevede k prakticky použitelným výsledkům

21. 9. 2011 / Boris Cvek

Zářijové číslo nejprestižnějšího časopisu v oblasti vývoje nových léků, Nature Reviews Drug Discovery, informuje o potvrzení dávného nepsaného pravidla mezi výzkumníky ve farmaceutickém průmyslu. Podle tohoto pravidla nejméně 50% vědeckých výsledků, vyprodukovaných akademickými laboratořemi, nelze zopakovat v laboratořích průmyslu, a tedy je použít pro vývoj nových léků. Podle článku v Nature Reviews Drug Discovery musela nedávno firma Bayer zastavit dokonce dvě třetiny svého výzkumu z tohoto důvodu. Podobný článek vyšel už v roce 2005 v PLoS Medicine s názvem Proč je většina publikovaných vědeckých výsledků falešných?" (Why Most Published Research Findings Are False?).

Výchova k národní trhlosti

21. 9. 2011 / Karel Dolejší

Zatímco za minulého režimu tehdejší věrchuška kradla jako straky, dnešní "lídři národa" za neustálých zastíracích protikorupčních tlachů kradou jako straky na šestou. Prezident, který "prchal před právníky", jezdí po světě, za státní peníze dělá promotion vlastním excentrickým názorům jež s funkcí vůbec nesouvisí, a sem tam něco "otočí". Dvě největší politické strany se za namáhavého předstírání zásadních ideových sporů rukou společnou a nerozdílnou snaží podojit veřejné rozpočty do vlastní prázdné kasy, co to dá. Všechny dividendy vycházejí z lidu a nikdy se k němu již nevracejí. Naše území bylo zneužito k bombardování jediné země, která se nás v dobách nejtěžších podvakrát zastala. Světu jsme dali výraz "tunelování" a jsme poslední jadernickou baštou v Evropě.

V této situaci hodlá ministr Dobeš zavádět "výchovu k národní hrdosti".

Není krádež, jako krádež. Záleží na tom, kdo krade

20. 9. 2011 / Jiří Baťa

V první části nedělních OVM byla mj. projednávána jako vždy, rovněž otázka státních peněz. V. Moravec požádal vicepremiérku Karolinu Peake o objasnění postoje VV k případné blokaci schvalování rozpočtu, kdy si VV klade podmínku jednak uvolnění 9 miliard korun pro ministerstvo dopravy a požadavek na sdělení či upřesnění ministra financí Kalouska, kde vláda vezme 2,5 miliardy v r. 2012 na krytí splátky v rámci církevního vyrovnání.

Assange je sobec, který ohrozil životy bojovníků za demokracii

20. 9. 2011

Jakmile Wikileaks získaly depeše amerického ministerstva zahraničí, Julian Assange oznámil, že odpůrci diktatur nemají mít právo na žádnou ochranu. Vůbec ho nezajímalo, že kritikové Talibanu například mohou být zveřejněním svých jmen ohroženi. Mluvili s americkými diplomaty. Kolaborovali s Velkým Satanem. Proto si nezaslouží bezpečnost.

Kambodža - naděje pro tygry?

20. 9. 2011

Velká stáda divokého tura ve východní Kambodži se mohou jednou z nejlepších příležitostí pro obnovu tygří populace v Asii, konstatoval v pondělí Světový fond na ochranu živé přírody (WWF).

Romy do práce prostě nechceme

19. 9. 2011

Pracuji v Azylovém domě, kde je dobrá třetina klientů Romů. Už nekolikrát (naposledy dnes - 18.9.) se stalo, že u dveří někdo zazvonil s tím, že shání chlapy na práci, ostatně to se tam děje poměrně často. Když mi dotyčný říkal, co od případných pracovníků potřebuje, hned se v hlavě pátral, kdo z ubytovaných by se na práci hodil: Věk přes třicet, věděl bych; rozumný a spolehlivý, věděl bych; čistý trestní rejstřík, věděl bych. "Ale žádnej černej." Po této větě se mi jednak udělalo z dotyčného nevolno a druhak jsem nevěděl, koho bych mu doporučil, protože nikdo "bílej" by zbytku jeho požadavků nevyhovoval, píše Martin Saf:

Sociálně demokratická iluze

19. 9. 2011 / Immanuel Wallerstein

Sociální demokracie byla na svém vrcholu v období od roku 1945 do konce šedesátých let. Tehdy představovala ideologii a hnutí prosazující využívání zdrojů státu k určité redistribuci ve prospěch většiny obyvatelstva. Dělo se tak různými konkrétními způsoby: výstavbou dalších vzdělávacích a zdravotnických zařízení; zárukami celoživotní úrovně příjmů pomocí programů na uspokojování potřeb skupin "bez placeného zaměstnání", zejména dětí a seniorů; a také pomocí programů na minimalizaci nezaměstnanosti. Sociální demokracie slibovala stále lepší budoucnost pro příští generace, svým způsobem trvalý růst národních i rodinných důchodů. To vše dostalo název stát blahobytu nebo sociální stát. Byla to ideologie odrážející názor, že kapitalismus lze "reformovat" a dát mu lidštější tvář.

Nostalgickým keynesiánům

19. 9. 2011 / Karel Dolejší

Sociálně demokratické ideologii, jejíž čas s neschopností zareagovat na světovou krizi v roce 2008 definitivně vypršel, v rovině ekonomické teorie odpovídal keynesianismus. Tak jako se v politice chvílemi verbálně oprašuje úctyhodný, leč všude bez výjimky postupně demontovaný model poválečného sociálního státu, slýcháme z úst sympatizujících ekonomů jako například Paul Krugman stále dokola obehranou neokeynesiánskou písničku: Za našich mladejch let býval svět jako květ, bejvávalo dobře.

Brdský zázrak

19. 9. 2011 / Karel Dolejší

Nikoliv, nejedná se o zjevení přízraku Arizonské pěnice v nadživotní velikosti na místě činu, ani o omluvu Mirka Topolánka obyvatelům regionu. Za jakýsi zázrak je nicméně možno považovat fakt, že představitelé brdských obcí, kteří se v minulosti nejvíce snažili udělat ze sebe a z celého území terč prvního jaderného úderu, nyní velmi halasně bojují za zřízení Chráněné krajinné oblasti Brdy...

Pozitivní diskriminace -- ano nebo ne?

19. 9. 2011 / Jiří Baťa

Prezident V. Klaus se až příliš "odvázal", když na adresu nepokojů na severu Čech prosazuje, že "tady musí stát nemilosrdně zasáhnout silou, aby tyto nepokoje skončily"! Podle této razance se můžeme domnívat, že by snad byl ochoten pro potlačení nepokojů nasadit i tanky.V podstatě jej vůbec nezajímají příčiny, lidské osudy a život občanů, který je již delší dobu sužován sociálními problémy jak občanů bílých, kteří jsou bez práce, stejně jako problémy občanů romského etnika, jejich nezaměstnanost včetně jejich poměrně malého zájmu o práci a u kterých se vše násobí jejich složitou přizpůsobivostí a nebezpečnou trestnou činností.

Odborář Dufek po jednání tripartity:

Máme shodné požadavky s podnikateli

19. 9. 2011 / Tomáš Koloc

Na pátek 16. září svolala Outsidermedia (www.outsidermedia.cz) do jedné pražské restaurace "neformální pressklub" na němž by se členové nezávislých médií a blogů (pozvání byli ale i žurnalisté z velkých médií, z nich se však dostavil jen redaktor ČTK) mohli setkat s předsedou Asociace svobodných odborů Bohumírem Dufkem den po posledním jednání tripartity.

"Romský" problém: Opravdu máme naslouchat komunálním politikům a přehlížet jejich zodpovědnost?

19. 9. 2011 / Boris Cvek

S velkým znepokojením jsem sledoval debatu o situaci sociálně vyloučených mezi političkami Peake, Němcovou a Benešovou, které braly jako "slovo svaté" názory, činy a požadavky komunálních politiků. Z komunální politiky a s romskou kartou vzešel dřívější předseda KDU-ČSL Jiří Čunek nebo kontroverzní poslankyně ODS Řápková.

BRITÁNIE:

Liberální demokrati omezí přehnané platy a prémie ředitelů podniků

19. 9. 2011

Vince Cable, britský liberálnědemokratický ministr pro podnikání, sdělí v pondělí liberálnědemokratickému výročnímu sjezdu, že jeho strana v britské vládě dá zaměstnancům soukromých podniků a jejich akcionářů právo zastavit astronomický růst platů ředitelů soukromých firem. Je to součástí Cableova projektu "odpovědného kapitalismu" a úsilí znovu získat ztracenou podporu veřejnosti.

Taliban po deseti letech okupace NATO Afghánistánu provádí suverénní útoky v Kábulu

19. 9. 2011 / Daniel Veselý

Blíží se další kulaté výročí. Uplyne deset let od protiprávní americké invaze do Afghánistánu, která byla na popud Washingtonu dodatečně posvěcena Radou bezpečnosti OSN v rámci mezinárodní koalice sil NATO. Úspěchy NATO jsou cudně zamlčovány či milosrdně zamlžovány, a to z jednoduchého důvodu -- je jich jako šafránu. Naopak Taliban nabývá na síle, jak ukazují jeho bojové aktivity uplynulých dní v Kábulu.

Neumíme vidět svět, ve kterém žijeme

19. 9. 2011 / Hynek Hanke

Nedokážeme vidět svět a nedokážeme mu rozumět, protože je příliš blízko. Jako jednotlivci jsme jím tak pohlceni, tak zaujati svým vlastním bezprostředním okolím, že máme jen velmi mlhavou představu o tom, jaký vlastně je. Jak se mění. Jací jsou tu lidé a jak žijí? Na čem jim záleží?

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za červenec 2011

7. 8. 2011

V červenci 2011 přispělo finančně na Britské listy 222 osob bankovním příkazem celkovou částkou 50 484.75 Kč. (V polovině června jsme zpřístupnili čtenářům možnost přispívat dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilního telefonu, jeho vyúčtování bude zveřejněno v přehledu hospodaření za srpen, kdy se dobrovolné předplatné z června objeví na účtě OSBL.) Na kontě Britských listů v Raiffeisenbance jsme měli 30.6. 2011 částku 90 268.90 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní